Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • StSanya

    őstag

    válasz Piftuka #45333 üzenetére

    Üdv!

    Nyugodtan telepítheted a hagyományos, 32 bites XP-t, sőt, csak az a javasolt is. Ugyanis a 64 bites XP egy próba termék, s nem igazán sikerült jól... Emiatt (is) hagyta a fenébe a Microsoft, s nem készült hozzá SP3 (inkább a Vistára és az azutáni oprendszerekre koncentrált - nagyon helyesen :) )

    Az egyetlen hátrány, hogy 32 bites windows-al, csak mintegy 3 - 3,5 GB RAM-ot fogsz elérni, konfigurációdtól függően (VGA, stb.) Ez nyugodtan bevállalható szerintem. S persze natív 64 bites programokat nem fog tudni rajta futtatni... :DDD

    [ Szerkesztve ]

    "Használati utasítás amatőröknek való! A profik rengeteg ideig szívatják magukat, majd fórumoznak egy kicsit..."

  • StSanya

    őstag

    válasz Piftuka #45335 üzenetére

    De, mennének. A 32 bites programokat egy 64 bites oprendszer elvileg ugyanúgy futtatja, bár a 32 bites oprendszer gyorsabb lehet (jobb optimalizáció) és kisebb tárterületet is foglal. Ha nem, akkor meg a program a hibás... A 64 bitnek elsősorban a programok számára elérhető RAM mennyiségében van jelentősége, mennyit tud elérni összesen, s ebből mennyit tud egy programnak kiosztani az oprendszer...

    Aki pedig szeret régi programokat futtatni, annak az is lehet szempont, hogy 16 bites programokat nem lehet 64 bites windows alól futtatni, csak max. 32 bites alól (virtuális gépeket most nem figyelembe véve).

    "Használati utasítás amatőröknek való! A profik rengeteg ideig szívatják magukat, majd fórumoznak egy kicsit..."

  • InfiniteReality

    őstag

    válasz Piftuka #45360 üzenetére

    Alaplapfüggő, de normálisabb alaplapon bekapcsolható az USB eszköz -> floppy/HDD emuláció (lényeg az hogy adjon betüjelet a pendrive-on lévő partíciónak, lehetőleg A: betűt). Így pendrive-on "odaadhatod" a telepítőnek.
    Win7nél is kell külön drivert telepíteni, de a telepítés idejére megelégszik a saját standard AHCI driverével (ez az ami a WinXP-ből még hiányzik).

    [ Szerkesztve ]

    http://logout.hu/cikk/samsung_led_tv_tudastar_d_szeria/alapok.html

  • StSanya

    őstag

    válasz Piftuka #45360 üzenetére

    Sajnos XP-nél csak a floppy jó, csak arról fogad el külső drivert... Azt tudod csinálni, hogy készítesz egy olyan XP telepítő CD-t az NLite progival, amibe bele integrálod az AHCI drivert.

    Leírás pl: [link] és [link] (ez kifejezetten AHCI-s...)

    "Használati utasítás amatőröknek való! A profik rengeteg ideig szívatják magukat, majd fórumoznak egy kicsit..."

  • InfiniteReality

    őstag

    válasz Piftuka #45368 üzenetére

    Az az Intel lap elég új. Hogy a BIOS tudja-e amit kell azt nem tudom, de tudnia kéne, mivel újabb alaplapról van szó.

    Win7 alatt is kell driver, mert a standard AHCI lassabb és rengeteg funkciót nem támogat mint a gyártó saját AHCI drivere. Viszont telepítéskor jó ha van, mert nem kell neki odaadni a drivert kézzel mint az XP-nek.

    Az AHCI driver hiányát akkor tapasztalod meg Win7 alatt, ha felteszed a gyárit, s miután az feltelepült és 2x újraindult és "kifésülte" magát, gyorsabb lesz :)

    http://logout.hu/cikk/samsung_led_tv_tudastar_d_szeria/alapok.html

  • válasz Piftuka #45423 üzenetére

    Kérdés 2. Az xp gyári telepítőlemeze nem találja meg a vinyót/ssd-t ha ahci módban van a bios, tehát a válasz igen a driver nélkül nem is jutsz tovább. Tehát a Kérdés 3. is kihúzva.

    Windows 7 esetén a floppy-s drivert fel lehet telepíteni utólag is, kicsomagolod valahova és az eszközkezelőben megkeresed a sata controllert, frissítés, keresés a számítógépen, és betallózod a mappát.

    Ryzen 7 5700G, 32 GB, RX6600XT, Windows 11

  • StSanya

    őstag

    válasz Piftuka #45423 üzenetére

    Egyben válaszolok, bogarázz... :DDD

    Nos, Win7-nél nincs probléma, az *.iso-t vagy a telepítő CD-t kiírod egy USB-re, van erre egy csomó tool, pl: MS Windows 7 USB/DVD download tool, Rufus vagy OStoGO stb...

    A BIOS-ban AHCI-ra állítod az IDE elérést, meg persze USB boot-ra, (itt lehet annyi gond, hogy sajna nem minden alaplap/BIOS és USB kulcs dolgozik együtt, ilyenkor megpróbálsz egy másik kulcsot), indul a telepítő, az első újrainduláskor rögtön vissza belépsz a BIOS-ba, s visszaállítod a boot sorrendet a HDD-re, a telepítő így fog végezni.

    Mivel a Win7 tartalmaz egy általános AHCI drivert, az fog szépen működni is, akár Intel, akár AMD chipsetes alaplapod van. Ez amúgy támogatja a trim parancsot is, tehát SSD-nél sincs gond. Ha pedig már megy a rendszer, telepítheted az alaplapi chipsethez tartozó AMD ([link]) vagy Intel drivert.

    Intel-nél kicsit kuplerájosabb a szitu, mint AMD-nél. Először is telepíted az Intel Chipset Software Installation Utility, azaz inf drivert. Elvileg ezzel is működik már a dolog, de van külön az a bizonyos RAID és AHCI egyben driver, aminek most Intel Rapid Storage Technology (Intel RST) a neve, amit _korábban_ Intel Matrix Storage Manager-nek hívtak.

    Ha megnézed az utolsó RST-t látható, hogy három lehetőséged van. Van két floppy-s változat, x32 és x64-es, illetve egy közös program változat. Itt az dönti el, hogy mit telepítesz, hogy mire van szükséged. Normál esetben, AHCI-ra elegendő a megfelelő floppyst letölteni, kitömöríteni, s kézzel befrissíteni eszközkezelőben. Én így szoktam, probléma nélkül működik.

    RAID esetén mindenképpen a progi változatot érdemes telepíteni a plusz szolgáltatások miatt, de AHCI-nál is lehet, ezzel kapsz egy progit a tálcára, amivel ellenőrizheted a merevlemez(eke)t, szerintem felesleges, bár néha szoktam én is telepíteni. Így néz ki, most éppen RAID-ben:

    Aminek jelentősége van, az az, hogy az Intel is folyamatosan csiszolja ezt az AHCI drivert, érdemes ezt frissíteni. Ha probléma lenne vele, akkor meg a MS féle gyári beépített drivert kell használni. A HD Sentinelt fejlesztő fórumtárs korábban nem éppen hízelgően beszélt az intel driverről, állítólag sok hiba volt benne régebben (bár lehet, hogy ez inkább a RAID-et érintette), talán ezek javításra kerültek, s javult a teljesítménye is.

    XP. Mivel alapból nem támogatott az AHCI, ha erre van állítva BIOS-ban, az XP fel sem ismeri a HDD-t, kék halállal megáll a telepítés.

    Három megoldás van, ha így akarjuk telepíteni:

    1. Telepítéskor elején F6 gomb lenyomása, s floppyn beadjuk az AHCI drivert, ez az utolsó XP-re, ha jól látom: [link]. Ez nem egy nagy dolog, csak ki kell tömöríteni a zip-et, s ki kell másolni könyvtárszerkezet nélkül a floppyra.

    2. Beleintegráljuk a fenti drivert egy egyedi XP telepítő CD-be (nLite vagy RyanVM Integrator),

    3. InfiniteReality írta, hogy USB-n is mellékelhető az AHCI driver. De ezzel szerintem megint az a probléma, hogy bizonyos alaplapokkal, notikkal nem fog így működni, az biztos.

    Tehát, ha nincs floppy meghajtó a gépben, marad a integrált CD készítése, vagy BIOS-ban visszaváltasz IDE-re. Később is telepítheted XP-re az AHCI drivert, nem hiszem, hogy emiatt lenne instabil:

    Intel: [link]
    AMD: [link]

    Írtad a kontroller listákat, hogy eltérnek. Az RST-nél már a PCH-k (Platform Controller Hub) neve van feltüntetve, ezekbe _bele van integrálva_ a korábban a déli hídban (ICH nevűek) lévő merevlemez vezérlők. A korábban két chipből álló chipsetek az intel 5-ös sorozatától (ami neked is van) már csak egy chipből állnak, ezért van változás az elnevezésekben.

    Remélem tudtam segíteni... :D

    "Használati utasítás amatőröknek való! A profik rengeteg ideig szívatják magukat, majd fórumoznak egy kicsit..."

  • StSanya

    őstag

    válasz Piftuka #45451 üzenetére

    Az USB-ről telepítés azért lett kiemelve, mert én elértettem, az "USB telepítő" készítését. S a válaszomban így gyakorlatilag két probléma keveredett. Az egyik a Win telepítése, ha nincs CD/DVD meghajtó, a másik az IDE vs AHCI...

    A telepítés kapcsán viszont azt kifelejtettem, hogy XP-nél elég zavaros az USB-s telepítés, én nem is szoktam vele kínlódni. Win7-nél viszont sokan akkor is USB-ről telepítenek, ha van optikai meghajtó, mivel gyorsabb, de persze nem kötelező.

    A gond az, hogy pl. léteznek olyan laptopok, amelyekben nem lehet IDE vs AHCI beállítást változtatni, fixen AHCI-n van. Erre XP-t hogy telepítesz, csak ezért veszel egy USB-s külső floppyt? Lehet, hogy InfiniteReality által írt USB-n beadott driver dolog működik, no de mi van, ha nem? Erre a legésszerűbb megoldás az integrált CD. Amit integrálsz az lehet az itt írt DriverPack-os készlet, vagy csak az adott alaplap konkrét merevlemez vezérlőjéhez tartozó AHCI driver. Én ezt a megoldást preferálom. (Itt még arra figyelj, hogy Intel ICH8-as alaplaphoz korábbi driver kell.)

    XP-nél az IDE->AHCI utólagos váltást néhányszor megcsináltam, Intel-es chipsetnél. Mivel nem volt plusz teljesítmény hozadéka, így nem erőltetem a dolgot, bár hátrányt sem tapasztaltam. De ez nem jelenti azt sajnos, hogy bármilyen rendszernél ez így is van. Tehát garancia semmire sincs, ezt már megszokhattad volna számítástechnikában... :DDD Ezért a beidézett eljárásokért sem tudok felelősséget vállalni, ha írsz a szerzőknek, szerintem ők sem... Tovább bonyolítja a helyzetet, ha jól értem, hogy duál bootos a géped...

    Szerintem, ha kritikus a rendszered, ne kísérletezz. Teljes újratelepítésnél, vagy egy teszt rendszernél próbáld meg mindkét megoldást, tesztelj.

    "Használati utasítás amatőröknek való! A profik rengeteg ideig szívatják magukat, majd fórumoznak egy kicsit..."

  • pushalias

    addikt

    válasz Piftuka #45913 üzenetére

    Pár GB: [link]
    De akkor a pagefile-t is át kell tenni, stb.

    [ Szerkesztve ]

    Honor 9 / HP 8470P

  • quailstorm

    nagyúr

    válasz Piftuka #45916 üzenetére

    ???????????????? WTF ????????????

    50GB. Ez nem vicc. Nemrég pucoltam ki minden fost. Volt rajta 7GB játék. Videó, képszerkesztő, full Nero, ilyenek vannak, meg sok telós cucc. Személyes adat nincs. SP2 telepítővel telepített, de a frissítések uninstallerjei is törölve lettek. Alig van 10 Giga szabad (és nálam 61GB van neki adva). Márpedig 6GB szabad alá épeszű ember nem megy.

    Szóval nem, állandó online mindenes XP-s gépet 10Gigára nem raksz fel. Min 30GB. De akkor is 1 hónap azt telivan.

    [ Szerkesztve ]

  • pushalias

    addikt

    válasz Piftuka #45916 üzenetére

    10-15 GB nagy odafigyeléssel, folyamatos karbantartással (ez többek között pontosan nulla darab „optimalizáló” és „gyorsító” utility telepítését jelenti) elég lesz.

    (#45917) quailstorm Ha a programokat másik partícióra telepíti, ahogy azt le is írta, és odafigyel, akkor semmi szükség nincs 30+ GB-os partícióra.

    [ Szerkesztve ]

    Honor 9 / HP 8470P

  • brd

    nagyúr

    válasz Piftuka #45946 üzenetére

    A lemez elején nincs értelme (legfeljebb talán SSD-nél), mert úgy a fejnek többet kell mozognia a pagefile, és a legtöbbet használt partíció között (ez általában a rendszerpartíció, de ez felhasználásfüggő). Másik meghajtóra (ami legalább annyit tud seekben, mint ahol a rendszerpartíció van, máshová általában értelmetlen) érdemes áthelyezni, ha megoldható. Kicsivel nagyobbnak kell lennie a filerendszer adminisztrációs adatai miatt, de ez max. kb. 100MB (próbáld ki 100-zal, és úgy hozz létre egy akkor file-t, mint amekkorát a pagefile-nak szeretnél).

    The only real valuable thing is intuition.

  • brd

    nagyúr

    válasz Piftuka #45964 üzenetére

    Rakd a Win7-et előre, (gondolom, azt fogod a legtöbbet használni), legyen ott a pagefile is, a másik partíció pedig legyen az XP.

    The only real valuable thing is intuition.

  • brd

    nagyúr

    válasz Piftuka #45968 üzenetére

    Első partíció: Win7+pagefile, második partíció: XP. Lehetőleg a pagefile méretét a Win7 telepítése után rögtön állítsd be a megfelelő méretre.

    The only real valuable thing is intuition.

  • kraftxld

    nagyúr

    válasz Piftuka #45977 üzenetére

    Bónusz kérdés: Miért van szükséged fizikai WinXP telepítésre?
    Nem megoldás a Windows 7-be épített virtual pc, vagy VirtualBox, esetleg VMware workstation?
    És akkor mehet mindkettő párhuzamosan, nem kell a boot loaderrel vacakolni, újraindítani, stb.

    | MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

  • brd

    nagyúr

    válasz Piftuka #45977 üzenetére

    ...mégis töredezett lett...

    3-4 db azért még nem probléma. Egyébként offline lehetne mentesíteni, vagy akár van olyan program is, ami az OS főbb részeinek indulása előtt megcsinálja (pagedefrag, vagy valami ilyesmi, kb. 2x használtam életemben, sok értelme nincs, csak súlyosabb esetben, de akkor is inkább pagefile kikapcs, töredezettségmentesítés, majd pagefile bekapcs).

    A fő kérdés továbbra is az, hogy mennyire viseli jól, vagy rosszul az XP, ha elsőként, de nem a lemez elején lévő partícióra telepítem?

    Semmi baja vele, arra figyelj, hogy a Win7-nek szánt partíciót állítsd be aktívra az XP telepítése előtt, ha oda szeretnéd a bootfile-okat, ill. ne lepődj meg, de így D: lesz az XP partíciója az XP alatt. C:-nek csak hekkeléssel lehet megoldani (telepítés előtt-után is kell picit), írj, ha ez érdekel.

    Mindezek figyelembe vételével is a fenti sorrendet javaslod?

    Igen, így lesz a neked a legegyszerűbb. Fordítva is telepítheted, de akkor helyre kell állítani a Win7 bootját, ami nem triviális mindenkinek.

    Harmadik kérdés: miért vetetted el végül a lapozófájl miatt létrehozott külön partíció ötletét?

    Mert az úgy messzebb van a legtöbbet használt partíciótól, és sokat kell mozognia a HDD fejének. Esetleg a kettő OS közötti partícióra tehetnéd, kompromisszumos megoldásként, csak minek?

    The only real valuable thing is intuition.

  • brd

    nagyúr

    válasz Piftuka #46372 üzenetére

    AF: Röviden arról van szó, hogy "régen" 512 byte-os fizikai sectorok voltak, ehhez volt az ECC kiszámítva, ill. ez volt a (kötelező) minimum, amit egy kéréssel le tudott kezelni a háttértár. Ez az AF-fel 4096 byte-ra (4K) módosult, így gyorsabb lesz a háttértár kezelése, mert egy kéréssel 8x annyi adatot lehet beolvasni, mint korábban, ez csökkenti a háttértárral kapcsolatos adminisztrációt, pl. ECC-t kevesebbszer kell számolni. Viszont ha nincs ún. alignálva (nincs 1, vagy 2MB-os határra igazítva, a "régi" 31.5KB helyett - ugye látszik, hogy ez utóbbi 512-vel maradék nélkül osztható, 4096-tal viszont már nem) egy ilyen háttértáron egy partíció, akkor előfordulhat az, hogy egy kisebb file elférne egy 4096 byte-os sectorban is, de az alignálás hiánya miatt úgy foglalja a helyet, hogy kettő ilyen sectort foglal el. Ilyenkor egy sector helyett kettőt kell beolvasni/kiírni (ellenőrizni/kiszámítani az ECC-t). De nagyobb file-oknál is előfordulhat, hogy 1-gyel több sectorral való művelet szükséges. Ez egyébként gondot a működésben nem okoz, csak így lassabb a háttértár kezelése, főleg írásnál. Az AF használatához nem szükséges (sőt, alapvetően nem is lehet ebbe beleszólni) semmilyen software-es trükközés, ezt a meghajtó alacsony szinten alkalmazza, a rajta tárolt adattól függetlenül. "Kis file"-nak az számít, de nem is jó a megfogalmazás, mert inkább úgy lehetne mondani, hogy az a problémás adat, ami nem kezelhető minél kevesebb utasítás kiadása, és minél kevesebb fejmozgás nélkül, ilyenformán egy nagy file is minősülhet "kis file"-nak, ha már annyira töredezett, hogy sok fejmozgással, és sok (a file méretéhez képest) sector kezelésével jár a vele való művelet. Kevésbé tudományosan: a kis file az ebből a szempontból valahol a max. pár 10 KB méret környékén van, a legkritikusabb a 4-8-16KB környéki méret, ezeknél még arányosan nagyon nagy a sebességkülönbség, ha 1-2-3-4 helyett 2-3-4-5 sectort kell mindig kezelni.
    EASEUS Partition Master-t nem használok, így nem tudom megválaszolni ezt a kérdésed, de ha a Win7 telepítőjével készíted el a partíciókat, akkor azok biztosan alignálva lesznek, így ezt javaslom.
    Egyetlen programot ismerek, amely képes adatot tartalmazó partíciót adatvesztés nélkül alignálni, ez pedig a Paragon Alignment Tool, de ez sajnos (vagy nem) ingyenesen nem használható. Az esetleges használatánál nagyon figyelj oda, hogy egyrészt baromi hosszú a folyamat, több órás is lehet (ugyanis minden adatot el kell tolnia a partíción), másrészt ha nem fut le teljesen (lefagy a gép, áramszünet lesz, ilyesmi), akkor ugrott a teljes adat az éppen mókolt partícióról (ill. visszaállítható a nagy része, de nem a konyhaasztalon szerelgetős kategória).

    The only real valuable thing is intuition.

  • brd

    nagyúr

    válasz Piftuka #46374 üzenetére

    Partíció létrehozása =/= partíció formázása. Az elsővel csak kijelölöd a méretét, a másodikkal meghatározod a filerendszert, ill. rákerülnek az adott filerendszer adminisztrációs adatai. Az XP-nek az utóbbival lehet max. baja. Tehát bármivel létrehozhatod a partíciót, csak az XP formázza meg a sajátját (ill. az aktív partíció filerendszere olyan legyen, hogy azt tudja kezelni).

    Plusz ha a Win7-el hozom létre, akkor az elkészíti azt a 100 MB-os partíciót is a lemez elejére, amin az MBR adatait tárolja, és amely partíciót éppen megszüntetni készülök, hogy a dual boot OS-ek használatakor ne 3 partíció (ill. az azokhoz tartozó betűk) legyen az OS-eknek lefoglalva, csak kettő.

    A Win7 csak akkor hozza létre a 100MB-os partíciót, ha üres lemezre települ, vagy talán akkor is, ha nincs aktív (bár utóbbi esetben valószínűbb, hogy az általa kezelhető filerendszerrel bíró első primary-ből csinál aktívot, és oda teszi a bootfilejait).

    A kérdés, hogy mennyi hely "ráhagyással" hozzam létre az OS partíciókat? (Hogy az alignálásuk a mögöttük lévő logikai partíciók esetében, ill. miatt semmi problémát ne okozzon.)

    A WD tool-ja nem tudom, hogyan működik (amúgy kösz' az infót!), de a Paragon programja át is méretezi a partíciót, ha szükséges, így neki mindegy. De előtte-utána 2 MB biztosan elég lesz (legalábbis a Paragon programja 2MB-os határra alignál).

    Az MBR az a partícióktól független valami, itt található a betöltőkód (ami elindítja az aktív partíció bootrecordját), ill. a partíciók adatai (méret, típus, ilyesmik). A Win7 100MB-os partíciója az egy sima primary, aktív partíció, Vista+ típusú bootrecorddal, ill. a tartalmát tekintve Win7-hez szükséges bootmenü, OS betöltő és egyéb adattal/programmal (pl. memóriateszt, nyelvi file-ok, fontok, bitlocker decryptelő program), az a létének értelme, hogy ha a rendszert tartalmazó partíción bitlocker titkosítást alkalmaznál, akkor tudjon honnan elindulni a decryptelő rész (az MBR-ben ez nem fér el ugyanis).

    [ Szerkesztve ]

    The only real valuable thing is intuition.

  • mezis

    nagyúr

    válasz Piftuka #46408 üzenetére

    Próbálkoztam a WSUPDATE-val, de nekem sem vált be. (Lehet, hogy nem jól emlékszem, de mintha gyanúsnak találtam volna.)
    Helyette letöltöttem majd kétszáz frissítést, nLite-al csináltam egy ISO-t a WinXP SP3 alappal. Ez már csak DVD-re fért el, de Néro megoldotta. Ezzel már sikeresen installáltam az XP Prof.-ált. Talán egy időre azért vissza kellett vennem a prioritását az Updatelgető svchostnak, talán nem.

    mezis

  • King Unique

    titán

    válasz Piftuka #46408 üzenetére

    Nem tudom hol csesztem el, nem dobott semmi hibaüzenetet... :F
    Az is fura volt, h 180+ frissítést szedett le, máshol azt írják, annyi jött ki SP3 óta, azt hittem csak a hiányzókat szedi le...ott van még az afterfix is, nemtom az mennyivel lenne jobb.
    Ipon oldalán lévő link meg nem jó... :N

    De lehet a fentebb linkelt IE8-hoz való 2 frissítést kéne feltenni, aztán hagyományos úton nekiállni, de igazából már elfogyott a türelmem, annyit nem ér nekem, h szórakozzak vele, fent van egy jó vírusírtó, nem kapott be update nélkül se semmit.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák