Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tpotyka

    junior tag

    Előzmény: Ez most a 3. topic, de többekkel jól halad a probléma kibontása, úgy tűnik, hogy Windows 10 ill. Windows 11 ellentét a baj gyökere. :Y
    Ez történt: új laptopom beszerzése (Dell Latitude Rugged 5430) után napirendre került a régi, épp 10. évében járó, napi működésben lévő Win 10 op.rsz-ű laptopom (Dell Latitude E5430) 120 GB méretű Gigabyte típusú, amúgy 1 éve betett SSD-jéről az adatok átmásolása az újra (amin Win11 Pro van gyártói javaslat szerint, nem is enged/ett/ Win10-et és 1TB-os az SSD-je). Ezt az adatátmentést egy szgép üzletben úgy végezte az illető, hogy a régiből kiszedte az SSD-t majd adatmentés után vissza, visszacsavarozva. Viszont azóta a régi gépen nem működnek a programok, s a legváltozatosabb hibaüzeneteket írja ki, ld. bővebben itt.
    Az SSD: időközben monitorozva, és eszerint kiváló állapotban van, ld. bővebben itt.
    A Dell működés: frissítéshiány, gond nem releváns, ld. bővebben itt.
    Feltételezés egy fórumtárs részéről, hogy az adatmentéskor a Win11 árthatott a Win10-ben élő SSD-nek, ld. bővebben itt.

    A kérdés: hátha valamelyikőtökkel történt ilyesmi - mi tudná megoldani ezen SSD helyreállását? (újratelepítés nélkül) Egy közelgő általános havi Win frissítés kisimíthatja az összegubancolódást - ha tényleg az történt? Vagy erre felesleges várni? Mit lehet tenni? Kinek mi a tapasztalata?
    Köszi szépen!

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #150564 üzenetére

    Köszi a figyelemfelhívást, az "Azonnali kérdéses" topic-nál is írták s valszeg nem volt ez kikapcsolva. Viszont, ha én előtte újraindítás után lecsukást követően adtam át a gépet (azaz a kiszerelés előtti bekapcsoláskor gyakorlatilag semmi elindítva nem volt), akkor nem zárta a zárni valókat a gép? (Ld. az általad linkelt hsz-ban a Megoldas 3-nál...)

    S ami az illeti, természetesen én nem akartam, hogy kiszereléssel történjen, de sajnos végül ráhagytam. Neki volt egyszerűbb, s ha arra célzol, hogy tudatlanságból történt ez: vélhetően igen, nagy valószínűséggel.

    ui: hozzáértő rendszergazdák, kérem, ne kíméljenek. Vagy ötlet, hogy mivel szűrhetők ki a tudatlanok egy laikus felhasználó számára?

  • tpotyka

    junior tag

    válasz tpotyka #150566 üzenetére

    Helló, ismét itt, a #150556 előzménnyel, a megbántódott Win10 esetével.

    Mivel kijött ma a Windows Update, külön a gépházból noszogattam a letöltést és telepítést (nem magától végezte, mint szokta volt, bár ma nem is volt délelőtt bekapcsolva). A 4 frissítés lezajlott, bár az első 3: az antivírusos… (KB2267602), a .NET keretrendszeres. (KB5029649) valamint a rosszindulatú elleni… (KB890830) letöltések, telepítések után a negyedik vacakolt, a x64-es alapú… (KB5029244) letöltése 100%-ig kétszer is megtörtént, aztán alig akarta telepíteni, telepítés előtt is várt vagy félórát, s maga a telepítés is borzasztó lassan ment. Újraindítással és frissítés telepítéssel pozitív változás nem észlelhető a rendszerműködésben, a második újraindítással sem. A pár napja felszabadított 3 GB hely eltűnt, maradt most épp 0,5, bár Update előtt is már csak 1GB volt. Vagyis a nyers pár bekapcs., újraind. során felfalódott a többi.

    Lehet itt még valamivel próbálkozni? :F
    Vagy azt kell kijelenteni, hogy ha a Win Update-tel sem állt helyre, akkor marad a teljes újratelepítés? (Az SSD nincs partícionálva.)

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #150607 üzenetére

    Köszönöm, akkor adtál bőven házifeladatot, lesz mit végig szüttyögni. Amúgy folyamatosan falja/falta valami a helyet. A korábban említett SSD babrálás és helytelen adatmásolás előtt is.

    Ugyanakkor aktuálisan nem (sem) helyhiány miatt vált félholttá a Win 10, hanem mint valószínűsítettétek itt a fórumon páran hozzáértők: a gyorsindítások nem kikapcsolása menti SSD ki-beszereléses másolás miatt/után (miután az újgép Win11-vel találkozott).

    De belassulás nem volt a gépre korábban jellemző, függetlenül az SSD-n lévő szabad hely mértékétől. Most az Update-nél volt ez feltűnő, ezért jeleztem.

    Ha viszont önmagában végbement most a régin a Win10 Update, és nem kiabált hiba miatt, érdemes izzadni a hely felszabadítással, és úgy esélyes a rendszer helyreállása?
    (Tudniillik xyz...blabla file-okat továbbra is hiányol itt-ott hibaüzenetben, egyes prg-okat csak csellel bírok elindítani, vagy félkarú működést produkálnak, másokat abszolút elindítani sem.)

    >"Az SSD nincs partícionálva"<
    "Mármint adattárolási célra külön D / egyéb meghajtóbetűjel partíció nincsen létrehozva a C rendszerpartíció mellett, (...)"
    - Igen, így értettem (szerintem).
    A többit nem tudom szétszálazni, sajnos. Nem vagyok informatikus vagy hasonszaki és nem napi szinten foglalkozom ilyen problémával. Enyhén szólva. :B

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #150609 üzenetére

    King Unique, köszi nagyon, igen, tudom, hogy tudod :) s emlékszem, természetesen, hogy Te voltál az egyik, aki ezt írtad. Előrébb van az ügy, csak én vagyok lemaradva.

    Azért írtam pár dolgot visszacsatolásosan ismételve (és bocs az állandó fórumolvasó többiektől), hogy akinek most van módja - némi fejlemény után - bekapcsolódni az össznépi tudásmegosztásba, nagyobb eséllyel tudjon hozzászólni (vagy tanulságot levonni).

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Döglött Róka #150651 üzenetére

    D. Róka: köszi, nem csak az alkalmazásokkal van baj. Sajna. A felvetésedre azért tettem egy próbát, pl. a Skype leszedésével és vissza – mi történik. Ezzel sok kockázat nem volt, mivel egyáltalán nem lehetett a merénylet óta elindítani. Leszedtem, böngészőből telepítettem, sima rákattra nem indult, újraindítás után is csak rendszergazdaként indítással. Ez teljesen új jelenség, azt már észleltem, hogy a Photoshop is így képes elindulni, de pl. az AutoCAD ekkor is félig életképes menürendszerrel.

    Amúgy nem látom az összefüggést, bocs, hogy egyes alkalmazások leszedésével-visszatelepítésével miként és miért is állna helyre a kardinális prg-ok (pl. PS, ACAD) és az op.rsz. működése – onnan, amilyen _lett_. Nincs itt valami félreértés? Ld. segítő, véleményező hsz-ok. S éppen az a feladvány, hogy a lényegi elemek és rsz újratelepítése nélkül lehet-e orvosolni a kialakult helyzetet. És mindezt pusztán feltételezések mentén, mert pl. hova tűnt a Windows Font mappából a megszokott néhány egyedi font file, amit minden Word használat elején be szoktam tenni?... Ezért IS valószínűsítem, hogy korántsem annyi történt a géppel, ami meg volt beszélve, vagy el lett ismerve.

    Az pedig igen bosszantó, hogy a helytelenül beavatkozó illető nem az egyenes, felelős kommunikáció mellett döntött, csak visszafelé lehet következtetni, mi történt. Pl. felnőtt emberként mondhatta volna, hogy: bocs, elcsesztem, ezt és ezt csináltam közben és/vagy utána, és gőzöm sincs, mit lehet tenni, de elmondom, mi történt, hogy jobb legyen kiindulás, akár te, akár más izzad a helyreállítással. (Úgy tett, még pár, utólag arcátlannak minősíthető húzással megspékelve – amit itt nem taglalok – , mintha minden rendben ment volna, holott nyilván észlelte, mit okozott. Mostanra bőven összerakható, hogy az esély, hogy ne észlelte volna, közelít a nullához.)

  • tpotyka

    junior tag

    válasz AlyrArkhon #150659 üzenetére

    AlyrArkhon, köszönöm az ötletet.: Nem tudom, soha nem végeztem ilyen műveletet. :) Nem is volt szükséges, illetve most sem volt igényem, hogy olyan malőr történjen, hogy meghajtó tulajdonba vétellel kelljen aztán foglalkozni, ez a kifejezés a szótáramban sem szerepelt eddig, vagy inkább eddig: #140463.

    Kér(d)és:
    1) printscreent vagy linket küldenél, hogyan? (A Microsoft Support nem túl differenciált, vagy én nem kerestem elég jól.)
    2) ennek a tulajdonbavételi lépésnek van-e bármi hátulütője?

    Ugyanis nagyobb bajt nem akarok elidézni, mint ami előállt. Egész jól elboldogultam azzal a hozzáértésemmel, hogy sosem produkált hibát a kezeimben ez a rendszer, pl. mert nem is babráltam olyat, amiről kb. fogalmam sincs, és fizikálisan sem nyúltam bele illetéktelenül egy alapjaiban jó gépbe. Azt érzékelem, hogy nem vagyok átlag fórumozó: sem IT szakértő, se vakmerő nem vagyok (értsd: az orrvérzésig DIY nem pálya, persze alaptudás nélkül nem is tartom célszerűnek).

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz AlyrArkhon #150665 üzenetére

    Köszönöm, meglépném tehát. (Nem tudom, beleolvastál-e az előtörténetbe: az volt, hogy a Win10-es SSD-t laptopból kiszerelve történt arról adatmásolás a Win11-es gépre - ennyi történt az 1 éves SSD pályafutása során (másfél hete!), nem volt reinstall, meg egyéb komolyabb semmi. Legalábbis részemről nem. De mint említettem, nem tudni pontosan, max. következtetni lehet, hogy a baltás mester mit művelt vagy mit hallgatott el. De úgy értem szavaidat, hogy szándékos tulajdonváltástól függetlenül eshet ilyesmi óvatlanságból. Az nem tudom, mennyire nem indifferens, hogy a régi gép Dell névre hallgatott, és az új laptop is az lett.)

    Nézegettem amúgy a Tulajdonságokon belül, de nem volt tiszta a továbbhaladás. Ezt látni:

    Meg ezt:

    Lehet, hogy itt a számodra egy egyszerű lépés voltaképpen féltucat.
    Ha jó helyen járok, mit hova a folytatásban? Köszi!

    (AlyrArkhon, én kérek elnézést, a topik szakértőinek rendelhetek egy exkluzív kiadású 100-as pézsé csomagot. Ez a legkevesebb.) :P

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz AlyrArkhon #150676 üzenetére

    Ami azt illeti, amikor ezt a DESKTOP-IEIC457 cuccot megláttam (már baltázódást követően), feltűnt, hogy ilyesmi nem szerepelt az adatok közt. Ezért feltételeztem, hogy a dupla Dell-esítés miatt esetleg valami átállt alapértelmezettre vagy ilyesmi. Az öntudatlan tér tág lehetett itt, azt gyanítom.

    Megnéztem, mindkét gépen Dell a felhaszn. fiókban a rszgazda. Íme a régi gép prt sc:

    Ez a "visszakommunizálni" kb. olyan, mint a "kitömöríteni"...
    A parancssori haladás esetén gépindításkor kellene beavatkozni, mielőtt bejön a Windows, ugye? Ez esetben nem biztos, hogy szívesen belenyúlnék. Vagy Windows-ból is lehet? (Nem szoktam parancssorokkal bíbelődni. Sem.)

  • tpotyka

    junior tag

    válasz AlyrArkhon #150680 üzenetére

    Ez a másik, vagyis ezen belül a részlet, amin megakadtam: mi indokolta, hogy az ÉN SSD-met az Ő gépére csatlakoztassa?
    Tudomásom szerint nem volt közöttünk szó olyan műveletről, amihez ez szükséges lett volna. (Amennyire én ezt ok-okozatban tudhatom.)

  • tpotyka

    junior tag

    válasz AlyrArkhon #150681 üzenetére

    Jajj, oké. :) Erősödik bennem, hogy inkább listázzam a teendőket, de ne sajátkezűleg folytassam tevőlegesen.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz AlyrArkhon #150684 üzenetére

    Nem. Nem kellett "rendbe" tennie semmit. Mindkét laptop tökéletesen működött. (A réginek is csak a háza amortizálódott, más baja, belül sosem volt. Csak helyhiány, ami nem hiba.) A régi laptopomról kellett az új laptopomra átmásolnia az adatokat. Mégha az újgépen a valóban megbeszéltek szerint partícionált és újratelepítette a licenszes Win11-et, akkor sem látom indokoltnak, hogy került az ő gépe köztesen akárhova is.

    Amúgy az egyik hibám, vagyis mulasztásom, hogy nem maradtam ott. Mégha nem is lelkesedett volna azért, ami egyébiránt érzékelhető volt, s így esetleg hamarabb elköszöntünk volna egymástól - kedvezőbb kimenetel állt volna elő.

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz AlyrArkhon #150690 üzenetére

    Hát, írtam előzőleg ezeket a részleteket, bár a kevésbé lényeget igyekszem nem önteni itt, de így is szerteágazó már ezen a fórumon, több topic szálon, így is jófejség, hogy követni próbáljátok. ;) Nem tömören ismét, a gépek:

    a) gép: Dell Latitude E5430 2013. dec. újként és Win8-cal véve, SSD talán Samsung 80 v. 100GB volt, HDD soha nem volt benne, anno DVD író került bele
    a) gép_v2: ez az eredeti, jól működő, csak épp betelő SSD lett cserélve 120GB Gigabyte típusúra 2022. jún., ekkor tett rá ez a személy egyidejűleg Win10 Home-ot – mert nem javallotta Win8-cal folytatni, mondván: neki meg Win10 úgyis van, ráteszi. Ezzel még nem csinált uez a személy anno hibát (mondjuk: általam észlelhető hibát). Az eredeti SSD eltéve az archívumomba. Csak én használtam a laptopot, más beavatkozás a konfig-ba nem volt.

    b) gép: Dell Latitude Rugged 5430 2023. júl. újként 1TB SSD-vel és Win11Pro-val véve. Konkrétan az USA Dell-től, és ők ezt javasolták ehhez a típushoz, én pedig fejet hajtottam, ill. úgy tartottam jónak, intézzék csak ők egy füst alatt az op.rsz-t. Folyt.köv. egyebekben Mo-on.: európai tápkábel és HUN bill. megrendelés bevárása, majd csere történt (aug. 2. szerda). Csak ezért nem használtam az új laptopot kvázi pár napig, bár meg-megsasoltam a természetesen a jól működő gépet a baltázós nap (aug.4. péntek) előtt.

    Ekkor pénteken lett volna időszerű az adatok másolása - a napi szinten használt, jó - régiről az újra. Az új esetében partícionálás és újra Win telepítést követően. Mindkettő laptop csak az én használatomban, mindkettő Dell-ként. Másfél hete következett be az ismertetett káosz, az op.rsz. és a prg-ok nem jó működése a régin. Aztán jött a kizárás, hogy Dell frissítés hiányozna, a régi gép SSD-je pedig fórumozó javaslatra HD Sentinellel csekkolva: 100% – 93%. A pár napja kijött Win Update sem jelentett helyreállást. Hogy gyorsindítás nem kikapcs. következmény vagy mi egyebet művelt baltás mester: valóban nem tudjuk. S az újgép kapcsán is bizonytalanság van, mit csinált jól/rosszul. Pl. a réginél eleve jóval kevesebb programmal, cuccal eleve nagyobb: 150GB helyet lefoglal az újgépen a rsz a programokkal, éspedig régiről mentett adatok _nélkül_, mert az az adatos partíción van már. Érdekes. :U

    A régi gép SSD további működésének a megszokott és _jólműködő_ formájában az újon kellő prg beállítások és adatellenőrzések miatt volt és van átmeneti jelentősége. Eredeti terv szerint nem is akartam arra már menteni semmit, egyszerűbbnek gondoltam ezt az SSD-t elrakni archívumba, s ha az új gépnek folytatólagos használata lenne, az célszerűbb nagyobb SSD-vel. Ilyen gépváltásnál, adatmentési szükséglet mellett miért akarnék épp SSD-n spórolgatni.

    Nem mellékes, hogy baltás mester abban is variált volna, hogy az újgépnél a Win11Pro helyett nem azt akarta visszatelepíteni (mondván: „nem használnám ki a nem hálózati használat mellett”), hanem a simát. Csak aztán a Windows nem is engedte neki másként (ezt épp még bevallotta), mert nyilván össze volt ez már kapcsolva a gyári számmal, hogy mi telepítendő.

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #150609 üzenetére

    Köszi, King Unique, nekiültem mostanra az itt sorolt instrukcióknak.
    „Az esetlegesen sérült rendszerfájlok ellenőrzéséhez és javításához ott vannak a szokásos SFC és DISM parancsok, a fájlrendszer ellenőrzéséhez és javításához pedig a CHKDSK.
    Valamint ha az előbbiek nem oldják meg, akkor szintén javítási céllal a Windows 10 alól futtatott repair install in-place upgrade-del”

    - Nem próbáltam végig az összes felsorolt SFC ill. DISM opciót, de az ajánlottakat igen, és valójában itt is jogosultságok hiánya okán nem enged tovább. Ami rejtélyes, vagyis a jogosultsági gubanc primér gondnak tűnik. De íme, ez látható:

    SFC , Windows PowerShell:

    SFC , parancssorból:

    DISM, Windows PowerShell:

    DISM, parancssorból:

    CHKDSK:
    Ellenőrzés elvégezve, és semmi hibát nem jelzett. (Magyar a Win10, és ott Tulajdonságok/Eszközök/Ellenőrzés úton van ez, nem vágtam elsőre, hogy a Checkdisk nem egy külön, netán spéci parancs… Közben az is leesett, hogy ezt az Ellenőrzés parancsot olykor csekkoltam eddig is, főleg, amikor zavart, hogy a frissen felszabadított nem kevés GB helyek érthetetlenül eltűntek. Ám korábban sem jelzett hibát, ez sem, a lemezkarbantartós sem.

    Egyéb: a Pre-boot System Assessment
    Ez is végig lett futtatva, a hosszabb Diagnosztikával egyetemben. Eredmény: hiba nincs, „All test passed.” Zöld pipa, amerre csak lát az ember. Nincs is jelentősége printscreenelni.

    Repair-install
    No, mégha ki is hagynám az SFC és DSIM fordulót (amit nem akarnék, ezek után), akkor sem ugranék neki repair install-nak. Vagy szakfelügyelet mellett merném :) , és esetleg normális, licenszes Win10 beszerzése után, ami nem tudom, okozhat-e további bonyodalmakat a meglévő Win10-zel, amely vagy sérült, vagy hiányzó rendszerfile-okkal küszködik.

    Két fő problémakör látszik:
    A) jogosultságok hiányoznak (vagy látensek)
    B) rendszerfile-ok hiányoznak (vagy sérültek)

  • tpotyka

    junior tag

    válasz AlyrArkhon #150690 üzenetére

    AlyrArkhon, felvetéseidhez visszakanyarodva, és köszi:
    Nézd csak kérlek, a printscreent:

    Amit még itt írtál: ha a) esetet ha kizárjuk, mert
    - nem tudok más felhasználóról, vagyis nem szerepel más
    ÉS
    - úgy tűnik, az egyetlen felhasználó(i fiókhoz rendelt), az ténylegesen rendszergazda(ként feltüntetett)

    Ha marad a b) vagyis mint írtad: „b) ez esetben a baltás mester tudva vagy tudatlanul saját használatba vette a gépedet, legegyszerűbben a rendszergazdai parancssoros módon tudod visszakommunizálni”
    - Ezzel lennék óvatos mostanra mégis, ill. inkább csak szakértővel leülve látom tanácsosnak. Mivel adott egy (1!) felhasználó, rendszergazdai jogosultsággal, s mégsem lehet alap dolgokat elvégezni. Ha ezt hozzáértés nélkül nekiáll laikus (jómagam) állítgatni, szerintem az negatív irányban is hathat. Értsd: lehet rosszabb a jelenlegi helyzetnél. Ennek nem adnék inkább esélyt. :N

    Ami utóbb felmerült benned: nem volt igényem a két gép efféle átfogó szinkronizálása, pláne programhasználatban nem. Hamarabb gondolnék a nemtudommilyeneredetűWin10 és az újgép licenszes Win11-e közötti összeakadásra. Értelmezésem szerint az előállt működési problémák sem arra vezethetők vissza, hogy bizonyos vonatkozásokban eléggé hasonlítani kezdett a két gép felépítése, hovatovább: regisztrációhoz kötött elem nem is lett „duplahasználatosítva” a két gép közt. Legalábbis tudomásom szerint. Ismét a kellemetlen szitu, hogy nem tudjuk, milyen rendszerbarkácsolást végzett az illető „önszorgalomból” vagy kínjában – de mindenképpen a kérésem ill. megkérdezésem _nélkül_.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz AlyrArkhon #150739 üzenetére

    Ááá, hát tudtam én ezt, hogyan kell? :D Láttam, hogy más nálam az elérési út, de úgy véltem, egyedi rsz, egyedi út... Totál zavar a nem hozzáértésem. Vagyis pozitívabb hangvétellel: igen hasznos lenne jobban értenem, s ha javasoltok 1 valamit, az mely 4-6 lépésből áll. :)) Íme.
    Win PowerShell tehát ugyanúgy reagált:

    SFC , parancssorból: ez tehát oké

    DISM, parancssorból:

    Nos, megint nem talál valamit.

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Geth #150744 üzenetére

    Értem, köszönöm, hogy észrevetted. Most már ezt is tudom. :B Tehát minden perjel elé szóközt?
    Újranézem, PowerShelltől. Már dolgozik.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Geth #150744 üzenetére

    Geth, hát, nem tudhatom, mennyire mit vett véletlennek, de az eredmény ugyanaz, mint előzőleg: ugyanaz jó és ugyanaz "hiányzik", csak most már a PowerShell szerint is.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Geth #150747 üzenetére

    Vagy úgy, köszi szépen! Nézd, nem igazán tartom magam itt forrásértelmű döntéshelyzetben ;) , a házifeladatot igyekeztem elvégezni, amit előzőleg adtak. S ha jól emlékszem, King Unique úgy írta, hogy SFC ÉS DCIM, nem pedig VAGY. (Szerk: ja, bocs, most összekevertem, a linkelt útmutatós oldalakon belül volt opció, hogy PowerShell vagy parancssor.) De ettől függetlenül (vagy ezzel együtt) azt feltételeztem, ez a két külön felületen végzendő vizsgálat két külön tészta, kb. ugyanarra a kérdésünkre választ keresve. Nagyszerű, ha innentől kevesebbet kell printscreenekkel futkosnom. Tessék, eszerint rendben:

    Van bármi jelentősége ezt még alkalmazni?: Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
    Illetve előfordulhat-e olyan, hogyha csak azért is rászabadítom, s mégis találna hibát, azzal (szerk: annak esetlegesen elfuserált javítási próbálkozásával) súlyosbítanám a rsz jelenlegi működését?

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz AlyrArkhon #150743 üzenetére

    Húha, köszi, a sok mindenre próbálok reflektálni.

    1) Jogosultság
    Örülnék, ha lenne kapacitásod ennek elvégzését leírni minden egyes lépéssel (mondjuk, amit gondolsz, azt szorozva 6-tal), de attól tartok, ezzel eléggé leterhelnéllek. Főleg úgy, hogy nem Te ülsz a gép előtt. Ingadozom, mi legyen: ezt magamban, rápihenten megkísérelni, vagy pedig nyugton maradva, s majd többszem alapon, s addig megmaradna a régi gép „referencia kémcsőnek”, az újgép kezelésbe vétele előtt.
    Megjegyzem uez a Trusted Installer szerepel uott az újgépen is. Ld. alább (más: a felsorolásban furcsaságok).

    2) Prg-ok és rendszerhaszálat
    Nem írtam, az említett két prg crack-elt, sajnos, bár problémamentesen működtek. Amit számolgatsz helygazdálkodás: perpill kb. az adatok (főként munkaanyagok) terjedelme tesz ki 40-50 GB-ot a 120-ból. A Thunderbird, az elvileg géprementős beállításával foglal még komoly GB-okat, s valszeg túlburjánzott, nemigen átlátható most nekem. A régi laptop működés tekintetében valóban nem volt probléma, bár a PS inkább követeli a nagy helyet, de az ritkábban használt, és mostanában nem s kellett azzal nagy méretű file-t kezelni. (Eredetileg a géppel vett Win8-cal és 80 v 100GB SSD mellett ill. partícionálás nélkül is jól működött a rsz és a programkörnyezet, csak adatokat kellett rendszeresen menteni. Intenzív időszakokban megmutatkozott, hogy a memória lehet már kevéske, de azt meg koordinált használattal tudtam kezelni.)
    A nagyobb SSD hely az aktuálisan elérendő munkamappák, céges mappák párhuzamos használata miatt javallott, illetve most már inkább elérhető, valamint kellemetlen és káros is lehet (volt is) külső HDD fokozott használata napi gyakoriságban. (Ismét: sosem volt laptopomban HDD és most sincs. Csak külső HDD.)

    Partícionálás
    Ez az A-B-C- (D) partícionálás nálad nagyon előre megfontoltan differenciáltnak tűnik. A kettővel egyetértek természetesen, mai fejjel pláne. A három esetében az ACAD tuti, hogy átpakolna mappákat a rendszer partícióra, akkor is, ha egy külön prg partícióra lenne küldve (s talán más prg is). A másik hátrány lehet: az egy dolog, hogy az elején milyen tagolás tűnik praktikusnak, de később esetleg kihasználatlanul tengődik az egyik, míg betelőben egy másik. Vagy nem tudom, neked mekkora az SSD-d? Nekem persze új itt az adódó 1TB, még partícionálva is tágas, hiszen nem ehhez vagyok hozzászokva, de óvatos lennék, ne legyek túl önkorlátozó, mert visszaüthet.
    Megj. D: játékra ott van nekem az ACAD és a PS. Kész mázli. :D

    Új gép meglévő vs javasolt felépítése
    A Delltől Win11Pro-val jött már a gép! De nem volt partícionálva. Tudtommal a sorrend nem mellékes. Persze, tök jó lett volna nem piszkálni a Win11-et. Mint jeleztem, nem akartam a ki-beszerelést, de az illető nem volt annyira kompetens, hogy anélkül végezze. Nekem pedig nem volt akkor annyi és olyan ismeretem, hogy megtiltsam neki, ami előrehozott búcsút és alternatív megoldáskeresést jelenthetett volna. A merénylet nélküli továbblépés elmaradt.
    A prg telepítések előtt került képbe a részlegesen hozzáértő beavatkozása. A megbeszéltek szerint ezután történt: a ketté partícionálás (rsz+prg 200/adatok 800 GB) –> a Win11 újrafel és pár prg –> adatok bemásolása. Elvileg ez volt a teendője. Az is szempont volt, hogy igen, esetleges Win probléma esetén ne legyen gond a rsz kezelés és mert jóval nagyobb is az új SSD mérete. Bár sosem nyikkant meg nálam Windows, noha csak 1 év használat volt a nem géppel vásárolt Win10-zel, s ez sem csak úgy, hanem a ”szerelés” kapcsán.
    „ilyen nagy átállásoknál…” - Ilyen típusú nagy átállás, laptop – laptop szituban az első nálam! Mondhatni ritka fehér holló. Nincs, vagyis nem volt módszerem. Az elérendő célt tudtam. Csak rábíztam valakire a feladatot, akire nem kellett volna, vagy akinek nem lett volna szabad elvállalnia.
    Azért meggondolom felvetésedre a 3db partíciót, a Win elkülönítése érdekében nézve. Videó gyakorlatilag nincs, fotó (nagyméretű munkafotók) özönszerűen rengeteg, de ezek eleve a munkamappákon belül fotós almappákban, nem célszerű szétszedni. Munkafeladat lefutásakor egyben teszem ki a sok GB-os munkamappákat HDD-re. De addig, hosszú időn át nagy helyet foglalnak.
    Az újgép esetében eléggé valószínűsítem a mindent újra menetrendet. :U Mégha plusz kör van az így adódó adatmentésekkel is. (Vagyis duplán kell a régiről és az újról is mentést/másolást végezni, mivel az egyiken, az újon muszáj volt továbbdolgozni, továbbfejlődött a mappatartalom.)
    Egy nálam hozzáértőbb személy azt is kiszúrta, hogy az újgépen „lett” kb. 40GB-nyi shadow copy. Mi a szösz. Az eddig tapasztalt furcsaságok és kérdések mellett… Nem akarom kockáztatni az újgép hosszútávú jó működését, ha fájdalmas a megoldás, inkább az elején kerüljön rá sor.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #150757 üzenetére

    Köszi, félreérthető voltam/lehettem tehát. A "jogosultságok hiánya"-t az én "user error"-om előttre értettem. S kvázi most is, vizsgálatindításoktól függetlenül: az, hogy nem kezel a rsz olyan felhasználóként, amilyen voltam. S akkor esetleg én értek mást jogosultságon, mint amire szabatosan használni szokás e kifejezést.

    Bevallom, az útmutatók nem minden betűjét olvastam. S ha jól állapítottam volna meg, melyik parancs kell, akkor copy-paste lett volna, valóban, és még plusz ha: ha nem két gépen külön kellett volna végeznem mindezt, azaz miközben a böngészőt nem a vizsgált gépen néztem/nézem perpill, aminek okát nem részletezném. Kíméletből. :)

    Neked azt említettem: az, hogy kinek mi kb. evidens, abban lehet egyéni eltérés. A haladásirányba fordulva, igen, lehet örülni annak, ami oké, vagyis ha baj abban kizárható, hurrá, s egyre fogy, ami kizárandó.

    Ami talán inkább tisztázandó: várj, az a screenshot, amire visszautaltál (TrustedInstaller, System szerepel benne): az ÚJ és Win11Pro-s gépé. S igen C rsz és D adat partícióval. Jelenleg ebben a formájában. Még. Ugyanis a kialakult helyzet ismeretében, a nem megbízható elkövetőre tekintve akkor is bölcsnek tűnik (szerintem) újraalkotni, ha a továbbiakban is 2 partíciót, stb. akarok látni. A jónak tűnő részleteknél fontosabb a komplett jó működés. Az elejétől.

    „A rendszernek, azaz a Windows 10-nek és az alapértelmezetten eleve a C rendszerpartícióra települő programoknak eleve a C rendszerpartíción van a helye” „…” stb.
    - A stb-vel egyetértek, de te melyikre érted ezt az _A_ rendszert? Ott van, a C-n a Win10 rsz (is), de az a bicegő régi gép a Win10 Home-mal, csakis C-vel, amit nem is akarok ezen az SSD-n módosítani. Igazából más egyebet nem akarok vele, csak jó működését nyugtázni.

    De ha a régi laptopnál repair install eleve kilátásban, mármint a folytatásban.: Éppen mert nincs információm, hogy hol mi hogyan lett trükközve, lehet/érdemes nem Win10 Home újratelepítés, hanem innen valami más és licenszes Win10 verzióra lépni? Kivitelezhető ez?

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #150763 üzenetére

    Oké, helytelenül fogalmaztam. Akkor használom a „jogosultság” helyett „a gyakorlati működésbe hozás teljes, akadálytalan és minimál lépéses lehetőségei” fordulatot. Pl. prg-ok és Windows funkciók normál indításának és funkcionálásának köre. Nem beleértve, ami szerencsére működik.

    Na jó. Nem „nyilván”, sajnos, mert nincs rálátásod arra, amire nekem. „Elég volt volna”, amennyiben azelőtt jutok a művelet elvégzéséhez, minthogy az ilyesmire használt alapértelmezett Firefoxom ezerfüles lapbeállítása tegnap este nem likvidálódik. Legyen így röviden. Továbbá nem használok bármilyen böngészőt bármire. Az esedékes visszaszinkronizálás vagy profil visszacipelés több időt jelentett volna, én pedig a körülményekhez képest célirányosan akartam haladni. S ekkor még nem tudtam, hogy 4x hosszabb és 4x annyi parancsot is kapok. :)

    „A C rendszerpartión a hozzáférési engedélyeket nem feltétlen kellene "újraalkotni", mármint az alapértelmezett TrustedInstaller és SYSTEM csoportokat nyilván nem kellene módosítani, lecserélni.”
    - Nem a „hozzáférési engedélyek” kapcsán írtam az újraalkotást, hanem az egészre. Az egész rendszerre. Az egész újgépre, ahonnan a gondolatom indult. Klassz lenne az újrázást megtakarítani, és nyilván nem is az az aggasztó, ami jó(nak tűnik), hanem ami kérdőjeles. Ld. amit írtam pl. shadow copy helyfoglalásról, bár ezt lehet, hogy AlyrArkhon felé válaszban. Más kapcsán szintén korábban írtam nem várt, észlelt helyfoglalásról, vagy mi miért van úgy, ahogy jelenleg. (S nem is írtam mindent, így sem kevés követni.) Ami vagy helytelen telepítéssel áll összefüggésben, vagy nem. Ez még nem lett megállapítva, s mérlegelendő, hogy mi a célravezetőbb: a felemás kézimunkát tovább analizálni, vagy egy jó kezelésre nyitni, nulláról.

    A repair install verzió akkor így tiszta sor, köszönöm. Izgalmas lesz.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #150766 üzenetére

    Igen, közhasznúan okulok.

    Nem „nyilván”. :) Az Edge számomra konkrétan 4. a böngésző sorrendben és kérlek, képzelj el 4 nemvicc indokot, amiért ezúttal sem használtam, részben írtam is.

    Talán azért tűnik kacifántosnak kívülálló szemében, mert onnan nézi, nem tulajdonosként. Érthető. S nekem nem volt ennél a régi rendszernél tervben semmiféle újtelepítés, nem volt ilyen cél a pakliban, sőt megőrzése volt a cél.

    A hídon meg akkor kel át az ember, amikor odajut.

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #150768 üzenetére

    Elfelejtetted azt elképzelni, hogy kellett nemcsak link nézegetés, hanem PH! feltöltés, amihez belépés szükséges, amihez jelszó kell, ami file-ban, adathordozón, ami külső, s amíg a jelenlegi helyzet nem rendeződik, egyik gépen sincs, amíg rajtam kívül kezelni kell esetleg bármely nap bármely gépet bárki másnak. Nos, ezen adathordozó használata nem volt kézre eső. (2) Nem lett volna hatékony két gépre megosztani böngészőhasználatot a kellő egyebek mellett. (3) Aktuális mobilnet és hotspot vetületek. (4)

    Meglátjuk. Üdv!

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #150766 üzenetére

    Sziasztok, az itt már nem teljes körűen linkelt előzmény ill. esettörténet visszacsatolásaként ezúton jelzem, hogy nekiültünk, s ez volt/lett.:

    Régi laptop:
    Előzőleg itt a fórumon kb. minden egyebet kizártunk, saját kezűleg le lett csekkolva, ami csak szóba jött.
    Segéderővel a Windows képfile készítés (órákat igényelt) és az útmutató szerinti helyfelszabadítás után USB pendrive használatával (nem ISO file opcióval) a Windows 10 Home repair install* következett (beállítások, file-ok megtartása opcióval).
    A repair install eredményeként a programok rendellenes vagy nemműködése nem változott, maga a rendszer lett rosszabb: a tálcán még kevesebb dolog működik, újraindítás után nem vagy alig jön elő a gépház, innen nem, vagy borzasztó hosszú idővel jön elő bármi infó ill. panel. Előzőleg amnéziásnak és részben tehetetlennek tűnt a Windows, mostanra meg így már szédül, alig topog és gyakran elájul.
    Kb. végig lett próbálva, ami felmerült, jóllehet a hozzáférési beállítások (vagy jogosultságok) végül nem lett bütykölve, mivel nem tűnt célravezetőnek.
    A jelen állás szerint az op.rsz. megjavítására perpill nincs még nem alkalmazott ötlet vagy afféle Windows Whisperer ember, vagyis a fennmaradt, „alaposan odasuttogó” clean install nem opció itt és most.
    Ez van sajnos, az esély meg lett adva, nem állt helyre.
    Illetve a Windows képfile-ból kell akkor az előző, kevésbé szörnyű felállást visszacsempészni. A gép akkor abban az állapotában marad, ez a rsz és SSD, egyelőre, ld. korábban írt okok.

    * Nem tudom megállapítani, hogy van-e jelentősége, de ha már így le lett aktuálisan tesztelve, hátha hasznos infó valakinek: ebben a linkelt repair install útmutatóban a minden egyéb általunk teljesített feltétel mellett az is szerepelt kikötésként, hogy a telepítő verziószámnak minimum el kell érnie a gépen futó verziószámot, hogy a javítás végbe tudjon menni. (Bár olyat explicit nem írnak figyelmeztetésként, hogy alsóbb verziószámú telepítő még jobban odavághat a rendszernek.) Ez a verzió megfeleltetés viszont jelen esetben nem volt teljesíthető. Ugyanis a gépemen az op.rsz. buildszáma 19045.3393 volt, viszont a Microsoft oldalán a legfrissebb elérhető Win10 Home telepítő 19041 kezdetű, nem lehet mást beszerezni és használni. Ellentmondásos, hogy a leírás utal itt-ott 19045-ös verzióra és idei tavaszi dátumokra, mégis most nyár végi helyzet szerint a setup.exe 19041 kezdetű, nem más (bár azt sem tudhatom, hogy a weboldal uazt a tartalmat engedi-e letölteni itt is, mint tengerentúlon). Végül úgy ment le a repair a ki tudja, milyen csatolt frissítésekkel, hogy 19045.2965 buildszámra állt (vissza vagy oda) a rendszer, bár az SSD illesztő prg verziónál 19041.1865 szerepel. De mindez mellékes ahhoz képest, hogy az egész suta. Bár megjelent egy gomb „A számítógép átnevezése” lehetőséggel, ami eddig nem volt ott, ha jól emlékszem; meg a Win11-et ajánlgatja, amiről eddig tisztán tudta, hogy ez a gép nem felel meg a követelményeinek; meg egyéb érdekességek, csak idő és felfedezés kérdése, még mit találni. Az meg fura, ha netán a rendszeres update-ekkel olyannyira előrerohantak (a gépemmel együtt), hogy azt nem is követik javítás/telepítés alapon. Bár korántsem biztos, hogy azon múlik ez az eset.

    Új laptop:
    Az 1TB SSD újraparticionálással maradt kettő (C: 400 D: 600), de tágasabb helyet adtunk a C-nek az előző szorultabbnak mutatkozó 200/800 helyett.
    A gyári Win11 Pro újra felkerült.
    Az eddigi prg telepítések és adatok visszarakása után sokkal kisebb helyfoglalás nem lett, viszont a mérsékelt hozzáférési problémák, melyek ezen a gépen is voltak (előálltak), megszűntek. Még ellenőrzés alatt.
    Rakat idő megy most az újrarakosgatásokkal, újrafrissítésekkel, beállításokkal, de úgy tűnik, sínen van.
    Most, hogy le lesz tisztázva, számítástechnikai továbbképződés helyett remélhetően visszatérek a fő tevékenységi köreimhez. :)

    Köszönöm szépen még egyszer:
    AlyrArkhon
    Döglött Róka
    Geth
    King Unique
    mezis
    Pyttawrx
    TommyX_
    totron
    Zoz

    hogy a különböző felületeken hozzászóltatok, időtöket szántátok az ügyre, segítettetek. :R
    Remélem, nem hagytam ki senkit. Hoppá, de, az (el)olvasókat: az ő türelmüket is nagyon köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #150964 üzenetére

    Win10 frissítés a javító telepítés előtt:
    Szándékosan kerestem frissítést még a kísérlet előtt, és tudatosan telepítettem, s láttam, hogy előzetes a frissítés. Ugyanis a szétzilált működési állapotot tekintve úgy ítéltem meg, hogy sok veszteni való nincs vele, de egy esetleges épp jókor találó, jóvá javító frissítés jól jött volna. Amúgy a rendes frissítéseket rendes időben rakta a rendszer, azokat nem szoktam volt se sürgetni, se akadályozni. A „javító” telepítés után a magától kiizzadt frissítéssel igen, 19045.3324 lett a buildszám.

    Verziószámok/buildszámok:
    Köszönöm a kiigazítást, talán felületesen, felcserélve vagy összevontan használtam a két megnevezést, elnézést. A Win10 22H2 olyannyira triviális volt, hogy említeni sem tartottam szükségesnek. Tehát nem ott olvasható a telepítő buildszáma, ahol kerestem (az MCT file verzió adta magát, igen), bár nem lenne haszontalan a javító telepítés meneténél is feltüntetni ezt a kis alapadatot, mint bármely program szokása verzió stb. megkülönböztető számait vizuálisan jól érzékelhetővé tenni, főleg, ha van jelentősége, a felhasználó tudja ellenőrizni, összevetni, s ahogy írtam is, nem ISO file nyomán történt a telepítés.
    (Az ISO linked sajnos idelinkelve nem működik. Ld. alább.)

    Azért nem hozzáértőként furcsállom, hogy 2023. májusi repair install az elérhető, amikor több havi (3nyári hónap) rendszeres update kijött azóta. De ők tudják. A gépem Win10-es kálváriája meg 1 hónappal ezelőtt kezdődött. Ha windows-os összeakadás lenne a háttérben (nem feledve a Win11-es gépre másolást a Win10-es SSD-ről), csodálkoznék, ha hamarabb tudnának hibát javítani, mint az adott hibáról aktuális op.rsz környezetében tudnának, hacsaknem múltban tömegesen jelentkező tipikus hiba volt addig is. De ezt megint nem nekem kell tudni. Ha meg úgy kellene érteni az általad leírtakat, hogy mindegy az, milyen minőségi, meg stb. specifikus frissítés jött ki, mert az az egy májusi 22H2 funkciófrissítés / telepítés a meghatározó, akkor tényleg mindegy, de az értelme és koordinálhatósága / javíthatósága sem követhető az alsóbbrendű frissítéseknek. Attól tartok, másként gondolkodom, mint akik ezt a rendszert működtetik,vagy csak nem értem a rendszerüket. A clean install filozófiája világos. A repair install témában meg nem strapálódom tovább.

    Windows képfile:
    Érthető haszna van egy jól összerakott és fontos rendszer kapcsán a rendszeres képfile készítésnek (fontolóra is veszem), viszont aránylag húzós az idővonzata. Te minden hónapban, és abszolút bármi telepítése előtt (ami előfordulhat heti-napi gyakorisággal) ezt elvégzed? Sok-sok órát jelent ez, nagy rendszernél különösen.

    Microsoft fiók:
    Az nem jelenthet problémát, ha adott egy Microsoft fiók, viszont a fiók gazdája két gép gazdája, melyeken két külön Windows verziót használ (10 ill. 11)?

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz rita7107 #151093 üzenetére

    Szia, nem vagyok itt szakértő, de amit javasoltak egy - két irányból: a hardver tényezőket érdemes ellenőrizni / kizárni.
    Szóval tanácsos a Pre-boot System Assessment futtatása, ha jól emlékszem, van egyszerűbb és hosszabb-átfogóbb diagnosztika, de az utóbbi sem irdatlan hosszú a tisztánlátás érdekében. Ha vmi nem oké, lefotózni, hogy tudjanak a többiek mit kiértékelni. ;)

    Instrukciók: How to Run a Preboot Diagnostic Test on a Dell Computer
    Bemutató videó: Dell Preboot System Assessment Diagnostics

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    Az alábbi, Win10 és 11 dual boot kérdésekben van-e megnyugtató ill. tapasztalati válasz?:
    - Legális-e egyáltalán egy gépen kétféle Win verziót beüzemelni?
    - Technikailag aggályos-e, ha 1 meghajóra kellene kerülnie mindkettőnek?

    Csak átmeneti időre, egy összehasonlító működési teszt céljából kerülne vissza laptopba az eredeti Samsung 840EVO 120 GB-os SSD, amelyen még az eredeti Win8.1 van. Most dobozban pihen a régi SSD, innen Win10-re felfrissítést kellene megkísérelni, aztán a Win11-et is feltenni. A rendszerkövetelmények közül amúgy csak a TPM a „nem megfelelő”, ha jól állapítottam meg.
    E PH! cikk alatti egy-két hsz alapján úgy értem, hogy az elvileg „lelőtt felfrissítési lehetőség” ellenére, pl. MS fiók használata esetén, vagy nem kizárhatóan annak használata nélkül is felajánlhatja az upgrade-et – ugyanis a gépben lévő jelenlegi SSD-n Win 10 (Home) van.

    - Meglehet, az kérdés, hogy ilyen esetben az eredeti géphez rendelt (gyárilag vagy viszonteladó által aktivált) Win a döntő – mondjuk alaplaphoz vagy egyéb hardverhez kötve - , vagy pedig az aktuális SSD-n tanyázó Win?...

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Doky586 #151688 üzenetére

    Szia, köszönöm, a legalitás akkor így rendben, remek, ez fontos, ha muszáj lesz a MS-tal kommunikálnom. Valahol Quora-n amúgy olvastam a témában, hogy az egyik Win későbbi megszüntetése nem probléma, csak ott a legalitás nem volt tisztázva.

    Praktikus lenne egyéb esetekben a külön meghajtós javaslatod, de az 1 db meghajtó azért kötöttség, mert:
    1. A laptopban tudtommal csak 1 SSD számára van hely (Dell Latitude E5430 - tehát nem óriási)
    2. Éppen az lenne a bizonyítási tétel egy része, hogy azonos hardveren, 14' kijelzőn, ugyanazt a programot (AutoCAD) a Win 10 és a Win 11 másként kezeli (képernyő, ablakok, asztal megjelenítés körben), konkrétan hogy valóban a Win 11 nem csinálja-e azt jól (=totál zavaróan és szemet bántóan), ami a Win 10 és korábbi verzióknak jól ment, és nem pedig hardver, driver okolható.
    3. Külső SSD-t nem vetnék be ehhez, s idő sincs itt aktuálisan sok kört futni.
    4. Mivel sajna nem én vagyok a szerelésben és Win telepítésben járatos személy, koncentrálni érdemes a teendőket.

    A lehetőségeket kell gyorsan körbejárnom, hogy a stratégia meglegyen. Az ostoba és hiába köröket pedig megelőzném.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz tordaitibi #151690 üzenetére

    Köszi, tordaitibi. Még jó, hogy csak elvileg a 100 db op.rsz. nyüzsögtetése, rémisztő belegondolni. :) Itt most a 2 is túl sok és csak kénytelenségből. Ipari léptékben nem állok át op.rendszerteszter üzemmódba, bár vicces lenne, de vannak szerintem rendszernyűvésre alkalmasabbak.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #151696 üzenetére

    Köszönöm az összefoglalódat!
    - Csak az 1 license alapon 2 féle Win lehetősége érdekes, igyekszem költséghatékonyan kivitelezni, mivel sajnos nem tudok szervezeti támogatásról, amivel az önkéntes tesztüzememet finanszíroznák (A + D).
    - Köszi a figyelmeztetést. A gyorsindítás (szül. Fast Startup) nálam le lett meszelve, kikapcsolásra ítélve már a 2 gépemen, a tanulságos előzmények óta, s szerintem úgy is marad. Igazából nincs is rá szükség, így is spéci gyors a rendszer.
    - A hivatkozott cikkre emlékszem, mire vonatkozik, tegnap olvastam, nem is a szűkszavú rövidhírre vagy annak a forrására utaltam (kár, hogy nincs a témában bővebb infó, de talán nem is véletlenül), hanem hogy a „PH! cikk alatti egy-két hsz alapján” lehet idevágóan további érdekes következtetéseket levonni. (S természetesen nem az épp ott elburjánzó vita off hsz folyamára értettem, hanem az érdemi néhányra.) Ha lesz időm, újra olvasom az egészet, melyikünk érthetett mit félre, ha esetleg tőlem eltérő következtetést vontál le, amit persze kevésbé ismerhetek, mint a sajátomat. :)

    Azért nem tudom szerintem látatlanban letudni a Win8.1-ről upgrade technikai kérdését, mivel:
    1. Nem tudom, hogy anno milyen paraméterekkel történt a beélesítése,
    2. Ráadásul gépen kívül is van perpill ez a rsz-t hordozó SSD, így most nem elég informatív.
    3. Nem látom át a Microsoft idevágó játékszabályait, vagy a protokollt, ill. konkrétan ahogy ezt a gépet „nézik”. (Ld. az általam említett és általad is jórészt ismert részletek.)
    Tehát erre a frissítési kimenetelre nem látom a bizonyos választ, mert túl sok az ismeretlen az egyenletben. Vagy netán még ez is tudható, csak lemaradt egy idevágó cikkajánló? Köszi!

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #151702 üzenetére

    Huhh. Pompás.

    Voltaképpen remélhető, hogy az alaplapot meg bármi egyebet számon tart(ott) a MS (ha tényleg ilyen rendbe szedetten mindent megfeleltet és agyonadminisztrál magának), mert ha nem alappal együtt kijött Win8.1-ről van szó, hanem a kisker külön fogott egy Win8.1-et (és viszonteladta a laptoppal), annak esetleges külön kulcsa, igazolása nem könnyen halászható elő. Persze az szerencsés, hogy minden originál a gépben, csak SSD cserebere volt és az lehet is.

    Átgondolva azért nem lenne ideális csupán a mondjuk úgy: lineáris tesztelés, mert ha jól tudom, 30 napig lehetne visszalépni 11-ről 10-re igény/szükség esetén, ebben a helyzetben pedig nem én diktálom kifelé az időtényezőt, magamat meg pláne nem akarom bekorlátozni. Kényelmesebbnek is (szerelés takarékosabbnak) tűnik a párhuzamos vizsgálat, vagyis funkcionálisan: a célt legrugalmasabban szolgálóan illik ide a dual boot, és úgy külön lezongorázni a 8.1-ről a végeredményben kétféle fellépést – ha jól értjük egymást, igen, ez az a variáció az utsó mondatodban.

    Bár így is időigényesnek néz ki ez az egész kitérő, amit nem kértem és szívesen kihagytam volna. Csak egyelőre nincs jobb ötletem, amivel meg tudnék ettől menekülni, vagyis kisebb áldozattal járna a megcélzott letisztázás.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #151705 üzenetére

    Azért látom kisebb esélyét az alaplaposnak, mert alapértelmezetten vagy az alapkonfig Ubuntu felszereltségű lett volna, legalábbis a gépre rakott kis matrica szerint. Ma is ott figyel ez, bár magával Ubuntuval én nem találkoztam. Gőzöm sincs, az innen Windows-ra nyergelés hol ment végbe, már ha ez történt, de valószínűbbnek vélném a magyar kiskert. Ha meg sosem látott Ubuntut a gép, akkor a felmatricázó részleg elszabadulhatott anno, vagy csak túl sok felesleges matricájuk maradt a gyárban és üdítő narancs színfoltnak küldték a gépre ezt a kék Intel mellé. :)

    A helyesbítést köszi, túl sokféle időtartamról olvastam a napokban összevissza. Érdemesebb bármi időkorlát nélkül.

    Igen, ésszerűen adódik ez a dual megközelítés.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #151708 üzenetére

    Nos, mint említettem, 2013-ban volt mindez és nem az op.rsz. körülményei volt akkor a legizgalmasabb és legmaradandóbb emlék, hanem pl. az egyedi hardver konfig lehetősége és hogy élmény volt használatba venni és munkára fogni a gépet. Persze, hogy az én kérésemre adták feltelepített Windows 8.1 op.rsz-rel, de a háttérrészletekre nem emlékszem. Az én nézőpontomból Win-előtelepített: akár gyár, akár üzlet. Céges vétel, számlára, stb. lekövethető, ha nagyon muszáj, csak hát 10 éves az adminisztráció, ezért nem karnyújtásnyira van mindez, hanem egy archív dobozban – valahol.

    Ha a MS következetes jogilag és pénzügyileg (valszeg muszáj neki adott törvényes keretben), épp segítség ilyen helyzetben, ha jogilag és pénzügyileg egyenértékűnek adminisztrálja, akár alaplaptól, akár később – de megfelelően – kerül Windows az adott gépre. Bár tényleg érdekelne, hogy is végzik mindezt, hiszen kiterjesztve irdatlan adatkezelést igényel. Nem voltam jelen Win telepítésekkor. Nem ismerem a Win license folyamatukat. (Azt még kevésbé, hogy ki hogy tudja vagy akarja ezt kijátszani.) Tudtommal nincsen egyszerűen lekérdezhető, ellenőrizhető úm. termékéletút, vagy elérhető folyamatábrán átláthatóvá téve és lekommunikálva, hogy milyen adatot milyen szálon kötnek össze. Ezért lehet, hogy beszámolók szerint telepítéskor pozitív és negatív meglepetések is történnek.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #151711 üzenetére

    Esetleg az erre járó friss emlékezetű társak kisegítenek majd bennünket, hogy 10 évvel ezelőtt ki mennyi 10e-t adott ki egy Windows 8.1-ért. Arra emlékszem, hogy ez a gépbeszerzés 28Xe, szóval 300e-t nem elérő összeget tett ki, ami igen sok pénz volt akkor egy laptopért (szerk.: számomra).
    Jelentem, nem emlékszem, mennyi volt ezen belül 10 éve a Windows, 30e+ Ft-ra tippelnék, ám nem az volt húzós és így nyomot hagyó szám. Az összkiadás volt tetemes.
    A nemrég vett Win 11 árát sem emlegetem napi szinten, ahhoz is utánanézés kell.* Valóban nem csekély tétel, de töredék gépár, bár a jelenlegi beszerzés fajsúlyosabb hardverben.
    *Ez talán vmi lelki önvédelmi mechanizmus. :B

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Gyoergy #151860 üzenetére

    Szia, fennáll még a félholt Win 10 problémád?
    HA van rendszermentésed, visszaállításra érdemes állapotról lemezképed,
    ÉS érdemesnek tartod a helyzetedben a kísérletezést,
    AKKOR esetleg tehetsz ezzel próbát.:
    Linkelve, a felsorolásban az első javaslat egy meglehetősen hosszú parancssort prezentál.

    A korábban baltázódást elszenvedett Win 10 gépemen miután a lerótt javító telepítés sem hozott javulást, lemezkép visszaállítás után, felkapcsolt kísérletezés sokadik lépéseként ez a hosszú parancs élesztette fel a félig bénult tálcát és a belassult Gépházat. Mikorra ezzel az összefoglaló cikkel találkoztam, a halom megoldási javaslat egy részét ismertem (és nem hozott változást), illetve haladósra fogva a legdrasztikusabbal gondoltam folytatni. (Vannak, akik inkább utsóként hagyva próbálkoznak ezzel az elsőként hivatkozottal.) S bár gyorsindítási malőr volt e gépnél is az előzmények között, de a pár ponton más szituáció miatt javaslom (nálam pl. SFC, DISM rendben lement), hogy ha megtartandó min. a jelenlegi működés, érdemes az elővigyázatosság.: Mentés nélkül inkább ne. Azzal együtt, hogy mint később olvastam, a MS support is szokta javasolgatni ezt a parancsot, úgyszólván utolsó előtti felvetésként, mielőtt az „újratelepítés szükséges” ítéletet meghozzák.

    Megj.: Futtatás közben piros színű karakterözönre, a nyugalom megzavarására alkalmas képernyőüzenetekre lehet számítani. :Y

Új hozzászólás Aktív témák