Új hozzászólás Aktív témák

  • dabadab

    titán

    válasz HussarF #150 üzenetére

    "De ésszerűtlenség azt várni, hogy a szerződéseket hozzák nyilvánosságra"

    Valójában az lenne a teljesen egyértelmű és nyilvánvaló dolog, hogy teljesen nyilvánosak. Legalábbis egy normálisan működő nyugati demokráciában. Közügyekkel kapcsolatban üzleti titoknak nincs helye.

    DRM is theft

  • HussarF

    addikt

    válasz dabadab #151 üzenetére

    Ez egy brutális demagógia, és hihetetlen, hogy mennyien beveszik és ilyen tévképzeteket társítanak a demokráciához. A demokrácia lényege, hogy felruházol néhány embert, akit te választasz, hogy csinálja a dolgokat, a lehető legjobban.

    Most ha neked van egy céged, és megállapodhatnál az állammal valaminek a beszállításáról, az állam pedig jól lealkudná az árakat. Te azért még belemennél, mert bízol abban, hogy a nagy megrendelés miatt így is elég jól jársz. Akkor utána örülnél, hogyha az állam nyilvánosságra hozná a szerződést, és látnák a leendő vevőid is, hogy te mennyivel olcsóbban is tudod adni, valamint látná a konkurenciád is, hogy mik azok az árak, amiért beszállítasz? Óriási versenyhátrányba kerülnél!

    Ez a tévhit, hogy demokráciában mindennek nyilvánosnak kéne lennie a gazdasági érzék teljes hiányáról árulkodik és mindig fogom a fejem, ha ilyen követeléseket olvasok a sajtóban. Ez nonszensz.

    A Rosatom szerintem elég jó áron adja nekünk ezt az erőművet, már a hitelből is látszik. De neki az egyáltalán nem érdeke, hogy a leendő partnerei ezt lássák, és akkor erre hivatkozva brutális alkudozásokba kezdjenek...

    Bár lehet, hogy a kormány mnodhatná, hogy hozzunk mindent nyilvánosságra, mert mi demokraták vagyunk. Oké, a Rosatom meg mondaná, hogy akkor a projekt árához hozzáadjuk azt az előzőleg már lealkudott 1 mrd €-t, mert ha mindenki látni fogja a szerződést, akkor nem vállalhatjuk, hogy lássák, hogy meddig le tudunk menni.

    Te tényleg ezt szeretnéd?

  • htc07

    addikt

    válasz HussarF #152 üzenetére

    tiszta szerencse, hogy az orosz kivitelező nyert a pályázaton.

    bár én nem igazán találom ezt a pályázati kiírást, légy szíves linkeld be nekem. akár privátban is, hogy ne offoljuk tovább a topikot.

  • HussarF

    addikt

    válasz htc07 #153 üzenetére

    Nem volt szükség semmilyen pályázatra, nekünk megvoltak a feltételeink, ti. akkor építünk erőművet, ha ad az építő mellé pénzt is, mert nekünk nincs. Ezt egyedül az oroszok tudták. Nem volt túl sok variáció ezek után.

  • htc07

    addikt

    válasz HussarF #154 üzenetére

    "Nem volt szükség semmilyen pályázatra"

    itt vérzik el az, hogy demokrácia, ugyanis közpénzt közbeszerzésen szokás költeni.

    de én itt kiszálltam.

  • HussarF

    addikt

    válasz htc07 #155 üzenetére

    Jó, kiírják a tendert, rengeteg időt és pénzt elverünk arra, hogy kiválasszuk azt a nyertest, akiről már a legelején is nyilvánvaló volt, hogy a feltételeket csak ő tudja teljesíteni. Boldogabb lennél? Hogy azt a pár 10 milliárdot, amit jobb helyre is elkölthettünk volna, egy olyan tendereztetésre vertük el, aminek már az elején is nyilvánvaló volt az eredménye? Én inkább ezt nevezném a közpénzzel való felelőtlen bánásmódnak :)

    [ Szerkesztve ]

  • dabadab

    titán

    válasz HussarF #152 üzenetére

    "A demokrácia lényege, hogy felruházol néhány embert, akit te választasz, hogy csinálja a dolgokat, a lehető legjobban."

    Valamint az is a lényege, hogy ellenőrzöd, hogy mit csinálnak és hogy tényleg a legjobban csinálják-e.És ez annyival lényegibb, hogy nem csak a demokráciára vonatkozik, hanem egy univerzális szabály bármilyen delegálásnál.

    És igen, helyesen veszed észre, hogy a demokratikus állam működtetésének vannak olyan pluszköltségei, amik pl. egy ideális diktatúrában nem léteznek - és ezt el is szokás fogadni, ugyanis mindegyik fajta államszervezet működtetésének vannak ilyen-olyan költségei és a gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy összességében a jól működtetett demokriáciá a legalacsonyabbak.

    "Oké, a Rosatom meg mondaná, hogy akkor a projekt árához hozzáadjuk azt az előzőleg már lealkudott 1 mrd €-t"

    Vagy aztán az is lehet, hogy kiderülne, hogy a szerződés hátrányos számunkra és sokkal jobb feltételeket is ki lehetne alkudni. Az eddigi tapasztalatok alapján mondjuk ez a valószínűbb.

    "Hogy azt a pár 10 milliárdot, amit jobb helyre is elkölthettünk volna, egy olyan tendereztetésre vertük el"

    :F Szerinted hogyan tudná egy tendereztetés több tíz milliárddal megdobni a költségeket?... Vagy miért állunk meg itt? Miért nem mindjárt háromszáz kvintillárddal?

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • HussarF

    addikt

    válasz dabadab #157 üzenetére

    Jó, hát akkor legyen demokrácia meg plusz költség, elfogadom. De a szerződések nyilvánosságra hozása akkor is ésszerűtlen. Máshol is titkosítanak, csak most ezt kapta fel a média aztán, a normális gyakorlatot most valami égbekiáltó abszurdumként próbálják beállítani

    A tendereztetés több tízmilliárdjával pedig egyáltalán nem túloztam. Nehogy azt hidd, hogy a tendereztetés annyi, hogy bead 5 pályázó egy 100 oldalas dokumentumot, elolvasgatja ott egy 5 fős bizottság és egy hét múlva meghozzák a döntést. Oda egy pályázati anyag olyan 80ezer oldal, amit elhoznak kinyomtatva is, teherautókkal, csak hogy érezni lehessen, hogy milyen mennyiségről van ott szó. 5 pályázó esetén ezt máris lehet 5-el szorozni. Van mondjuk 300 mérnök, aki ezeket másfél év alatt kell, hogy kiértékelje. Most ha havi szinten 1millióba kerül egy mérnök a cégnek (de ezzel valószínűleg eléggé alábecsültem), akkor az másfél év alatt 5,4 Mrd forint. És ez még semmi más, csak a mérnökök költsége! Működési költség, meg a többi, ami kiteszi még a költségek másik 3/4-ed részét még benne sincs.

    Ne legyen senki eltévedve afelől, hogy egy tendereztetés mocskos drága herce-hurca. Arról nem is beszélve, hogy utána meg valamelyik pályázó megtámadja, hogy miért nem ő nyert, mert szerinte neki kellett volna és kezdődik a jogi huzavona. Még több pénz a kútba. Nemhiába buktak ebbe bele a csehek is. Egy országot tudnék mondani, ahol tendereztetéssel választottak és működött a dolog. Az Egyesült Arab Emirátusokat.
    Persze lehet, hogy tendereztetni kellett volna, de azért az atomerőmű-építő-ipar egy elég kevés szereplős szektor ahhoz, hogy a szakemberek ismerjék az összeset és az összesnek is a lényegi technológiai tulajdonságait. Ezekben egyébként mind hozza a meglehetősen magas színvonalat, hasonlóak.

    A döntés tényleg inkább az áron múlik, ki mennyiért adja. De ezt már említettem. Az oroszok adták pénzzel együtt.

  • zsolt501

    nagyúr

    válasz HussarF #158 üzenetére

    Mutass olyan európai országot, ahol a teljes szerződést titkosították?
    Ráadásul a kormányunk Finnországra hivatkozik, ahol nem állami beruházásként épül a reaktor, és a szerződés sem titkos minden pontja, szóval kissé sarkos így a dolog nem érzed?

    ''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

  • HussarF

    addikt

    válasz zsolt501 #159 üzenetére

    Mutass olyat, ahol nem.
    Finnországban is benne van az állam is, mit gondolsz miért kellett ott is a parlamentben megszavazni az új blokkokat? Ez csak az index meg a hasonszőrű idióták félremagyarázása, hogy magánberuházásról van szó. Csak másképp van benne az állam, mint nálunk.

    Nem tudom egyébként, hogy mi az ami titkosítva van és mi az, ami nem, azért nem akarok erről vitázni. Az, hogy a pénzügy főbb részei titkosak, abban semmi meglepőt nem látok. Inkább a kisszerződések lesznek majd érdekesek, amikor elkezdődik az építkezés.

  • flashfly

    csendes tag

    válasz Tigerclaw #19 üzenetére

    Üdv!

    A környezetbarát energiaforrások témakörében MO. vonatkozásában főként érdemes megemlíteni a geotermikus forrásokat. Amikben hazánk adottságait tekintve igen komoly erőforrásokat mondhat magáénak!
    Legjobb tudomásom szerint a rendelkezésre álló geotermikus források közel 1% sincs kihasználva energiatermelésre. Miközben a technológia és az erőforrások is rendelkezésre állnak. Szerintem érdemes lenne megvizsgálni mi az oka annak, hogy érdemben viszonylag ritkán kap említést ez az irány a megújuló energiatermelés témakörében. Illetve azt, milyen lépések megtétele szükséges ahhoz hogy sokkal magasabb százalékban kihasználjuk a geotermikus forrásainkat! Talán az" energiamutyiban "érintetteknek nincs érdekeltsége ezen a területen?
    Másik felmerülő lehetőség, a biogáz termelés. Főként mezőgazdasági "ország" lévén, igen jól kihasználható ez a technológia is, mert alapanyagból több mint bőven sok áll rendelkezésre kihasználatlanul.

    "Ha azt gondolod képes vagy rá, vagy azt, hogy nem vagy képes, mindkét esetben igazad van."

  • HussarF

    addikt

    válasz flashfly #161 üzenetére

    El kéne felejteni ezt a tévhitet, hogy a geotermikus energia az egy végtelen aranybánya épp csak le kell néznünk a talpunk alá. Persze a gonosz lobbik nem hagyják, hogy kihasználjuk az ingyen energiát, meg az energetikus mérnökök is mind full ostoba és nem veszik észre.

    A geotermikus energia egy valamire jó Magyarországon: fűtésre. Áramtermeléshez nem elég forró a víz itt, ez nem Izland, úgyhogy ez a része már eleve kilőve.
    Alkalmazzák egyébként már sok éve ezt nagyon sok helyen. Az alföldi faluban, ahol laktam, már mióta eszemet tudom az iskolát és a polgármesteri hivatalt termálvízzel fűtik.
    Viszont a geotermikus energia csak akkor olcsó, ha a vizet csak felhozzuk, de már nem sajtoljuk vissza. Ez pedig mindennek mondható, csak környezetbarátnak vagy "zöld"-nek nem. Egyrészt kimeríti teljesen a talaj vízkészleteit, másrészt a felhozott víz ásványianyag (azaz só) tartalma sokkal magasabb, mint a felszíni vizeké, ezért teljesen elszennyezi, a felszíni vizeket, ha mondjuk egy tóba, vagy folyóba vezetik ki. Ha csak simán szétlocsolják, akkor pedig elszikesíti a talajt.
    A fűtésnél is ez okoz egyébként problémát, rendkívüli mértékben vízkövesíti a csöveket.

    Szóval nem rossz ez a geotermikus energia, de nem egy ingyen aranybánya, mint sokan hiszik, megvannak ennek a maga korlátai.

  • Dassler

    őstag

    válasz HussarF #162 üzenetére

    Az ipari méretű geoermia baromi drága dolog. Mint írtad a víz hőmérséklete nem elegendő, másrészt a feljövő víz vegyi kezelése, majd visszapumpálása, valamint a visszapumpálás során a "kivett" anyagokat is vissza kell varázsolni bele a jelenlegi jogszabályok szerint. Lásd a miskolci geotermiát, ahol megvalósítottak egyet, de önmagában nem rentábilis.
    A geotermiának egy helyen van értelme Mo-n, amit viszont tényleg nyomatni kéne, az pedig a lakossági szintű hőhasnosítás (fűtés, HMV). Abból is a talaj-víz hőszivattyúkat, nem a víz-vizeseket van értelme használni.

    Állítólag mindenki utál, de én annyira szeretem magam, hogy tudom ezt kompenzálni

  • Dassler

    őstag

    Szép és jó, hogy kutatnak, fejlesztgetnek ebben a szél témában, kell is. Viszont ma még nagyon messze áll a gazdaságos megvalósíthatósága Mo-i viszonyok között. Az ellátás biztonság fenntartása végett a jelenlegi műszaki szint mellett nagyjából ugyanannyi beépített teljesítménnyel rendelkező gyorsindítású egységet kéne mellé telepíteni, mint amekkora szélerőművek beépített teljesítménye. Szóval baromi drága fajlagosan. A kihasználási óraszám pedig messze elmarad az offshore erőművektől, tekintettel ugye az elhelyezkedésükre.
    Ugyanakkor egy szélpark is sok környezeti kérdést felvet a vizuális- és zajszennyezés, valmint a környezetre gyakorolt hatását (pl.: madarak) tekintve. Sokkal összetettebb kérdés ez, mintsem ahogy ezt néhányan ledegradálják olyan szintre, magukat szakértőnek kikiáltva, hogy kell 6000 MWh zsinór villamosenergia, hát akkor az csak 3000 db 2 MW-os beépített teljesítményű szélkerék. Holott alapvető dolgokkal nincsenek tisztában a villamosenergia-termelés és elosztás hátterével, szabályozásával meg úgy egyáltalán fizikai alapfogalmakkal kapcsolatban.

    [ Szerkesztve ]

    Állítólag mindenki utál, de én annyira szeretem magam, hogy tudom ezt kompenzálni

  • #06658560

    törölt tag

    válasz HussarF #152 üzenetére

    "A Rosatom szerintem elég jó áron adja nekünk ezt az erőművet, már a hitelből is látszik. De neki az egyáltalán nem érdeke, hogy a leendő partnerei ezt lássák, és akkor erre hivatkozva brutális alkudozásokba kezdjenek..."

    Szerintem meg nem, s eleve nem is tudjuk mennyiért adta volna más. Pont a nagy titkolózás miatt nem lehet megítélni helyesen. Ahogy a hitelt is eddig csak higgyétek el, hogy jó lesz módon ismertük, ismerhettük meg. Így felelősen egyáltalán nem lehet nyilatkozni róla. Aszódit ismerem, volt tanárom, ellenben a régi, fiatal oktató korszak gondolkodásához képest irtózatosan demagóggá vált mostani pozíciójában. Szóval már neki sem hiszek el annyit és úgy, amit és ahogy mondja.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz #06658560 #165 üzenetére

    Hát igen, teljesen más lett volna, ha pályázatot írnak ki, de az oroszok arra adták a hitelt, hogy az ő cégük építsen abból erőművet. Az mondjuk tényleg nem megítélhető még, hogy jól vagy rosszul járunk, mert szerintem se azt nem tudni, hogy pontosan mit építenek és azt se hogy a hitelszerződés mit tartalmaz. Egy normális demokráciában erre van a fékek és ellensúlyok rendszere, hogy az aktuális kormány ne tehessen meg bármit, de ugye ezt a fidesz eltörölte. Most gyakorlatilag teljhatalommal bírnak és semmihez sem kell senki más beleegyezése, vagy véleménye.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • DithenS

    senior tag

    válasz zsolt501 #7 üzenetére

    Honnan gondolod?! Tudnád hogy titokban milyen technológiák léteznek már ma is.
    Ez épp olyan mint a haditechnika,nézzünk egy vadászgépet,olyan technológiai újításokat tartalmaz ami kb 10 évre rá fog elterjedni a mindennapokra,közben azt a vadászgépet már a megjelenése előtt 20 évvel elkezdték fejleszteni,tehát ott vagy hogy a haditechnika mindig 10-15 évre előnybe van mint a piac.
    F-22-esnek például olyan a sisakja hogy kamera képét nézi a pilóta,gépen van nagyon sok kamera még alul is,így képzeld el a pilóta ha a sisak a fején van és alá néz,nem padlót látja hanem ami alatta van,magyarán annyit lát hogy a lába a semmibe lóg szinte,remélem érted,autókba ez mikor fog elterjedni szerinted?! A oszlop ma is sok gondot okoz hogy képes kitakarni egy 80kg-os embert is álltalában,és olvastam arról is hogy kamerát építenek az autók A oszlopába és egy monitort tesznek majd az utastérbe az A oszlopra,így a sofőr átlát az A oszlopon szinte,igen de majd 10-20 év múlva aztán haditechnika amint említettem már most használja,addigra meg lehet elavult is lesz ez :D
    Szóval biztos hogy van olyan akkumulátor,csak tudod politikusok nem támogatják mert akkor nem függenél a kormánytól,energiával képesek a kormányok irányítani a népet,Orbán is ilyen aztán egy kis ország,Amerikát képzeld el,olajból jön a lé,egy új akkumulátorral mindenki elektromos kocsira váltana aztán az állam meg miből szedné a lét?! Annyi Áfát nem tehet az akkumulátorokra mert akkor meg tüntetések lesznek.Hidd el ki van ez találva.
    Paksra kitérve én nem támogatom,addigra már olyan technológiák lesznek áramtermelés területén,hogy szerintem az atom elavult lesz,bár az atom mindig is elavult volt,nagyon veszélyes még a tárolása is,nem lehet azonnal leállítani tehát Japánba már napenergiát használják inkább.

    [ Szerkesztve ]

  • dabadab

    titán

    válasz DithenS #167 üzenetére

    Nyugtass meg: ezt csak valami parodianak szantad, nem komolynak, igaz?

    DRM is theft

  • zsolt501

    nagyúr

    válasz DithenS #167 üzenetére

    Na jönnek az összeesküvés elméletek, ezt azért nem kéne...

    Több fizikus, és kémikus ismerős is van, és egy ismerős sem tud olyan technológiáról amivel hatékonyan és környezet kímélően lehet energiát tárolni főleg nem nagy mennyiségben.

    [ Szerkesztve ]

    ''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

  • E.Kaufmann

    addikt

    válasz DithenS #167 üzenetére

    Nem lesz elavult az atomenergia, legfeljebb csak az Urán használata. Ha mégse fog fejlődni, az max pénz és politika miatt lesz.

    Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

Új hozzászólás Aktív témák