Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Morden24

    nagyúr

    válasz talmida #8 üzenetére

    sajnos ilyen olvasmányokból szedik az ismereteiket, aminek következtében hamis Biblia~ és hamis Istenképük alakul ki

    Pont a HP-ben egy büdös szó nincsen a Bibliáról, Istenről, Ördögről. Még közvetetten is nehéz belemagyarázni.

    Pl, mi a jó és mi a rossz Potter szerint?? Mondj egy-két konkrét példát légyszíves.

    Alapvető emberi értékek. Barátság, család, becsületesség. Elítéli a gyilkosságot, a hatalomvágyat, mások leigázását, a szabad akarat megfosztását. Teljesen kommersz emberi értékek.

    Bocs, de ez elég dúrva és pontatlan általánosítás...

    Dogmákra épül a keresztény vallás is.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz talmida #10 üzenetére

    HP mint Harry Potter, mivel az előzményekben erről volt szó (egyébként furának találom egy ilyen témájú versben megemlíteni a Harry Potter-t, ami nem egy vallást támadó, vagy vallást félremagyarázó mű... valahogy úgy érzem, hogy csak azért került be, mert a szerző szeretett volna valami manapság populár "világi" művet említeni, amit olvasás nélkül is mindenki ismerni szokott).

    Kereszténység = keresztény vallást gyakorló emberek. Legalábbis én így értelmezem. Persze nevezhetjük "kereszénység"-nek magát a kultúrát és az eszmerendszert, csak az azt valló emberek nélkül az ugye semmit nem ér.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz talmida #13 üzenetére

    A kereszténység nem vallás, hanem Istennel való személyes kapcsolaton alapuló hit

    Ez inkább a személyes magyarázat a "hit"-re, nyilvánvalóan egy hindu, egy muszlim vagy akár egy buddhista ugyanúgy személyesnek érzi a saját hitét, mint egy hívő keresztény. Ez nem magát a vallást definiálja, hanem a hívő ember által érzett érzelmeket. Legalábbis szerintem.

    De tapasztalatom szerint általában nem ez szokott megjelenni az emberek képzeletében, ha vallásról hallanak, hanem a bigottság, bunkóság, fanatizmus, meg ehhez hasonlók...

    Nem meglepő, mivel a legostobább emberek sajátjai ezek a tulajdonságok, és mint tudjuk, a legostobábbak a leghangosabbak, ergo a leginkább feltűnőek. Ez nem (feltétlenül) jellemzi a komplett hitet, bár a hitközösséget már jóval inkább. De amúgy az megér egy külön témát, hogy bizonyos vallások jóval nagyobb teret adnak a bigottságnak és a fanatizmusnak, mint mások - személy szerint a kereszténységet is inkább ilyennek tartom. Természetesen ez nem kizárólagos, és nem is általános.

    Ha figyelmesebben olvasod, akkor észreveheted, hogy nem mindenki számára kötelező az az életvitel, amit a Biblia kívánatosnak, illetve követendőnek tart. Csak az Istenhez tartozóknak, a Benne hívőknek, ill az Ő követőinek szól a tilalom.

    Ha jól tudom, akkor nem csak azoknak szólnak a tiltások, akik elfogadják a keresztény tanításokat, hanem azokra is vonatkozik, akik nem: tehát az eredeti értelmezés szerint bárki, aki nem követi a Biblia tanait (tehát mert pl. más vallású), annak a sorsa a túlvilágon kissé karcos.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz talmida #16 üzenetére

    Na igen, de ha nem fogadja el valaki az adott vallás tanításait, akkor nincen eredendő bűn, ergo nincsen szüksége megváltásra ebben az értelemben.

    De amúgy azon vitatkozni, hogy melyik az "igazabb" hit, szerintem elég erős marhaság. Aki hívő, annak a sajátja, aki meg nem, annak leginkább egyik sem.

    Viszont, ha egy "pogány" megtartja a Biblia tanácsait, akkor már nem is pogány

    Ha sosem hallotta/olvasta a Bibliát, mert monjuk egy dél-amerikai sárkunyhóban lakott, akkor nem tudja megtartani a tanításokat, de ettől függetlenül el van szúrva a halál utáni vakációja, legalábbis a könyv szerint.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz talmida #18 üzenetére

    van Valakijük, Aki Segít nekik kikászálódni a bajokból. Ez egy lényegbeli különbség.

    Persze, de ez természetesen nem bizonyító erejű. Rengeteg ember van, akinek ez magától is megy, még sokkal több, akinek csak segítséggel - ezen a halmazon belül jópáran vannak, akiknek más emberek segítenek (család, barátok, szakértők), és vannak, akiknek a hitük.
    Ezzel szerintem nincs is gond.

    Nem egészen, mert még a vakondlyukban lakó vadembernek is van lelkiismerete. ... és a teremtményekből "kiolvashatja" az örökkévaló üzenetét..

    A Tízparancsolatot honnan olvassa ki? Mert ott azért van olyan dolog, ami nem emberi lelkiismeret alapján működik. Márpedig ha megszegi...

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz talmida #20 üzenetére

    Ettől még nem igazabb az ő szövege, mint bárki másé - remélem érted, mire gondolok.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz talmida #22 üzenetére

    Ezt azért nem fogadom el, mert láttam én már mélyponton levő embereket, akik megoldották a gondjukat anélkül, hogy túlvilági segítséget kértek volna (vagy azt hitték volna, hogy kapnak).
    Ettől függetlenül - fére ne érts - nem azt mondtam, hogy ez gáz, hanem azt, hogy semmivel nem több vagy igazabb egy olyan ember, akit a hitbe vetett ereje húzza ki a gödörből annál, aki mondjuk soha nem gondol ilyenekre, mégis megoldja a problémáit.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz talmida #25 üzenetére

    az egyetlen nagy különbség a megváltás, ami a bűnbocsánatot is magában foglalja. Ezt senki más nem tudja biztosítani, csak Jézus.

    Rendben, de itt jön elő az, hogy: minek kéne valakinek a bűnbocsánat, ha egyszer nem hisz Jézusban? Miért kéne egy buddhistának vagy egy dél-afrikai természetvallás hívének Jézus bűnbocsánata?

    Na mindegy, igazából felesleges ezt tovább ragozni.

    szerk: Amúgy tényleg, a versről... nyilván nehéz egy ilyet megírni, én biztos nem tudnék, érzékem meg ambícióm sincsen hozzá. Ellenben ez számomra semmiféle "modern békedal"-jelleget nem hordoz, sokkal inkább kesergést a (keresztény) vallás elsikkadása okán.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz talmida #29 üzenetére

    Hát, talán, ha időssebb leszel, majd te is értékelni tudod a bűnbocsánatot.

    Örülök, hogy eljutottunk a "nincsen több indokom, csak simán jobban tudom" fázisig. Picivel többet néztem ki belőled. Kár volt.

    Lehet, hogy azon kevesek közé tartozol, akik még nem halmozták a hülyeséget az életben, és megközelítőleg makulátlan életet élnek

    Egyáltalán nem, csak nem érzem úgy, hogy a hibáimat, vagy más emberek elleni vétségeimet egy égi lény előtt kéne elszámolnom, valamint az eredendő bűnben is kb. ennyire hiszek. Elszámolással a saját lelkiismeretemnek, illetve a károsult embereknek tartozom. Ha valakinek ártok, akkor tőle kell bocsánatot várnom, nem egy harmadik személytől, vagy akár istentől.

    vagy azon sokasághoz tartozol, akik meg szemrebbenés nélkül bármit megtesznek, semmi következménnyel nem törődnek ...nem tudom

    Pontosan. Pontosabban én a cselekedeteim következményeit itt, az emberek között mérem. Nem azért nem ejtek át valakit, mert félek attól, hogy belémvág a villám, hanem azért, mert nem akarok kiszúrni egy másik emberrel. Hogy egy korábbi hozzászólásodra reflektáljak: nekem nem kell félnem az isteni büntetéstől ahhoz, hogy lelkiismeretes legyek, vagy társadalmilag elfogadhatóan viselkedjek. Igaz, az ájtatosság nagyon messze van tőlem, ahogyan a mártíromság is.

    A kettő közöttiek tudják, hogy szükségük van bűnbocsánatra.

    Az állításod szerint a genetikailag szentéletűek és a genetikailag bűnözők között mindenki a keresztény istent keresi. Ezt a kijelentést annyira nem támasztja alá, hogy a világ 6,5-ös populációjának csak 33%-a keresztény vallású, az aktív vallásgyakorlók száma pedig ennél jócskán alacsonyabb (értsd: ezt a népszámlálói adatok alapján értékelik ki, nem a templomba járók számából vezetik le). Továbbmegyek, ez azt jelentené, hogy a világ 67%-a alapban pokoltöltelék.

    Tényleg modern

    Nem Modern, hanem Morden. Babylon 5, bár relatíve kevesen ismerik itthon. :)

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz psyho85 #31 üzenetére

    MÁSKÉPP tudja

    Akkor sem kell tényként kinyilatkoztatni dolgokat. Na most én meg ha úgy tudom, hogy a világ egy fagyos sötétség, és halálom után a valkűrök elvisznek a Valhallába, Odin csarnokába, ahol egész nap eszem, iszom és szexelek az örökkévalóságig, akkor ez mitől kevésbé valóságos, mint az ő hite?
    Természetesen nem kevésbé valóságos, pont ugyanannyira az vagy nem az, mint az övé. De ha már itt tartunk, akkor tartózkodjunk az olyan kijelentésektől, hogy "majd rájössz", mert éppen korábban beszéltünk bigottságról, fanatizmusról és ennek előnytelenségeiről. Az én szememben, ha valaki nem akarja elfogadni az én véleményemet, hanem erre a saját hitének tényszerű kinyilatkoztatásával válaszol (mintha az jobban lenne bizonyítva, mint amit én mondok), akkor én azt minimum térítgető-tanító szándéknak, rosszabb esetben enyhe lesajnálásnak, legrosszabb esetben bigottságnak nézem.

    Mielőtt nemlétezett, nem kellett benne hinni, remélem.

    Azután, hogy állítólagosan létezett, sem kötelező benne hinni. Mint mondtam, a világ 67%-a nem hisz benne.

    és Jézusban való hit nélkül is jó helyen legyek halálom után

    Nyilván ha valaki nem hisz a keresztény Istenben, akkor nem hisz a keresztény mennyországban sem, ergo az egész bűnös-nembűnös dolog irrelevánssá válik számára.

    a halál (után ami lesz) minden kérdésünkre válaszol

    Korrekt. De ha jól tudom, nem jött onnan vissza senki. Akkor ne akarja nekem senki tényszerűsíteni, ami ott van, vagy leginkább nincs.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz psyho85 #33 üzenetére

    Számra ez tény. Elfogadta, hisz benne.

    Tudom, és én tiszteletben is tartom, tehát nem támadom a hitét. Cserébe viszont nyilván hasonló elvárásaim vannak. Ugye a téma pont azért került elő, mert megemlítettem, hogy pl. a keresztény vallás, mint olyan, nem éppen elfogadó az egyéb hitekkel (vagy éppen a hit hiányával) szemben.

    de nem is mondják azt, hogy ha nem követsz, az idők végezetéig nagyon-nagyon rossz lesz neked

    Ez amúgy így igaz, többek között ezért nem szimpatikus nekem a keresztény hitvilág (illetve konkrétan a monoteista hitvilágok többsége, így az iszlám és a judeista sem).

    Ha tényleg nem lenne semmi, az egyrészt marha unalmas lenne

    Tény, de ugye az igazságnak meg az izgalomnak sok köze nincsen egymáshoz, legalábbis nem okozati kapcsolattal. Természetesen nem az volt a mondandóm lényege, hogy mi van a halál után (illetve mi nincs), hanem az, hogy semmi tényszerű nincsen erről, így bármelyik hitvilág állítása lehet igaz, vagy éppen egyiké sem. Éppen ezért elég otromba tényszerűen vitatkozni egy ilyen eszmecsere folyamán.

    Jesus meg elvileg visszajött, de gondolom ez számodra nem elfogadható

    Természetesen nem, hiszen ez nem bizonyítja a mondát, hanem annak része. De ez nem is számít, itt nem az a lényeg, hogy én meggyőzzek mást, vagy más meggyőzzön engem :)

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz ijjájom #36 üzenetére

    Nem vesztünk össze :)
    Szerintem mindenki nagyon kultúrált maradt, nézetkülönbségektől függetlenül.

    Sectumsempra - For Enemies

Új hozzászólás Aktív témák