Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz MCGaiwer #430 üzenetére

    Azért a magyar vállalkozóknak szerintem igen jól jönne 180mrd forint. Mert ugye arról a pénzről van most szó, amit a magyar átlagemberek így már nem tudnak elkölteni a magyar boltokban. Ergo annak a 180mrd-nak egy jórésze a különböző vállalkozások haszna lehetett volna.

    De ahogy korábban is írtam nem csak erről az 5.000 forintról van szó. Ehhez tessék hozzávenni a 2%-os áfanövekedést, a csekkadót, utalásadót, a legújabb telefonálási adót, meg úgy átlagban az inflációt, plusz az irdatlan benzináremelésből adódó általános áremelkedést. És akkor ott vagyunk, hogy az a havi 5 ezer mindjárt inkább 15-20 ezer lesz. Ezt meg már ~3,5 millióval szorozva szép kis összeg jön ki.
    Szóval ismétlem, nem az egyszeri - példa kevéért - 5 ezer forinton van a hangsúly, hanem, hogy évek óta ez megy. Innen csípjünk le egy kicsit, meg onnan még pár ezret, meg a harmadik adót is vezessük meg stb stb stb... És a végén tényleg az lesz, hogy 3,5 millió ember szépen elszegényedik.

    "Aki valóban generálna extra keresetet, az eddig ült a pénzén, ha most sikerül valahogy ösztönözni hogy azt költse el, akkor jó. Ezek meg a közép és felsőrétegben vannak."

    De mire költse el? Attól még a középrétek nem fog 3x annyi sonkát paprikát vagy kenyeret megvenni, mint tegnap. Attól hogy több marad az amúgyis sokat keresőknek nem fognak többet költeni wc papírra, tusfürdőre.... Igen lehet többet mennek síelni Németországba vagy Svájca. Esetleg nagyobb értékű autót vesznek... Szal remélem érted mire gondolok?
    Hiába lesz több pénze, mivel neki eddig se kellett szűkölködni ezután se fog többet költeni. Max luxustermékekre.
    Arról nem is beszélve, hogy ennek a középosztálynak a száma annyira elenyésző az átlag keresetűekhez képest, hogy még ha el is kezdenének mondjuk napi 5Kg kenyeret venni meg napi 1,5 Kg húst, annak se lenne érdemi hatása!

    Amúgy itt sokan beleesnek ebbe a szemléleti hibába amibe szerintem te is. Azt kell megérteni, hogy - a példánál maradva - az a 3,5 millió ember irdatlan nagy szám! Lehet, hogy csak az olcsóbb 250forintos kenyeret tudják megvenni minden nap, de ha ezt 3,5 millióan teszik naponta akkor az már igeni nagyon nagy volumen! Ezért is írtam ha a középosztálynak milliókat fizetsz se fog ennyi kenyeret megvenni. (természetesen a kenyér csak egy példa a hétköznapi fogyasztási cikkek közül).
    Hiszen fogyasztói társadalomban élünk. Aminek alapja a fogyasztás. Hogy működhetne ilyen keretek között jól egy gazdaság, ha a többség(!) elszegényedik és nincs pénze "fogyasztani"? Komolyan azt gondoljátok, hogy pár tízezer középosztálybeli jómódú család képes felülmúlni fogyasztásban 3,5 millió másik családot? Ugyanmár...

    Ha figyeled a külföldi nyilatkozatokat, akkor több esetben is kihangsúlyozzák - most a válság kapcsán többször is láttam / olvastam - , hogy megszorítások mellett legalább olyan kiemelt szerepet kap a vásárlóerő megtartása és(!) növelése is! Ezt pl a Francia megszorítások kapcsán nyilatkozták. De Tildy szerint Angliában is ugyan erre törekednek. Hiába vannak megszorítások, azt mindig úgy kompenzálják, hogy azért a vásárlóerő ne csökkenjen. Mert nagyon jól tudják, hogy az egész gazdaság a vásárlásra épül. Legyen az szolgáltatás vagy termék.
    Gondolj csak bele, egy Tesco napi ~ 10 milliós bevételének 99%-át vajon kik adják? Hát az átlagemberek! Nem a középosztály! Pontosan azért, mert akkora a számbeli különbség.

    szerk.:
    szal végülis értem én mire célzol. Hogy a középosztálynak mégtöbb pénzt adnak, mert ők eddig is jól éltek és akkor majd biztos a több pénzből mégtöbb pénzt költenek majd. De ez nem így van. Már bebizonyosodott hogy nem. Pont azért, mert nekik már így is megvan mindenük amire normális keretek között gondolni lehet. Annyival pedig nem kapnak többet, hogy új autót vagy házat tudjanak venni.
    Ellenben ha a kisembernek lenne több pénze, akkor ő lehet hogy többször is enne húst egy héten. Ezért ha lenne rá biztos nem 1 kilót vesz egy hónapra, hanem mondjuk 4-et. Lehet, hogy akkor nem a 49 forintos külföldi ásványvizet inná, hanem megvenné a magyar gyártású 300 forintos gyümölcslevet! És ezek még csak apróságok.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák