Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Venyera7 #8 üzenetére

    Nem egészen, egy kísérleti platform, amelynek a fő célja, hogy egyfelől sok Delta-V-je van (a Delta-V azt jelenti, hogy mennyit tudod megváltoztatni a keringési pályádat, nagyon rossz, de érthető analógiával a hatótávolságot jelenti), így össze-vissza lehet a pályáját változtatni, például hogy megvizsgáljon, vagy adott esetben akár tönkretegyen / megsemmisítsen célpontokat az űrben. Másfelől pedig újrahasznosítható, így visszahozhat az űrből dolgokat, például tönkrement ellenséges műholdakat vizsgálat céljából.

    Hivatalosan az újrahasznosíthatóságot is tesztelik rajta, fel lett hozva példának a szilikát hővédő pajzs, nos, az X-37B-n eddig nem láttunk levált vagy sérült téglát, szóval lehet, hogy valami új megoldást kísérleteztek ki, amit a jövőbeni űrrepülőgépeknél fel lehetne használni.

    Az, hogy űrfegyvernek használják azért nem igazán ésszerű, mert ehhez olcsóbb és könnyebb megoldások vannak, egy "kamikaze" nano-műhold (cubesat) például senki figyelmét nem hívná fel magára, hiszen több száz kering most is a Föld körül, és most már ott tartunk, hogy évente szintén százas nagyságrenddel bocsátunk fel.


    Egy 3U méretű cubesat, amit diákok építenek éppen

    Szóval erre a célra az X-37B nem ideális.

    Amire ideális az kémtevékenység, illetve mivel visszatér, ezért olyan kísérletek, amelyeknél jó dolog, ha vissza tud hozni valamit a világűrből, illetve újrafelhasználható. Ilyen szempontból hasznos a hiperszonikus visszatérő robbanófejek vizsgálatára is. A legújabb trend a ballisztikus rakéták terén az, hogy a robbanófejek nem ballisztikus pályán térnek vissza, hanem egy manőverező mini-űrrepülőgépként térnek vissza a légkörbe. Ennek a lényege, hogy a mostani rakétavédelmi rendszerek alapvetően "hagyományos" robbanófejek ellen vannak kitalálva, amelyek viszonylag kevés manővert tesznek meg visszatéréskor, így előre ki lehet számolni, hogy hol lesznek 1-2 perc múlva, és oda lehet indítani egy elfogó rakétát.


    A hagyományos ballisztikus rakéták elleni védekezés alapverziója, a rakéta pályáját követik, és a végfázisban egy elfogó rakétát indítanak, amely egy előre kiszámolt pont felé repül, majd elpusztítja a beérkező robbanófejet

    Na most a manőverező visszatérő egység nem így viselkedik, hanem különféle manővereket hajt végre, véletlenszerűen, így elfogni a hagyományos rakétavédelmi rendszerek segítségével ha nem is lehetetlen, de pár nagyságrenddel nehezebb. Ilyen harci fejeken kísérleteznek az amerikaiak, az oroszok és a kínaiak is.


    A Falcon HTV-2 kísérleti jármű pályája, a lényeg, hogy irányítható marad a visszatérési fázisban végig, és jelentősen képes a pályáját megváltoztatni

    Na most ezt lehet egy keringési pályáról visszatérő járművel is tesztelni, tehát mellékesen erre is képes az X-37B.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák