Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz cattus #14 üzenetére

    Hűdejó lesz, mert:

    -A Marshall és a Johnson Space Center is kapott kellően komoly feladatot (tervezés / építés / üzemeltetés), mert hát e nélkül az űrközpontok működése felesleges (ezért kap agyvérzést a NASA fele attól, hogy kiszervezzék a feladatokat külsős cégeknek, mint a SpaceX, OrbitalATK vagy a Boeing - mert a saját munkájukat féltik).

    -Az SLS-re 2011 és 2015 között eltapsoltak 7,7 milliárd dollárt, előtte az Ares I.-re 4,4 milliárdot. Az SLS költsége 2023-ig hozzávetőleg 20 milliárd dollár lesz (csak a 2011 utániakat számolva), ebben három tesztindítás van. Ez jó sok pénz a beszállítóknak és a NASA űrközpontoknak.

    -A második SLS tesztindítás, hogy már valami haszna is legyen, egy Jupiter-programot támogat, az Europa Multiple-Flyby Mission-t.

    -Az Orion űrkapszula effektíve nem lesz sokkal többre képes, mint a Dragon V2, de legalább kicsivel nagyobb annál. Mellékzönge, hogy az Orion / SLS párosnak a mai napig nincs pontos feladata. Az első útja 2023-ban egy Apollo-8 szerű Hold-megkerülés lesz, amely a tesztelést tűzte ki célul. Lesz továbbá egy 2026-ra datált Föld-közeli Aszteroida-látogatás, amelynél még nem tudni, pontosan mit fognak csinálni, milyen aszteroidát látogatnak meg. Éééésss ennyi. 2016-ban nincs több SLS / Orion indítás tervben, csak ez a kettő. Felhívnám a figyelmet a 3 éves szünetre a két indítás között. Ez azért van, mert nincs költségvetési támogatás az ezen túli tervekre. Márpedig ha egy Hold-leszállást vagy Mars-utat terveznének 2026 után, annak munkálatait lassan meg kellene kezdeni. Ám nincs rá pénz az emberes űrkutatásra szánt költségvetésben (amelyet első sorban az ISS és annak kiszolgálása költ el).

    Más szóval megismétlődik az STS program rémálma, mikor a NASA-nak nincs pénze az 1970-es években egy modern, 1980-ban felbocsátandó űrállomásra az STS mellett, amiért értelme lenne az STS-t kifejleszteni (ez volt az eredeti terv ugyanis, az STS visz fel mindent, és szolgálja ki az amerikai űrállomást). Abban bíznak hát, hogy majd a civil műholdindítás-megrendelések lehetővé teszik ezt. Na, nem tették lehetővé, mert piszok drágák, de legalább roppant körülményesek voltak, szóval nem sokan vették igénybe. A NASA végül csak az orosz-amerikai közös űrállomás ígérete miatt, kvázi politikai hátszéllel kapta meg az űrállomását, bő negyed évszázaddal később (a Skylab program egy érdekes kísérlet volt, de nem több - óriási vita volt körülötte, és félig a már legyártott, eredetileg Holdra-szállásra készülő Apollo-18/-19/-20 eszközöket használta fel, ezért is kapott egyáltalán támogatást).

    -Van tehát egy program, amire alsó hangon is elvertem eddig cirka 15 milliárd dollárt (Ares-I. és -IV., SLS, Orion programok fejlesztése), és 2023-ig még cirka 15 milliárdot el fognak verni. Hogy mire fogják használni, azt nem tudni, mert óvatos becslések szerint is legalább 500 millió dollárba fog kerülni egy SLS indítás (ha Orion is van rajta, akkor még az Orion költsége), amiért ~105 tonnát tud LEO pályára állítani. Ami sok, nagyon sok, ráadásul az újrahasznosíthatóság aránya nulla százalék. Akkorira a SpaceX a Falcon Heavy-vel fele ekkora tömeget kb. harmad ekkora áron visz fel (újrahasznosítás nélkül, ami csökkentené az árat), márpedig kg/$ áron szinte bármelyik konkurens, fejlesztés alatt álló rakéta jobb nála.

    Szóval méregdrágán kifejlesztenek egy rakétát, és majd utána nekiállnak feladatot keresni neki...

    Ezek után csodálkozol, hogy a programban érintettek mind oda és vissza vannak a programért? Az elkövetkezendő legalább 10 évben garantált lesz a zsíros állami megrendelés... Hogy nem hatékony? Az senkit sem érdekel...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák