Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz proradeon #4 üzenetére

    Az EU célja a monopólium kialakulásának elkerülése, mely azért így is a küszöbön van. Vannak ugyan versenytársai a Google-nek, de momentán a keresőszolgáltatásuk messze túlteljesíti a többiekét népszerűségben. A Google így alkalmassá válik arra, hogy a piacot maga alá gyűrje és ő diktálja a verseny szabályait, ami ugye ellentétes a szabad versennyel.

    Ráadásul ne felejtsük el, hogy a keresőszolgáltatások kereskedelemre gyakorolt hatása egyre csak nő. A Google-t már így is többször bírálták amiatt, hogy a keresőmotorját a konkurencia gyengítésére és a saját szolgáltatásainak előtérbe helyezésére használja. Lehet erre ezt mondani, hogy a saját keresőjével azt csinál amit akar, de ez nem biztos, hogy közgazdasági szempontból segíti a piac hatékony működését (sőt), így itt jut szerephez a "láthatatlan kéz", ami néha nem is annyira láthatatlan.

    A monopóliumok tevékenysége felveri az egekbe a bekerülési költségeket (tőke, innováció, technológia) és végül az "erősebb kutya b*szik" elvet érvényesítve megszűnik a verseny. A versenyhivatalok (nem csak az EU-ban, hanem minden piacgazdaságban) arra törekednek, hogy a szabad verseny felé tereljék a piacot (ami ugyan sosem valósulhat meg tökéletesen, de a törekvést feladva csak a monopóliumok, oligarchák vagy éppen az államok hatalma nőne és kiélezné a javak egyenlőtlen eloszlását).

    Nem biztos, hogy a Google feldarabolásával egyet tudok érteni (szerintem amúgy nem lesz belőle semmi, ha meg is szavazzák, azt sem tudják hol kezdjenek bele), de valamilyen megoldásra szükség van. Az USA-ban nagyobb verseny folyik, hiszen a Yahoo és a Bing inkább ott népszerű, Európában viszont nagyon elborult az erőviszony a Google irányába. Ami nem baj, nem az a célja az EU-nak, hogy a Google ne legyen piacvezető, csak az, hogy megmaradjon a versenyhelyzet a monopólium helyett.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz sh4d0w #17 üzenetére

    A természetes monopóliummal maximum annyit lehet tenni, hogy a versenyszabályok finomhangolásával igyekeznek csökkenteni a bekerülési küszöböt, hogy az új szereplőknek esélye is legyen belépni, de ezt demokratikus államok és uniók ritkán vagy egyáltalán nem lépik meg, bíznak a piac önálló rendezőelvében. Vannak közgazdászok/politikusok, akik elfogadják a természetes monopóliumot legitimnek, annak ellenére, hogy hátráltatja az innovációt, versenyt és a piac hatékonyságát, megint mások meg nem.

    Én inkább utóbbi véleményen vagyok, maradjon szabad a piac, de a felügyelőjének (állam) törekednie kell fenntartani a versenyt. Ez kicsit olyan, mint az egy és többkulcsos adórendszer kérdése, mindkettő mellett és ellen lehet érvelni, de az csak hitvallás kérdése, hogy melyiket preferáljuk.

    Én inkább az innováció és a szabad verseny pártján állok. Joseph Stiglitz múltkori budapesti előadásán volt egy faék egyszerűségű, jól érthető példa:

    "[...]az USA-ban egy cég megvette a mellrák kialakulásáért felelős DNS-szenkvencia felismerésére képes technológiát, és vagyonokért tesztelték, hogy az embereknek van-e hajlamuk mellrákra.
    Amikor aztán egy amerikai egyetemen is a DNS-szekvencia pontos ismeretéig jutott a kutatás, és a tesztet ingyen elvégezték volna, a cég bíróságra vitte az ügyet, és megtiltották az egyetemnek a technológia felhasználását."

    Érdemes kicsit többet is olvasni róla, ebben a beszédben konkrétan a Google-t is megnevezte, mint az innováció és a verseny gátját, mely az egyéni érdekeit a társadalmi érdekek fölé helyezi. Meglehetősen egybecseng azzal, hogy miért akarja az EU gatyába rázni a vállalatot.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz ngabor2 #41 üzenetére

    Úgy tűnik nem érted. Nem az a baj, hogy nincs európai alternatívája a Google keresőnek, hanem az, hogy a kapcsolt szolgáltatások révén az egyik (természetes) monopóliumát a többi szektor befolyásolására tudja felhasználni. Ez versenyellenes és piactorzító hatású.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Keeperv85 #64 üzenetére

    1.) Szó sincs arról, hogy a Google keresője vagy bármilyen szolgáltatása eltűnik vagy ez a cél.

    2.) Arról sincs szó, hogy a Google ne lehessen piacvezető.

    3.) Arról van szó, hogy a Google ne befolyásolhasson olyan szektorokat a keresőjével, ahol amúgy nem csak monopóliuma nincs, de még csak érdemben jelen sincs.

    4.) Ha lesz versenyképes európai keresőszolgáltatás, arra is ugyan ezek a szabályok fognak vonatkozni.

    +1: Az EU-nak nem fáj, hogy a Google amerikai. Nem ezért van a huzavona.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Keeperv85 #69 üzenetére

    Jajj... nem tudom van-e értelme, mert tökéletesen elbeszélsz amellett ami írva vagyon. De megpróbálom:

    1.) Ezen az alapon azért is kivonulhatnak, mert a nyuszika szőrös. Érzékenyen fogja érinteni a Google bevételeit? Igen. Viszont ez nem újdonság, soha nem is tetszett az EU-nak, hogy a Google túl nagy hatalmat szerzett a piacok befolyásolásához. Hogy ilyenek tényleg történtek-e már vagy csak a lehetőség adott az szinte mindegy.

    2.) Sokszor le volt írva, hogy nem a természetes monopólium az ami zavarja az EU-t, ez ellen amúgy sem tudnak tenni semmit. A Google keresője ezután is piacvezető lesz és a versenytársai sem jutnak előnyhöz, hiszen rájuk is ugyan ezek a szabályok vonatkoznak majd. Ez nem a piac újrafelosztása.

    3.) Megvallom érteni sem tudom mit akarsz kibontani itt. De olvass vissza, egy fórumtárs már írta, hogy német EP képviselők azon voltak kiakadva, hogy a Google a keresője által befolyásolni tudja az ország autókereskedelmét. Az ilyenek miatt akarják elérni, hogy a keresők (hangsúlyozzuk: Nem csak a Google keresője, hanem mindenkié) semleges maradjon. Ez például nem jelenti, hogy nem gyűjthet statisztikákat a felhasználóktól vagy kereshet vele pénzt. A keresőszolgáltatók új stratégiára kényszerülnek majd, de ez nem baj.

    +1: Valaki már korábban rávilágított, hogy a Nokiát például hagyták a levesbe menni. Ha az EU célja az lenne, hogy az amerikai tech/telekom vállalatok kárára helyzetbe hozza az EU-s székhelyűeket, akkor ennyi erővel a Nokiát is oltalmaznia kellett volna.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz CyberPunk666 #75 üzenetére

    "Biztos nem tetszik az önjáró autó fejlesztése sem az EU-nak, ahol az egyik legfontosabb terület az autógyártás."

    Valamennyi német autógyár és a svédek is a Google nyomában van az önjáró autó fejlesztésével. Még előbb is kezdték a fejlesztést. Ráadásul ez beleillik abba a direktívába, hogy az EU-ban a következő évtizedekben a nulla közelébe kell redukálni a közúti balesetekben elhunytak számát.

    "Képzeld el, hogy a google ingyen autót ad."

    Nem fog. Ahogy ingyen mobiltelefont, táblagépet meg laptopot sem.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Keeperv85 #76 üzenetére

    Az ingyen kenyeret törvény tiltja (beszerzési ár alatt történő kereskedelem). Kiskapuzni lehet ugyan árukapcsolással, de az is ingoványos talaj és kedvelt módszer a monopóliumra törekvésnél, amit a versenyhivatalok igyekeznek korlátozni (lásd: a hír tárgya).

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz CyberPunk666 #83 üzenetére

    "A téma szempontjából irreleváns, hogy a többiek is dolgoznak rajta. Az is, hogy mikor kezdték a fejlesztést. A téma abból az aspektusból került elő, hogy nem akarnak újabb vetélytársat, aki a monopol helyzetével visszaélve népszerűsíti az autóját."

    Nem, én egy tényszerű kijelentésre reagáltam. Azt írtad az EU-nak nem tetszik az önjáró autó fejlesztése. Vitatható kijelentés, mellesleg a korábbi autópiacos példának sem az volt a lényege, hogy az EU a Google önjáró autóitól féltené az európai autógyártást.

    "Nem tudom miért ilyen nehéz elvonatkoztatni. Mert a google ad ingyen mobil OS-t, térképet, levelezőt..."

    Szoftvert vagy szolgáltatást ad ingyen. Hardvert nem. Te azt mondtad a Google ingyen autót ("hardvert") fog osztani. Szerintem reálisabb, hogy magát a technológiát adja oda az autógyártóknak (lásd: Android és a hardvergyártók), cserébe azon keresztül megfigyel és célzott reklámokhoz felhasználja.

    "A gyártó esetében ennek meghatározása eléggé kérdéses és könnyen elrejthető, minél nagyobb a cég, annál könnyebben. Egy kereskedőnél tényleg van ilyen szabály, de a gyártó nem túl megfogható."

    Ezzel csak rá akartam világítani, hogy a versenyhivataloknak nem mindig tetszik ha valaki ingyen termékkel akar versenyt csinálni. Persze megvan ennek is a módja, de a hivataloknak megvan a joga, hogy a verseny fenntartása érdekében korlátozzon üzleti gyakorlatokat.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Gábor0 #92 üzenetére

    Na de azt megmagyarázhatnád, hogy miért kényszerülne rá, vagy miért akarna öngólt rúgni azzal, hogy belengeti valódi szándék nélkül a kivonulást.

    Mert mindenki mondogatja, hogy emiatt elmegy a Google az EU-ból, de eddig nem láttam levezetve egy épkézláb magyarázatot arra, hogy miért tenne így, semmi oka rá. Főleg annak fényében, hogy biztosan van már rég forgatókönyve erre az esetre, mivel évek óta ment már a szájkarate a keresőszolgáltatók (nem csak a Google) és az EU között.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Gábor0 #94 üzenetére

    Értem, tehát a helyes az lenne, ha a farok csóválná a kutyát és a Google a felhasználók felhergelésével kényszerítené térdre a szabad versenyt szabályozó államot.

    Az internetadós hasonlat akkor lenne igaz, ha igaz lenne a "Google = Internet" képlet. Az EU pont azt akarja elérni, hogy ne egy, meg kettő nagy techcég sajátítsa ki magának az internetet és azon keresztül a saját érdekei alapján befolyásoljon más piacokat.

    Ha továbbra sem akarod érteni, hogy amit most elfogadtak az nem akarja eltörölni a Google keresőjét és még csak nem is akar mást a helyébe léptetni, akkor tök felesleges a vitát folytatni, mert már azt sem érted amiről szó van.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz floatr #99 üzenetére

    Oké, de mi annak a lényege amire ki akarsz lyukadni? Hogy jön ide megint a többi szereplő, meg nincs aki úgy és olyat csinál mint a Google? A Te keresési szokásaid miben változnának akkor, ha manipulált találatok helyet a valódi relevancia sorrendjében jönnének fel a keresési eredmények?

Új hozzászólás Aktív témák