Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MCGaiwer

    addikt

    válasz csabsz13 #132 üzenetére

    racionálisán egy katona élete fontosabb, mint egy gyereké. csak hát jellemzően képtelenek vagyunk racionálisan gondolkodni, és ösztön szerint döntünk.

    Amazon.co.uk, £50 értékű Gift Card cserélhető/eladó

  • #82729984

    törölt tag

    válasz csabsz13 #132 üzenetére

    "sosem azt kell mérlegelni, hogy mi van, ha jól döntök. hanem azt, hogy mi van, ha rosszul. egy ártatlan gyerek, vagy egy katona élete fontosabb?"

    Nem értek egyet és a kérdés amúgy sem igy hangzik. A te életed a fontosabb (te vagy a katona) vagy egy fegyveres gyereké aki le akar lőni? A 80% valószinüség azt jelenti hogy 5-ből 4x meghalsz ha a társad nem lő előbb. Tehát a jó döntés az ha lelövöd a rád fegyvert fogó gyereket és túléled. Ha mégis csak benézted akkor is túléled.

    Tegyük hozzá, ahogy mondtam egy fegyverrel a kezében rád célzó gyerekről van szó, aki az elemzés szerint 80% valószinüséggel le fog lőni. Tehát nem egy fegyveretlen gyerekről aki az utcán rohan a másik irányba.

    Megjegyzem nem véletlen hoztam ilyen szándékosan kiélezett példát (gyerekkatona) és nem véletlen hasonlítottam össze egy totojázó európai embert egy félinteligens robottal aki automatán de biztosan dönt.

    Mert ékes példa vagy rá (és ezt nem rosszindulatból mondom, mi európaik többnyire ilyenek vagyunk), hogy nem tudunk racionálisan dönteni, annyira elkényelmesedtünk és annyira rég volt már erre háború hogy egyszerüen sem felfogni sem elképzelni nem tudunk ilyen szituációkat. És persze éles szituban hullanánk mint a legyek, mert ha te biztosítanád a hátamat, akkor 5-ből 4x halott lennék.

    Az amcsik pl. már sok meghalt katona árán megtanultak afganisztánban és irakban, hogy bizony az ún. ártatlannak kinéző civilek, nők vagy gyerekek sokkal veszélyesebbek mint a katona férfiak. Mert szakállas abdul a vállán aknavetővel alapból gyanús, de egy feléd rohanó tiz éves gyerekről nem feltételezed hogy kibiztosított kézigránát van a zsebében és használni is fogja, mert vallási fanatikusok már évek óta agymosást végeznek rajta és gyerekkatonákat képeznek ki.

    Egy szó mint száz, nem biztos hogy jobban jársz azzal ha egy ember fedez, mintha egy valamilyen szinten intelligens automatán döntéshozó robot.

Új hozzászólás Aktív témák