Új hozzászólás Aktív témák

  • sh4dow #95: kösz, ez új infó számomra. Szaúd-Arábia USA-barátságáról eddig is tudtam, de ezt a hátteret nem ismertem

    wednesday #96: igen, a Közel-Kelet politikai helyzete minden, csak nem egyszerű. Tudtommal a térség egész történelme bonyolult, és régi ellentétektől terhes. A hozzászólásomban csak egy konkrét felvetésre reagáltam, eszem ágában sem volt ítéletet hirdetni.

    Irak megszállásáról és demokratizálásáról azt gondolom, hogy ez a választásokkal választott köztársaság és kormány átmeneti lesz. Ha kivonulnak a szövetségesek végleg, szerintem az ország hamarosan polgárháborúba fog sodródni, vagy a területén többé-kevésbé egységes területeken élő felekezetek fel fogják osztani több államra. Ebbe jó eséllyel be tud segíteni Irán is a saját érdekei mentén.

    Irán megtámadását kicsit földtől elrugaszkodottnak tartom, az az ország és a katonai-gazdasági háttere jóval keményebb dió, mint Irak volt, és ugye az a dió is az USA fogai közé ragadt...

    Szaúd-Arábiával kapcsolatos felvetésedet, bár nem nekem címezted, is bonyolult problémának tartom. Ugye itt a világ legnagyobb kőolaj tartalékával rendelkező országról beszélünk, aki mint ilyen nagy befolyással van az olaj piacára. Bármilyen bizonytalanság az olaj árának felfutását eredményezheti, ami pedig az olyan olajéhes gazdaságokat is kihívás elé állíthatja, mint pl. Kína. Úgy gondolom, hogy Szaúd-Arábia nyugodt helyzete sokkal inkább világérdek, mint csak USA érdek. (bár tény, hogy jó lenne szakértői elemzéseket is átnyálazni, a tisztább látás érdekében :) )

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák