Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kodmen

    tag

    Sziasztok! A meglévő Asus RT-AC66U B1 2,4GHz-es chip-je (túlmelegedés következtében) vélhetően elhalálozott, ezért cserében gondolkodom. Mivel azonban már beköltöztünk, csak kisebb felújítási munkák maradtak a házon, és jól be van vezetékelve a ház, ideje lehet használatba a kiépített hálózatot.

    A házban adott rengeteg (20+) fali csatlakozó, ahova nagyobb sebességű gépek köthetők, és van kb. ennyi, vezérlésre szánt kábel is a falban (radiátorokhoz, ablakokhoz), valamint mennek kábelek kamerákhoz is. Mind CAT5e (tudom, CAT6 alá nem kellett volna menni, de így is alig fértek a csőbe, meg már egyébként is mindegy, majd egyszer újra vezetékelem, ha lesz rá idő és pénz, no meg szükség). A kamerákhoz mindenképp, a vezérlőkhöz esetenként POE-val kellene menni. A wifi-t egy-két AP szórná. A ház kétszintes (kb. 80-80 nm), tégla, béléstestes födémmel, néhány 40-es téglafallal, és viszonylag tagolt, ami miatt nehéz volt vezetékelni is (padlás az összekötő kapocs), van kert is, de azt majd később, külön tervezem. A kábelek egy kis, vastag falakkal körbevett helyre futnak be (ráadásul rövidek, és toldani kell őket...erre van hatékony javaslatotok esetleg?), ahova kár is WiFi jeladót tenni.

    Kellene nekem tehát egy rack szekrény, egy vezetékes router (kicsit tartok tőle, hogy az is megadja magát az Asus-ban, de amíg bírja, lehet, hogy marad), egy (akár portonként kapcsolható) poe képes, vagy egy sima és egy poe swich, no meg valamilyen fali dugós és/vagy falra, mennyezetre szerelhető ap. Ezekből milyeneket ajánlatok?

    A hálózatot csúcson talán 5-6 sz.gép használná, ugyanennyi telefon, néhány TV, nyomtató meg vagy 50 okosrelé / kapcsoló / ESP32, melyek fele ZigBee-n lenne, amit a Raspberry szolgáltatna, okosotthon szoftver is ide kerülne). Okosotthon vezérélés, letöltés, videónézés (netről és belső hálóról egyaránt), videókonferencia, online zenehallgatás. Nagyjából ezek a használati igények, 5 fővel számolva.

    A router jó lenne, ha tudna VPN-t, de végül is most is megy a Raspberry-vel, csak jó lenne. :) Mivel lennének IOT eszközök bőven, és nem szeretném, ha illetéktelen is babrálná, fontos elvárás a biztonság (a lehető legkevesebb portot nyitnám ki a tűzfalon), no meg a stabilitás. Emiatt kellene az is, hogy több alhálózatot lehessen létrehozni, amit a switch és az AP -is tud kezelni. Pl. 5g, 2,4g WiFi és vezeték a belső hálónak, 2,4g és vezeték az IOT eszközöknek, amik belül vannak, és esetleg külön egy 2,4GHz WiFi azon eszközöknek, amik (még) felhőt használnak, hogy elszigeteljem minden mástól. Igazából minél több minden állítható, annál jobb! :U

    Ami még fontos lehet, hogy a környéken vagy 6-8 Wifi-t látok 2,4GHz-en, 5,GHz-est jelenleg egyet sem.

    A keret függ az ütemezhetőségtől. Most 300.000 Ft-nál többet nem szeretnék rá költeni, de inkább még kevesebbet. Összesen, szépen ütemezve is max 500.000-ig mennék fel.

    Köszönöm!

  • kodmen

    tag

    válasz BB9000 #91392 üzenetére

    Köszönöm, a linkeket külön is! Kicsit fura, hogy routert rakjak AP-nek, de végülis elmosódnak ezek a határok. Ezekkel a routerekkel, switch-ekkel megoldható a hálózatok leválasztása?

    Korábban ilyeneket nézegettem, így magasabb összegekre számítottam: ÁK
    Persze lehet, hogy ez otthonra erős túlzás... :DD Ráadásul elképzelhető, hogy havidíjas funkciók is jönnek még az árhozbenne... Mivel 45 kábelem van jelenleg, egy 48-as switch lefedne minden kábeles igényt (a maradék 3 is lehet, hogy felhasználásra kerül, illetve a routerrel is össze kell kötni legalább 1 kábellel). Ha portonként állíthatom, hogy melyik végpont melyik alhálóhoz legyen kötve, illetve hogy melyik legyen POE, akkor elég nagyfokú rugalmasságot biztosít (meg jól el is füstölhetek eszközöket, ha benézek egy számot...) Mivel nem vagy hálózat guru, szóljatok, ha a gondolataim nem éppen reálisak... :)

    Mondjuk megéri átgondolni, hogy melyik kábel hova menjen, mert amiket linkeltél, azzokkal jóval olcsóbban kijönnék...

  • kodmen

    tag

    válasz BB9000 #91405 üzenetére

    Értem. A normál eszközökből tényleg nem kell mind. A POE eszközök száma még kérdéses. Egyelőre csak kb 5 kamera lesz, de tervben van, hogy egy elektromos radiátorszelep működtető (aktuátor) és a vezérlő mikrokontroller is így lenne hálózatra és tápra kötve. Azokból kell vagy 15. Mivel azonban DIY projekt, és kísérletezek a Zigbee-vel is, jelenleg a megvalósulás és annak időtávja kérdéses. Éppenséggel későbbi bővítés is reális.

    Az alhálók leválasztását hogy tudom megtenni? A routerben? Egy port menne a switch-hez, és erre mennének az AP-k, így meg van a belső háló. Egy másik switch-re menne másik port, ami nem megy a netre, ez lenne a második alháló. Így viszont az AP-ket nem tudom használni az IOT eszközökre, külön AP-t kell a második alhálóra. Vagy a switch-ben választható szét a két alhálózat? Az AP-k hogy tudnak 2-3 féle WiFi-t (2 alháló, egyik 5 és 2,4 GHz) sugározni? A Router technikai adataiból arra tudok következtetni, hogy 3-3 vendég WiFi-t (vagy csak vendéghálózat szabályt? "Maximum Guest Network rule : 2.4GHz x3, 5GHz x3" ) lehet sugározni, remélhetőleg ezeknél szabályozható az internet / belső háló elérés, ha pedig ezt a mesh is átveszi, akkor dombon a tanya! :C

    Remélem nem vagyok túl szőrszálhasogató, próbálom megérteni, hogy meg is feleljen a kívánalmaknak, és be is tudjam üzemelni.

  • kodmen

    tag

    válasz BB9000 #91408 üzenetére

    Ez az út valóban egyszerűbb, de bízom benne, hogy - egy kis segítséggel - megbirkózom ezzel a feladattal is. :-) Persze előtte jól körbe kell járni a kérdést, az első posztban benne van a lényeg, később azt fejtettem csak ki.
    Elég jónak tűnik a MikroTik CRS328-24P-4S+RM Cloud Router Switch (130eFt): AK
    Erről elmennének első körben a kamerák, felhős cuccok és belső háló, illetve WiFi IOT, marad a vezetékes IOT (vezérlés), amihez majd kell még egy poe eszköz. A külső 12V tápegység UPS szempontjából nekem jobb lenne, bár gondolom a 48V-ot könnyebb 230-ból előállítani.
    Mondjuk a fenti összeget nem szeretném 3-5 év múlva újra kiadni, márpedig esélyes, hogy kell. Erre tekintettel mégis érdemesebb egy külön poe Switch használata?

    Találtam EZT a leírást, valami ilyen kellene nekem is, azt hiszem.

Új hozzászólás Aktív témák