Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    Üdv!

    Keret: Max 250, de jó lenne 200 alatt.

    Igényeim röviden és tömören: A gép 24/7 lenne használva, (bár túlzott terhelés alatt csak ritkán lenne), szóval tartós, strapabíró nem melegedő eszközre lenne szükségem. Mivel hordozva csak ritkán lenne, akkor is fix helyre téve és perifériákkal összecsatlakoztatva (már ha éppen rendelkezésre állnak), ezért a méretei abszolút lényegtelenek, minimum 15"-os legyen, de inkább nagyobb, a határ a csillagos ég. Súlyban is. Akár Panasonic Toughbook házban is jöhet, ha előnye származik belőle. Pl. szeretem ha sok minden elfér benne meg slot van, nem kell HUB-okkal meg néha aranyáron mért átalakítókkal szórakozni.

    Felbontás: 1366-tal hajlandó vagyok kompromisszumot kötni az ár rovására, 90%-ban úgyis fullHD monitorra lenne kilőve.

    Játékra egyáltalán nem lenne használva, amolyan asztali gép helyetti mindenes lenne, főként böngészésre, filmnézésre, meg ilyesmire, de azok röccenésmentesen fussanak. Jelenleg (asztaliban) egy GT430-am van és maximálisan kielégíti az igényeimet, max annyi apróság, hogy 4x-es sebesség fölé gyorsított videónál szétcsúszik a hang és a kép szinkronja, amikor visszaállítom normálra és néha ide-oda tekergetni kell, de ezzel együtt tudok élni. :D Ezt pl. nem tudom mennyire váltaná ki egy jobb IGP? Mert akkor dedikált kártya sem kell, de ha kell is kb. hasonló szintű, nem valami ultragamer edition.

    SSD mindenképp legyen benne. Méretileg elég lenne egy 120-128 gigás is, de az elhasználódási faktor miatt (ami minél jobban tele van a meghajtó, annál erőteljesebb), lehet, hogy érdemesebb lenne nagyobb?

    Fájlokat nem tárolnék és hogy óvjam, cache, temp is vagy ki lennének kapcsolva, vagy áthelyezve RAM Disk-re, csak 2db OS lenne rajta, meg a telepített programok. Dual bootban egy Linux (10-15 giga max) meg egy Windows (a 2009-ben telepített 7-es 30 gigára hízott mostanra), tehát ez így még mindig a teljes tárkapacitás fele lenne csak, mondjuk lehetne olyan max. 60 gigával számolni a rendszeresen foglalt területet. Egy MLC-s kihúzná (megkímélve, a 24/7 üzem miatt még kikapcsolva se nagyon lenne, emiatt még kevesebb írás lenne) mondjuk olyan 4-5 évig?

    HDD-nek az SSD mellé egy 5400 rpm-es 1 terás elég lenne. De ha nagyobb háza lenne, amibe belefér egy 3,5-ös, akkor a HDD is megspórolható.

    OS egyáltalán nem kell, meg semmi extra marhaság, ami bele van kalkulálva a végösszegbe.

    Régi portok nem kellenek, se COM, se PS/2, se semmi, viszont egy DVI-t (hogy ahhoz se kelljen átalakító) elbír, bár a mostanában divatos D-Sub+HDMI kombó is túlélhető, max átalakítóval vagy VGA-val lövöm ki. USB portot se sajnálják ki, mivel 3 egyszerre lenne használva billentyűzetnek, egérnek meg még valaminek, pendrive + külső vinyó, ezért abból 4 a minimum. Perifériák szempontjából: Express Card slot meg ilyenek nem kellenek, a hangszórók is lényegtelenek, bármilyen dobozhangú jó, fülhallgató kimenet meg mikrofonbemenet azért legyen, Wifi mindenképp legyen.
    Bluetooth (4.0), kártyaolvasó meg webkamera (abból is jó az ótvar) is elfér éppen, mivel úgy látom, hogy ezeket minden dzsunka modellben hajigálják, de túlzottan ne dobja meg az árat, akkor inkább nem kell (csak a svájci bicska feeling miatt ;] )
    DVD íróval is hasonlóan vagyok. Elfér ha van.

    2.0-s portnak nem tudom van-e valami jelentősége (backward compatibility vagy csak spórolás?), mert részemről akár az összes lehet 3.0-s.

    RAM: Na itt jön az extra igény. 16 giga.

    Az egyetlen kinézett Notebook, amit tűrhetőnek tartottam, az mondjuk ez, bár RAM-ban elég sovány és felesleges bele a dedikált kártya is, de ár/érték arányban korrektnek tűnt: ASUS X550LNV-XO296D

    Viszont használt is szóba jöhet, csak ne olyan, ami már a döglés határán van, mert agyonhajtották vagy valami konstrukciós gebasz van vele.

    CPU valami közepes, normális Core i5 vagy i7, nem kell 3. vagy 4. generációs, annyival többet állítólag nem ad, maximum az újdonság varázsa miatt túlárazottabb.

    Aksi se fontos tényező, mivel az esetek 90%-ában gyakorlatilag csak szünetmentesként funkcionálna.

    A melegedési tényezőhöz még annyit, hogy egy olcsóbb, de amúgy melegedősebb (aminek tényleg csak ennyi hibája van) példánynál esetleg valami hatékonyabb notebook hűtő mennyiben válthatná ki az elcseszett konstrukciót? (Tekintve, hogy mint az elején mondtam, az uptime 60-70%-ában alig vagy egyáltalán nem lenne terhelve). Meg úgyis lenne rá rakva normális paszta. Csak mert nem mindegy, hogy az egyik oldalon megspórolok vele mondjuk 50-et, a másikon meg kiadok mondjuk 5-öt.

    Szóval kompromisszumkész vagyok, csak sajnos nem nagyon találok olyan laptopot, ami megfelelne az igényeimnek.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz btudos #78457 üzenetére

    "Elitebook 8560p/8570p, Thinkpad T520/T530 vagy leginkább Dell Latitude E6520/E6530 kell neked"

    Köszi.

    (#78460) Khelben: "Most látom, hogy 16GB ram kell (mi a ráknak?)"

    Mert 4-5 évre előre szeretném letudni a dolgot és mivel ma már egy böngésző is több gigát zabál a multiprocessz miatt, ezért az a biztos, ha van RAM bőven. Úgyis elvesz belőle az IGP is, meg a modern OS-ek is jobban érzik magukat több RAM esetén.

    (#78472) kromatika: "És az 5-ös széria valamivel olcsobb,és mégis kiváló minőség minden tekintetben.Pl.E5540 kiváló áron.[link]"

    Neked is köszi. Eddig ez tetszik a legjobban, mert ezen kéne a legkisebb módosítást végezni + az ár/érték arány.

  • Penge_4

    veterán

    válasz btudos #78457 üzenetére

    "kb. úgy variálod a felszereltséget, ahogy neked tetszik, simán lehet bennük cserélni bármit"

    Nézegettem jó párat és sajnos néha még a Windows is feleslegesen hozzá van csapva. Én meg nem akarok árukapcsolt Windowsért +20-30 ezerrel többet fizetni.

    Értem én, hogy katonai tanúsítvány meg minden, de az én szemszögemből mi értelme lenne egy üzleti notebooknak?

    Lehet, hogy félre lettem értve: A hardvereket szeretném a saját ízlésem szerint összeválogatni, de utána 4-5 évig egyáltalán nem nyúlnék hozzá. Dokkolva lenne, külső monitor, billentyűzet, egér, egyéb perifériák és max egy külső cooler. Ha mozgatva lenne is nagyon óvatosan. Útközben nem lenne használva, a hordozás úgy értendő, hogy A pontból B-be, ott megint dokkolva, onnan C-be, ott megint, onnan D-be, ott esetleg dokkolás nélkül menne, mert nem lehetne mihez dokkolni, onnan megint vissza A-ba és így tovább. És ezt sem rendszeresen, mondjuk 3 havonta vagy fél évente 1x-2x

    Nem lenne hőingásnak kitéve, rázkódásnak főleg nem az is lehet, hogy a HDD helyett csak SSD lenne benne és a HDD-t külsőként oldanám meg.

    Itt van például ez, amit linkelt valaki a topicban nemrég. [link]

    Így számolgatva még +8 gigával megtoldva is csak 145 ezer lenne, ha hozzászámolnék még egy Core i5 upgrade-et (egyáltalán van valami lényegi különbség normál használat/röccenés szempontjából, vagy csak benchmarkoknál?) meg HDD helyett egy SSD-t is bőven 200 alatt lennék.

    FullHD kijelző meg számomra felesleges, 15-17 colon úgyis élvezhetetlen.

    Ezzel is meg a korábban általam linkelt ASUS-szal is mi a gáz? Mert ha csak a melegedés, akkor az könnyen megoldható minőségi pasztával és külső coolerrel.

    szerk: Azt meg pl. kétlem, hogy Quadro NVS kártyával ellátott üzleti használt gépek nem melegednek, mint állat.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz szabonagyur #78543 üzenetére

    És mondjuk erre igazak a felsoroltak?

    A 3,5-ös szerintem ha belefér se szerencsés, mert a szűk hely miatt melegedne nagyon. Vagy nem?

    16 GB meg azért, mert az OS megeszik mondjuk 1-2 gigát, a böngésző mondjuk 4-et, az integrált HD 4600-nak is kell mondjuk 1 giga, az már úgy mondjuk már kapásból 6-7.

    De nem, nem kell a 16, elég a 12 is...

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz szabonagyur #78548 üzenetére

    Akkor még egyszer. Ez megfelel a felsoroltakra? Azaz 24/7 üzem, strapabírás, nem melegedés, 4-5 év üzemidő?

  • Penge_4

    veterán

    válasz QwErTy42 #78554 üzenetére

    De egyébként mi az, ami leginkább a laptopok idő előtti megdöglését szokta okozni? Csak mert oké, hogy kis helyre van besűrítve minden, de ha a melegedési tényezőt kiiktatjuk, akkor nem lenne indokolt.

    Úgy értem,
    1. Asztali gépek akár 10+ évig is üzemelhetnek.
    2. Látok a mai napig működő P2-es, P3-as laptopokat is.
    3. A ki/be kapcsolás elvileg jobban terheli az elektronikát (napi használat esetén), mint + pár órás üresjárati üzem. Főleg a HDD és a ventilátorok amik legjobban megsínylik a ki/be kapcsolgatásokat.

    Táp öregszik el? Vagy az elektronikáját, vezérlőket csinálják olyanra, hogy idő előtt megpusztuljon?

  • Penge_4

    veterán

    válasz Khelben #78556 üzenetére

    Gondolkoztam rajta, de árban ugyanott lennék, plusz ha még hozzáveszem, hogy a laptopnál jár hozzá egy beépített kijelző, beépített billentyűzet, tapipad és szünetmentesként is funkcionáló aksi, akkor még kicsit errefelé is billen a mérleg.

  • Penge_4

    veterán

    válasz szabonagyur #78571 üzenetére

    Ennyi erővel akkor a szünetmentesnél is ugyanez fennáll. Egyébként miért van ez így, amikor a laptopokban is Li-Ion van meg egy olyan telefonban is, ami köszöni szépen, de pl. 2004 óta kifogástalanul üzemel, amiből mondjuk 3-4 évig folyamatosan töltőre dugva, kvázi-vezetékes funkciókat látott el és még a mai napig bírja 4-5 napig (nem monochrome)? Mert elvileg ugyanaz a technológia. Szóval a laptop miért is nem bírja a csepptöltést?

    (#78570) Khelben: Miért, mije melegszik olyan hatalmas mértékben, ha még dedikált VGA sincs benne?

    [link]

    Egy jobb paszta + külső hűtő elvileg mindenhol jelent -10 fokot, de számoljunk csak -8-cal. A nagy hőingás sem jó. Hol indokolja itt a hőmérséklet az ennyivel gyorsabb elhasználódást? A CPU eleve a legidőtállóbb hardver, hamarabb tönkremegy még egy Ultra Durable alaplap is solid capacitor-okkal. De a leghamarabb a táp szokott megdögleni (főleg mivel a legtöbb ember arra áldoz a legkevesebbet és néha viszi magával a többi hardvert is), a HDD (aminek a mozgó alkatrészek miatt nem tesz jót sem a gyakori ki-be kapcsolás, sem az energiatakarékos mód miatti parkoltatás, ahogy az sem, amikor valaki ész nélkül olvastat róla különböző adatokat. A videokártyában szokott még gyakran elfáradni a VRAM (artifactok), alaplapnál meg a leggyakoribb hiba a porcicák (vagy az előbb említett silány táp) miatti leégés, illetve a csatlakozórángatás miatti csatlakozómegdöglés. Meg a szokásos, helyenként nem megfelelő hűtés (északi híd, déli híd, mosfetek).

    Legalábbis saját tapasztalat az általam karbantartott gépeknél, hasraütésszerű statisztikából merítve.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz szabonagyur #78577 üzenetére

    "De egyértelműen látszik, hogy neked asztalira van szükséges, laptopban nagyot fogsz csalódni."

    De miután az asztali gépek hardvereinél is rontják folyamatosan a minőséget és árban sem jönne ki kevesebbre hasonló hardverekkel, nem járnék vele semmivel jobban.

    Egyébként meg még mindig nem értem, hogy mikor látom, hogy emberek veszik a dzsunka tesco gazdaságos laptopokat, pakolgatják ide-oda, néha kicsit zökken is, táskába rakják, mindenféle szögben oldalt, fejjel lefelé, ágyon fekve paplanon vagy melegítőnadrágon pihentetve filmet néznek, -10 fokos téli hidegben utaztatás után a 25 fok fölé fűtött szobában még azelőtt bekapcsolják, hogy egyáltalán a szoba hőmérsékletét felvette volna, nyári hőségben 30+ fölött csúcsra járatják a CPU-t, leáll a gép többször, majd újraindítják és ott folytatják, ahol abbahagyták és így is bírja 2-3 évig, akkor egy állítólag minőségi üzleti miért is ne bírná 2x ennyi ideig, amennyiben kímélve van?

    Vagy netán azzal a tapasztalatommal is az asztali géphez szokottak táborát erősítem, hogy a ki-be kapcsolás többet árt, mint az üresjárati üzem?

  • Penge_4

    veterán

    válasz szabonagyur #78579 üzenetére

    Basszus, ha kérdezek meg érdeklődök, már az is baj? Igen, vannak elképzeléseim, de azért írtam ide a topicba, mert tapasztaltabb emberektől szerettem volna tanácsokat és javaslatokat kérni. Egy részét már megkaptam (üzleti notebook jobb minőségű, így tartósabb, mint a dzsunka tesco gazdaságos, illetve hogy annyira kompakt, hogy nem lehet úgy hűteni, mint egy asztalit (egyébként azt is csak normális házban lehet)).

    Mindössze az érdekelt volna még, hogy mi determinálja csóri üzleti notebookot arra, hogy elhalálozzon 5 éven belül pusztán attól, hogy éjszakára úgy van hagyva üresjáraton (amikor legtöbbször csak torrenteket seedel), meg úgy összességében a nap nagy részében arra van használva, hogy "Hopp eszembe jutott valami, megnézem a neten." "Hopp, megnyitok/szerkesztek/létrehozok egy Office dokumentumot/PDF-et.", vagy "Szóljon valami zene a háttérben." vagy "Megnézek egy filmet/sorozatot/pár YouTube videót." vagy "Átpakolom a telefonnal/akármivel fotózott/videózott tartalmakat és megnézem nagy képernyőn, billentyűzettel lapozgatva."

    Meg lehet győzni és nyitott vagyok, de hosszú keresgélés után döntöttem a laptop mellett, mint legjobb ár/érték aránnyal rendelkező eszköz.

Új hozzászólás Aktív témák