Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #09634560 #51377 üzenetére

    Megpróbálhatom, de előbb vissza kell kérdeznem, hogy pontosan mi is a kérdés,
    "mia az az Auto frame rate?"
    mert abban a kérdéskörben, amelyik hozzászólásra reagáltál elég nehéz értelmezni, de még úgy általában a házimozi/audio processzor/erősítő témában is. :F

    Arra tudok tippelni, hogy a BD/médialejátszód vagy az AVR-ed menüjében látsz hasonlót. Ha igen, akkor roppant egyszerű: a forrásanyag képkockasebességéhez leginkább passzoló frissítési frekvenciát állít be. Prioritási sorrendben: azonost, egész számú többszöröst, vagy harmad törtet, azután a metrikusan legközelebbit. Persze abból kell gazdálkodnia, amit támogat a megjelenítő (ez vagy egy alapfeltételezés, hogy mi az, amit minden, adott csatlakozó szabvánnyal ellátott eszköz tud kötelezően a csatoló szabvány előírásai miatt, vagy te adhatod meg a listát a menüben, de manapság leginkább a megjelenítő EDID-jét olvassa ki a forráseszköz, ami bár kicsit bugos lehet, ha AVR is van köztük, de néha anélkül is, ezért szokott lenni erőszakolt mód is a menükben), így a gyakorlatban:
    23.976fps kimehet 23.976Hz-en, 24Hz-en, 60Hz-en, végső esetben 50-en
    24fps ugyan ez, csak a 24 helyet cserél a 23.976-al, de ez ritka
    50Hz kimehet 50-en, vagy végső esetben 60-on
    Aztán persze vannak még interlaced és 3D módok, de azok igazából nem zavarják ezt (a HDMI-n frame packed 3D megy, egymás felett-allatt a két szem képe, köztük fekete sávval, nem 2x24=48Hz).

    Néha az AVR is megteheti neked, hogy 24Hz-et fogad a lejátszótól, és ő sokszorosít belőle 60-at, ha a rákötött megjelenítő nem fogad 24Hz-et.

    A menü animációk sokkal szebbek 50 vagy 60Hz-en, így a lejátszó szeret visszaváltani erre. A mozifilmek viszont 24fps-el peregnek (moziban 24, Blu-Ray korongon 24/1.001~23.976Hz-en, még a régi NTSC Y és CbCr közti frekvenciaeltolás hagyatékaként, vagyis a színes TV-k óta, de egész máig, mikor már nincs értelme), ha váltva 2x, 3x ismételgeted a forrás képkockáit, hogy 60Hz-et kapj, az akadozni fog, így ha tud 96Hz-en járni a megjelenítő, akkor érdemes 24Hz-el etetni (pontosabban 23.976-al, de áltlában a menükben is kerekítve találod, akár 24-re vagy 23-ra, esetleg mindkettő megvan). A TV-k viszont ritkán fogadnak 96 vagy 120Hz-et, mert pazarlás forrás oldalon duplikálni a képet és úgy átpaszírozni a HDMI kábelen, pedig járulékos előnye lenne, ha PC-ről is játszol.

    Remélem ez volt a kérdés, mert elég sokat pötyögtem. :D

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz bajnokpityu #51308 üzenetére

    Ma rájöttem miért voltam most ennyire beszarva egy jobb EQ-ért. :O
    Megjött a kalibrált mikrofon, nekiálltam méricskélni, és érdekes eredményeim lettek.

    Például, hogy a Denon 2808 szépen teszi a dolgát a saját kis "játékmikrofonjával". E szerint a mikrofon szerint is határozottan jobb az eredmény bekapcsolt MultEQ XT-vel, mint anélkül (amit a saját kis mikrofonjával lő be az AVR, külsővel nem lehet használni, csak a méregdrága Audyssey félével...)

    Viszont mégsem szabad 60-ról 80Hz-re tolni a crossovert a frontokon, mert határozottan rosszabb lesz a végeredmény, mint ha 60-on hagyom. (Eddig mindenhol úgy olvastam, hogy felfelé szabad tolni, csak lefelé nem, főleg 80-ig nyugodtan, de úgy tűnik mégis összezavarja a filtereit, ha belenyúlok.)

    Na de ami miatt sírok, az az, hogy meg van dögölve a magas hangszóró mindkét Chorus 726s-ben. :( Mondjuk erre mikrofon nélkül is rájöhettem volna, de eddig egyszerűen csak annyi tűnt fel, hogy nem tetszik a hangkép, és ráfogtam arra, hogy biztos szar a szobaakusztika és a Room EQ sem úgy működik, ahogy kéne.
    Nos, most hogy végigmértem egy megbízható mikrofonnal, a surround-okon nagyon is jól működik a Room EQ, a frontokon viszont nem tud mit csinálni, mert semmi nem jön ki a három utas doboz magas hangszórójából. Tök süket mindkettő, később meghallgattam jelgenerátorral is, 12k-ig hallok valamit a közép-surgárzóból, aztán felfelé már semmit. De nem a mikrofon és a fülem a szar, a surround-ok (Dali Zensor 1) adják rendesen 24k-ig.

    Kipróbáltam, hogy átdugtam a frontokat a surround csatira az AVR-en, de úgy is süket a magas. Megnéztem jól van-e átkötve a bikábel-átkötés (nem bikábelezek, de megnéztem jó-e az átkötő, illetve átdugtam a banándugókat a másik bemenetpárba is próbaképp).
    Mit lenne érdemes csinálni velük? :U
    A keresztváltó mehetett ki, vagy a hangszórók?
    Kicsavaroztam az egyiket. Ránézésre nincs megsülve (nincs látható vagy szagolható nyoma, hogy kisült volna).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Valami tipp a Chorus 726s hibakeresésére, esetleg javítására?

    Kivettem a hátlapi panelt, azon látszólag minden rendben. A tekercsek sincsenek megsülve. A kondenzátorok sincsenek felfújódva. A NYÁK-on sincs kiégve a szál.
    Csak enyhe friss fa-termék szagot érzek, ahogy kijött az önvájó csavar, semmi nem utal arra, hogy ebben a dobozban elfüstölt volna valami. Kép

    Kivettem a magas hangszórót is a keretével együtt. Felületesen vizsgálva az is rendben van.

    A multiméter szerint érintkezik minden. Magas hang viszont nincs.

    Illetve most jutott eszembe, hogy nemrég egyszer csinált olyat az AVR, hogy kikapcsolt, és pirosan villogott a standby LED. Gondolom azóta ilyen, csak mostanában sok dolgom volt, nem is nagyon használtam és nem tudtam foglalkozni vele.

    Gondolom zárlatosnak látta a hangdobozt az AVR.
    De miért? :U Vagyis mi az, amitől mindkettő egyszerre megy tönkre?
    Elvben lehetséges egyáltalán széthajtani ezeket a Chorus-okat egy Denon 2808-al, ha akár szándékosan akarná is valaki (nem hogy véletlenül)?

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz DjKoxi #52548 üzenetére

    Valószínűleg az lehetett itt a forgatókönyv, hogy egyszer, mikor lefagyott a rendszer, akkor lettek túlterhelve a magasak, de attól még csak "megnyomorodtak", de egy darabig nagyjából működtek, míg most, hogy nekiálltam méregetni, akkor a teszthangok végleg kiverték őket.

    Erre tudok gondolni, mert az utóbbi egy-két hétben volt egy olyan esemény, hogy a PC lefagyott úgy, hogy egy rövid ideig valami irdatlan kerregés jött a hangszórókból, míg lekapcsolt az AVR is. De rögtön utána még nem volt egyértelmű, hogy elszállt volna a magas (ezért nem is tulajdonítottam neki akkor nagy jelentőséget, és nem is jutott most eszembe, míg direkt vissza nem idéztem minden lehetőséget), viszont az is biztos, hogy akkor tájt (a fagyás után) kezdtem megint viszketni, hogy csinálni kéne valamit a hanggal (pl. megnézni mit lehet kihozni az EQ-ból, méricskélni kicsit a szobát és esetleg az alapján pakolászgatni benne, stb).
    Most viszont, mióta megtornáztattam a mérésekkel (de ilyet régebben is csináltam már másik mikrofonnal, egyedül ettől nem szabadna elrepülniük, hogy -15db-en lefut egy log sweep, szóval szép egyenletes és nem fülsüketítően hangos teszt), azóta már teljesen egyértelmű, hogy totál némák a magasak, nem is bírom elviselni, beállítom a surround-okat front-nak, míg meg lesz javítva.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz xtremetuning #52555 üzenetére

    Olyan hibakeresést/hotfixet toltam, hogy felfordul tőle a gyomrotok. :DDD

    Kikötöttem a Focal frontból a tweeter-t, a kábelvégre pedig rákötöttem egy Genius SW 5.1 aktív szett frontját (a hátlapi panelére, hogy a saját keresztváltója is bennmaradjon a körben). És szépen sípol a Genius doboz tweeter-e, szóval a Focal-ban biztos a tweeter szállt el.

    Majd elviszem/küldöm valahova, ahol kis eséllyel megjavítják, vagy inkább rendelnek nekem másikat. Addig meg elleszek így a Genius sebtapasszal. :O
    De így legalább nem kell elcipelnem a komplett álló dobozokat valahova messzire, csak majd megint meg kell tanulnom forrasztani (vagy két éve nem csináltam).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz krx21 #52682 üzenetére

    Üzemszerűen semmiképp, nem is szeretem hangos járatni a cuccot, esetleg tesztelés erejéig.
    De tesztképp hallgattam már hangosabban is a Focal-t (most -15dbe-n mértem, nem 0-án), nem volt belőle semmi baj azon kívül, hogy már be kellett fognom a fülem (most nem kellett volna, de megtettem *). Papíron magasabb a terhelhetősége, mint amit az AVR papíron le tud adni. És ezek tartós használatra vonatkozó adatok nem egy-egy percre, míg játszok vele, átmenetileg, lökésszerűen túl kéne élnie a névleges érték dupláját is.

    Biztos valami hiba csúszott a dologba, például mégsem tiszta, logaritmikusan emelkedő szinusz jel jött ki a jelgenerátorból (* pont mivel le volt fedve a fülem, így nem feltétlenül vettem észre) és/vagy az AVR-ből, hanem valahogy megtört. De olyasmi is közrejátszhatott, hogy egy silányabb sorozatból is jutott nekem, illetve hogy nem mai darab már (lehet, hogy új korában a dupláját is kibírta volna annak, amitől most elkattant).

    És továbbra sem zárnám ki, hogy ha most mérés közben szállt is el végleg, inkább akkor sérült meg először, mikor egyszer lefagyott a PC, én meg majdnem kimenekültem a szobából a zúgás elől, mielőtt magától kikapcsolt az AVR. Az így visszagondolva nagyon gyanús, mert úgy kapcsolt le, mint amit túlterheltek, vagy rövidre zártak (ezt most utólag néztem meg a manual-ban, hogy azt jelentette a villogó piros LED). Arról elhiszem, hogy rendesen odavert neki, és szerintem attól lett olyan érzékeny, hogy most a mérés alatt végleg feladta az életét.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz xtremetuning #52672 üzenetére

    Szerk : ebay megoldja szvsz.

    Hát nem feltétlenül.
    És is azt hittem, hogy talán olyan egyszerű lesz, hogy beütöm a számot, amit a tweeter hátán van, és megrendelem, de semmi értelmeset nem talált még a google sem, nem hogy az ebay. Akkor folytattam úgy, hogy "chorus 726s tweeter", és megint nem sok az értelmes találat. Szóval úgy tűnik keresztül kell menni egy szervizen, aki tud rendelni a gyártótól/disztribútortól/stb.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz krx21 #50325 üzenetére

    Na, de ha már méricskéltem múltkor, akkor dobok grafikont a Proson R10-ről.

    A döglött magas hangszórós frontok helyett a surround grafikonját tettem mellé (amiatt is, hogy látszódjon hogy sikerül neki kipótolni a Zesor 1-esek csatornájának 80Hz alatti tartományát, de inkább a későbbi megjegyzés rovat értelmezéséhez nyújt segítséget).

    A sötétebb és élénkebb színű vonalak a sub csatorna sweep-ek (de egyébként azok is végigmentek 20-24k közt, és az AVR-ben feltoltam 250Hz-ig a sub high-pass filterét, szóval a sub saját low-pass szűrője vágta meg először 180Hz körül, ami ugye a potméter vége), a halványabb és fakóbb vonalak a surround csatornák. Azon túl a piros vonal PureDirect módban, a zöld vonal MultEQ XT-vel lett mérve.

    Megjegyzés: A sub helyesen-helytelenül (:DDD) kb. +5db a surround-hoz képest, mivel nyersen küldtem a csatornákra a jelet, miközben a házimozis szabvány szerint -5db-en kéne kódolni az LFE csatornát, így az AVR-ek +5db-t dobnak az LFE jelre dekódoláskor (egy DTS vagy Dolby kodekben -5db lenne az LFE a többihez képest, és akkor egyformára jönnének ki ezzel az AVR féle +5db-el).

    Tipp: Egyébként ezért használom úgy a PC-t, hogy a programok (pl. játékok) ne lássanak dedikált LFE csatornát (4.0 quadraphonic a szoftveres kiosztásom 4.1 helyett), mert akkor sohasem lehetnék benne biztos, hogy a szoftver DPS vajon figyelem beveszi-e, hogy a legtöbb AVR rádob +5db-t az LFE jelre, és visszatekeri-e ennyivel, vagy azt hiszi, hogy az AVR LPCM módban nem teszi ezt meg (amúgy igazából ez lenne a helyes Direct módban LPCM-ből, Denon !), vagy hogy bögreszettem van, ami véletlen sem gondol ilyesmire, hogy az LFE-t emelni kéne.

    Nem vártam tőle csodát, de mint látszik, jelenlegi elhelyezésével és ebben a szobában ~35Hz-ig tud lemenni.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák