Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BLiNk3r

    senior tag

    Nekem egy A6-os Graphire3 mocorog az asztalomon, és tökéletesen meg vagyok vele elégedve, azért is meséltem el, hogy sokmindenre elég (anno ebay-ről vettem újonnan, 23k körül volt mindennel együtt)

    Ha jól emlékszem a Volitotól a felbontásban különbözik, ahogy fentebb bLaCkDoGoNe is írta, továbbá a ceruzán nincs radír és talán egér sem jár hozzá.
    Más különbségre nem emlékszem, szerintem egy Volito is simán elég lehet...rengetegmindenre!

  • cs_gaborka

    tag

    blg8: Készítettem én is két ''vonalzós tesztet'' Wacom Graphire4 Classic XL A5
    Egy kicsit irigyellek, nekem duplájába került, de nem hogy jobb lenne... :(
    ecsettel: http://img.tar.hu/csikosg/img/18703104.jpg#3
    ceruzával: http://img.tar.hu/csikosg/img/18703103.jpg#3

    BLiNk3r: Nekem sem jutott még eszembe a vonalzó használata, igaz nem is volt még sok időm a táblát bűvölni ;-) de a Trust-tól pont az az ominózus, általa létre hozott kép riasztott el. Sajnos a Geniusról nem találtam a döntésemig képet, és egy kalap alá vettem a ''többivel'', Most már össze tudom hasonlítani... :( Nem rossz mégegyszer mondom, de hát Wacom, állítólag a legjobb, a képek meg önmagukért beszélnek.

    bLaCkDoGoNe: Én természetesen nem vagyok, nem is tartom magam grafikusnak, de szeretem, ha valami úgy működik, ahogyan az tényleg elvárható lenne.

    rlazol: Nekem nem volt hozzá egér, ezért fel sem merült az általad említett gond.

    sszever: Amint fentebb olvashattad, nekem az általad kiszemelt készülék került a fa alá. Leírtam a tapasztalatom, nem írok véleményt, mert egyfelől kezdő vagyok, másfelől lelkes ;-) amatőr, tehát igazából, hogy mit gondolok annak itt nincs súlya, és ez így is van jó. Neked kell döntened, már csak azért is, hogy utánna ne másokat szidj ;-) Még egy dolog jutott eszembe a vonalzóval kapcsolatban, nem (is) szabad használni a táblán! Nagyon szép, nagyon esztétikus, de az átlátszó műanyag burkolat rettentően sérülékeny. Én nagy buzgalommal elkezdtem tologatni rajta a vonalzót, és mire észbe kaptam sikerült szépen összekarcolgatnom. Nem vészes, de én észreveszem, csakúgy mint mondjuk egy CD-n vagy DVD-n a legkisebb hajszálnyi karcot, és nagyon zavar. A belső ''munkafelület'' még csak hagyján, de a keret tükörsima felülete nagyon óvatos bánásmódot igényel. És most akkor egy kicsit a pozitívumokról is, a ceruzás rajzolás nekem negyon tetszik, szinte egy pillanat alatt megszoktam :) A vonalzót leszámítva szabadkézi rajznál illetve használatnál nem venni észre a hibát (vagy sajátosságot) röviden fogalmazva jó kis találmány. Na és a radír ;-)
    Mindent összevetve azt nem mondom, hogy bánom a választást, mert már mindegy és mint írtam nagyon élvezetes a ''játék'' vele, de a többlet kiadás... Én kint vettem, így (jóval) olcsóbb volt, a Genuisnak kb. a duplájába került, de még ez az árkülönbség, legalább is ami az elkészült ábrákból leszűrhető (természetesen van sok egyéb szempont is) sem biztos hogy megéri otthoni használatra. Szerintem.

  • cs_gaborka

    tag

    válasz sszever #119 üzenetére

    A Wacom tolla nagyon jó, kellemes fogású, a súlya is pont megfelelő, a radír ;-) mint már említettem igen jó dolog, csak nehogy elkezd rágni :)) A gombok viszont, a Geniuson nem tudom milyenek, de ezen főleg a kisebbik nagyon határozatlan. Mind a kettő ''billenik'' tehát ha megnyomom, csak az egyik sarka felé nyomódik be, ez a nagyobbnál, mivel hosszúkásabb még viszonylag jól érezhető, de a kicsivel ''tökölni'' kell, kényelmetlen a használata, csak végszükség esetére ajánlott.

  • bLaCkDoGoNe

    veterán

    válasz Damage #124 üzenetére

    Sok okosat nem tudok Neked mondani, mivel nekem Intuos3 A4-em van, ami a táblák csúcsa 5000 DPI feletti felbontásával, 1024 szintű nyomásérzékenységével valamint dőlésszög-érzékelésével. Világos, hogy nem erről a kategóriáról van szó, azonban mégiscsak Wacom tábla, így bizonyos következtetéseket le lehet vonni ez alapján.

    Előtte volt egy nem-márkás tabletem is (Lenco), attól néha a hajam égnek állt. Érzékeltetésül két hiba, amivel garantáltan előrukkolt szinte minden alkalommal, amikor használtam:
    - Egy helyben tartva a tollat (vagy akár letéve a táblára) rezgett, mozgott a kurzor.
    - Rendszeresen csinálta, hogy munka közben egyszer csak ''elfelejtett'' működni, a kurzor ott maradt valahol a képernyőn, és én csinálhattam bármit, akár a fejem tetején is pöröghettem, akkor sem mozdult onnan.

    A Wacom kiválóan működik. Nincs rezgés. Iszonyatosan jó a toll ergonómiája (szemben a Lencohoz adott hulladékkal; a Genius sem tűnik egy ergonómikus telitalálatnak), emlékeim szerint a Graphire4-hez is olyan tollat adnak, mint az Intuoshoz. A teteje radír, egyszerűen csak meg kell fordítani, és már radírozhatsz is, nem kell a rajzeszközök között matatni.
    A Genius (és a Lenco is) elemmel működik. A Wacom tábláknál sem a tollba, sem az egérbe nem kell elem. (Nem egy nagy tétel 2 db AAA-s tölthető akku, de akkor is összehasonlíthatatlanul kényelmesebb, nem is beszélve arról, hogy sosem fog lemerülni egy fontos munka kellős közepén.)

    Összegezve a Wacom 3 dologban több a Geniusnál: jobb technika (nem kell elem), ergonómikusabb toll, márkanév (2 év garancia, remek support, folyamatos driverfrissítés).

    Van, akinek ez megér plusz pénzt, van akinek nem. Én már egyszer belefutottam egy olcsó táblába, meg is jártam vele. A Wacomomban még nem csalódtam.

    Ha akinek veszed tényleg nincs digitális rajzolásban tapasztalata, akkor tulajdonképpen mindegy, melyiket veszed. Ki kell próbálni mind a kettőt, és az alapján dönteni. Wacomokat a Codra forgalmazza ([link]), náluk ki tudod próbálni elvileg, beszéld meg velük. Geniust nem tudom, hol tudsz felhajtani.

    Anyagilag mindenképpen a Geniussal jársz jobban, papíron a technikai specifikációi is jól mutatnak, a korlátai pedig csak használat közben derülnek ki.

    A tapasztalatokat (bármelyik tábla mellett döntöttél) oszd majd meg velünk.

    "«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

  • TrollBalint

    addikt

    válasz cs_gaborka #165 üzenetére

    ott nem találtam meg :)
    viszont ahogy nézelődök pesti boltokba, láttam, hogy a graphire 4 A6 is hasonló árban van, ti melyiket ajánlátok? (Volito2, graphire4) Mert sok különbséget nem láttam a kettőközött, max. hogy a graphire-n van radír

    https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

  • BLiNk3r

    senior tag

    válasz sebipayne #248 üzenetére

    1. Az A6-os felület nem kicsi. Mivel nagyon érzékeny a tábla, finom és apró mozdulatokat is érzékel.
    2. Akár használtan is veheted, túl sok minden nem romolhat el rajtuk :) Ha jó állapotú, és jó árban van, akkor miért ne?
    A Graphire4XL annyival több a Volitonál, hogy a felülete ugye nagyobb, továbbá a toll végén van 'radír', és kapsz hozzá egy egeret. Bár én mióta megvettem a Graphire tabletemet, az egeret csak alig használtam, a radírt is csak nagyritkán.
    3. lsd. 2-es pont. Max a toll hegye kopik el, de ahhoz is elég sokat kell rajzolgatni. Hegyeket meg lehet venni külön is.

    Remélem tudtam segíteni.

  • Mantidea

    csendes tag

    válasz krokk #275 üzenetére

    Tegnap végigretusáltam egy éjszakát A6-ra korlátozva. Egyáltalán nem volt gáz. (Leszámítva, hogy nem volt pontos, és részletes a felbontáscsökkenés miatt.)

    Tehát megvan a döntés Wacom, és A6. De most kedves krokk feladtad a leckét! :)
    Így három készülék maradt a listámon:

    Wacom Bamboo Fekete tollegér A6 Wide 27.720Ft (Codra árak)
    Nagyon szimpatikus, hogy széles a dupla monitorom miatt!

    Wacom Graphire4 WHITE Classic A6 tollegér 27.720Ft
    Igazából nem tudom, hogy mi az előnye a Bamboo-val szemben

    WACOM Intuos3 A6 Wide tollegér 62.369Ft
    Egyre jobban gondolom, hogy számomra haszontalan a dőlésérzékenység. ...és drága. (biztos állati klassz tábla, de több, mint 2X drágább a riválisainál. Vajon annyival jobb is? ...illetve annyival többet is ér nekem?)

    Úgy néz ki körvonalazódik bennem a dolog.
    Még egy kérdés! A radíron kívül ti találtok más hiányosságot a Bmaboo-ban a Graphire4-el szemben?

    Mentsük meg a fákat! Együnk hódot!

  • Kaoru

    aktív tag

    válasz stephan0s #328 üzenetére

    5k különbség van a kettő között, egyértelműen ott van h az egyik wide a másik nem.
    Azsem a különbség még a wacomsupportos oldalról, h míg a sima bamboo nak 2 fázisú csak a radírja, addig a funban már valós 512 az is.
    Sima bamboonak van egy kis széria hibája, még hozzá az h sípol az első szériás modellek.

    Érdekesség:
    Amerikában 4 színben adták ki a Bamboo Fun-t, wireless egérrel kicsivel kevesebb zöldhasúért, mint itt EU-ban €/HUFért, illetve amcsi csomagban a póthegy is alapból benne van :(.

    Wake Up, You are dead! || Wacom Intous4 || http://youtube.com/KaoruHUN

  • krokk

    senior tag

    válasz stephan0s #328 üzenetére

    Sly: Fizetés előre kártyáról fizettem. Levonták és emlékeim szerint még aznap kaptam is a jelzést hogy csomagolták és elindult.

    (Jah most látom csak hogy leestek az árak... szóval már nem biztos hogy jó külföldről rendelni, de nézzetek árakat, akkor még 27 volt amit én külföldről rendeltem most meg már csak 21e... )
    3 féle verzió van A6os méretből (mind wide).
    Van a Bamboo One ami a 13 ezer ezen nincsenek gombok se radír
    Van a sima Bamboo ez 21ezer most ezen van 4 gomb plusz radír ami sajnos tényleg nem szintező ergó mintha egér lenne... én inkább gyorsgombbal átváltok radírra és rendesen a hegyével radírozok mert az legalább nyomásérzékeny:)
    Na és van a bamboo fun, ami 27ezer kb annyi hogy fehér:) meg talán a radír. mást most hírtelen nemtudok. Én a fun-t már feleslegesnek tartottam, meg a fekete jobban tetszett...

    Jah és azért rendeltem még külföldről, hogy a már említett sercegés ne lehessen probléma. Gondoltam kintről már csak újabb verziót küldenek mint pestről. Nem serceg ez tény. de hogy pesten milyet lehet kapni, elfogyott e már az első gyártósoros vagy nem azt nemtudom...

    the funniest thing about this text is that by the time you realize it doesn't say anything it's too late for you to stop reading it

  • LionElJonson

    csendes tag

    Üdvözletem mindenkinek!
    Én is grafikus tábla vásárlására szántam el magam. Az árketegória a 20-25K. Elsőre én is a rettegett Trustot néztem ki magamnak, milyen szerencse, hogy ráleltem erre a fórumra, és lebeszéltek róla! Viszont még mindíg nem tudom, hogy Wacomon belül, pontosan milyet vegyek.
    A Bamboo One A6 [link]
    és a
    Bamboo Fekete A6 [link]
    között vacilálok.
    Egy FUN, ahogy írtátok, szerintem sem éri meg a +gombok, és a radír miatt. Illetve, ha mégis, mit tud pontosan az az X darab gomb? Lényegesen egyszerűbb velük dolgozni? Mert én szándékozom mellette hasnálni a billentyűzetet is. Aztán az egyik Wide, a másik nem. Ha jól értem, az egyik 4:3-as oldalarányyal rendelkezik, a másk nem. Semmi szükségét nem érzem, hogy Wide-ot vegyek, de mégis miben jobb az? Úgy szándékozom használni, hogy a tábla aktív része felelne meg a teljes képernyőnek, ezért is rettegek a Wide-től, de ha ez nem zavaró, akkor jöhet. mindenesetre nem szeretnék kör helyett ellpiszist kapni. A színe engem nem nagyon érdekel, úgysem azt fogom nézni, a külső sosem érdekelt. Belsőleg is van viszont eltérés, méghozzá DPI-ben, ahogy olvasom. A 13K-s 1040 DPI-s, míg a 21K-s már 2540 DPI-s. Ezek a századmilliméterek sokat számítanak? Mindkettő nyomásérzékenysége 512, a többi tulajdonságban nagyjából megyeznek. Egyenlőre gyakorláshoz kéne, ha minden igaz grafikus leszek, gondoltam nem árthat ha megtanulom kezelni, és azért az egérnél biztos, hogy jobb. PS CS3-hoz kéne főként, fotóretusáláshoz, rajzoláshoz használnám. De lehet, hogy böngészéshez is használnám, ki tudja. Fontos az is, hogy Vistához, és 64 bittel is kifogástalanul működjön. Egyenlőre 32 bites XP-n futna, de a pixel shader 2.0-s radeonom miatt, amit anno aranyárban vettem, az uccsó PS 2.0-s kártya volt... most meg folyamatosan szívok a 3.0-t követelő játékokkal... szóval nem akarom újra hasonló hibába esni, ezért nem is veszek Geniust, pedig az is igencsak jónak tűnt...
    Pixmaniáról írtátok, hogy valamiért nem megbízhatóak, erről is mondjatok valamit, ha minden igaz, ott jóval olcsóbbak, vagy nincs ott garancia?
    [link]
    [link]
    Esetleg egy külföldi rendelés olcsóbb lenne? Nem tudom, hol rendelte az illető, aki írta, csak azt, hogy Németo.-ból. Az jelenleg olcsóbb? A garancia is számítana persze, a megérkezési idő nem nagyon, úgyis karácsonyra lesz.
    Segítsetek dönteni. Előre is hálás köszönetem.

    [ Szerkesztve ]

  • Gondwana

    addikt

    Üdv, rajztáblások!

    Végigolvastam a topikot (bár nem tudom, miért... de ha már rátettem a Palmra... Talán azért, hogy ne sokat ismételjek...). Az elmúlt pár évben 3 rajztábla járt a kezem alatt, mindhárom A6 méretű, a szubjektív értékelés a következő:
    -- Aiptek 5000 - az egérhez soha hozzá se nyúltam, ez volt az első rajztáblám. A driverekkel eleinte szívtam, mint a torkosborz. Idővel kitanultam a rigolyáit, de akkor is fapados. Pl. ha boot után kötöm USB-re, több, mint 50%-ban nem működik PSP-ben a nyomásérzékelés. Ha PSP indítása után csatlakoztatom, 100%, hogy nem fog működni (CS1, CS2 egyaránt, Win2K, WinXP). Időnként siralmasan kifagy a drivere, időnként valai USB Power State probléma miatt bealszik a tábla, utána csak a kihúz-bedug segít, addig halott. A shortcut felületek a táblán szerintem nemcsak használhatatlanok, de zavaróak is.
    A toll ergonómiája 10-ből 6. Csúszik. A felső része elrepedt -> cellux (tulképp nem is, hanem az a szilikon saválló ragastószalag, amivel a negatívokat rakjuk fel előhíváskor).
    A hegye nem cserélhető. 3 hónap használat után ferdére kopott (a gombokról lemondva még előny is lehet, mert H2 grafit feelingtől a B4-ig forgatással váltok :U ) Ami praktikus, az a fekvő ceruzatároló.
    -- Genius WizzardPen 5x4 - Mivel az aiptek saját, a cégnél is kellett valami - ez volt kapható Szabadkán. Röviden összefoglalva SIRALMAS. Bővebben: 1 hónap használat után ment a polcra a könyvek mögé. A hegye gyorsan kopik, nem cserélhető. A ceruza álló tartóban, jó magas súlyponttal erősen depressziós: időnként levetette magát az asztalról is - spontán kiugrott a helyéről. Az érintőgombok (szerintem) büntetésből vannak, hiába tiltottam le, időnként visszakapcsoltak (ahogy az IBM-nél mondták: it's not a bug, it is a feature!). A legsúlyosabb: a pontatlansága. Retusáláskor kijelölöm a forrást (A pont), kattintanék, hogy hova másolja a stamp (B pont), ahogy hozzáérek a táblához B pontban egy C pontból, ami sokszor messzebb van, mint az AB távolság, húz egy vonalat B-ig, majd működik tovább, mintha mi sem történt volna. Historyban a csík néha külön event, néha egy a folytatással. Néha vonalhúzás közben is behúzott egy-egy oldalágat.
    Hagyjuk... Szerintem több Byte-ot az a vacak nem érdemel.
    -- WacomGraphire 4 - Na, ez A RAJZTÁBLA, csupa nagybetűkkel. Akik a számokra izgulnak, számoljanak! 1000 dpi (bár rajztáblánál csak az LPI a helyes kifejezés, de az egy másik hozzászólás lesz - ha valakit érdekel) az kb. 394 LPC ami 12 cm széles táblán 4725 vonal. A digitális technika mintavételezési szabályait is figyelembevéve ez 2362 pixel. A te monitorod mekkora? (Ahol Szegeden bedolgozgatok, ott Samsung T305 van, ott lehet, hogy nem lenne elég az 1000 LPI tablet. De itt, a laborban (igaz, hogy 3000x1200 a desktopom, ami grafiQsoknál IMHO nem ritka, nekem is elég lenne az 1000 LPI, hát még a 2K LPI!) Az már másik kérdés, hogy mennyi a genius 4K LPI-jéből a mért, mennyi a jövő heti lottószám.
    Ergonómiában a Wacom az előzőeket megeszi reggelire. Gumírozott toll - nem csúszik. A gombjai határozottak, ha kell a gomb, könnyen befordítható (a Genius garant kicsúszik, a Aiptek - ugyanannyira csúszik, csak vastagabb a Geniustól - még csak-csak befordítható). A legújabb driverekkel CS3-ban a radír a Wacomon nem működik - vlszleg downgrade lesz a megfejtés. A Hot-plug support iskolapélda lehetne a többi gyártónak: mindig működik. (Az igazsághoz hozzátartozik, h a Corel 11 a hegy beállítását néha elállítja, de a PenTabletProperties kapott billentyűzet-shortcutot - de nem csak ezért a shortcut!)
    A táblán lévő gyorsgombok a görgővel és a custom beállítási lehetőségeivel telitalálat: konkrét eset 300 kép egy folderben, AcdSee 3.1 (szerintem a leggyorsabb viewer) Ctrl+j, 1 vagy 3, Enter. Az egyik a bal, a másik a jobb gomb, a görgő pedig...
    Még egy fontos kérdés, ami hosszas kutakodásom után is csak a Wacommal megoldható: szerintem a legnagyobb hülyeség a táblához a dektop teljes felületét hozzárendelni. Ócsóéknál választhatsz, hogy a teljes desktop legyen deformált, vagy csak egy pici csík legyen aktív a tábla közepén. Wacomnál választhatod azt is, hogy a tábla egész felülete a bal monitor jobb alsó sarka felé egy 500x300 pixeles felület legyen. Nem tudtam elhinni, hogy a többi gyártó ennyire looser. Most úgy használom, hogy a nagyobbik monitor 100%-a, a kissebbikből pedig egy 300 pixeles csík, amit lefed a tábla (ebben a 300 pixelben van a layers, history, meg az actions, ha más kell, ott a trackball - 3000 pixelen az egér csak súrolókefe lenne, ezért Logitech MarbleMouse a fő egerem)

    Hosszú lett? Igen. De ha csak 1 embernek segítek a választásban, már megérte. (A többiektől meg bocs). Ja, a Wacom a tél végén lesz két éves. Ami szintén kimaradt, hogy 90% retus, 10% rajzolás a használati profil.

    ... megy a csiga hazafelé ... (One World One Dream One More Thinkpad, Please [ o] )

  • Vlad

    csendes tag

    válasz stephan0s #370 üzenetére

    grat hozzá, bár én úgy tudtam hogy a Bamboo fun toll végén van egy 512 szintes nyomásérzékeny radír, a feketén meg csak két szintű. Mindegy, a radírt úgyse használta senki akivel eddig beszéltem, akár volt neki akár nem. Türelmetlenül várom a tapasztalataidat.

  • LionElJonson

    csendes tag

    Megvettem kéremszépen Codra-tól a Wacom Bamboo A6 Wideomat, a feketét. Hát valami csudálatos! kényelmes a toll, szinte pehelykönnyű, van rajta radír is, a táblán a kék világítás baromi jól néz ki, a fekete egymagában gyönyörű, kár hogy ahogy összetaperolom a kezemmel, nagyon meglátszik rajta, de a tisztítása nem egy nagy was ist das. A gombokhoz alig kell hozzáérni, és reagálnak, ez a touchring meg egy valóságos csoda! El nem tudtam képzelni, hogy hogy működik, de nagyon kellemeset csalódtam. Egy kicsit vacakolnom kellett, de a manualban végül megtaláltam, hogy hogyan kell átállítani az én monitorom képarányához, de Wide-al is használható, csak nem rajzoláshoz, mert akkor jön ugye az ellpiszis effekt. Vonalzózást próbálgattam, nekem szinte teljesen egyenesett húzott, semmi kivetnivaló nem volt benne, főleg hogy nem vonalzóval húztam, hanem a kézikönyvvel^^. PS-ben még nem sikerült megtalálni at ideális ecsetet. Az a problémám, hogy hiába érintem hozzá, nem húz vonalat, egy picit odakell nyomni, hogy működjön, de akkor sem elég halvány. Pen preasuret állítgattam, de elviekben a legalacsonyabban van, nullán. Próbáltam 1 pixeles ecsettel, még az volt a leghasználhatóbb. Féltem, hogy zavaró lesz ez a 3 milliméterre kell felette emelgetni, hogy érzékelje dolog, de nekem 1 cm-ről is, interferrencia miatti ugrálás nálam nincs. A radírt nem nagyon használom, de jó hogy van, inkább kiválasztom a PS-ben. Összeségében nagyon jó vétel volt, nem bántam meg, hogy nem a Geniust vettem, csak ajánlani tudom mindenkinek.

  • stephan0s

    csendes tag

    válasz Krystos #420 üzenetére

    Persze, jó az A6 Wide teljesen kezdetnek. Ha 20e körül szánsz rá, akkor marad neked a sima fekete Bamboo, a Bamboo Fun annyiban különbözik, hogy a toll végén a "radír" is nyomásérzékeny, és adnak hozzá szoftvert, azért drágább párezerrel. Nekem is Bamboo van, nagyon jó tábla.

  • Krystos

    csendes tag

    válasz stephan0s #421 üzenetére

    Jólvan, majd megcsekkolom!

    Az extra szoftver nem érdekel, az meg pláne hidegen hagy, hogy a radír is nyomásérzékeny, nekem a radír teljesen tüntetesse el a rajzot :)

    Tail feel so good~

  • FazekasLaci

    aktív tag

    válasz stephan0s #421 üzenetére

    Szia!

    A fekete Bamboo radírja is nyomásérzékeny. Pontosan ugyanazt tudja, mint a Bamboo Fun, csak szoftverileg tud többet (Photoshop Elements van benne).

    Ha fekete Bamboo-d van és nem nyomásérzékeny a radírja, akkor nézesd meg, mert lehet, hogy hibás... Mivel most jelent meg, ez tuti garis.

    Üdv

    Laci

    Laci - Ide is írhatsz nekem: fazekas@grasshopper.hu, vagy hívhatsz: 70/429-3200

  • wagzee

    csendes tag

    válasz FazekasLaci #428 üzenetére

    Szia!

    Mivel ott dolgozol a boltban gondolom hogy van valami tapasztalatod (vagy bárki másnak akinek esetleg van), hogy mi a különbség a bamboo fekete és bamboo fun között...tudom hogy árban a FUN csak azért drágább elvileg mert kapok hozzá szoftvereket...de én igazából arra lennék kíváncsi hogy képességekben a sima fekete megfelel e a FUN-nak, vagy valamivel gyengébb? Mert pl én most hallok először arról hogy a fekete tollán a radírnak is van nyomásérzékenysége! Veszítek vele valamit (a szoftverken kívül) ha a feketét veszek a FUN helyett?

    [ Szerkesztve ]

  • Dexter68

    addikt

    válasz FazekasLaci #531 üzenetére

    Látom, Te nagy májer vagy a témában... külön jópont, hogy nem csak eladni akarsz, hanem lelkesen supportolsz is.
    Szóval van az intuossal egy mizéria, miszerint a tollra időnként nem reagál, de ha ilyenkor az ember fordít egyet a tollon és meglóbálja a radírt a tábla fölött, akkor helyreáll a rend.
    A Wacom fórumán is mintha erről lenne szó, de hézagos angol műveltségem miatt nem látom a megoldást. Tudsz erről valamit?

    Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

  • cnv

    csendes tag

    válasz stephan0s_ #546 üzenetére

    Azért ennyire ne írjuk le a többi márkát : )
    Ha a wacommal nem is ér fel, azért nem szemétre való a Genius sem.
    Hosszú távú tapasztalatom ugyan egyikkel sincs, de néhány hétig mindkettőt használtam:

    Első próbálkozásom egy Genius MousePen 6x8 volt, csak kölcsönkértem hogy lássam fekszik-e nekem a toll használat. Az itt olvasottak után kellemes csalódás volt, egész jól használható (a fő profil DTP munka, foto retusálás, CAD - illetve most már rajzzal is próbálkozom : )
    Ami tényleg vacak: az összedugós-elemtartós toll. Egyszerűen instabil, érezhetően 'nyeklik' az ember kezében, főleg a gombok használatakor (elég erősen kell őket lenyomni). A tollhegy lötyögős, bizonytalan érzés vele rajzolni.
    Másik gond hogy nem lehet a nyomásérzékenységet változtatni, és a 100% erősség azért elég 'vésős'. A körben elhelyezett programozható kis mezők praktikusnak tűnnek de nem találtam jól használhatónak.
    Ellenben a vonalzó-teszten szépen szerepelt, és a több helyütt panaszolt remegést sem tapasztaltam. Mind a pozíció, mind a nyomás érzékelése pontos. Az A/5 felület nekem ehhez az alkalmazáshoz kicsit nagy volt, lecsökkentett munkaterülettel használtam.

    Miután láttam hogy kellemesen lehet ezzel a beviteli eszközzel dolgozni, vettem egy Wacom Bamboo A6-ot. A tábla méret nekem ideális, a programozható gombok jól használhatóak. A toll nagyságrendekkel jobb mint a Geniusé, bár a hegy egy kicsit itt is laza - de legalább nincs milliméteres játéka. A gombok határozottan billennek, kényelmes a használatuk. A radír jó hogy van, kár hogy nem nyomásérzékelős. A zoom gyűrű kicsit furcsa, szokni kell. Vonalzó teszt alap. Ami még tetszett, a nyomásérzékenység (pen feel) állítható, így nem kell a 100% erősséghez szétvésni a táblát. A drivert 'egér módba' is lehet állítani, amikor is relativ elmozdulást érzékel abszolut koordináták helyett. Valakinek hasznos lehet...

    És végül egy észrevétel ami mindkét típusra érvényes, sőt mivel a működési elvből fakad, gyanítom hogy minden tabletre:
    Mivel a pozíció érzékelésére szolgáló tekercs nem a tollhegyben van hanem attól kicsit feljebb a hegy körül, ezért a tábla nem azt a pozíciót határozza meg ahol a tollhegy hozzáér, hanem egy ettől (a dőlés függvényében) eltérő pozíciót. Ha rajzolás közben változik a dőlésszög az szükségszerűen pontatlansághoz vezet... Egyszerű próba, ha a toll hegyet egy pontban leérintjük, majd a tollat megdöntve körbeforgatjuk e pont körül, akkor kis kört rajzolunk - holott a tollhegy a táblán mozdulatlan maradt.
    Okoz ez valakinek a gyakorlatban érezhető zavart, pontatlanságot?

  • FazekasLaci

    aktív tag

    válasz Dexter68 #542 üzenetére

    99%, hogy hibás a toll. A tollhegyben és a radírban is külön érzékelő van.
    Ha 2 évnél újabb a táblád, akkor vidd vissza oda, ahol vetted, mert gariban intézik, hacsak nem ejtetted le a tollad...

    Új toll 19.000 Ft+ÁFA.

    Laci - Ide is írhatsz nekem: fazekas@grasshopper.hu, vagy hívhatsz: 70/429-3200

  • troszka

    csendes tag

    válasz cnv #547 üzenetére

    Valószínűleg maximalista vagyok, de nekem még az Intuos3 grip pen tollhegyének lötyögése is soknak bizonyult. Én ezt úgy oldottam meg, hogy a tollhegy házhoz érő részét bekentem pillanatragasztóval. Ez annyit vastagított rajta, hogy be sem lehetett dugni a tollba. Tollhegy fúrótokányba befog + csiszolópapír aztán próba majd csiszolás, próbra, csiszolás....
    Egyszer csak olyan patentos lett, hogy szerintem csak pár atomnyi hézag van :)

    Akinek ilyen grip pen-je van megmondaná, hogy a radír vége mennyire stabil ?
    Az enyém ugyanis elég lötyögős, viszont ha radírozok vele és benyomódik akkor fixebbnek tűnik. Kicsit olyan mintha egy ide-oda csukló radírt akarna utánozni.

    Ha a tollhegyet leteszem és így döntögetem a tollat nekem csak 2-3 pixelt vándorol a kurzor. Mivel ez érzékeli a dőlést is, gondolom ezzel is korrigál ilyenkor. Így pontosabban ki tudja számolni, hogy hol van a hegy.

    A Photoshop tudja a képernyő felbontásánál nagyobb felbontásban érzékelni a tollat ? Arra gondolok, hogy ha egy képet 25% zoom-ra állítok és húzok lassan egy vonalat, akkor 100%-on lépcsőzetes lesz a vonal. Painter X-ben ugyanez a teszt egy szép egyenes vonalat eredményez 100%-on nézve is.
    Minek a 40639x30479 bazi nagy felbontás a táblában ha csak az adott monitor felbontásán dolgozik a PS ?

  • FazekasLaci

    aktív tag

    válasz troszka #552 üzenetére

    Hát néhány infó:
    - a tollhegy buhera kicsit elrettentő nekem :) Lehet, hogy szimplán rossz volt a tollad és csak be kellene vizsgáltatni? Lehet, hogy gariban elment volna...
    A tollhegy mozgásánál kb. 0.1 mm a megengedhető. Azért az durva, ha ez is zavar :) A konkurens tábláknál még jelentősebb ez a különbség.

    - a radír vége valóban mozog alapból... Ez persze relatív, mert a toll életének előrehaladtával ez nőhet attól függően, hogy mennyire használod. A radír szándékosan ilyen. Szerintem nem zavaró.

    - A tollhegynél a kurzormozgás 2-3 pixel méretben a következők miatt van: mivel nagyon érzékeny a tábla, ezért a kezed a döntögetésnél kicsit megmozdíthatja a tollhegyet, azért 2-3 pixelt fizikailag a toll változtatásában nem nagyon vesz észre az ember. Másodsorban a toll érzékelője nem a hegyben van, hanem közvetlenül mögötte, tehát pici játéka szintén lehet a tollnak, de ez nagymértékben függ az illesztőprogram és a szoftver közötti (pl. Photoshop, Painter) együttműködéstől is. A Wacom elsősorban Painterre készül (ld. kapsz vele egy alap Paintert), de a Photoshop-fejlesztéseknél is figyelembe veszik a Wacom tudását (évről-évre egyre jobb a Wacom a Photoshopban, úgy tudom, a legújabb CS3-nál meg már kifejezetten a Wacom táblákra optimalizálták a PS-t).

    - a tábla felbontásának semmi köze a monitor felbontásához. Azért ilyen nagy (5080 érzékelősor inchenként, vagyis 2,5 cm-enként), mert így jobban érzékeli, ha a tollat picit megmozdítod. Számold ki, hogy az mennyi érzékelőt jelent milliméterenként).

    Laci - Ide is írhatsz nekem: fazekas@grasshopper.hu, vagy hívhatsz: 70/429-3200

  • Dexter68

    addikt

    válasz t-motion #581 üzenetére

    Ha valaki kezdi a rajzolást, én még mindig azt tanácsolom, hogy vegyen jó papírt, meg jó ceruzát. Ja, és jó radírt is.

    Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

  • Dexter68

    addikt

    Olvasom a Wacom oldalán, hogy támogatja az Office a nyomásérzékenységet illetve a radírt. A radír még oké is, de a tollal hogyan tudok pl. Wordben kavarogni (azon felül, hogy egér helyett használom)?

    Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

  • FazekasLaci

    aktív tag

    válasz Dexter68 #609 üzenetére

    Jobban jársz, ha veszel ajándékba valakinek egy Bamboo-t, mert 6.000 Ft+ÁFÁ-ért tudnánk mi is csak szállítani, a Wacom Bamboo FEKETE (a Fun, fehér nem) tartalmazza ezt a szoftvert teljesértékűen. Én használtam, jópofa, de igazából azon kívül, hogy alá tudom írni az outlook-ban a levelet szabadkézzel, más nagyobb hasznát nem láttam. A progi egyébént beépül a Word, Excel, PowerPoint és Outlook-ba, és ha elindítod, akkor az egész doksit átkonvertálja képi formába, szabadkézzel tudsz benne jegyzetelni (nem nyomásérzékeny!) és utána ha elmented, akkor vektoros vonalakként visszateszi az alap doksiba a kézzel írott megjegyzéseided. Vagyis lesz egy DOC fájlod tele kézi jegyzetekkel, csekély méretnövekedéssel.

    Hátránya: sajnos én egy régebbi változatot használtam (szerintem az újabbak is ezt csinálják) és amikor visszamentetted Wordbe, majd elküldted valakinek, akkor iszonyú nehéz volt kigyomlálni belőle a megjegyzéseket, mivel minden egyes alkalommal, amikor felemelted a tollat (Pl. T betűnél), az különálló vektoros objektumként tárolódott el, vagyis nehéz volt a kijelölésük... És hát ha valaki azért korrekturáz, hogy utána kijavítsák az eredeti szöveget, előbb szöszölni kell a korrektura eltüntetésével. (Ebből a szempontból a Microsoft a gépelt szövegekkel előrébb jár, szerintem).
    Előnye: enélkül Office alkalmazásokban kínszenvedés lenne bármit is jegyzetelni, vagy csak leírni, mivel az Office rajzoló eszközei elég kezdetlegesek....

    Office tolltámogatás: Ha pl. megfordítod az Office-ban a Bamboo tolladat,akkor amit a radírral kijelölsz, azonnal törlésre kerül, amint felemeled a tábláról a radírt. Amíg azonban nem emeled fel, addig tetszőlegesen változtathatod a kijelölést, így ha az első kijelölésnél valamit véletlenül kijelöltél törlésre, aztán meggondoltad magad, így még nem vész el. Ez olyan, mint a kurzorral kijelölni a szöveget, majd a del gombot megnyomni.

    [ Szerkesztve ]

    Laci - Ide is írhatsz nekem: fazekas@grasshopper.hu, vagy hívhatsz: 70/429-3200

  • Dexter68

    addikt

    válasz FazekasLaci #899 üzenetére

    Hát igen... a bamboo tolla kb olyannak néz ki, mint amilyennel én dolgoztam ´98-ban... Ami még krémszínű volt, kis kék radírral a végén. Az sokkal jobb fogású toll volt, mint a mostani intuos-toll. Mellesleg a Trust tollában (AAA-elem volt benne) az szerettem, hogy van súlya. Ceruzában is nagyon szeretek dolgozni a régi fémházas Versatil töltőceruzámmal (vagy 30 éves :) )
    A másik nyűgöm az újfajta intuos tollal, hogy kopik. Nem a hegye, hanem maga a toll és a tolltartó kályhaezüstje... Jó, hogy napi 12-16 órát használom, de akkor is... A régi toll ilyet nem csinált.

    Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

  • FazekasLaci

    aktív tag

    válasz ÖE #930 üzenetére

    Akkor már inkább Colorelli. Kb. ugyanolyan minőségű a toll benne és 9e + ÁFA egy játékszoftverrel együtt (igaz, gyerekeknek).

    A Bamboo One-t nagyon kezdőknek ajánlom, de szerintem gyorsan túlad rajta... Nem igazi Wacom feeling...
    Szerintem, ha valaki manapság nem egy-két hónapra, hanem több évre előre tervez, akkor a fekete Bamboo és a Bamboo One közötti árkülönbséget bevállalja. Jóval többet kap érte, nemcsak jobban néz ki a tábla, de valóban többet is tud. Ráadásul kényelmesebb is a használata.

    Csak egy példa: a fekete Bamboo-n van digitális radír.

    Ha bárkit érdekel, a fekete bamboot nálunk kipróbálhatja, aztán eldöntheti, hogy megéri-e a pénzt. Eddig senki sem csalódott...

    Laci - Ide is írhatsz nekem: fazekas@grasshopper.hu, vagy hívhatsz: 70/429-3200

  • Wilika

    aktív tag

    Uhh, most káromkodtam egy borzalmasat...
    Megint nem működik a nyomásérzékenység és a radír a PS-ben.
    Mitől van ez? Újraindítottam, mert az általában segít neki, de most is ugyazat csinálja.
    Megpróbáljam az újabb drivert? :S

    mitcsinalanyul.com - Tényleg, mit csinál?

  • Akash

    csendes tag

    Üdv mindenki!

    Csodálkoztam itt egy-két hizzászóláson. Főleg amikor lehúzzák a geniust és istenítik a wacom-ot. :W
    Nos idén egy Geniussal kezdtem, és miután leszedtem a vistához szükséges drivert jól működött. A tolla nem kopott, és normálisan érzékelt mindent, szép köröket is tudtam vele rajzolni. Aztán felvált a rajzfelületet jelentő fólia, amiért visszaküldtem garanciára. Küdtek egy újat, aminek alapból nem működött a tolla. Erre azt is visszaküldtem, és gondoltam: Na jó akkor fizessünk rá dupla annyit és lett egy Wacom Bamboo-m.
    Na ekkora szart még nem láttam. A tollhegy úgy kopik mintha radír volna. Ha meg leveszem softra a nyomásérzékenységet (hozzáteszem semmi kifejezetten nyomásérzékelési finombeállítási panel nincs hozzá ahogy a genius-nál volt) , akkor meg ha hozzáér a felülethez, nem érzékeli, de csak egy észrevehetetlen ki serősebb nyomásnál rögtön nagyon odanyomja. Egyszerűen nem érzékel finoman, és szaggat is, egy spirált nem tudok vele rajzolni. Úgyhogy most nagyon mérgelődöm azon hogy mindenki a wacom-ot nyomja, miközben egy kalap szart nem ér. Én pedig dupla árért most itt vagyok hogy nem tudok rajzolni, a képeim fálbehagyva...stb.
    Szóval aki Wacom-ot akar, nagyon gondolja meg, és előbb próbálja ki!

    Ha valaki tud valami megoldást a problémámra szívesen várom! Már nem tudom eldönteni hogy a vista miatt van-e ez a hiba, vagy megint típushibás gépet kaptam...vagy egyik se, a wacom alapból ilyen szar. :)

  • FazekasLaci

    aktív tag

    válasz idorn #1030 üzenetére

    A Bamboo One-t felejtsd el. Annál még a Colorelli is jobb, mert olcsóbb... A fekete Bamboo alatt 10 éven felülieknek nem javaslok Wacom táblát. A fekete Bamboo is csak azért olcsóbb, mint a FUN fehér, mert kevesebb benne a szoftver. Egyébként ugyanazt tudja: 512 szintű nyomásérzékenység, digitális radír, nagyon szép kinézet, a pontossága még a lézeres egereket is megszégyeníti.

    20 alatt most bruttóban megkaphatod. Legalábbis mi ennyiért adjuk most karácsonyi akcióban.
    Kezdetnek ez bőségesen elég. Ha szeretnél kétszer ekkora nyomásérzékenységet, valamint emellett dőlésérzékenységet is, akkor már a profi táblák között kell nézelődnöd. Viszont a Wacomnál ebben a kategóriában az Intuos3 jön szóba, az pedig 50e-től érhető el...

    Laci - Ide is írhatsz nekem: fazekas@grasshopper.hu, vagy hívhatsz: 70/429-3200

  • tucsike86

    tag

    válasz Dexter68 #1109 üzenetére

    XP.

    Vettem egy Bluetooth Dongle-t, BlueSoleil-el érkezett.

    Felraktam a BlueSoleil-t, párosítottam az eszközt (egérként ismerte fel, a leírásban az volt, hogyha tabletként nem ismeri fel, akkor egér legyen).
    Feltelepítettem a kapott CD-ről a drivert (jó sokáig települt), utána kiírta, hogy "Wacom mouse" telepítése sikeresen befejeződött. Megnéztem a utilt, amit felrakott, lehet váltani "pen" és "mouse" mód között (amik nem tudom, hogy mire jók, azon kívül, hogy jár a tablethez egy egér is, de nem vagyok benne biztos, hogy ez erre utalna). Ezen kívül érzékenységet lehet benne állítani, meg hotkey-eket konfigolni (de olyan, mint a halottnak a csók, mert hiába jegyzi meg a program, nem működik).
    Photoshop indít -> azon kívül, hogy tök pontatlan a tablet (jah és NEM RADÍROZ a radírral, ugyanúgy rajzol!), nem nyomásérzékeny.

    Ennél jobban nem tudom leírni, remélem ez elég info, ennyit tettem eddig vele, miután kicsomagoltam, meg feltöltöttem az akksiját.

    Abszolút hülyének érzem magam a témához és nem tudom, hogy mitévő legyek. A kapott kézikönyvet elolvastam, az utasításokat követtem.. Sajnos nem tudom, hogy egy ilyen tablethez ezen kívül mi kell (driver, util, stb), hogy rendesen működjön.

    Lenne valami beállítás, újabb driver, kiegészítő utility? Mit tegyek, hogy rendesen működjön?

    .. egyáltalán a PhotoShop valahol kéne, hogy tudja, hogy ilyen táblával használom? :F

    Előre is köszi a válaszokat, ismét! :D

    [ Szerkesztve ]

  • tucsike86

    tag

    válasz ByKa #1113 üzenetére

    Érdekes, nekem máshogy néz ki a utility (nincs benne ilyen tablet / tool / application dolog), sokkal egyszerűbb kis util, konkrétan a felső kép, amit beraktál nekem nincs, csak az alsót látom. Ez a pressure test - dolog sincs benne az enyémben. Rakok majd fel screenshotot, csak most nem ülök otthon a gép előtt.

    Ennek a utilnak mi a neve, amit te használsz? Kíváncsi vagyok kezelné-e a táblámat..

    Tudtál, köszönöm.. kezdem érteni a dolgokat.

    A "nem radíroz" és egyéb kérdéseimben (Bluetooth, BlueSoleil, driver) ha valaki tud segíteni, nagyon megköszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • Dexter68

    addikt

    válasz tucsike86 #1114 üzenetére

    Ez az Intuos drivere. Sztem, ha sikerül feltedd a táblád driverét rendesen, a photoshop fogja tudni a nyomásérzékenységet is, meg a radírt is. Megjegyzem, utóbbit sosem használom. Egyszerűbb lenyomni az E-t a billentyűzeten, mint megforgatni a tollat.

    Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

  • tucsike86

    tag

    válasz FazekasLaci #1117 üzenetére

    Van hozzá használati, és ott be is állítottam. De semmit nem ér, mert attól még, hogy ott beállítom, nem működik (pl a hotkey). Az meg különösen idegesít, hogy miért nem radíroz?! Most leszedtem az új drivert, holnap majd nekiállok.

    Amúgy valószínűleg ott lesz a gond, hogy a BlueSoleil nem ismeri fel a táblát, mert a leírásban az van, hogy ha az akkuállapotnál ? van (márpedig az van), akkor "table is not recognised", ami meg azért fura, mert maga a tábla működik (csak részben..)

    Ja, Corel Painterben működik a nyomásérzékelés (radírozni ott sem radíroz, vagy van olyan, hogy néha meghülyül és CSAK radíroz).

    [ Szerkesztve ]

  • Dexter68

    addikt

    válasz tikshow #1237 üzenetére

    ehh... gyakorlatilag nem használom a thouch-stripet az intuoson... a gombok közül is csak a jobboldaliakat (programokat tettem rájuk). Retus közben az egyik kezem úgyis a billentyűzeten van (Alt-Shift-Ctrl). A toll radír-részét sem használtam sohasem, mert kényelmesebb megnyomni az E billentyűt, mint forgatni a tollat. Pláne, hogy a grip-pen ilyen böszme lett (lehet, hogy ezért lehet folyton a grippen botrányról olvasni? :DDD ) Nekem jobban bejött a régi wacom toll annó. A fogása is jobb volt és nem kopott ilyen randán. Ebbe az irányba kéne fejlesszenek inkább, mert ezek a gombok meg izék csak parasztvakításnak jók. sztem.

    Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

  • MAC72

    tag

    Közben találtam leírást.
    Itt

    "ÜGYFELEINK KÉRDEZIK: Azért, mert olcsóbb ez a termék, mint a fehér Wacom Bamboo Fun A6 Wide, valóban kevesebbet is tud?

    VÁLASZUNK: NEM. A Wacom Bamboo FUN A6 Wide és ezen fekete Wacom Bamboo A6 Wide technikai tudásában TELJESEN MEGEGYEZIK! Az eltérés a két csomagolás között: a FUN csomagban megtalálható egy Adobe Photoshop Elements bundle szoftver is, míg a fekete Bamboo táblához egy Just Write Office (MS Office-ban digitális kézi jegyzetelést lehetővé tévő) szoftver található. A fekete Wacom Bamboo táblához adott toll SZINTÉN tartalmazza a toll végén a digitális radírt!"

    [ Szerkesztve ]

  • Liaram

    csendes tag

    válasz Kimmuriel #1486 üzenetére

    Amennyire én tudom,a Wacom Bamboo One-on nincsenek programozható gombok.A Bamboo Fun abban tér el a sima Bamboo-tól amellett,hogy drágább,hogy nyomásérzékeny a radírja is (a toll végén),és adnak hozzá egy egeret,amivel ugyan nem sokat érsz,mert csak a tábla felületén lehet használni.Nekem sima Wacom Bamboo A6-osom van és teljesen meg vagyok elégedve vele.

  • FazekasLaci

    aktív tag

    válasz Stewie Griff #1495 üzenetére

    Háromféle megoldást tudok neked ajánlani:
    1. A Wacomnak van a Just Write Office alkalmazása. Ez a Bamboo feketében alapból benne van, de külön is tudjuk szállítani. Ez beépül az Office alkalmazásokba és közvetlenül a Word-ben, vagy az Excelben tudj jegyzetelgetni...
    Letöltés: http://www.justwriteoffice.com/download/trial.asp [link]
    A Just Write Office nem nyomásérzékeny, így bármilyen táblával egyformán tudsz dolgozni. A jegyzetelés végén a progi vektorosan elmenti a dokumentumodba a jegyzetelésed, így akár korrekturázáshoz is használható. Hátránya: nehezen távolítható el csak egy-egy jegyzetelt rész a végleges dokumentumból....

    2. A Windows Vista használóinak ott van a Windows Journal. Az nyomásérzékenyen tesz lehetővé jegyzetelést.

    3. Nyiss egy pixeles fényképszerkesztőben (Photoshop, Photo-Paint, Painter) egy üres oldalt, ami akkora méretű, mint majdnem a teljes képernyőd. Ebben aztán egy rajzeszközzel tudsz írogatni. Előnye: nyomásérzékeny funkciókat kihasználhatod, egyszerű a radírozás (a Windows Journal-hoz hasonlóan) és különféle eszközöket is használhatsz (ceruza, toll különféle hegyekkel, stb..). A papír alapú jegyzeteléshez ez áll megjelenésben a legközelebb...

    A fentiek egyedüli hátránya:
    - ha nem tábla-monitorral, vagy tablet pc-vel használod, akkor előbb meg kell tanulnod azt, hogy a monitort nézed és a táblán vakon jegyzetelsz. Ez nem egyszerű, kis gyakorlás kell hozzá. Másik hátránya, hogy a vakon jegyzetelés közben nehezebb figyelni a jegyzetelendő anyagra, mivel az élőbeszéd nem fog leállni közben, tehát a sebességed a normál íráshoz növelned kell vakírás közben (ezért kellene látni, mit csinálsz).
    Sajnos igazi megoldás a papíron való jegyzetelésre és utána a számítógépre töltésre nem igazán van, a legnagyobb hátránya ezeknek, hogy iszonyúan zabálják az energiát. A könnyebb tollak gombelemmel működnek (ezért drága az üzemeltetésük), az olcsóbbak meg ceruza vagy AAA elemmel (ezért nehezebbek).
    Olyan program, ami a kézírást magyar nyelven digitalizálná (karakterfelismeréssel szerkeszthetővé tenné - ld. OCR) nem létezik, csak olyan, ami német és angol, francia nyelven, meg még néhány más nagyobb idegen nyelven - működik.

    A tábla-monitort értelemszerűen nem lehet hordozgatni (A Cintiq 12-t sem, mert körülményes a sok csatoló miatt!), így egy egyetemi jegyzeteléshez pl. nem használható. Külső használatnál is csak úgy, ha fixen van áramellátás és a sok kütyü napközben senkit sem zavar az asztalon (ld. egy rendezvény). Ezen helyzetekre a tablet pc a megoldás, vagy egy PDA, bár utóbbi nagyon kicsi méretű, én próbáltam, nem jött be, nehézkes a használata.

    Laci - Ide is írhatsz nekem: fazekas@grasshopper.hu, vagy hívhatsz: 70/429-3200

  • FazekasLaci

    aktív tag

    válasz Kimmuriel #1486 üzenetére

    Akkor röviden leírom a főbb különbségeket:
    - Bamboo One. Mi ezt levettük, nem is értékesítjük. Csak nagyon kezdőknek ajánlom, akik sokat nem is várnak egy ilyen táblától. Olcsó, de a Wacom többi táblájához képest nagyon-nagyon keveset tud :( Se radír, se programozható gombok, alacsony felbontás, kis tolltudás, ergonómiailag a toll szintén nem túl szerencsés kialakítású.

    - Bamboo fekete. Ez a legnépszerűbb Bamboo tábla. Elegáns fekete színű, nagyon megbízható darab. Ebben az évben kb. 4 hibás bamboo táblával volt dolgunk, ami nagyon alacsony szám az eladott óriási mennyiséghez viszonyítva. Mindegyiknél csak a tollat cseréltük (hozzáteszem azonnal) és a probléma máris elhárult. Ezeknél valami gyári probléma lehetett, mert már a kibontás utáni első percekben kijött a gond. Dehát ez belefér, más gyártónál sokkal több a garis probléma....
    A csomag tartalmazza a Just Write Office alkalmazást, ami egy digitális jegyzetelő szoftver (ld. korábbi posztom).

    - Bamboo FUN. Fehér színű, a Bamboo feketével teljesen megegyező technikai tudásban. Az A6 és az A5 között csak méretbeli különbség van, tudásbeli nincs. A Bamboo FUN-hoz nem jár a feketében megtalálható Just Wriite Office, hanem egy régebbi Photoshop Elements és még valamilyen szoftver (most fejből nem tudom, talán egy Artrage) van benne. Ezt majd a nap folyamán megnézem, aztán pontosítom... Az az igazság, hogy akik ezeket a táblákat veszik, már egy profi rajzoló- vagy képszerkesztő szoftverrel rendelkeznek (ld. Photoshop). Nekik a kiegészítő szoftverek nemigen kellenek, mert a profi szoftverük jóval többet tud.

    Laci - Ide is írhatsz nekem: fazekas@grasshopper.hu, vagy hívhatsz: 70/429-3200

  • FazekasLaci

    aktív tag

    válasz djtometkow #1730 üzenetére

    A Bamboo Pen and Touch tábláknak van egy nagyon jó tulajdonságuk, de szerintem erre már rájöttél :) Ha a tollat hatótávolságon belül érzékeli (kvázi kb. 1 cm-re a tábla felületétől, akkor a kézérzékelő automatikusan kikapcsol. Így például rajzolás közben nyugodtan ráteheted a kezed a táblára, nem fogja érzékelni :)

    Arra kell figyelni, hogy az érzékelő a toll két végében (a radír és a tollhegy mögött helyezkedik el!), tehát onnan számít ez a távolság...).

    Még valami: ha kettőnél több ujjat érzékel a tábla egyidőben a felületén, akkor sem fog bekapcsolni a kézérzékelő (kvázi letilt), mivel azt hiszi, hogy csak rátetted a kezed :) Így sokszor hasznos, ha csak az asztalon fekszik a tábla és más mutatóeszközt használsz...
    Bár itt megjegyzem, hogy ez érdekesen működik, nálam néha-néha akkor bekapcsolt, amikor a karom kicsit hozzáért gépelés közben :) Lehet, hogy a szőrszálakat is érzékeli? :P

    Laci - Ide is írhatsz nekem: fazekas@grasshopper.hu, vagy hívhatsz: 70/429-3200

  • beni3d

    aktív tag

    Sziasztok!

    Most újítottam egy Wacom Bamboo Pen & Touch-ot. Mivel komolyabban nem dolgoztam hasonlóval nem tudok szakértői véleményt adni, de mindent megteszek, ami tőlem telik...

    Nagyon kényelmes, elegáns a cucc, és a "fülecske-toll tartót" is meg lehet szokni, de nem ezért kell megvenni :) .Én általában csak rá teszem, csak ha abbahagyom a tollazást véglegesen akkor csúsztatom be. A legjobban eddig az Autodesk Mudbox-nál tudtam kihasználni, de Gimp-ben is játszottam vele. Hátrány lehet még, hogy nem minden program ismeri föl egyből a radír funkciót, bár nem vagyok benne biztos, hogy bárki is használja...

    Multitouch funkciók: döcögős... nem mindig jönnek be, nem tudja pontosan, hogy mit akarok, de lehet, hogy én vagyok a béna... Görgetés lefele 10/9-szer működik, oldalra már egyszer sem: elkezdem húzni jobbra, és hiába engedem el, kivisz a böngésző/kép nézegető széléig, ami nem nagy öröm, de ki lehet bírni...A forgatást nálam se a picasa, se az IrfanView nem tudta, csak a windows drága kép nézegetője, ami figyelmeztetett, hogy a forgatás minőség vesztéssel járhat, úgyhogy egyből le is tiltottam. A zoomolás viszont tökéletesen működik, és ráadásként VLC media player-nél a hangerő szabályozására is használhatjuk, mindenféle beállítás nélkül. A böngészőkben az előre, és hátra funkció kicsit rizikós, ha éppen belezoomoltunk az adott oldalba nem tudja biztosan, hogy éppen görgetünk oldalra, vagy az imént említett funkciót szeretnénk használni.

    Még egyszer több mint valószínű, hogy én vagyok még béna, ráérzek, és majd tutteró jó lesz minden.

    Driver: Érzékenységeket, gyorsaságokat lehet állítani agyba-főbe, de sajnos a gombok, funkciók már korlátozottak. Amit hiányolok az a programokhoz való testre szabhatóság, tehát nem mondhatom meg hogy Photoshoppban a tollon lévő oldal gomb jobbklikk, Mudboxban pedig "Alt" legyen, illetve az egér és toll funkció közötti váltás lehetősége gyorsbillentyűvel. (nem kell megijedni, touch funkciónál automatikusan átvált egér módba, tollal viszont már csak a beállításokban tudjuk átállítani) Prodramokat elindítani is max. furfangos módon lehet: beállítunk egy billentyűkombinációtpl. Crtl+Alt+T pl. az egyik oldalsó gombhoz, majd utána beállítjuk pl. a Total Commandernek ezt a billenytyűkombináció parancsot, és utána ellenőrizzük, hogy a mondatunkban nincs-e túl sok "pl.".

    Eleinte úgy gondoltam, hogy nem kell majd nekem a "Disable Touch" gyorsbillentyűnek, de annak is meg van az előnye, ha nem nyúlunk bele véletlen a rajzunkba...

    Le lehet szedni ingyenesen a [Bamboo Dock] funkciókat, aminek nincs sok értelme, de aranyos... :))

    Mivel még gyerek vagyok, ki kellett próbálnom a táblát Battlefield-ben is...Bár nem hiszem, hogy ez itt sok embert érintene, de vicces amikor a kezemmel próbálok körbe nézni, és időnként elsül a fegyver.... :DD

    Mindezt egybevéve mindenkinek tudom ajánlani a Bambit, ha nem bánjuk, hogy a driverjében nem úszunk a lehetőségektől...

    Én a magam laikus szemeivel ár/érték arányban (tekintettel arra, hogy mégis egy csúcsminőségű tábláról van szó) 5/5-öt adok neki :C :C :C

    [ Szerkesztve ]

  • anmazol

    csendes tag

    válasz Dexter68 #1786 üzenetére

    háát...lehet maradok az A5 ösnél...mennyiért tudok legolcsóbban/és hol szerezni ilye wacomot? mivel pécsi vagyok pestre nem fogok elmenni érte(az +15 ezer lenne kb utazással....) Dőlés érzékenység--- de hát sima genius toll is érzékelte a dőlést, vagy az nem ugyanaz? kicsit váratlanul ért ez a tablet halál, és nem néztem utána a dolgoknak évek óta, de minél előbb szeretnék ugye újat, mert nap nem telt el két éve szinte hogy nem rajzolta, festettem volna..de akkor geniusnál használat közben leszámítva a plusz gombokat,radírt, meg ilyenek(nekem nem hiányzik) annyival többet nyújt a wacom?És a touch funkció mindegyiken van? mert a geniuson mindig rajta tartottam a kezem...csak ha nincs olyan dolog amiért annyival megérné a wacom, veszek geniust...megéri több mint kétszer annyit költeni rá csak azért mert nem kínában állították össze?

  • treo80

    csendes tag

    szia Laci,
    nemrég voltam bent nálatok, próbáltam egy Bamboo Pen&Touch táblát.
    úgy néz ki érdekelni fog belőle az A5-ös méret, de előtte még szeretném kérdezni, hogy mivel szinte kizárólag Adobe Acrobat Professional-ben lenne használva, és kompatibilitási listában nem látom feltüntetve az Adobe-nak ezt a termékét, pl a toll végén lévő "radír" használható-e ugyanúgy mint PS-ben, mert könnyebbé tenné természetesen a megjegyzések illetve feliratok esetleges törlését, nem kellene radír funkcióra váltani az ikonok között. A másik pedig az ujjal történő zoomolás, mivel tervrajzok ellenőrzésénél az is jól jönne, bár mivel utóbbi videók alapján böngészőben is megy gondolom nem gond.
    bocs, de kissé még mindig laikus vagyok a témában.
    köszi előre is.

  • FazekasLaci

    aktív tag

    válasz treo80 #1902 üzenetére

    Szia!

    A Photoshop-ban a radír gond nélkül működik. Az Acrobat-ban kipróbálom a radírt, azt még nem használtam, de mindenképpen még ma itt visszajelentkezem ezzel :)
    A toll biztosan működik, én már írtam alá tollal PDF-et Acrobatban.

    A zoom az Acrobatra, vagy a PS-re vonatkozik? PS-ben biztosan nincs gond, az Acrobatban pedig megnézem. Amint megvan az eredmény, válaszolok.

    Laci - Ide is írhatsz nekem: fazekas@grasshopper.hu, vagy hívhatsz: 70/429-3200

  • treo80

    csendes tag

    válasz FazekasLaci #1903 üzenetére

    Azzal kapcsolatban, hogy maga a toll működik-e acrobatban nem voltam kétségeim. A radírt, és a kézmozdulatokat (zoom, esetleg forgatás) is acrobatra értettem, Ps-re csak hivatkoztam, hogy úgy mint ott.
    köszi előre is.

  • FazekasLaci

    aktív tag

    válasz treo80 #1904 üzenetére

    Na, utánanéztem, kipróbáltam. A Touch ugyanúgy működik, mint a PS-ben, vagyis gond nélkül. A Comments menüben a Sticky Notes nem tud tollírást rögzíteni, tehát ez sajnos kiesik. Persze a Win7-ben és a Vistában van a beúszó billentyűzet, amin keresztül tollal, vagy kézírással be lehet vinni gépelt szöveget. A hátránya, hogy ez a magyar karaktereket nem ismeri fel, így nem is konvertálja.

    A Comments & Markup Tools menüben (A Comments menü alpontja) a Pencil és a Radír eszköz is használható a tollal, ahogy a többi funkció is. A tollat hiába forgatod, sajnos a radír nem vált automatikusan. Ezt sajnos az Acrobatban nem programozták le jól, talán a következő verzióban. Erre a megoldás az lenne, ha az Erasert és a Pencilt más shortcutra programozták volna. Sajnos ez nem így van, ezért a váltás sem működik.

    Az egyedüli jelenlegi megoldás Acrobat alatt, ha az ExpressKey gyorsgombra programozod a Pencil és az Eraser eszközök váltását. Hátránya, hogy mivel azonos a shortcutjuk (SHIFT+D), meg kell jegyezni, mi volt az utolsó beállítás. Bonyolítja a dolgot, hogy még egy rakat Markup eszköz van erre a gyorsgombra programozva Acrobatban. A teljes shortcut listát itt találod: http://help.adobe.com/en_US/Acrobat/9.0/Standard/WS58a04a822e3e50102bd615109794195ff-7aea.w.html [link]

    Ha van még valami kérdésed, vagy szeretnél kipróbáltatni még valamit, nyugodtan szólj, jövő héten keddtől péntekig azonban a FESPA kiállításon leszek Németországban, így csak esténként tudok majd válaszolni.

    Laci - Ide is írhatsz nekem: fazekas@grasshopper.hu, vagy hívhatsz: 70/429-3200

  • treo80

    csendes tag

    válasz FazekasLaci #1905 üzenetére

    szia,
    köszi a részletes választ. örülük hogy a touch ugyanúgy megy, gondolom így akkor akár a rajzforgatás is, bár alapból annak egyszerű a bill. kombinációja is acrobat-ban.
    az hogy azonos shortcut-on ennyi eszköz van, valóban nem szerencsés, de végülis ki lehet tenni azt az eszköztárat is, aztán max rá kell bökni a tollal a ceruzára vagy a radírra. feliratokat úgyis a ceruza eszközzel vinnénk fel a rajzokra, így a sticky notes nem gond, a zoomnak viszont sokkal inkább örülök mert nagy tervrajzokon való zoomolást, és belenagyított tervlap mozgatását sokkal kényelmesebbé teszi.

  • vanny

    csendes tag

    okéokéokémegoldódottbocsi xD
    viszont a radír még mindig tollként fog, nem radíroz :"3

    [ Szerkesztve ]

    Azért a remény hal meg utoljára, mert ő a gyilkos :D

  • FazekasLaci

    aktív tag

    válasz vanny #1917 üzenetére

    Válaszd ki a radír eszközt a radírral és a tollheggyel meg a rajzeszközt. Utána már működni fog PS-ben, vagy Painterben. Nem tudom, miben próbáltad. A magyar felhasználóiba beleolvastál már? :) Sok beállítást megtanulsz belőle, 97 oldal...

    Laci - Ide is írhatsz nekem: fazekas@grasshopper.hu, vagy hívhatsz: 70/429-3200

  • vigipeer

    csendes tag

    válasz oroszbence #1965 üzenetére

    Előttem szólóhoz még annyit hozzátennék, hogy a toll a PEN-es változatnál 512, Pen & Touchosnál 1024, valamint azon van 4 gomb is pluszban a táblán és tudtommal a sima Penes változatnál a tollon nincs radír.

    http://vigipeer.wordpress.com/

Új hozzászólás Aktív témák