Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Nibiru

    tag

    Sziasztok,

    Egy olyan probléma miatt írok ami miatt sokan idegeskednek, de a szervizek többnyire nem ragálnak, csak ha már nagy a gond. A LED-es háttérvilágításról van szó.

    A régi CCFL csövek ha kiégtek, ki lehetet őket cserélni, viszont az ilyen kijelzőkkel készül TV-k kontrasztja borzalmasan pocsék volt. A LED háttérvilágítást vezérelni lehetett, ezért sokan javított a kontraszton, de mint az kiderült az egész panellel együtt cserélik, ha gond van vele. Legalábbis a SAMSUNG. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy ha már nem garis a TV, akkor nem éri meg, vehetsz egy újat, vagy dühönghetsz amikor filmnézés közben újra és újra kiszúrja a szemed a homogén színű, világos képmezőket keresztező sávok, vagy rajta lévő foltok.

    Alább látható egy olyan Samsung TV képernyőjének egy részlete melynek a sarkában gyakorlatilag kiégtek a LED-ek. Ilyenkor mátrix nem fehér, hanem sötétszürke, ahogy az a fotón látszik. Ahogy az is, hogy a szürke sávok vannak mindkét irtányban. Ezek mind a LED háttérvilágítás elhasználódásából adódnak.
    A fotó egy portrait állásba fordított, monitornak használt TV alsó, (azaz normálisan a jobb oldali) kétharmadát mutatja.

    A képen látható készülék és még 3 másik társa másfél évesek, munkanapokon napi 16 órát mennek azaz úgy néznek ki, mintha valaki otthon, napi három órát használva minden nap, 5.3 évig használta volna őket, de mind a négy nálunk lévő TV-n látszanak sötétebb árnyalatú sávok a döglődő élvilágító LED-ek miatt.

    A fentiekből ítélve úgy látom, hogy a LED élvilágítással, ha minden gyártó a panel cseréjét választja, azt értük el, hogy 4-5 évente kidobhatjuk a TV-nket, ami nonszensz.
    Akkor már inkább az OLED, de annál meg a durva beégés jelensége tért vissza a CRT korból. :((
    A Mitsubishi Laservue technológia nem terjedt el (vélhetően nem is akarta eladni a cég), pedig az produkálta a legszebb képet mind között, így megmaradt a szupergazdagoknak.

    Ha most kéne TV-t vennem, tanácstalan lennék, mert az mégsem járja, hogy megveszek egy 4K TV-t amit 5 éve múlva, amikor még 4K-s tartalom sem lesz, csak azért kell kidobjak, mert eleve hibás volt a koncepció, hogy ezeka LED-ek ilyen csúcsra húzva tartósan képesek ellátni a feladatukat.
    Megjegyzem az otthoni Panasonic plazma TV-nk napi 4 órát megy kb átlagban 10 éve és nem halványult, nem égett be és nem égett ki. Igaz fűti a lakást ami nyáron nem túl szerencsés.

    Mi a tapasztalatotok? Más márkáknál is a panellel együtt cserélik a háttérvilágítást?

    [ Szerkesztve ]

  • Nibiru

    tag

    válasz junior11 #38650 üzenetére

    A CCFL csövesekkel nem is szokott gond lenni, csak a LED-eseekkel.
    A Panasonic már régóta nem gyárt saját panelt, az LG-ét használja ha jól emlékszem.
    A Samsung viszon az egyik, ha nem a legnagyobb példányszámban eladott TV márka.
    Lehet, hogy ez egy rossz széria, de akkor is gáz, hogy egy ilyen filléres dolog mint a háttérvilágítás jelent problémát mind a 4 TV-nél, pláne úgy, hogy világítástechnikai LED-ekben a világ élvonalába tartozó cégről van szó, nem egy vacak, de legalább "óccó" színvonal.
    A javítás viszont nem olyan eszement összeg mint amire gondoltam:
    Ezt találtam: [link]
    Úgy néz ki, hogy a Sony erre a konkrét hibára sokkal kevésbé hajlamos, inkább az LG és a Samsung érintett.
    De legalább akad aki elvállalja a javítását. Ez is valami.

  • Nibiru

    tag

    válasz Giot #38678 üzenetére

    Csak a CRT-k voltak érzékenyek as mágnesességre, ezeknek viszont teljesen más a működési elve (nincsenek elektronok amiket eltéríthet egy mágnes) úgyhogy a válasz egyértelműen: nem.
    A foltosodás egy új TV-n nem normális, a fáradó háttérvilágítás okozhat ilyet. Ha eleve foltos, az garis probléma, így megoldódhat a pixel hibád is. :)
    A TV-k esetében sokkal rugalmasabbak a pixelhibára a gyártók pláne ha normális távolságból nézve is látszik és amőgy új a TV. Nyilván van valami tolerancia erre amire érdemes rákérdezni, de a Panáék mindig is rugalmasak voltak.
    Ha a fényerőt piszkálod, elrontod a kontrasztot. Először a háttérvilágítást érdemes felhúzni az élvezhető szintre, majd utána játszani a fényerővel, ha szükséges.
    Ha a videókártya nem ismeri a TV-s natív felbontását, akkor sosem lesz tökéletes a kép.

  • Nibiru

    tag

    válasz Giot #38680 üzenetére

    Ha beállítod a megfelelő felbontást, jónak kell lennie, de a TV menüjében lehet, hogy még állítani kell. A Samsungnál legalábbis kell. Az opció nevére már nem emlékszem. A lényeg, hogy alapból túl lógott a kép a képernyőn, és valami fit to screen opciót kellett választani, az "benyomta" a helyére a képet.

  • Nibiru

    tag

    válasz Giot #38681 üzenetére

    Ja, közben olvasom, hogy megtaláltad a megfelelő opciót. :)
    Az RGB beállítás lényege alapból, hogy a videókártya a képernyő pixelelrendezéseinek megfelelő módon szolgáltassa a jelet. Ha nem jó, akkor nem elég kontúros és színhelyes a kép.
    Így nehéz megítélni, igazából látni kellene a különbséget, de a leírásodból én a helyedben a Full-t választanám, és megnövelnám a színtelítettséget a TV-n. Könnyen lenetséges ugyanis, hogy a "normál" esetében csak érzékszervi tünet, hogy teltebbnek látod a színeket, de az gyanús, hogy ha kevésbé részletes a kép.

  • Nibiru

    tag

    válasz Charras #38658 üzenetére

    Sorkimenő hiba. XD Ezekre még én is emlékszem.
    De itt nem magyarázkodtak, tényleg kicserélték az egész LED panelt komplett. És garis volt, azaz nekünk nem került semmi sem, tehát nem volt "sorkimenőzés" :D

  • Nibiru

    tag

    válasz Mr President #38651 üzenetére

    Ezt a talp kérdést már több helyen láttam felmerülni. Azt nem kérdezem, hogy mi lett az eredetivel, gondolom haszáltan vetted. A lényeg, hogy nem kevesen használnak fali konzolokat, és azonál a talp gyakorlatilag felesleges alkatrész. Ha hirteded, talán akad majd valaki aki "lábkompatibilis" a tiéddel és hajlandó megszabadulni tőle.

  • Nibiru

    tag

    válasz Giot #38687 üzenetére

    Sajnos nem tudom, hogy mirt értesz fekete képernyőnél tapasztalható felhősödésen. A sarkoknál előfodul, hogy nem jól sikerül valami (pl. feszül a panel a kávában) és nem teljesen azonos mértékben látszik át a háttérvilágítás a fekete felületen és/vagy halványabb ott a homogén fehér képfelület. de ez nem "felhősödés". Ez mindig látszik ha épp nem valami színes dolog van a képernyőn, hanem világos vagy nagyon sötét egyszínű terület esik arra a részre. Nincs olyan, hogy egy időre eltűnik aztán visszajön.
    Megjegyzem a háttérvilágítási hibák a háttérvilágítás erősebb beállításánál látszanak meg igazán. Sok TV típusnál szabályszerűen láthatóvá válnak a háttérvilágítás LED-jei világosabb foltok formájában, de csak egyszínű, világos képfelületek esetén és jóval nagyobb (min. 2-3x-os) távolságból mint ahogy a TV-t általában nézni szokták, ezért sokaknak nem is tűnik fel.

    [ Szerkesztve ]

  • Nibiru

    tag

    válasz KDavid17 #38691 üzenetére

    Nos az egyik az igazából egy monitor, mint TV, hajlított képernyővel. Sosem vennék olyat, se monitorként, se TV_ként. Csak szimulációs játékokhoz lehet őket normálisan használni, de akkor meg kell belőle 3-5 db.
    de TV-ként semmi értelme és nem csa a kis mérete miatt, de ebben nem mennék most bele.
    Ha ez a vágyad, nem akarlak semmiről sem lebeszélni, kivéve a Philipset. Azt felejtsd el.
    A maradék kettőt nem ismerem. Ha használsz valamilyen video formátumot pendrive-ról, netán feliratosat, azt érdemes valahol kipróbálnod, mert az szokott gond lenni általában. A többi inkább már ízlés kérdése ebben a kategóriában.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák