IVSZ: csökkenteni kell a frekvenciahasználati díjakat

Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) a távközlési válságadó után mielőbbi párbeszédet sürget az iparág fejlődését érintő szakpolitikai tervekről. Az érintett szolgáltatók érdekképviseletét is ellátó szervezet álláspontja szerint Magyarország alapvető érdeke a gazdasági növekedés mihamarabbi beindítása, a nemzetközi befektetői bizalom fenntartása, az ország versenyképességének növelése. Az IVSZ megérti, hogy a fenti célok eléréséhez tartani kell a költségvetési hiánycélt, és ennek érdekében a közterhek ideiglenes emelése vált szükségessé – áll a szervezet állásfoglalásában.

A közlemény ugyanakkor rámutat a magyarországi telekommunikációs szektor gazdaságélénkítésben eddig vállalt kiemelt szerepére, és arra, hogy az iparág szereplői az elmúlt három évben több mint 500 milliárd forintot fordítottak beruházásaikra. „Számításaink szerint a dinamikus fejlődés fenntartásához a következő években is további több száz milliárd forint beruházásra lesz szükség. Ezt a fejlődést azonban jelentősen beárnyékolhatja a szektorra kivetett évi 61 milliárd forintos különadó” – olvasható a szövegben.

Az IVSZ a szakmai együttműködés keretében készen áll arra, hogy a szaktárcával közösen az iparág számára világos célokat fogalmazzon meg, és egy minden érintett fél által elfogadott menetrendet dolgozzon ki. Az állásfoglalás szerint a széles sávú hozzáférés és az internethasználat további elterjedését keresletösztönzéssel kell elősegíteni, a rendelkezésre álló kihasználatlan frekvenciasávokat késedelem nélkül hasznosítani kell, a jelenlegi, kimagaslóan magas frekvenciahasználati díjakat pedig csökkenteni szükséges.

A szervezet ezzel párhuzamosan mérsékelné az iparágat sújtó piacfelügyeleti és számhasználati díjakat, valamint az egyéb bürokratikus terheket. „Végül orvosolni szükséges a válságadó esetleges piactorzító hatását úgy is, hogy a közbeszerzésekből ne legyen kizáró ok, ha egy vállalkozás eredménye a különadó miatt fordul negatívba” – zárul a szervezet közleménye.

Azóta történt

Előzmények