Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    Sziasztok,

    szeretném egy közepesen nagy (erősítő méretű) üres aliexpress-es alu házban szalagkábellel összekötni A és B pontot, egyik eszköz egy Raspberry Pi a jobb oldali falhoz téve (vízszintesen a padlóra), másik falon pedig egy hozzá való DAC, közöttük pedig egy klasszik IDE kábellel teljesen identikus szalagkábel (tökugyanaz, 40 tűs).

    A Pi-t a ház "zajos" részébe tenném, ahol a kis táp is lenne majd, stb, míg a "csöndes" részébe a háznak kerülne a DAC alaplapocska, majd onnan megyek az XLR kimenetekre.

    A zajos és csendes részt egy alu választófallal vagy ilyesmivel választanám el belül.

    Kérdéseim:
    - van ennek értelme ? Állítólag igen, de majd Ti megmondjátok.
    - a szalagkábelt az alu elválasztófal szélébe 2mm mélyen bemart lapos résen keresztül vinném a DAC nyákra. Van bármiféle hatása ennek az alu falnak így, a szalagkábelen futó pici jelekre ? (Gondolom, semmi, de inkább megkérdezem).

    Egy piszokcsendes megoldás a cél, ne zajoljon bele se a táp toroidja, se a Pi miniszámítógép a DAC-ba. A Pi-t USB-C csatin fogom etetni, de lineáris táppal, nem a gyári kapcsolóüzeműjével.

    Egyszóval, kellő árnyékolás a célom, bár lehet, egy ilyen 10-15cm-es fizikai szeparáció már önmagában elég. (Kérdés).

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Reggie0 #20476 üzenetére

    Köszönöm, pont ilyen kommentekre vártam, mint amit Tőletek kaptam.

    Audiofil jellegű az igény, első ötlet egy Hifiberry Dac+ Pro XLR lett volna [link] , végül lehet az lesz, hogy ezt a pénzt félreteszem és januárban megtoldva egy kis plusszal, egy Audiophonics-os IANCANADA által készített dual mono ESS DAC-os hat lesz. [link] (Egyelőre I2S reclocker és isolator board nélkül, XLR csatikat ráforrasztva, amit lehet).

    Földre faterom mindig a csillagpontos földelést szokta javasolni, egyetlen pontba hozva össze sasszit és úgy általában mindent, ami föld és ezt kötni a tényleges védőföldre. Eddig én is ezt követtem, bevált első kis hobbi erősítőmnél (2db D osztályos modul, még semmi saját áramkörtervezés, csak forrasztgattam) :)

    Táp lineáris lesz, két kis toroidot tekertetek, ezek szórt mágneses tere is kisebb elvileg + elzárom őket külön kamrába (vagy fém kupakban kérem őket, gyantával kiöntve). Egy graetz, pufferkondi, majd emögött 1-1 kis aliexpress-es lineáris fesszabályzó modul, ilyen LDO-s típusú, vagy eBay-ről, ezek még a kondi után bent maradó nagyonminimálist is kiegyenlítik - elvileg/állítólag. Legalábbis azt mondják, DAC-okhoz fontos, mert ők érzékenyek a tápfesz ingadozására. Nem tudom megítélni, igazuk van-e, de ártani nem fognak és áruk aprópénz.

    Egyébként most jut eszembe, hogy szerintem ezen a IANCANADA DAC-on van saját beépített tápszűrés, szóval lehet felesleges nekem ezzel bíbelődnöm előtte már. Output stage viszont nincs rajta, erre gondoltam, erre tehető XLR is. [link]

    A szalagkábelen I2S jel fog menni, ez alapján [link] én úgy látom, 0.4V - 2.4V közötti jelszintekről beszélhetünk. Az I2S az a standard jel, ami mondjuk egy CD játszó esetén is a transzport és maga a DAC áramkör között van, tehát multiplexelés-mentes tiszta digitális jel.

    Igazából másnál gyönyörűen működik sokkal hosszabb szalagkábellel is a dolog, asztalra kipakolva is, készülékben is, az én 15 centim aggodalomra nem ad okot, inkább csak plussz értelmét keresem, ha a sasszi jobb oldalára pakolom a zajos elemeket, balra a csendeseket, őket pedig elválasztom egy alu fallal kb.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #20477 üzenetére

    ... és hogy ha ez az alu fal a szalagkábel felett megy el úgy, hogy a széléből a kábel szélességében kireszelek egy vékony rést az alu panelből, az úgy jó-e. (A szalagkábelre merőleges az alufal).

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    Kedves elektro szakik !

    Milyen akksi tipust ajanlanatok, ha egy kisebb lakas 100%-ban LED-es vilagitasat szeretnem egy hosszu, teli ejszakan at megoldani ? Hobbi projekt lenne, gyakorlok rajta es szuksegem lenne tobb akksira valszeg ehhez...

    A kerdes: milyenre ? Ugy tudom, auto akksik nem alkalmasak ilyen celra, mert nem szeretik a total lemeritest, viszont RC eszkozokhoz (hobbi) akksik merithetok majdnem nullara, van esetleg tipus, amit tudnatok ajanlani ?

    Vagy fogjak egy zsak NiMh Eneloop ceruzat ? (Nemvicc). :)

    Mit hasznalnatok ilyen celra ?

    A jó meríthetőségen túl hosszabbacska élettartam és (természetesen) minél magasabb energiasűrűség lenne a cél, tudom nincs ideális, de .. szóval ma hogy van ez ? NiMH ? LiIon ? LiPo ? (Bocs az ékezet hiányért, még mobilról írtam az elejét).

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz creation #20491 üzenetére

    Nem nullára, azt egyik sem szereti, ha jól tudom, de nem mindegy, hogy 5%-10%-ig lemész vele és onnan töltöd vissza, vagy csak 50-60%-ig mered meríteni és onnan. Igazából Arduino-val oldanék meg egy intelligens áramkört erre, feszstab, DC-DC és DC-AC konverziók, stb..

    DIY és az építés öröme mentén kísérleteznék kicsiben azzal, hogy egyelőre hálózati forrásról, később szolár panellel megvalósítsak egy ilyen dolgot, amit lepakolok egyszer a pincébe és pár év múlva ránézek, nem púpos-e valami :D

    Szóval komplett monitorozás, logika, stb, egy Arduino (vagy Raspberry Pi, vagy mindkettő), a lényeg, hogy megfelelő, stabil, jó akksikat találjak majd. (Kb 1 év múlvára lesz esedékes, de addig szeretném kitanulni és gyűjteni a tapasztalatokat).

    Ja, amúgy én inkább fordítva nézem: ha van egy akksim, aminek van X kapacitása, miért ne venném ki belőle a legtöbbet, amit lehet károsodás nélkül ? Miért hagyjak benne ? :U De nem ? A benne hagyás csak szükséges technológiai hátrány ha így tetszik, az más, hogy egyéb paramétere miatt bizonyos felhasználásokhoz (pl. autó) az a kedvezőbb, de eléggé nemhatékony számomra pl. ez a klasszik autóakksi sztori, hogy csak félig merítem.

    Mintha lenne egy poharad, ami minden igényedet kielégíti, csak rohadt nehéz még akkor is, amikor félig tele van, mert lentebb nem ihatsz belőle :)

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz creation #20493 üzenetére

    Nagyon drága és nagyon nyűgös, de megfelelő módon alkalmazva ki tudja. :) Erre nem is gondoltam. Alapvetően mégiscsak akksi lenne az igazi :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz creation #20495 üzenetére

    Na, a szobakerékpár egy generátorral rajta nagyon is szimpi, köszi a tippet. Ez lesz.
    Fogyunk.
    :DDD

    Viccet félre (bár amilyen kretén vagyok, megcsinálom egyszer) .. :D .. szóval asszem, maradok powerbank-oknál, aliexpress-ről behúzok 10 darabot és megnézzük, mit mutatnak megfelelően elosztva őket okosan némi plussz vezérlő áramkörrel. Így ha valamelyik kidől a sorból, csak cserélem kvázi. Akár egyet, akár többet. Okos terheléselosztás, töltés, stb .......

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    Urak ! Ú de jó ez a topic.. :)
    Szóval: saját külső tápról szeretnék kézi bekapcsolásra meghajtani egy raklap HDD-t egy saját spéci házban. Vagy 20-30 darab noti HDD-ről lenne szó, egy beteg hobbiprojekthez.

    A SATA tápcsatlakozóra mit kell bekötnöm, hogy működjön a dolog ? Mármint a tápcsati kiosztását le tudom guglizni, megfelelő stabilizált feszültségeket biztosítani, stb, ez oké.

    Inkább az a rész érdekel, hogy amikor az oprendszer, bios, vezérlőkártya, akármi, bealtat egy HDD-t, mert X perce-órája nem történt rajta semmi mozgás, ez a parancs az adatkábel részén, SATA protokollon megy ki és a HDD saját magát lövi le kvázi standby-ba úgy, hogy a táp oldal továbbra is biztosít neki delejt, vagy a tápnak kell "okosnak" lennie, hogy ne adjon oda áramot, ahova eddig adott és tápkábelen kapja a sleep jelet ?

    Szóval arra szeretnék rájönni, hogy elég csak butába a megfelelő feszültségeket odaadnom SATA power oldalon egy akármilyen megfelelő SMPS vagy lineáris tápból ÉS a HDD magát menedzseli, VAGY a táp oldalon kell megoldani ezt is, hogy idle-be teszi ezt-azt-amazt a HDD-t ?

    SATA tápcsatlakozó elosztók létjogosultsága miatt úgy gondolom, a táp lehet fix mindig és elég csak feszkót biztosítani, a HDD-k menedzselik magukat, de gondolom, rákérdezek. (Hiszen ha elosztó mögött HDD1 bealszik és ezt a tápnak kéne intéznie, az ugyanerre a táp ágra kötött, elosztó másik részén lévő HDD2 szintén bealudna, ez meg így necc lenne).

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz creation #20504 üzenetére

    Oprendszer SSD, vagy USB stick live linux. Nem biztos, hogy értelek amúgy. Itt nincs secunder HDD, se semmi ilyesmi, csak SATA1, SATA2, stb.

    A tápot meg akárhogy oszthatom nekik, gyanítom, semmi logika nem megy a kábelen, csak árammal látják el az eszközöket, ha 4 tűs tökbuta MOLEX csatit is lehet SATA-power csatlakozóra adapterezni és az a HDD ettől még ugyanúgy bealszik.

    Csak egy megerősítést szeretnék rá inkább, hogy nem kell táp oldalon semmilyen logikát implementálni, se vezérlőt beépíteni, se semmit se használni, míg a névleges feszeket megkapja a SATA-táp csatin keresztül a HDD.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz MrDerekas #20506 üzenetére

    Koszi, utanaolvasok en is meg jobban.
    Van vmi uj (regi?) SATA tapcsati formatum is, ahol 3.3V kontaktok is vannak, ezek egyike pl. azt mondja meg a HDD-nek, ha ON, hogy induljon-e el vagy sem, amikor aramot kap.

    Ez meg arra jo, hogy kesletetve tudjanak indulni a diszkek, ha sokan vannak, amit a tap oldalon ezzel lemenedzselunk.

    Erdekes mindenesetre.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz creation #20509 üzenetére

    Valszeg mégis kell, ha az "új" szabványt követem. Ami új, az a 3.3V ágak megjelenése, amit mondjuk egy 4-tűs régi molex tápcsati nem adna meg az eszköznek.

    Ha jól látom, a 3-as tüskén lehet azt szabályozni például - táp oldalon - hogy a HDD amikor ráadjuk az áramot, ténylegesen felpörögjön-e, így egy egyszerű Arduino-s mikrokontrollerrel (is) tudom késleltetni és fokozatosan indítani őket, ha mondjuk lenne vagy 20 HDD-m egy házban. Így nem egyszerre rántják meg a tápot.

    De szóljatok, ha tévedek, csak ezt látom ki a dologból.

    [link]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Új hozzászólás Aktív témák