Hirdetés

1991. augusztus 25.

A 21 éves finn egyetemista, Linus Torvalds egy hírcsoportban elhelyezi legendássá vált bejegyzését, mely így kezdődik: „Üdv minden Minix-felhasználónak odaát! Egy (ingyenes) operációs rendszert csinálok (csak hobbiból, nem lesz olyan nagy és profi, mint a gnu) a 386-os (486-os) AT-klónokhoz.” E bejelentés nyomán ezt a napot tartják a Linux hivatalos születésnapjának.

Az egyetemista Linus Torvalds (forrás: www.ibiblio.org)

Torvalds

Torvalds

Torvalds

 

Azóta történt

  • 1991. szeptember 17.

    Linus Torvalds nyilvánosan elérhetővé teszi az interneten a Linux kernel első, 64 kilobájt méretű, 0.01-es verzióját.

  • 1983. szeptember 27.

    A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) mesterséges intelligenciát kutató laboratóriumának programozója, Richard M. Stallman bejelenti a GNU Projektet, amely egy Unix-szerű, de kizárólag szabad szoftverekből álló operációs rendszer kifejlesztését célozza. A munka végül 1984 januárjában kezdődött el, a nyílt rendszer pedig 1992-ben a Linux-kernel beemelésével vált teljessé. A GNU egy rekurzív rövidítés, melynek feloldása: „a GNU nem Unix”.

Előzmények

  • 1996. június 9.

    Megjelent a Linux kernel 2.0-s verziója. A rendszermagnak ez a változata már támogatta a betölthető kernelmodulokat, a szimmetrikus többprocesszoros konfigurációkat, illetve többféle architektúrán is működött (Digital Alpha és Intel 386).

  • 1996. május 9.

    Linus Torvalds megírja híres „Pingvin-levelét”, melyben egy logóötletet kritizálva felvázolja, hogy milyennek is kellene lennie a Linuxot jelképező rajznak, ez alapján született meg Tux (Torvalds, illetve Unix): „Na most, mivel senki nem akarja, hogy egy felizgult pingvinnel kapcsoljanak össze minket (ez nem lenne túl jó politika), ezért most vegyük inkább a »tele a pocakja heringekkel« esetet.”

  • 1994. március 14.

    Linus Torvalds közzéteszi az 1991 óta fejlesztett Linux-kernel (-rendszermag) 176 250 sorból álló 1.0.0-s verzióját.

  • A Linux fejlesztése a számok tükrében

    A Linux Alapítvány megbízásából elkészült az elmúlt másfél év kernelfejlesztési statisztikáit tartalmazó beszámoló.