Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • c41r0^

    őstag

    lenne nekem is egy kérdésem

    Multiboot rendszerem van, az első rendszer egy XP SP3, a második egy x86 Vista, egyazon lemezről indulnak. Először az XP-t telepítettem, majd utána a Vistát, a Vistában a BCDEDIT-tel a bootloadert átállítgattam a nekem megfelelőre (alapértelmezett rendszer melyik legyen, milyen timeouttal, description átírása, stb.).

    Azonban most a 2 GB memóriát 3 GB-ra bővítettem és be szeretném kapcsolni a "/3G" kapcsolót XP alatt (Vistához megtaláltam a "bcdedit /set IncreaseUserVA 3072" parancsot). Az XP boot.ini-jében ugye hiába is állítgatok akármit, hiszen nem az az éles konfig fájl, hanem a Vista winloaderje intéz mindent. Épp ezért a következők a kérdéseim:

    1. milyen paranccsal tudom beállítani a BCDEDIT-ben, hogy az XP load paramétere
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional - magyar" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

    helyett

    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional - magyar" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT /3G

    legyen, vagyis hogy ezt érjem el a Vista loaderje alatt?

    2. van-e értelme a /3G kapcsolónak egyáltalán és érdemes-e ezzel szórakozni (tudom, hogy programfüggő is, hogy 3G memóriát tud-e címezni egy adott 32 bites program, de ha már benne van a gépben...), mert olyasmit is olvastam, hogy az SP2 és SP3ban alapból a kernel úgy van lefordítva, hogy ez a kapcsoló ON módban van

    mi az igazság erről?

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #15503 üzenetére

    ja, azt elfelejtettem írni, hogy természetesen az XP és a Vista is látja a 3 GB RAM-ot

  • c41r0^

    őstag

    válasz Joe bácsi #15518 üzenetére

    alaplapra integrált SATA vezérlő driverét esetleg (a külső gyártóét, nem ami a déli hídba van integrálva, már ha jól tetted fel az alaplapi chipkészlet driverét)...

    vmi merevlemez vezérlő, az biztos, gondolom arra a felkiáltójeles vezérlőre natív SATA van a BIOSban beállítva, esetleg AHCI, azért kéne neki a driver

    jobb ötletem nincs

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz Joe bácsi #15521 üzenetére

    jó lenne tudni, hogy milyen típusú alaplap és mi hogyan van a BIOS-ban beállítva, mert így sötétben tapogatózás...az én tippem a külön chipen lévő kiegészítő vezérlő (pl. BIOSban onboard SATA és társai elnevezéssel), mivel annak semmi köze az alaplapi chipkészlet driveréhez, amit feltelepítettél, de az tény és való, hogy a CDn ott kéne lennie a drivernek

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz westlake #15532 üzenetére

    jahogy az előző postban benne van a lap típusa...

    sztem is a SATA portokra AHCI vagy RAID van beállítva, de az is valószínű, hogy IDE vinyóra tette a rendszert, különben a telepítéskor kellett volna a vezérlő drivere ilyen állásban

  • c41r0^

    őstag

    válasz REDeath #15604 üzenetére

    tudomásom szerint nem bővült a SATA vezérlők driverpalettája SP3 telepítő alatt sem, az SP3 "csak" javított kernel+hotfixek gyűjteménye

    hát én úgy csináltam volna, hogy az alaplap csere előtt (persze ha nem halt meg) az eszközkezelőből el kellett volna távolítani az IDE vezérlő driverét és a szabványos IDE vezérlőt hozzáadni, mindezt reboot nélkül...aztán lapcsere, új lap BIOSában minden SATA-ra vonatkozó dolgot letiltani, hogy legacy IDE módba menjen (tehát no natív sata, no AHCI, no RAID) és úgy indítani a Wint az új alaplappal, majd Win alatt feltolni a chipset (ami tartalmazza a déli híd SATA, vagy IDE drivert, attól függ, hogy BIOSban utána bekapcsolod-e a SATA-t) drivert

    az IDE vezérlő azért nem látszhat (nemtom, hogy külön chip-e vagy a déli híd vezérli ezt is), mert ha a déli híd vezérli ezt is, akkor a BIOS olyan állásban van, amivel kizárod, hogy PATA eszközöket lehessen használni...ha van "enhanced" állás a BIOSban a SATA vezérlőnél, akkor arra tedd, általában ez az a beállítás, ami a maximális számú SATA+PATA eszközt engedélyezi

    ha meg most megy a déli híd, ráadásul SATA módban (a hardver bizt. eltáv. miatt gondolom, hogy az az aktív, mivel ezt a Win ekkor írja ki nForce driver esetén), akkor csak frissítsd Win alatt a legújabb driverre, és kész (vagy vmit nem értek :B)

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz REDeath #15635 üzenetére

    nem egészen, dióhéjban a SATA-ra vonatkozólag:

    native sata off: a sata portra kötött eszköz legacy IDE módban fog működni (azaz UDMA 5/6ban, 100/133 MB/sec bursttel), ez a legkompatibilisebb üzemmód

    native sata on: a sata portra kötött eszköz natív sata módban működik, sata1 vagy sata2 módban (150/300 MB/sec bursttel), ezt az oprendszernek is támogatnia kell, hogy működjön, de ez is chipset függő, általában 90%ban támogatja az XP ezt is

    ha a natív sata ON, akkor lehet még ezen felül AHCI támogatás, illetve RAID funkció (win XP nem minden déli hídnál támogatja), ekkor kell az "F6" driver telepítéskor, vagy előre beleintegrálni a telepítőkészletbe a drivert

    de igazából ezek mind BIOS-függők, de többnyire ez a fő csapásvonal (mondom, az még tudja bonyolítani a dolgokat, hogy a BIOSban nem így van elnevezve a SATA mód, hanem úgy, hogy "auto", "compatible", "enhanced"...stb.), de forgasd a manualt sztem, hogy melyik mód kell neked...PATA vezérlő a chipkészletbe épített vagy külön chip? mert az meg még tovább bonyolítja a sort, hogy akkor most melyik beállítás mire is vonatkozik (SATAra vagy PATAra)

    milyen lap különben?

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz REDeath #15639 üzenetére

    rendszerlemezt (amin az oprendszer fut) nem lehet Win XP alól kivágni hot-plug-gal, mert nem engedi lecsatlakoztatni

    az nForce570-SLI 1db. Ultra ATA 133 (két PATA eszköz, master és slave, RAID nem támogatott) és 6 SATA II csatlakozót (RAID 0, 1, 0+1, 5 és JBOD) támogat, és a lapodon is csak ez van, nincs külön IDE vezérlő chip, tehát minden BIOSbeni beállítás a erre az egy chipre vonatkozik (nincs is déli híd, ez egy chip minden-egyben kb.)

    Integrated Peripherals:

    Serial-ATA RAID configon belül: NV SATA RAID function disabled-re tedd, RAID nem kell neked SATA porton

    Onchip IDE channel 0: ha enabled, akkor működik a PATA port, ha disabled, akkor letiltja (ez lehetett disableden, mikor nem látta a 2 PATA eszközt a BIOSod)

    NV Serial Ata Controller: All enabled-en legyen, ekkor mind a 6 SATA portra kerülhet drive

    és ennyi. Úgy látom, hogy a legacy IDE módot nem támogatja a SATA vezérlő, pontosabban nagyon úgy tűnik, hogy ha bekapcsolod a SATA portot (amiket leírtam, ezen felül a megfelelő helyen a Standard CMOS Featuresben AUTO-ra rakod a detektálást), akkor native SATA-n hajtja a driveokat.

  • c41r0^

    őstag

    válasz v!ct0y #16080 üzenetére

    a Vistával kiölték a boot.ini-t, a BCDEDIT-el lehet szerkeszteni a loader menüt (ha minden igaz, nincs BCDEDIT XP alá), de mivel már nincsen fent neked a Vista, ezért nem fogod tudni.

    Az történt sztem, hogy A vinyón volt XP, B-re Vistát tettél, a Vista telepítés után A vinyó MBRjét felülírta szépen (ezért kell csak azt a vinyót bennhagyni, amire telepítesz és akkor az MBRt csak azon a vinyón írja felül és az elején a bootsorrendet variálva indítani a kívánt oprendszert, na mind1...) a Vista bootloaderje, amit XPvel nem tudsz leírtani. Én azt csinálnám, hogy az A vinyón (WinXP) törölnék egy MBR-t (pl. Win'98 bootlemez-képből csinálsz bootCD-t, aztán bootolsz róla, majd "fdisk /mbr"), ezután értemelszerűen nem indulna a Windowsod, de majd Win XP telepítőCDről bootolva recovery consoleból kiadod a "fixmbr" és "fixboot" parancsokat

    ekkor újra a WinXP loaderje kerül az MBRbe és a boot.ini-nek megfelelően fog a boot zajlani

    sok sikert :)

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz Laraxior #16107 üzenetére

    most írtam le a #16103-ben :)

    ha az a vinyó, amin az XP van rajta szintén bent volt Vista telepítéskor, akkor az XPs vinyóra kerül bootloader, ami Vista törlése után is megmarad

    annyit finomítok a megoldásomon (ami csak elméleti), hogy lehetséges, hogy nem kell "fdisk /mbr"-rel szórakozni, lehet, hogy egy sima "fixmbr" (elméletileg a WinXP bootloaderjét betölti az MBR-be) és "fixboot" (ez hozza létre a boot.ini-t a detektált paraméterekkel) elég recovery console-ból

  • c41r0^

    őstag

    válasz vizcsap #16111 üzenetére

    Csökkentett módban a Driver Cleaner programmal szedd le az összes ATi-s maradékot a driver uninstallálása után, és úgy tegyél fel egy a kártyádnak megfelelő Catalystot, amit a kártyádhoz ajánlanak az ATi/AMD download szekcióban.

    Ha így sem változik a helyzet, akkor lehet a kártya a hibás (elégtelen hűtés miatt szokott kifagyni, VGA memóriahiba vagy egyéb VGA buszhiba esetén inkább csak csíkoz). 9800XT-nél sztem egy max. 90-100 fok, amin még lehet használni a kártyát. Vagy esetleg nézd meg a VPU-recovery-t, lehet az kapcsolna be a túlmelegedés miatt (vagy egyéb miatt), és ez fagyasztja ki a rendszert. Lehet próbálkozni a letiltásával.

    Meg persze lehet egyébhardvernyűg is: sorrendben memória, táp, alaplap.

    [ Szerkesztve ]

  • c41r0^

    őstag

    válasz vizcsap #16123 üzenetére

    nekem többször volt már olyan, hogy nem indult egy gép, mert a 20+4 tűs tápcsati nem érintkezett normálisan, holott rá volt dugva jól látszólag az alaplapra...sztem a VGA tápkábelének egyik érintkezője lehetett kontaktos, és amint megterhelted a VGA-t, a pillanatnyi kellő feszültség hiányában dobott egy hátast

  • c41r0^

    őstag

    válasz daninet #16136 üzenetére

    sztem DNS, tehát névfeloldási probléma, első körben magán a gépen (kliensen) cmd-be egy "ipconfig /flushdns" paranccsal próbálkoznék, ha nem segít, akkor "ipconfig /all"-ban ellenőrizni kell, hogy az elsődleges és másodlagos DNS szerverek valóban a legközelebbi hostok-e (router IP-je, vagy az ISP DNS szervereinek IP-je)

    ha router van, akkor a DNS-nél a router belső IP-je kell, hogy legyen, azonban a routerben meg konfigurálni kell a DNS szervereket, hacsak nem pl. ADSL a kapcsolat, mert akkor azt automatikusan az ISP osztja ki a PPPOE csatlakozás után, tehát legvégső esetben ezen a szálon végigmenve a szolgátató DNS szolgáltatása is lehet szar...de koránt sem biztos hogy DNS hiba, mert már találkoztam olyannal is, hogy ugyanez volt a tünet egy router+Kerio FW találkozásánál, nem jöttem rá a megoldásra, úgyhogy a Keriot uninstalláltam és helyette más tűzfal került a gépre...még egy lehetőség, hogy a router küöldözgetne "fragmented IP datagramm"okat, de azt a tűzfalad letiltja...

  • c41r0^

    őstag

    válasz daninet #16136 üzenetére

    most jut eszembe, hogy írtad az appservert, nem lehet, hogy pl. az Apache létrehozott egy "resolv.conf"-ot a "windows\system32\drivers\etc"-ben (mondjuk ez nem webszerver, hanem névszerver szolgáltatáshoz kötődő konfigfájl, eben a fájlban tárolódnak a névszerverek IP-i és lehet ez kavarja meg a Windowst...)?

  • c41r0^

    őstag

    válasz daninet #16155 üzenetére

    értem

    én azzal kezdenék, hogy parancssorban (cmd.exe) "ping"elgetnék és "tracert"elgetnék webcímeket, és ha lassan tudja a webcímet IP címmé feloldani, akkor DNS probléma lesz

    gondolom a router úgy van beállítva, hogy a DHCP szervere osztja ki az IP címeket a gépeidnek, ez esetben a gépedben lévő hálókártyádnál az ipconfig /all parancsra egy belső IP címnek kell IPnél, átjárónál és a DNS szervereknél lennie (pl. 192.168.x.x), mégpedig a router IPje kell, hogy ott szerepeljen a DNSnél és az átjárónál (a router a kábelnet-ISPtől a DNS szervernek meg azt kell kapja, amik azok valójában)

    még kipróbálnék egy olyat, hogy a hálókártyádnak nem DHCPvel állíttatnám be az IPjét, hanem beállítanám manuálisan az IP-t, az átjárónak a router IPjét, a DNS-eknek viszont cselesen a valós , ISP által biztosított DNS-szerver IP címeit írnám be (ezt meg tudod nézni a router WAN infojánál)

    még az is lehet, hogy a routered (gondolom 4 portos home-router) az egyik gépet már nem tudja stabilan kiszolgálni, mert "fullra van terhelve", esetleg más gépet is rádughatnál arra a LAN portra, amin a problémás gép van, hogy akkor az produkálja-e a hibát

  • c41r0^

    őstag

    lenne egy kérdésem, hátha találkozott már vki ilyen jelenséggel

    adott egy Via Apollo Pro133T chipsetes lap USB 1.1-et támogató déli híddal és friss XP SP2 telepítése után (ugye ebbe USB 2.0-t ismerő, de visszamenőlegesen kompatibilis USB driver van integrálva) az USB porton minden nagyszerűen működik, jogosan kiírja egy USB 2.0-ready eszköz csatlakoztatásánál a buborékban a figyelmeztetést, hogy nagyobb sebességre képes eszközt csatlakoztattam, stb. de hát persze az 1.1-es USB sebességét hozza, pendrive, USB-s nyomtató gyönyörűen megy ettől függetlenül

    VIA által XP-hez ajánlott 2001-es dátumú "VIA4in1 legacy driver" (Apollo"X" chipset supported driver) (AGP, IDE, I/O lényegében) felpakolva, ugye ehhez értelemszerűen nincs USB driver, mert nem kell, SP1-től ismeri a 2.0-t de az se kell (kéne), mert ez ugye 1.1-es USB...igazából ez mindegy is, mert az SP2es alap driver is ugyanez a chipsethez

    no és a probléma: az internetcsatlakozás a Vodafone-os 3G USB stick-kel volt megoldott, eddig SP nélküli Win volt a gépen, de a vinyó bekrepált és újra kellett húzni a gépet, került rá tehát egy SP2es integrált. Namost mint feljebb írtam, nyomtató és 2.0-s USB pendrive szépen megy rajta, azonban ez a k.u.r.v.a. Vodafone-os 3G USB stick nem akar, nagy galibákat okoz

    rádugom (mind1, melyik portra, 2 hátlapi kivezetés van különben), elindul a stickről a Vodafone progi telepítési folyamata, az USB eszközt felismeri az XP, majd szépen feltelepül a program úgy, hogy netezni is lehet már, azonban az egész procedúra közben, mikor meghajtóként akarja az XP felcsatlakoztatni a sticken lévő FAT partíciót, ahol az installer csomagok és az autorun.inf van, kb. 20. alkalommal sikerül csak neki megnyitni és látni a tartalmát, de amíg sikertelül próbálkozik, feldobálja 50-szer az ablakot, hogy nem olvasható az a meghajtó betűjel alatti partíció, amin egyébként az installer is van...ezek után ez mintha nem lenne elég, a netről is ledob egy idő után...kb. 10 percet marad fenn, aztán bontódik a kapcsolat...az USB stickben lévő MicroSD kártya ha benne van, egyből felérhető egy betűjel alatt, de ha nincs benne, akkor is szarozik a stick

    próbáltam azt is, hogy letiltottam az "automatikus lejátszás" funkciót, magyarul ne olvassa be az autorun.inf-et a stickről bedugáskor, de ugyanaz maradt a probléma

    nagyon az XP SP2-es USB 2.0 integrált driverre gyanaxom, mert az SP nélküli XPvel nem volt ilyen gondja, természetesen abban 1.1es driver van fenn

    tetézi a gondot, hogy így pont az internetet nem tudom böngészni a helyszínen a problémával kapcsolatban

    mit javasoltok? force-oljak rá az SP2-es XP-re egy régebbi 1.1-es USB drivert vhogy? vagy egy PCI-os USB 2.0-s kártya kéne? végső elkeseredésemben kap egy Win2K-t (úgyis csak 1 GHz P3, 256MB SD) :)

    gondolom, bele tudjátok képzelni magatokat, mennyire ciki szívni egy ilyennel egy ismerős előtt már kb. 3 órája, akinek próbálnám meghegeszteni ezt a szart :)

  • c41r0^

    őstag

    válasz lyzzard #18974 üzenetére

    alapból az SP2 tartalmaz minden kellő drivert a chipsethez, de írtam, hogy azért feltettem a VIA 4in1-t, és nem változott a helyzet (logikus is, hiszen USB driver nincs benne, csak mint írtam AGP, IDE és I/O drivereket tartalmaz)

    ma vettem olcsón egy PCI-os I/O kártyát, VIA VT6212L chippel szereltet, amin 4 hátlapi és egy belső USB 2.0 port található (1.1K volt, tehát nem kiadás...), ma este beletolom a gépbe és megnézem ezzel is...szerencsére PCI 2.1-es foglalatok vannak a lapon, úgyhogy mennie kell, ráadásul a kártyára PCI 1.1, 2.0, 2.1 és 2.2 támogatás is rá van írva

  • c41r0^

    őstag

    válasz c41r0^ #18982 üzenetére

    na csak sikerült megoldani, de nem az USB 2.0-s kártya volt a megoldás (persze most jobb, hogy belekerült ez is a gépébe, nem 1.1 sebességen kell majd másolgatnia a pendriveról)

    a hiba forrása, hogy a Vodás 3G pendrive-modemet a hardverdetektálás után mindig a CD/DVD meghajtók közé teszi az SP2/SP3as XP az eszközkezelőben, hogy miért, azt nem tudom...(talán mert rajta van az autorun.inf? de ha letiltottam az "automata lejátszás" funkciót, akkor is oda tette...na mind1) de ott figyel a Huawei mass storage device a CD/DVDk között :) érdekes dolog, annyi szent

    ha először sikerül a Voda netre csatlakozós programját felszenvedni (mert kb. 10 perc után sikerül felcsatlakoztatnia egy betűjelként a storage drive-ot, csak közben számtalanszor kiírja, hogy nem olvasható a meghajtó, "mégse/újra/kihagyás", stb.), majd ha utána letiltom a CD/DVD-k közül az eszközkezelőben őt, akkor ki/behúzogatás után nem próbálja újradetektálgatni az eszközt és felcsatlakoztatni a FAT partícióját meghajtóként, azonban a modemfunkciója működőképes marad (persze mindig ugyanabba az USB portba kell visszadugni), tehát ez lett a végleges megoldás (sajnos ez a modem 2 naponta ingázik a noti és az asztali gép között)

Új hozzászólás Aktív témák