Új hozzászólás Aktív témák

  • csusza`

    senior tag

    Sziasztok!

    Először is kellemes Karácsonyi ünnepeket kívánok mindnyájatoknak!

    Azon emberek táborát gazdagítom, aki Karácsony este végre nyugodtan, a munkától távol beül egy pohár borral a gép elé és olvasgat. De sajnos, szakmai ártalom, egy probléma nem hagy nyugodni, ezért szántam rá magam, hogy írok a topicba.

    Sok-sok éve foglalkozom számítógépekkel és informatikával, nem egy helyen vagyok rendszergazda is egy kis városban. Eddig nem volt igény Windows Server használatára, beállítására, illetve ahol volt (iskolákban), ott maximum az ActiveDirectory fájlmegosztással kapcsolatos dolgai kellettek, se több, se kevesebb.

    Most azonban egy nagyobb fába vágtam a fejem. Körülbelül egy éve vettünk át egy céget, egy katyvaszos, okádék rendszerrel, amit 10 évig toldoztak-foltoztak, a hálózatot, a PC-ket (XP-s PC-k), a Windows Servert (Win2003), Linux-os fájlszerver... Voltak gondok. Egy év alatt odáig jutottunk, hogy az egész rendszert kigubancoltuk, a hálózatot rendbe raktuk, az összes gépet Win7/Win10-esítettük, NAS-t telepítettünk.
    Utolsó nagy levegővétellel a Windows Servert kéne kicserélnünk (Pentium D, WinServer 2003... modern).
    Két könyvet is olvastam Windows Server 2012-vel kapcsolatosan, de ez mind feltételezett előzetes mély tudást WinServer 2003-ról vagy 2008-al kapcsolatosan.
    Amit a könyvekből sikerült kinyernem, hogy jó sok mindent tud ez a Windows Server. :) Azt tudni kell előzetesen, hogy a helyen körülbelül 20-30 darab gép csatlakozik a szerverre, ebből az egyszerre dolgozók száma nagyjából 10. Ez azért fontos, mert én már a licenszelés kérdésénél elvesztettem a fonalat.
    A futtatott dolgok: MsSQL szerver, MySQL (illetve MariaDB) adatbázis, Firebird adatbázis, valami Borlandos ezer éves csoda adatbázis.
    Elméletileg egy Essentials is bőven elég lenne - na de hát akkor jönnek ugye a kérdések:

    1. HP MicroServer Gen8-at szeretnék telepíteni i3 processzorral, 16GB memóriával, 2db 1TB Raid1 WD RED-del. Elég-e ez a konfig ennyi kapcsolat kiszolgálásához?

    2. Megfelel-e erre a gépre a Server 2016 vagy inkább 2012 R2? Essentials verzió 25 felhasználóval és 50 géppel? Egy adott felhasználónévvel és jelszóval egyidejűleg több gép is csatlakozna a szerverre, ami a fájlmegosztásokat illeti (pl. penzugy).

    3. Már beszereztem tanulás céljára egy ilyen MicroServert, 2016 telepítve (mondjuk még csak Celeron, de egyelőre elég). MsSQL-t nem ajánlja tartományvezérlőre telepíteni, így gondolom egyik adatbázis szerver sem ajánlott. Virtualizálni kéne? A virtualizációs dolgok eléggé csábítóak, főleg a komplett mentés miatt, de ez esetben inkább ESXi? HyperV? Minden adatbázis szervernek külön virtualizált rendszert? Eléggé meg lehet itt is keveredni.

    Egyáltalán ajánlott a Windows Server? Valaki mondta, hogy emitt nem is kell tartományba léptetni a gépeket (eddig sem voltak, és nem is nagyon lehet), s emiatt felesleges a WinServer. De, gondolom a felhasználókezelés, megosztások és egyéb dolgok miatt ajánlott.

    Kérlek, segítsetek! Eltévedtem itt az erdőben. Nem azt kérem, hogy mondjátok meg, mit kéne venni és hogyan beállítani, mindössze csak az irányt kéne segíteni belőni, és akkor elkezdek mélyrehatóbban foglalkozni egy-egy területtel a WinServeren belül.

    Előre is köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat!

    Meet me @ Dhen' Ess Hardware! | Mikrotik - Routing the World!

Új hozzászólás Aktív témák