Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz rt06 #85 üzenetére

    "ha szellemi munkadat, melybol esetleg szeretnel megelni, valaki barki szamara ingyen elerhetove teszi"

    A szellemi munkás is az elvégzett munka után kap fizetést, nem pedig a semmiért, miután már megkapta a pénzét a munkájáért.

    A szellemi munkát meg tényleg nem kéne a fizikai munkával párhuzamosítani, mert abból csak fogalomzavar keletkezik.

    Ráadásul nem is kéne mindenre ráhúzni ezt a fogalmat, ahol nem fizikai munkát végez az illető. Mert ennek profitorientáltsága hatalmas probléma.

    Mi lett volna, ha annak idején minden tudós jogdíjat követelt volna a munkásságáért? Még az elektromos áram, a csatornahálózat, a vezetékes víz, az autó, de akár még a bicikli is is csak a kiváltságosak számára lenne elérhető.

    Ismeretterjesztő kategóriában lévő műveknél (legyen az film, könyv, lexikon, akármi) teljes egészében meg kéne szüntetni a jogdíjakat és a licenszeket. Talán megélhetési "tudós" is kevesebb lenne.

    Felőlem hollywood-i filmeket vagy regényeket, novellákat adjanak pénzért, üldözzék tüzes vassal azokat, akik warezolják, elvégre csak szórakoztatás céljából léteznek.

    De ez nem igaz azokra, amik konkrét, az emberiség egésze számára hasznos és szükséges tudást hordoznak.

  • lapa

    veterán

    válasz rt06 #100 üzenetére

    mesélj, mit filozofálsz egy benzolgyűrűn? amit tudunk a világ dolgairól, azt vagy a szüleinktől, környezetünktől (lásd ők is na honnan szedték, most jön), vagy könyvekből, tanárok segítségével.

    amit én találtam fel az ehhez képest tán nem csekély jelentőségű, mindazonáltal nem is számottevő. de nagyon választékosan mesélek neked arról is, ha nem adod tovább senkinek forrás nélkül.

    egyébként nyivánvalóan félreértjük egymást, ami a "tudás" tartalmát illeti.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz rt06 #98 üzenetére

    "ezen ket mondatod csak szerintem uti egymast?"

    Csak részben fedi egymást.

    "ha valaki egy elet alatt osszeszedett tapasztalatot orokit meg, azt te hogyan honoralnad?"

    Donate gombbal a weboldalán. Egyébként ha megfigyelted nem is attól sajnálom, aki a tudását adta hozzá és számára egy élet munkája, hanem attól, aki vállalkozó (ha még tudjuk mit jelent a szó) létére síránkozik, hogy neki mekkora kockázatot kellett vállalnia, meg a nyomtatás holott számára csak egy a sok közül. Igen, a kiadóról beszélek.

    És ezt még megfejeli azzal, hogy évtizedekre licenszeli függetlenül attól, hogy a szerző él-e még, vagy vannak-e egyáltalán örökös rokonai és nekik a legnagyobb a pofájuk, pedig ők szakítják a legnagyobb hasznot.

    "majd ha rendelkezel egyszer annyi tudasanyaggal egy, vagy tobb temakorben, amirol tudnal egy, vagy tobb konyvet irni, s odakerulsz, hogy megfontold, megeri-e az neked, akkor talan megerted"

    Éppen ez a probléma, hogy ha már meg kell fontolnom, hogy megéri-e, akkor elveszik a lényeg. Egyébként én ebben az esetben azt fontolnám meg, hogy van-e rá időm. Viszont ebben az esetben annak örülnék a legjobban, hogy elismerik a munkámat, írnak rá pozitív (vagy esetleg negatív) kritikákat és felhasználják az anyagot, minthogy tudván, hogy szükség lenne rá csak a remélt anyagi haszon miatt hagyjam, hogy egy kiadó terpeszkedjen rajta, tudva azt is, hogy mennyivel egyszerűbb lenne ha digitális formában létezne.

    És ezzel most nem azt mondom, hogy nem jönne jól az érte járó anyagi haszon, de nem minden áron.

    (#103) Erasmus: "van egy százalékban kifejezhető kopipészt-határérték, ami felett az átvétel már nem megengedett?"

    Ezzel megfogalmaztad a lényeget.

Új hozzászólás Aktív témák