Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • E.Kaufmann

    addikt

    válasz aAron_ #10 üzenetére

    Az a legnagyobb baj, ha nem lesz olcsóbb, az nem feltétlenül az atomenergia sara lesz.

    Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

  • Béééla

    őstag

    válasz aAron_ #10 üzenetére

    Abból a fun factból, hogy az atom az alaperőmű, tavasszal és ősszel a karbantartás után felhúzzák a potmétert és megszakítás nélkül közel ugyanazon a teljesítményen üzemel, illetve például abból, hogy fajlagosan messze a legolcsóbb.
    A napelem például épphogy visszahozza az árát mikorra elöregszik (számold ki, hogy mennyit mehet, mekora hatásfokkal csinál 230V AC-t, szorozd össze a mindenféle varázsszámot és kiderül, hogy ha nem verte el egy jégeső, akkor talán jobban jártál vele) és a mindenféle járulékos problémával még nem is számoltunk.

    Az import ár ugyan az utóbbi időben esett, de ott a szállítási veszteségek és egyebek közrejátszanak keményen, és még mindig bőven felette van az atom árának. (különben Paksot rég lekapcsolták volna és importból menne)

    @fasyrt:
    Igen, utánanéztél hogy egy kis erőművet mennyibe kerül begyújtani/üzemeltetni? Alaperőműről volt szó, mert Paksot nem fogják szabályozgatni, arra ott vannak a gázturbinás csodák VAGY ha a csúcserőműnél olcsóbb, akkor persze hogy importálják. Nem véletlenül jön ki a ~40 Ft/kWh ár a végfelhasználónál úgy, hogy Paksból ~16 Ft/kWh a villany ha áfával mindennel nézed.
    Igen, annál a ~15-20%-nál olcsóbb az import. Nem Paksnál!
    Érdemes lenne átátni a rendszert és rendszerben gondolkozni.

    "a koncentralt energiatermeles es felhasznalas napjai meg vannak szamlalva"
    Már megszámolták, ugyanis nem véletlenül van összekapcsolva jópár éve, kábé egész Európa. (az hogy épp most ki van benne, sajnos nincs meg fejből)

    @GhanBuri Ghan:
    Nagyjából helyes meglátás. Nálunk a geotermia mehetne, ha a szakik szerint is le lehetne fúrni akkora csöveket, csak épp elvileg olyan a szerkezete kis hazánknak, hogy nem marad meg benne cső. De javítson ki bárki aki jobban ért hozzá. A szél meg víz nem nyert. (mellesleg pont most vagyok előadáson ahol szélerőműveket telepítettek, csak épp a tengerre, ahol senkit se zavar)

    [ Szerkesztve ]

    Bélabá

  • GhanBuri Ghan

    őstag

    válasz aAron_ #18 üzenetére

    Na igen, az átláthatóság hiánya valóban komoly aggály a paksi bővítéssel szemben.
    Az áramtőzsdén elég gyorsan ingadoznak az árak, volt olyan is, amikor negatív volt az áramár (hétvége, napsütéses tavaszi nap - legtöbb gyár nem üzemel, fűteni, klímázni nem kell, viszont a napelemek ezerrel termelnek - ekkor a tárolásért fizettek volna. Persze egy ködös téli hétköznap már nem ennyibe kerül)
    Olyasmit is hallottam, hogy a jelenlegi nyomott árak köszönhetőek a válság után visszaesett gyártási kapacitásoknak. Viszont ha most az alacsony árak miatt leépül a termelői kapacitás (ugyanaz, mint ami most van az olajfelhozatallal), akkor folyamatosan drágulni fog a jövőben az áram ára akkor is, ha nem fog felfutni az ipar (ahogy pedig várható).
    Így van, még pár évre előre sem lehet látni, nemhogy tízre. Viszont ahogy előttem írták, az áramellátás nemzetbiztonsági kérdés is, elég kellemetlen lenne, ha pl. áramhiány esetén a német állam először a saját fogyasztóit látná el, és rendszeresek lennének az áramkimaradások.

Új hozzászólás Aktív témák