Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • -szp-

    aktív tag

    válasz Cathfaern #89 üzenetére

    Így van, ez egy prototípus, egy évvel korábbról, frissen nyilvánossá téve.

    <!-- Hello tourist on the right side, hello tourist on the left side -->

  • quarros

    tag

    válasz Cathfaern #89 üzenetére

    Nem érted a problémámat. Még akkor is ha ez nem a végleges gép, akkor is nagyságrendbeli eltérés van a szükséges motorok és a rendelkezésre álló hely ill. súly tekintetében. Ahhoz hogy ez a rendszer éveken keresztül működni tudjon a motorok/generátorok teljesítménybeli méretezése min 30% -al! a tervezett maximum felett kell hogy legyen különben egy év sem kell hogy kiégjenek. Ez azt jelenti hogy kb 200KW teljesítményű motor kell minimum. Egy ekkora teljesítményű motor viszont már nagyon sok helyet igényel és jóval nehezebb is. Tehát ha csak nem terveztek valami félelmetesen hatékony kőnyű és kisméretű motort olyat amilyet még eddig nem láttam (de nem kizárt hogy létezik nem vagyok mindentudó) akkor ez nem megvalósítható a jelenlegi eszközökkel. Olyan teljesítmény mellet amit hirdetnek.

    Kerestem példának ilyen motorokat de amiket találtam azok mind ipari berendezések meghajtására használt öntöttvas házas motorok. Azok meg erre a célra nem reprezentatív példák, max egy durva becslést ad a szükséges motor méretére, mint Ezek

    Az előző hsz-emhez kapcsolódóan meg annyit módosítanék (hibás volt az első felvetésem):

    Ha egyedi motort terveznek akkor meg tudják még azt tenni hogy közvetlen a generátorban gerjesztett feszültséget emelik meg jelentősen és ezáltal oldják meg az energia hatékony elvezetését akár azon a vékony kábelen is. Ez esetben utólagos transzformálásra maximum a hálózatba bekötésekor lehet szükség.

  • bteebi

    veterán

    válasz Cathfaern #89 üzenetére

    "Nyilván van értelme egy egész atomerőmű teljesítményét hasonlítani egyetlen ilyen eszközéhez. Ja nem, nincs."

    Akár érthetted is volna a lényeget: a villamos teljesítményekben több nagyságrendnyi különbség van, ami nem kevés, sőt akár még számottevőnek is nevezhető.

    A korrekt(ebb)ség kedvéért számoljunk csak reaktorblokkonként (egy reaktorban nagyjából 2-6 blokk van, Pakson ugyebár 4). Egy modern reaktorblokk teljesítménye 1200-1600 MW is lehet (a Paksra tervezett 2 új blokk bruttó teljesítménye 1200 MW), amihez 2000-2600 ilyen szélerőműnek kellene egyszerre, maximális teljesítménnyel üzemelnie. Szerintem az viszonylag könnyen belátható, hogy ez így elég nehézkesen jönne létre, valószínűleg már annak is örülni lehetne, ha hosszú távon a maximális összteljesítmény felét tudnák nyújtani - ez esetben már 4000-5000 ilyen erőmű kellene reaktorblokkonként. Paks 2 már talán 6000-10000 ilyennel is kiváltható lenne. Hová tennél ennyi szélerőművet? Magyarországon amúgy jelenleg elvileg 172 turbina (=szélerőmű; 225-3000 kW teljesítményűek) van, 330 MW körüli maximális teljesítménnyel (a leendő új blokk teljesítményének nagyjából a negyede, a valós átlagteljesítmény viszont szerintem a maximum legfeljebb harmadát, de talán még a negyedét se éri el, pláne úgy, hogy szerintem nem is üzemel az összes).

    Nem tudom, hogyan alakulna a bekerülési költsége egy hasonló teljesítményű szélfarmnak egy atomerőműhöz képest, de az biztos, hogy az üzemeltetésük (karbantartás) jóval többe kerülne, és azért annak is van némi jelentősége...

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Új hozzászólás Aktív témák