Új hozzászólás Aktív témák

  • Enclave

    aktív tag

    Én évekig a magentás adsl-el szenvedtem. (halom vonalszakadás stb.) Aztán kértem adsl2-őt és ennek a maxnak is kb. a 3/4 lett a gyakorlatban, a vonalszakadások megmaradtak. Amikor szóba kerültek a magentás optikai fejlesztések és az adsl hibát megint be kellett jelentenem, a szerelőt megkérdezve csak annyit mondott,h. optikát csak lakótelepen és belvárosban várjak, máshol ne nagyon a következő 10-20(!) évben...
    Ugyan budapesti vagyok de peremkerületben/kertvárosban lakok, így sokáig nem volt alternatíva. (az adsl-re azt mondták,h. a rézkábelek régiek és emiatt van sok probléma velük a környéken de érdemben nem sokat tudnak kezdeni velük)

    Aztán egyik ismerősöm szólt,h. van egy helyi kisebb szolgáltató, aki csak a kerületünkben szolgáltat kábelnetet + kábeltv-t.

    9900Ft (az adsl sem volt sokkal olcsóbb itt Bp-n nekem mint régi ügyfélnek!) a mostani 60/5mbites kábelnet ára amit fizetek (gyakorlatban le: 6-6,7Mbyte/sec; fel: 550-600Kbyte/sec) , igaz 500GB/hó a forgalomkorlát de számomra,így is megéri a megbízhatóság miatt, a fél év alatt kb. 2-3 óra kiesés volt csak, adsl-el fél év alatt több nap is volt, a sok adsl szakadás pedig mindig a legrosszabb időpontokban jött...(az adsl 8000-9000Ft körül volt a 8 megás és 9900Ft körül a 15 megás adsl2, ami halom kedvezményt és reklámokat hirdettek mindenhol, az rám mint "régi hűséges ügyfélre" nem volt igénybe vehető, csak új ügyfelekre, a minimum lemondási idő pedig 3 hónap lett volna...ha a legkisebb adsl csomagot választottam volna, sem jöttem volna ki havi 5000-6000Ft alatt ha jól emlékszem)...Ezek az árak 2010-ben voltak adsl-re nekem...

    Aztán úgy 3-4 hónappal ezelőtt felhívtak a kábelnetesek,h. kísérleti jelleggel kipróbálhatok optikai netet a házba behúzott optikai kábellel, ha beleegyezek a plusz kábelezésbe, ami közvetlen a modembe megy. (Pár helyről hallottam,h. az optikát nem mindenki viszi be az előfizetőhöz, csak a legközelebbi végpontig, onnantól rézkábel viszi tovább a jelet, ám itt a cikkben FTTH szerepel, gondolom nálam is így lett kiépítve kísérleti jelleggel.) Eleinte voltak kisebb problémák de mivel kísérleti jellegű, nem csináltam belőle ügyet. (a 60 megás kábelnet megvan még pluszban az optika mellé, elvileg Win7 alatt létezik egy NLB nevezetű megoldás, amivel több netkapcsolatot is lehet egyidejűleg használni,így elméletileg 155-160Mbit is lehetne a kombinált sávszél (kábelnet+optika egyszerre használva) de ilyesmivel nem foglalkoztam ). Maga az optikai kábel keresztmetszete egy "8"-asra hasonlít...

    Az optika le-feltöltése elvileg szimmetrikus, gyakorlatban van kis eltérés, a mérőoldalak (speedtest.net és gts.datanet) olyan 85-95mbit le és 70-85-90mbit fel értékeket mutatnak, ami gyakorlatban nálam 10,9Mbyte/sec volt a max le és olyan 9,8Mbyte/sec a max feltöltés, a ping a speedtest szerint 2-3ms között változik. Ami visszafogja szvsz a modemet, az-az,h. az uplink, optikai portja Gigabites, míg a dowlink port (ami router/hálókártyába megy) "csak" 100Mbit-es... (igaz a modemen 4 db downlink port van)...

    Pedig eleinte még több ismerősöm is le akart beszélni a kis szolgáltató + kábelnet dologról, mondván,h. nem megbízható de azóta is többszörösen örülök a váltásnak. És lehet a magentánál 10-20 év múlva lesz csak optika budapesti perem kerületekben, ám a helyi kis szolgáltatót ez nem fogta vissza a fejlesztésben...

    Ezeket csupán a cikkre reagálva írtam le (nem mindenféle dicsekedésből!) ,h. ami fejlesztések külföldön láthatóak, azok egy része szerencsére nálunk is érezhető, viszont lehet,h. pont a kisebb szolgáltatók azok akik nyitottak a fejlesztésekre... (jó tudom különadó a válság miatt a nagy szolgáltatókra igen nagy terhet jelent de a magentás szerelő megjegyzése 10-20 éves időtartamot illetően az optikai netre még 2009-2010 körül volt, ami valamit sejtet, még ha csak erre a kerületre is vonatkozik a dolog és nem egész Budapestre...és 2009-2010-ben ezek a különadók még sehol sem voltak...de optikai netes fejlesztésről szóló hír annál több...és kertvárosi részen...ha pedig hülyeséget beszélt is a szerelő, a 10-20 év nagyon soknak tűnik első hallásra, vagy ez a kerület annyira "félreeső" :DDD )

    [ Szerkesztve ]

    Semmi sem állandó, csak a változás.

Új hozzászólás Aktív témák