Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • moma

    őstag

    válasz legendary #34 üzenetére

    Igazad van abban amit írsz, de igazából a lényegén annak amit Yaye írt szerintem nem változtat semmit. Az egyes kimenetelekhez rendlhető valószínűségek adottak lesznek és akkor ugyan úgy nem te választasz a kimenetek között, azaz nem te vagy sorsod kovácsa továbra sem. Szóval nekem úgy tűnik, hogy csak egy kicsit trükkösebb fatalizmus lesz a vége (ha egyáltalán ezt jelenti a fatalizmus).

    Yaye: szerintem az a baj, hogy elég nehezen értelmezhető az, hogy teljesen szabad döntés. Mit jelent ez? Valamit vagy meghatároznak bizonyos korábbi állapotok, ekkor nem szabad, vagy pedig nem határoznak meg, de ekkor meg mennyiben döntés? ekkor valami random dolgot kapsz, ami nem sokat segít megmagyarázni, hogy mennyiben vagy sorsod kovácsa.

    we all deserve a bit of luck.

  • Yaye

    őstag

    válasz legendary #34 üzenetére

    Hazudnék, ha azt mondanám, hogy otthon vagyok kvantumfizikában, de ha a Heisenberg féle határozatlansági relációra gondolsz, az csak azt mondja ki, hogy egy részecske bizonyos állapotait nem lehet egy adott pillanatban egyszerre pontosan megmérni. Tehát megmérni nem lehet, de attól az a állapotváltozó még nagyon is egyértelműen létezik, attól függetlenül hogy a szemlélő számára határozatlan.
    Ha van egy fekete dobozom, azon egy lyuk, és benne pedig van egy piros meg egy kék macska, akkor ha benézek a lyukon és pirosat látok akkor a piros macska van ott, ha kéket akkor a kék, ha semmit akkor egyik sem, de soha nem tudom adott pillanatban mindkét macskáról megmondani hogy hol vannak. Ettől persze a macskák még nagyon is konkrét helyen tartózkodnak, és bár a szemlélő számára bizonytalan a helyük, az az ő történetüket nem befolyásolja. Szvsz. Egy kvantumfizikus javítson ki ha tévedek.



    Moma: Valóban nem egyszerű kérdés, a szabad döntés értelmezéséhez ugyanis definiálni kéne az ''én'' fogalmát, ami nem épp triviális dolog...

    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák