Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DeFranco

    nagyúr

    Ide lesz egy sztorim a mi esküvői fotósunkról, addig is hsz listába vele :)

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz Skynet258 #32 üzenetére

    Biztosak vagytok a ceremóniamesterben? Én abból még jót nem láttam, vagy olyan, mint ha ott sem lenne, vagy olyan mint egy lakáj, és nektek kellemetlen.

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz BiP #34 üzenetére

    Le fogod dobni a hajad. Csak a fotós sztorit most írom, de már negyedes csúszka van a beviteli ablakban, és még az esküvő napjánál nem is tartunk.

  • DeFranco

    nagyúr

    Tavaly nyáron volt az esküvőnk, leírom a fotós sztorit, mert szerintem tanulságos.

    Elég sokáig kerestük a megfelelő embert a megfelelő feladatra, elsősorban olyan emberre gondolva, ahol van személyes ismeretség, vagy ismerős ismerőse.

    Mindenképpen profi fotóst akartunk a haver/barát témát elvetettük, és úgy döntöttünk, hogy inkább a fotósra áldozunk egy kicsit többet, de videóst nem fogadunk praktikus okokból. Egyik oldalról ott voltak az anyagi korlátok, a másik oldalról az a tapasztalat, hogy az esküvői video kétszer kerül be a lejátszóba, először és utoljára, és majd talán 10 év múlva a gyerekeknek még egyszer. Nem éri meg, első látásra is unalmas, és inkább fizetünk a fotósnak többet, de legyen kiba jó.

    Megasztár válogató:

    A vérprofi
    Az első versenyző egy személes ismerős, tényleg nagyon profi, nagyon eltalált képekkel, esztétikus utómunkával. Profi fotós. Kértem tőle egy ajánlatot, amit elolvasva a földről kellett felkaparni, a gondolt összeg duplája szerepelt benne.

    A tehetséges kezdő
    A második versenyző egy fiatal lány, szép képekkel, korrekt ajánlattal, de kezdő a lány, most tanulja a szakmát. Nagyon szép képei voltak, de mivel kezdő, nem biztos, hogy üzembiztosan hozza az elvárt szintet, így sajnos off.

    A copyright
    A harmadik versenyzővel csak telefonon egyeztettem, mondott egy egyébként korrekt árat, de a részleteket átbeszélve kiderült, hogy az ár 50 fotót tartalmaz, és az összes képet digitálisan kb. 640*480-as formátumban, minden további képet tőlük kell rendelni horror áron, és nagyfelbontású "negatívot" nem adnak ki, sem nyersen, sem retusáltan. Egy darabot sem, senkinek sem, mert az az ő szellemi tulajdonuk. Hát, gondoltam, akkor jó étvágyat a szellemi tulajdonhoz, és elköszöntem.

    A csomagos
    A negyedik versenyző a neten hirdet, elsőre szép képek, másodszorra kiderül, hogy a szépséget valószínűleg baromi élesre hangolt színek adják, de van választék, hiszen csomagokban gondolkodik. A legolcsóbb csomag 60k, határ a kb. 200k, és 85-90 körül látok nagyságrendjében megfelelő csomagot, de mindegyikből hiányzik kicsi, és felesleges kicsi. Nosza, beszéljünk vele, meglátjuk tudunk-e mozdítani a csomagon. Leültünk, meghallgattuk a konzerv előadást a képek szeretetéről és az egymásra hangolódásról (miután az első 5 perc után nagyon szeretett minket, ez nem volt túl hiteles), majd nagy nehezen az árakra-csomagokra térve kiderült, hogy még kell hozzá előfotózás, ami nélkül nem lesznek szépek a képek (ha nem tejelsz szart kapsz), rájön még vagy négy féle kötlség, tehát minden árra dobj egy 30-ast. Csomagot módosítani nem lehet, ha nekem egyszerre kell slideshow és lagzi kép is, akkor vegyem meg a full extrát 200k-ért, mert igaz, hogy a 85-ösben van fotókönyv ami nem kell, de azt nem lehet felcserélni az előző kettő közül valamelyikre, mert nem a piacon vagyunk. Anyád. Nem alkudozni akarok, hanem tárgyalni. Nem ugyanaz.

    Gábor
    Az ötödik versenyző (több is volt, de ezek voltak a lényegesek) egész érdekes. Nagyjából az elejétől kezdve benne volt a levegőben, hogy ő lesz a nyertes, egy ismerős párnak fotózott, és annak eredményeként láttuk a zenés slide-show-t, amit készített.
    Egy álom. Művészet. Csoda.
    Ahányszor megnéztük, annyiszor sírtam rajta, annyira el volt találva a fotó, a zene, a képek ritmusa. Az egésznek volt története, dramaturgiája, az egymásra találásról mesélt, randevú, boldogság, szerelem, annak ellenére, hogy nem egy téma köré voltak beállítva a képek, csak egyszerűen a válogatás és a szerkesztés volt ilyen mesteri. A képek számunkra tökéletesek, a beállítások, az elkapott apró pillanatok minden fantáziánkat felülmúlták. Az apró pici részletekhez csodálatos szeme van, nem a szokásos zsánerképekkel dolgozik, mindig van valami meglepő, de nem közönséges, inkább elegáns és ötletes.

    Megkerestük, kértünk árat, referenciát. Az áron dobtam egy hátast, de nyeltem egy nagyot, nem vetjük el.

    A referencia egy komplett DVD volt, kb 25-30 slide-show-al (továbbiakban SS), azt átnézve az arány kb. fele-fele, de körülbelül látszott, mi a fotós erőssége-gyengéje (függött a környezettől, a pártól, az esküvő stílusától) és láttuk, hogy nálunk a dolog rendben lesz.

    Tény, hogy innentől kezdve minden elsősorban a SS körül forgott, az volt az csúcsa az egésznek, elmondtuk neki, hogy ezért választottuk őt, és úgy kell sikerülnie, mint amit először láttunk. Természetesen emellett a fotók is fontosak, de ez alapértelmezés, hogy kiváló, ezért még kereshetnénk tovább, ami miatt őt választottuk az egyértelműen a szuper SS. Tudja-e vállalni, meg tudja-e csinálni. A válasz egy határozott igen volt.

    Egyeztettük a pénzügyeket, elmondta, hogy nála az a szokás hogy az esküvő napján már meg is kapja a honoráriumot, előleg nem kell. Megmondtam neki, hogy ez nekünk nem pálya, ha megfelel, 30%-ot adunk előlegben, és a maradékot a képek átadásakor. Megegyeztünk, ez így OK.

    Eljött a nagy nap, fotós érkezik, hozott egy tanulót is, velem egykorú srác, jó géppel, tanulni jött, pénzt nem kér, a képeket megkapjuk. Tudtunk róla előre, szuper 2 in 1. Az öltözésnél volt egy kis csúszás, ezért fél órával kevesebb jutott a beállított képekre, ami nem is lett volna gond, de a csoda valahogy elmaradt. A várakozás közben csak ültek és itták a tonikot, nem kerestek helyszínt, nem kerestek ötleteket, beszélgettek csak, a fotózás egy darálás volt, állj ide, nézz jobbra nézz balra. Semmi fantázia, semmi stílus, pedig a hely adott volna lehetőséget mindenre. Csalódás 1. A képek szerintem igen-igen jóra sikerültek, de hiányzik az a pici plusz, amiért beleszerettünk a történetbe. Nem baj, majd az SS.

    Szertartások satöbbi, ez rendben van, azon kívül, hogy átgázolnak mindenkin, és belógnak mindenhova, más gond nincs. Ez az örömszülőket halálba idegesíti, mert zavarja a hagulatot, de legalább jó szögből készülnek a képek. Az eredmény egy pár igazán jó kép a többi közepesen semmilyen, de ettől a résztől nem is lehet csodát várni, ezt inkább dokumentálni kell.

    Családi fotózás, na ez kb semmilyen volt, nem koordinálta senki, utólag látszik, hogy csak csattogtattak valamit, jó-jó, de itt már látszott rajtuk a lesz*rom faktor. Nem, nem bántottuk meg őket semmivel, igen-igen jól voltak fogadva és tartva, én sem értem... Csalódás 2

    Lagzi, mulatság: nagyjából a szertartással egyenrangú, vannak jó képek.

    A menyasszonytánc után elköszönés, megköszönés, később egyeztetés megígérés.

    A határidőket előre egyeztettük, két hét múlva képek, három hét múlva SS, négy hét múlva a top 100 retusálva előhívva. Szuper.

    Megkaptunk 1600 nyers képet négy példányban (nagyfelbontás, kisfelbontás, FF, szines), abból válogattunk, kb. 200, max 300 ami jól sikerült, a többi talán vagy kuka. Ez az arány szerintem megfelelő, 300 képnél többet úgy sem néz meg senki, ez a cél teljesítve.

    Válogattuk, visszaküldtük a top 100-at, abból lesz a papírkép, meg a retus, plusz 3 db A/4-es formátumban. Kérdés, mi van a csoda SS-el, amit már nagyon várunk.

    Ó, hát még nincs kész, de nagyon dolgozik rajta, de sok a munka. A képeket viszont akkor ugye fizetni kellene. Így van, utaltuk is a pénzt rögvest, hiszen gakorlatilag teljesített, ha csak részben is, de jogos. (...) És akkor itt most megállunk, ahogy ebben a pillanatban meg is állt a folyamat.
    egy hét
    Ó, most nagyon beteg, de meglesz
    egy hét
    Felesége beteg
    egy hét
    Feltorlódott a munka, sürgős dolgok vannak, türelem.
    két hét
    OK, ok, holnap küldi az előzetes verziót, zenét választottunk-e? Nem, nem választottunk, mert rád bíztuk csezdmeg. Ja, akkor késik.
    egy hét
    Kész, átküldtem, milyen? - Szar. Nem jó képek, nem az a zene, amit végül mégis kiválasztottunk, nem jó a sorrend, nem jó a ritmus, és csak képek egymásra hányva, időzítés és szerkesztés nélkül. Hibalistát, kéréslistát megír, elküld.
    két hét
    Kész, átküldtem, milyen. - Na, most már csak középszar, a lista könnyebbik felét megcsinálta, de a zenevágást és a szerkesztést nem, pedig kértem és vállalta. Semmi gond, megterveztem, leírtam, paramétereztem, elvégeztem a munkáját, csak rakja össze. Fejben már kész volt, de akkor már dolgozzon meg a pénzéért, ki van fizetve ez is.
    egy hét
    Jajj, bocsi, most megyünk az éves rendes olasz túránkra, három hét, de addig igyekszem megcsinálni. - :((
    egy hét
    Küldtem, kész. - Nincs kész bazmeg, ez az, amit legutóbb átküldtél, hozzá sem nyúltál. - Elutazott.

    Nos, két hónap után itt untam meg, fejben már kirúgtam, a SS-t majd megcsinálom én, szoftver van hozzá, csak azért nem küldtem még el személyesen is a halál hátára, mert azóta nem keresett, hogy akkor hol adhatja le a kész munkát, illetve hova postázhatja a 3 db A/4-es képet, amivel még tartozik.

    A röhej az egészben az, hogy a végső képek tulajdonképpen szépek, azokkal meg vagyunk elégedve, és 100%-os, ajánlott fotós lenne, ha a lustaságával nem szúrja el, és kicsit, nem sokat, két napot még dolgozik vele az után is, hogy megkapta a pénzt. Sajnos azonban a minőségi munka a számla rendezéséig tartott, az szép volt, utána viszont semmit, ismétlem semmit sem teljesített.

    [ Szerkesztve ]

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz Skynet258 #37 üzenetére

    @Yutani és @Skynet258: nálunk is vőfély volt, a különbséget én a vőfély és a ceremóniamester között ecseteltem, nem a van/nincs között.

    Egyetértek abban, hogy kell, szükséges, de ami ceremóniamestert én eddig láttam, az rend szerint annyira szolid és visszahúzódó volt, hogy semmit nem csinált a vendégek fogadásán (üdvözlöm, ott az asztaluk) és a vacsora megnyitásán (hölgyeim és uraim a vacsora tálalva, jó étvágyat) kívül. Az este további részében kólázott, és próbálta megdugni az aktuális piros ruhás hölgyikét, akivel beszélgetett. Több esküvős tapasztalat.

    Biztosan van jó, talpraesett, és igazán stílusos, de én még nem láttam.

    Nálunk vőfély volt, stílusra ugyan hagyományos, de fiatal, nem közönséges, nem harsány. Mondott verset, de nem sokat, pont amennyi kellett, nem voltak cicis-fütyis poénok, volt viszont szervezés, csinálta a hangulatot, amikor kellett játszottunk, amikor kellett ültetett, és amikor kellett mesterien felvitt mindenkit a táncparkettre.

    Én a kettő közötti különbséget ott látom, hogy a vőfély "közelebb" van, többször nyúl bele akár láthatóan is a dolgok folyásába, ami több lehetőséget ad a kezetekbe. Ettől nem kell közönségesnek lennie, és ha jó az arányérzéke, akkor nagyon jól meg tudja találni, hogy mikor kell neki szerepelni, és mikor nem.

    Ez persze csak személyes vélemény, amolyan input, ettől persze azt csináltok amit akartok :)

    [ Szerkesztve ]

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz Yutani #42 üzenetére

    Nem ugyanarról a személyről beszélünk véletlenül? :DDD

    Amúgy egy kérés/ajánlat:

    Ha valaki szakmai szemmel megnézné a képeinket és mondana róla egy szakszerű véleményt, hol is helyezkedhet el a minőségi skálán, azt nagyon megköszönnénk. Nekünk tetszik, kialakult véleményünk van, tehát lehet nyugodtan kritizálni, sározni. Ha valakit érdekel privátban küldök hozzá linket. Egyéb érdeklődők is megnézhetik, de kérem, hogy kezeljétek bizalmasan :)

    [ Szerkesztve ]

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz *Ropi* #52 üzenetére

    Abszolút igazad van :) Éppen ezért előre mindent átbeszéltünk, egyeztettünk, le is írtunk, és külön többször is jelezve lettek a prioritások (most úgy tűnik, mintha csak a SS érdekelt volna, de nem, a kiváló képek igénye alap volt, azért nem hangsúlyozom, a SS csak a meggy a krém tetején).

    Ez van, meg tudom csinálni magamnak, annyira egyedi és stílusos nem lesz, mint amit a profik tudnak, de igyekezni fogok.

    Amúgy be is vasalhatnám rajta mindet, mert nyilván papír van róla, de most már mindegy, jó ez így, felesleges haragot szülne mindkét részről. Túlságosan csalódott nem vagyok, mert a lényeg megvan, csak az a pici keserű szájíz, tudod... :)

    Amúgy Neked és Sir Ricconak szólt volna elsősorban a kérdésem, hogy ránéznétek-e a képekre szakmai szemmel, és kicsit megkritizálnátok-e? Persze, csak ha van időtök, kedvetek, és épp nincs csömörötök már a témától :)

    ---

    A többieknek egy kis kiegészítés: a nyers képekkel, illetve a teljes anyaggal óvatosan. Jobb, ha valamilyen úton módon először a top képeket látjátok, kiélvezitek, mert a teljes, kb. 1500-2000-es anyagból a jó fele biztos nem lesz teljesen tuti, és elmarad az első pillanat varázsa :) Ezt lehet mi is elszúrtuk picit.

    re:#59: megjött a válasz :) Nincs tétje, lezárt a projekt, és a magánvéleményünk megvan, teljesen elégedettek vagyunk, így jöhet a sav. :) Ment privát a linkkel.

    [ Szerkesztve ]

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz *Ropi* #62 üzenetére

    Hát... ha l'art pour l'art ebben telik örömöd, én nem ellenkezem. :)

    Addig küldök majd valamit :)

    [ Szerkesztve ]

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz Sir Riccio #64 üzenetére

    Én megvadultam volna, ha nem kapom meg, mert látni akartam, és én akartam kiválogatni, mi megy retusba-alumba. A fotós nem tudhatja, melyik képhez, melyik személyhez fűz érzelmi kötelék, ez természetes.

    A másik oldalon, meg az átlag-tetszési indexet lehúzza erősen... erős konfliktus.

    [ Szerkesztve ]

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz vadkörte #73 üzenetére

    Igen ám, csak a pár szempontjából az az elsődleges, hogy a pillanat meg legyen örökítve, és csak másodlagos a tűéles tökéletes eye-candy kép. Szexuálhatják a százas válogatást, ha nincs benne a 89 éves nagymama, mert csúnya ráncos, és nem készült róla jó kép, de lehet, hogy itt volt együtt a családdal utoljára.

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz vadkörte #76 üzenetére

    @video: egyetértek, nem tartom szükségesnek
    @foto: itt és most elsősorban az esküvőfotózásról van szó, én is ebben a témában reflektáltam (nem én adom az ütemet, csak tisztáztam az alapállásomat :) ). A fotós számomra nem örömlány/fiú hanem az esküvő egy nagyon fontos része, tisztelem és becsülöm a tehetségét, munkáját. Az ne zavarjon meg, hogy a mi fotósunkról nem ebben a szellemben nyilatkoztam. :)

    Ahogy azt először is felvetettem, nem tudom, mi a jó megoldás, mert az lenne a jó, ha a pár a top képeket látná először, de teljesen jogos igény, hogy az összes valamire való képből akar magának válogatni végső sorban, hiszen itt egy családról van szó, érzésekkel, érzelmekkel, olyan apró nüanszokkal, amit a fotós természet szerűleg nem ismer fel. Szerintem egy az irányunk, csak más a nézőpontunk :)

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz Sir Riccio #83 üzenetére

    Hmm... értem, hogy mire gondolsz, de nem feltétlenül értek vele egyet szigorúan "ügyfél" szempontból. Én, mint ügyfél, nem csak úgy válogattam, hogy nekem, a saját albumomba milyen képek kerüljenek (erről beszélsz te) hanem arra is, hogy a családból mindenkiről legyen kép, az albumba is, és ami még nagyobb halmaz: a legfontosabb embereknek külön kigyűjtve, előhívva, és odaadva is.

    Példa: unokatestvérem két kislánya volt a koszorúslány. Az összes valamire való (nyilván nem bemozdult, nem orrot túró, nem bepislantott) képet előhívtuk a kislányokról, és megkapták egy külön albumba, mert ez a kislányoknak és a szüleiknek el lehet soha-vissza-nem-térő alkalom volt, tényleg tündérszépek voltak, és egy apának-anyának úgy is ezek a képek a legnagyobb boldogság.

    A top - mondjuk - 200-ba került volna ilyen kb. 5 db.

    Az albumképekkel, fotókönyv-képekkel kapcsolatban abszolút igazad van, de a párnak adott esetben nem csak ez szempont, hanem a fentiek is. Lehet hogy csak mi voltunk ilyen önzetlenek, nem tudom, de nekünk fontos volt.

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz Sir Riccio #85 üzenetére

    A 300-600 azért egy csinosabb, köztes megoldás :)

    Nem akarok én veletek vitatkozni, csak rossz szokásom mindig az uralkodó széljárással szemben... ;)

  • DeFranco

    nagyúr

    válasz Eastman #108 üzenetére

    Automata tekknózenét minden oldalra :DDD :O :W

    Már csak egy fincsi animgif hiányzott...

Új hozzászólás Aktív témák