Aktív témák

  • Runner_fxr

    Ármester

    válasz LadyLorien #147 üzenetére

    Ez nem lehet teljesen kifogás ám! Persze ez attól függ mennyire rosszak! Én konkrétan a térd problémákban már majdnem orvosi szinten vagyok annyit foglalkoztam vele. :D 17 évvel ez előtt 13 éves koromban volt egy nagyon súlyos síbalesetem. Nem oldott le a kötés, mert túl erősre volt állítva. Persze az én hibám is volt mert bolond mód száguldoztam és túl erősre volt állítva ,hogy ne oldjon le könnyen! Ezzel addig nem is volt baj amíg nagy tempóban buktam egyet mert akkor lerepült a lábamról. De amikor épp csak csúsztam hóekében és egy jégfolton összeakadt és orra dőltem kb 5km/h sebességgel akkor a lábaim kicsavarta és olyan érzés volt mint ha kést hasítottak volna a lábszáramba! Eredmény mindkét sípcsontom spirálisan eltört (szilánkosan). De ami a nagyobbik gond, hogy mindkét térdemben a hátsó keresztszalag elszakadt! Sípcsontom összecsavarozták és szép lassan teljesen rendbe jött, de a szalagomhoz nem mertek nyúlni, mivel olyan szerencsétlen sérülés a hátsó kereszt szalag szakadás amit nagyon bonyolult operálni és csak végső esetben nyúlnak hozzá. Én mindig is imádtam sportolni, atlétikában nagy tehetségnek számítottam minden túlzás nélkül folyamatosan rekordokat állítottam fel a korosztályomban. De ez a baleset végérvényesen ellehetetlenítette. Másféle sportokat kellett néznem mint előtte, meg kellett tanulnom tulajdonképen újra járni. A térdem a mai napig hátrabicsaklik ha nem figyelek mert nincs ami hátrafelé blokkolja. A sportorvos az tanácsolta olyan sportokat válasszak ahol a térdem fel le mozog nincsenek oldalirányú mozgások, hirtelen irányváltoztatások, csavaró hatások! Azt is mondta, ha komolyan veszem és megerősítem a lában nem fog problémát okozni. De ha nem edzem akkor komoly gondjaim lesznek mert elgyengül és előjön a szalag hiányosság aminek porckopás később akár protézis lesz az eredménye! A lábaim a gipszlevételt követően olyan vékonyak voltak, minden túlzás nélkül mint egy afrikai éhező gyereknek a combcsontom kilátszott, remegő lábakkal mankóval alig tudtam menni! A doki mondta azt is mivel nagy sokk érte a lábam ilyenkor nagyon leépül de ha keményen edzek sokszor erősebb lesz mit előtte. Kaptam egész évre felmentést tornából is, és amint kicsit megerősödött gyógytorna után elkezdtem gőzerővel kerékpározni, amúgy is szerettem bicajozni, egy nyár alatt olyan izmok nőttek a lábamra hogy magam meglepődtem! Gond nélkül tornáztam a következő évben egy nyár edzés után. Triathlonoztam versenyszerűen után jó pár évet. Majd kipróbáltam a testépítést és annyira megtetszett, hogy elég komoly szintre jutottam, olyan teremben edzettem ahol versenyzők voltak. Sokat segítettek. Rengeteg tudást szereztem akkor táplálkozással edzéssel kapcsolatban! Csak egy példa 120kg-al 8 X 8 at guggoltam segítség nélkül utána még 2 féle guggoló gyakorlat hasonló súlyokkal! 70 centi volt a kerülete a combjaimnak. Szóval rendesen megerősödött a térdem és lábam. Sajnos ez sem tartott örökké! Én hülye barom pár év múlva elhanyagoltam a bodyt és ugye mint írtam voltak kilengések bagóra is visszaszoktam stb. A lényeg egy ideig nem volt gond majd elkezdtek fájni utána már hiába próbáltam újra body-t nem bírta elkezdett a porcom kopni! Volt egy jó pár év linkeskedésem aminek meg is lett az eredménye. Rohadtul fájt, a séta is gond volt már, a futást elfelejthettem. Szóval pár év alatt annyit romlott már már nyugdíjasnak érzetem magam. Szedtem a porcvédő tablettákat is hiába mit sem ért. Majd kb 4 orthopéd szakorvosnál voltam, összevissza beszéltek volt aki azonnal műteni akart míg a másik szerint semmi bajom! Végül egy nagyon jó dokihoz elmentem a sport kórházba, neki is elmeséltem az egész történetet a következőt mondta egy porckopás nagyon hosszú folyamat, szerencsére nekem még nem előrehaladott amin egyébként meg is volt lepődve mivel 17 éve hátsó kereszt szalag nélkül vagyok és azt mondta ennyi idő után sokkal rosszabb térdekkel szoktak lenni akiknek ilyen sérülése volt! Egyértelmű hogy a sok sport óvta meg. Viszont amiért abbahagytam elkezdet romlani. Mondta nyugodtan kezdjek keményen edzeni de csak a szigorúan fel le mozgások pl kerékpár tökéletes. Futást nem javasolta! Mellette persze a porcvédőt szednem kell! Érdekes módon a kerékpár + porcvédő pár hónap múlva hatott, most megint szinte a régi. Rengeteget javult. Az a lényeg a porcnak a lételeme a mozgatás, ha nincs mozgatva az a halála! Sokan ezért jutnak el durva porckopáshoz és később teljes porcpusztulás majd protézis mert fáj és kíméltetik egyre jobban. A porcszövetnek nincs érhálózata ezért a regenerálódás nagyon körülményes és lassú folyamat. A mozgatással jutnak el a tápanyagok és termelődik az ízületi folyadék! Nem tudom milyen térd problémád van, de a lényeg hogy megóvjuk a porcot és ezt csak sportolással lehet sehogy máshogy! Persze fokozatosan növelt terheléssel és megfelelő bemelegítéssel illetve fontos a megfelelő sport ruházat a hidegben! Én most ott tartok, hogy megint tudok bodyzni pedig ezt pár éve nem gondoltam volna amilyen állapotba kerültek a térdeim. Bár a guggolás helyett most lábtoló gépet használok ez kíméletesebb! Hú jó kis esszé lett, ha bármi kérdésed van nyugodtan kérdezz!

Aktív témák