Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • [O]-[C]-[B]

    tag

    válasz MacCaine #35 üzenetére

    Shell... közel sem a legnagyobb. :) Maximum Európában.
    Exxon-ról hallottál? Ha nem akkor az Esso lehet többet mond.

  • [O]-[C]-[B]

    tag

    válasz MacCaine #37 üzenetére

    Legfőképp az számít. A tőzsdén, a piacon, a befektetésekben, a Forbes-nál :) ... mindenhol!
    Amit linkeltél az nem is pontos adat (főleg a Shell-nek és nekünk sem) és nem csak ezek a mértékek számítanak. Ezek a piacon elfoglalt helyet határozzák meg. A vállalat erejét / nagyságát / stabilitását a shareholderek adják, azaz hogy mennyi tőket hajlandóak bepumpálni ha kell.
    Ha a Shell elbukja Irakot, akkor a részvényáraik kb. 20%-ot fognak esni, mert csak olajjal foglalkoznak. Ha a market valuet nézzük akkor jócskán lecsúsznak majd. Ezzel szemben az Exxon konszern legalább 10 üzletágban érdekelt, és ha el is bukjuk a jelenlegi iraki szerződéseket és a Shell veszi át akkor sem lesz számottevő változás a piacon: kb 1-2%.
    A vállalat sikerét nem az árbevétel, vagy a profit határozza meg, hanem a mögötte álló emberek, cégek, befektetők elégedettsége vagy épp elégedetlensége. :)

  • [O]-[C]-[B]

    tag

    válasz MacCaine #39 üzenetére

    Legfőképp az számít, hogy pillanatnyilag mennyit adnak egy részvényért? :F
    Naneee...

    Most erre mit mondjak. Igen, így működik a világ, veled vagy nélküled... A fizetési hajlandóság számít a leginkább...

    Egy cég értékét elsősorban az eszközei határozzák meg szerintem, tehát az "Assets" szerint kell sorbarakni a Forbes-listán. Így meg az Exxon csak harmadik... Maradjunk annyiban, hogy egy bazinagy olajvállalatnál dolgozol. ;)

    Szerencsére egyedül vagy a véleményeddel.... Azt azért szögezzük le, hogy azért istentelen marhaság amit írsz, mert logikusan is ha végiggondolod rájössz a tárgyi eszközök a rendszeresített idejük alatt állandóak. Na most egyik napról a másikra hogyan tudja lefelezni magát egy cég mondjuk a gazdasági válság miatt, kirabolják őket? Vagy a tűzvész elpusztítja a tárgyi eszközeit?
    Részletes olvasnivaló
    Kevesebb olvasnivaló, de magyarul
    "A világ összes nyilvánosan működő részvénytársaságának piaci kapitalizációja 2008. májusában 57 500 milliárd USD, míg 2008. szeptemberében 40 000 milliárd USD volt. Ez a durva csökkenés egyik következménye az ekkor kibontakozó gazdasági világválságnak is."

    Mi történt 4 hónap alatt? Tönkre mentek a tárgyi eszközök? Ugyan már... megijedtek a befektetők és kivették a pénzüket a vállalatból (eladtál a részvényt). Ez sokkolta a piacot és lenyomta a részvény iránti keresletet, így annak árát is -> értékcsökkenés.
    Ergo ha a vállalatodban a részvényesek bizalma megrendül akkor ész vesztve elkezdik eladni a részvényedet. Lemegy annak az ára és senki sem akarja azt megvenni. Ez által kivonják a tőkét alólad, tehát nincs mit forgatni, nincs ami profitot termeljen. A működési költségek hatalmasak, és ha más külső tényező nem is, de ez mindenképpen lenullázza a vállalatot akár rövidebb távon is. Mit tanultunk meg? A vállalat piaci értéke legfőképpen NEM a tárgyi eszközeitől függ, hanem a részvénye stabilitásától (ami a befektetők elégedettségnek vagy elégedetlenségének a tükre). :)

    Egyébként a vállalat érte egy komplex dolog, és sok mindentől függ:
    - pénzeszközök
    - vevőállomány
    - tárgyi eszközök
    - immateriális javak
    - kapcsolati tőke
    - piaci megjelenés (lásd: BKV eléggé népszerűtlen)
    - vezetői és dolgozói kompetenciák (tudás)
    - részvényesek látható tőkéje (amit már a cégbe fektettek)
    - részvényesek nem látható tőkéje (amit még nem de nagy valószínűséggel a cégbe fektetnek majd)
    stb stb. a felsorolás még mehetne a lap aljáig...

    [ Szerkesztve ]

  • [O]-[C]-[B]

    tag

    válasz MacCaine #45 üzenetére

    Minden olyan eszközt tekinthetünk asset-nek aminek értékteremtő képessége van, kivéve a humanoid munkaerőt. A fixed asset, számviteli körökben csak asset jelentése tárgyi eszköz. Tárgyi eszköz: ásó, kapa, nagyharang, cégautó, számítógép, daru stb. Amire te gondolsz az az investment azaz befektetés. Ez is egyfajta asset ha úgy vesszük, bár simán "asset"-ként a tárgyi eszközöket hívjuk. Részben igazad van.

    Szerinted kitől veszik vagy nem veszik a részvényt? A cégtől. Ha nem veszik nem adnak likvid tőkét a cégnek, ergo kihúzzák alóla a talajt. Szerinted akkor mennyi profitot fog termelni? Keveset. Ettől többet fog érni, aligha. Lásd már a gondolatokat és a tartalmukat. Ezzel pont azt bizonyítottam, hogy nincs igazad, te pedig azt hogy a szöveg megértése is gondokat okoz. Pedig szándékosan nem használtam idegen szavakat. :)

    Akkor idézek a wikipediából:
    "Market value is the price at which an asset would trade in a competitive auction setting. Market value is often used interchangeably with open market value, fair value or fair market value, although these terms have distinct definitions in different standards, and may differ in some circumstances."
    angol kisszótár:
    - market value: piaci érték
    - interchangeably: szinoníma
    - fail value: valós érték
    Beláthatjuk, hogy olyannyira nincs köze a piaci értéknek a valós értékhez, hogy a 2 fogalom egy és ugyanaz, egymás szinonimái.

  • [O]-[C]-[B]

    tag

    válasz MacCaine #48 üzenetére

    Én értem, hogy te mit írsz, de az osztalékot a cég fizeti vagy nem fizeti az elégedetlenkedő vagy elégedett részvény megvásárlóinak.
    Szigorúan stratégiai szempontból vizsgáljuk ha a részvénytulajdonosok elégedettek akkor általában nem kérik az osztalékot hogy még többet gyarapodjon a cég, ez által még többet érjen a részvény és hogy extraprofitra tegyenek szert.
    Ellenben vitatott döntések sorozatával pld. HP és Léo Apotheker a részvényesek megijednek és kiveszik a pénzükét az osztalékosztáskor ezzel nem hagyva likvid tőkét a cégben. Legalábbis lényegesen kevesebbet. Ha ez sem elég a piacnak akkor elkezdik eladni a részvényt (egymást közt) ezzel túlkínálatot hozva létre, ami miatt lemegy a részvény ára.
    Maradjunk a HP-s példánál: rossz cégstratégia -> elégedetlenkedés -> pánik -> tőke visszahívása -> profitcsökkenés -> részvényár csökkenés -> piaci érték csökkenése (~nagyjából a felére a HP esetében). Mi nem érthető ezen a folyamaton?

    A kérdésedre visszakanyarodván: hogy miért változik? Arra gondolhatsz szerintem, hogy a valós érték állandó és a piaci érték pedig miért csökken?!
    Nos a valós érték nem állandó, hanem az is fluktuál a piaci értékkel együtt. Van egy pici "delay" a kettő között időben. Leírtam már hogy milyen tényezők adják össze a valós értéket.
    Vegyél el némi vevőállományt (-> a vállalat vevőkört vesztett) mint a Nokiánál, vagy csökkentsd a vezetői és a dolgozói kompetenciákat (-> a vállalatot nem oda illő emberek vezetik) mint a HP-nál és valós értéken csökken a vállalat értéke.
    Vizsgáljuk meg a másik oldalt (piaci érték):
    Miután a Nokia piaci részesedése a 2007-es évek eleji ~60%-ról 2011 év végére 11%-ra süllyedt. Vevőkört vesztettek, ezért csökkentek a részvényárak, csökkent a piaci értéke a cégnek.
    Miután Apotheker úr hibás döntései miatt (PalmOS felvásárlása -> WebOS elkészítése, majd megbuktatása) a vállalat rengeteg pénzt fektetett egy halott projektbe majd megbuktatta a piaci ismét reagált és a csökkenő valós érték mellett a részvényárak 40%-ot csökkentek, és nagyjából $30 milliárd volt a piaci értékcsökkenése a cégnek 11 hónap leforgása alatt.
    Nyilván ezek leegyszerűsített gondolatok és néhol egyenes nyilat teszek tények és okozatok közé, holott egyéb tényezők is közrejátszottak, de a fő tényezőket leírtam:
    - Nokia esetében: csökkenő piaci részesedés -> valós érték csökkenés -> csökkenő részvényárak -> csökkenő piaci érték.
    - HP esetében: idióta vezetés -> valós érték csökkenés -> csökkenő részvényárak -> csökkenő piaci érték.

    A fricskára meg: engem nem érdekel mit hiszel és mit nem, csak hogy mit tudsz és mit nem. Az emberek amikor nem tudják a véleményt kritizálni, megdönteni, a mögötte álló másik személyt próbálják.... :W

    [ Szerkesztve ]

  • ZollR

    tag

    válasz MacCaine #48 üzenetére

    Sűrgősen menj el egy vállalatgazdaságtan órára...

    Sry, nem tudtam kihagyni! :)

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • [O]-[C]-[B]

    tag

    válasz MacCaine #52 üzenetére

    Nem kell elolvasnod.... úgy is csak a falra hányt borsó az egész.
    Feladtam, hagyom hogy lejárasd magad az okos tegyük fel hogy kérdéseiddel. Nem hittél nekem az rendben, nem hittél a Forbes-nak, sem a wikinek. Egyértelműen le vannak írva feketén fehéren az idézetekben a dolgok, azért reméltem nem write only modeban vagy és el is olvasod.
    Nem tudom miért nem a Wall Streeten (mondjuk a Morgan-nél) ülsz valamelyik piaci elemző cég ügyvezetőjeként, ha már ennyire okos vagy, és a piacgazdaság ilyen nagy volumenű korszakalkotó atyjaként ismerhettünk meg.

  • [O]-[C]-[B]

    tag

    válasz MacCaine #54 üzenetére

    Ezt hívják piacgazdaságnak. A valós érték mindig változik a piaci érték szerint.
    Ezért piacgazdaság a piacgazdaság, a market dönti el, hogy mennyit ér a termék, nem te.
    Nincs olyan hogy fix valós érték, legalábbis a piacgazdaságban nincs, ahol élünk.
    A szocializmust vagy a kommunizmust fölösleges behozni.

    [ Szerkesztve ]

  • ZollR

    tag

    válasz MacCaine #57 üzenetére

    Én írtam át a wikit, hogy úgy tünjön nincs igazad. Lásd már be belebuktál már az elején.
    Ne, engem meg se próbálj meggyőzni, nem állok le sekélyes példákon rágódni.

    Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

  • [O]-[C]-[B]

    tag

    válasz MacCaine #57 üzenetére

    Megbízhatóbb forrás? Ezt találtam, mert itt minden nagyjából össze van foglalva.
    Egyébként 2 percre nem tudsz ilyen népszerű cikkeket átírni hogy hülyeség legyen bennük.
    #44-es linkek:
    - Market capitalization: 2012-04-07-én módosítva
    - Piaci kapitalizáció: 2012-04-07-én módosítva
    #47-es link:
    - Market value: 2012-04-10-én módosítva
    #51-es link:
    - Fair value vs Market value: 2012-03-04-én módosítva

    Ha számodra hihetetlen dolgokat látsz wikin az nem az én bajom. Akkor mondd el a véleményedet egy pénzügyesnek. Mivel én nem vagyok az, hanem "csak egy IT-s" ebben az esetben nyilván hiányos lehet a tudásom. A sok ebéd meg a céges bulik viszont sok mindent rám ragasztottak...

    A mi mennyit ér dologhoz annyit, hogy tudod-e hogy miért történt az ominózus eset? Ha igen, akkor nem értem miért kérdezel...

    [ Szerkesztve ]

  • Okoska2

    aktív tag

    válasz MacCaine #57 üzenetére

    Sulyos vagy mar ne haragudj. A reszveny arfolyam nem a ceg erteke. A reszveny arfolyam az egy adott reszveny penzben kifejezett erteke. Attol, hogy a reszveny erteke valtozik le vagy fel a cegnek aki a reszvenyt kibocsatotta nem lesz se tobb se kevesebb penze. (Ha van sajat reszvenye annak a piaci erteke valtozik. De ha nem ad el belole akkor mintha mi sem tortent volna) A reszvenyesek azok mas teszta. A ceg eletet befolyasolo legfontosabb tenyezo ha mar kint vannak a reszvenyek es magkapta a penzt, hogy nyereseges maradjon. Meg feljodnie sem kell. Ha nem akarja a sajat reszvenyeit vissza vasarolni mit erdekli, hogy mennyi az erteke? Szerinted az IBM sirva fakadt? Inkabb azok akik nem adtak el idoban ami naluk volt es jo szokas szerint akkor szalltak ki amikor legalacsonyabb volt az erteke. A papirnak.

    Milyen operációs rendszert használsz? - Lidocaint és szikét.

  • [O]-[C]-[B]

    tag

    válasz MacCaine #63 üzenetére

    Nem én terelek, meg tegyük fel hogyozok.
    A ThinkPad és a ThinkCenter a Lenovo-nak való eladásáról beszéltem....

  • Okoska2

    aktív tag

    válasz MacCaine #65 üzenetére

    Ezen mit kell magyarazni? Olyan reg volt, hogy nem emlekszel? Ha kell segitek de komolyan ez olyan alap, hogy fajna. (Ha csak azt nem akarod valahogy kihozni, hogy a tozsde szerencsejatek es semmi koze az igazi ceges elethez. De ezt meg minek?)

    Milyen operációs rendszert használsz? - Lidocaint és szikét.

Új hozzászólás Aktív témák