Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #58000384

    törölt tag

    válasz zol2 #42 üzenetére

    És azt hogy? El tudod képzelni azokat az órákat, ahol áll a tanár a tábla előtt, majd írja fel az elméletet, mindenféle program nélkül? Hogy fog megtanulni az ember egy szoftvert használni enélkül? Ha meg muszáj elindítani egyet, akkor miért ne azt indítanák el, ami piacvezető és mindenhol követelmény? Egyszerre több programra meg nincs idő.

    Amúgy a GIMP is ingyenes, tökéletes, fotórealisztikus rajzot lehet alkotni vele, meg fotókat manipulálni, mégis a méregdrága PS megy mindenhol. A munkáltató meg mondja, hogy otthon azt használsz amit akarsz, de itt PS van. Pont. Akkor melyiket jobb megtanulni?

  • #58000384

    törölt tag

    válasz bambano #50 üzenetére

    Létezhet PS nélkül, de nézz szét bátran a komolyabb álláshirdetések körül, és csak PS-t fogsz látni. Szabadúszni meg lehet akármivel, ebben igazad van.

    Arra nem adtál választ, hogy miként lehetne változtatni a dolgokon, illetve az oktatásban hogyan lehetne megoldani, hogy amit tanítanak, azzal mindenféle szoftvert használni tudjanak, a szűkös óraszám mellett. Jelenleg az van, hogy - teljesen mindegy, miért - ha a világ nagyobbik része alkot valamit MS Office-ban, amit Te szerkesztesz Libre office-ban, az bizony nagy eséllyel okoz valami hibát a fájlban (kompatibilitással kapcsolatosat). Ezzel lehet hátsót törölni, meg javítani az elcsúszott formázásokat, stb. Abba bele se menjünk, hogy a Powerpoint meg az Impress egyáltalán nem kompatibilis egymással. Az meg ciki, ha egy prezentáción a szöveg fölé úszik a színes doboz, meg a kép, a hallgatóság meg nagyokat sóhajt miközben fogod a fejed, hogy elcsesződött az egész, ami otthon még jó volt.

    Egyébként mi van, ha a főnöknek eszébe sem jut változtatni, mert ami van, az bevált, és ki tudja fizetni a gépeken a licenceket 8-10 évente? Addig pedig a munkaerőpiac felkészültebb, a dolgozók tudják a dolgukat, a vállalkozás meg működik. Magasról tesznek arra, hogy van ami ingyenes, ha amúgy tök más (mert engem is bosszantana az, hogy sok dolognak más a neve, máshol van, más logika alapján megy, nem kompatibilis, nem működik, stb. Erre nem költenek szívesen.).

    [ Szerkesztve ]

  • #58000384

    törölt tag

    válasz bambano #63 üzenetére

    "rájössz, hogy milyen túlzó általánosításba estél"
    Ez most valahogy a kákán a csomót esete, mikor erre nincs semmilyen értelmes válaszod :) Egyértelmű, hogy a Rozi néninek a 222-es irodába nem kell a PS, ahogy a takarítónak sem kell a Libreoffice. Szerintem tökéletesen értetted, hogy mire gondolok.

    Oké, tanítanak Linuxon. Melyik felülettel? Ja, hogy ami KDE-n ott van, az XFCE-n vagy Unity-n tök máshol van? Vagy más a neve? Vagy éppen a disztró nem is tartalmazza a Libreoffice-t, és csomagkezelője sincs alapból, ezért be lehet izzítani a terminált? Hagyjuk már, annak ellenére, hogy állítólag orrba-szájba MS termékek vannak tanítva, az átlagfelhasználó azt sem tudja, mit rejt a start menüje (vagy véletlenül a kezdőképernyő), vagy mi az az UAC, ami már 8 éve van és állandóan a képébe nyomja a kérdéseit.

    A vállalatok meg nagyon is tisztában vannak a költségeikkel és a lehetőségeikkel, de amiért nem 15 éves autókat vesznek céges kocsinak, amiatt nem fognak azzal törődni, hogy szembe mennek a piaccal, és csatlakoznak az 1% desktop Linuxosok táborához. Jobban megéri olcsóbb munkaerőt alkalmazni, akinek megtanították az Office 2013-mat, meg a Win7-et, mint keresgélni valakit, aki tudja használni a Linuxot meg a programjait, meg valami csoda folytán így is kompatibilis marad a világgal. Merthogy azt sem tudod megoldani. Arról ne is beszéljünk, hogy nincs mindennek ingyenes alternatívája, vagy ha van is, akkor a jó ég tudja, hogy milyen support van rá, vagy mikor dobják a kukába a projektet.

  • #58000384

    törölt tag

    válasz bambano #73 üzenetére

    De nem oktatnak Linuxot, a világban nem futkároznak az utcán azok, akik alapjaiban értik a működését és még mellé a Libreoffice-t is a kisujjukból tudják, vagy éppen egy grafikus munkával foglalkozó cégnél mindenki python nyelven faragja a Blendert az ebédszünetben, hogy tudja egy részét annak, amit a Maya tud. Márpedig így nem éri meg váltani sehol. Nincs ha, ez van.

    Keress rá a neten egy bizonyos Adobe fórumra, ahol a vad Linuxosok követelik a portot a PS-ből, és egy fejlesztő próbálja megértetni velük a dolgokat. Az egyik nagy gond az elterjedtség hiánya. A másik a konzisztencia hiánya. A harmadik az, hogy nincs egységes színkezelés sem, ami az Ubuntun ilyen zöld, az a SuSe alatt olyan zöld, a nyomtatásban meg a harmadik zöld.
    És megint a támogatás: én nem alapoznám a vállalatomat olyan szoftverekre, amiket az emberek a szabadidejükben fejlesztenek, vagy éppen teljesen nonprofit vállalkozások, amiktől kapok munkanapokon 8-16 óráig telefonos supportot angolul, vagy email-ben akármikor. Ehelyett ott a jelenleg mindennek megfelelő MS a folyamatos és megbízható támogatásával.
    Kivéve, ha olyan cégem van, ami nem igényel semmi különös szoftvert, de a netet bújva látszik is, hogy ott Ubuntut használnak sok helyen (pl. állatmenhelyek). Az okés.

    Nem egyformák a felületek, sokszor tök más néven vannak dolgok, de legfőképpen más helyen. Az meg a másik, hogy ha nincs semmilyen office telepítve, akkor a tárolóból le lehet szedni a 4 hónappal korábbi kiadást (Ubuntun sem a legfrissebb soha, most a rendszer tárolóiról beszélek), ami esetleg angol nyelvű is. Aztán lehet mókolni magyar nyelvet bele (persze ehhez már rég rendszergazdai segítség kell), amitől esetleg a menüsor szövege eltűnik (ilyen előfordult már). Sokat kell még változni a Linuxnak, meg főleg az egész eszmén kéne (ahány ember annyi disztró, meg persze annyi hibalehetőség), mert így a hobbiprogramozóknak meg a kalandvágyóknak jó móka, de munkára már kevésbé, ahogy az elterjedtsége mutatja.

    [ Szerkesztve ]

  • #58000384

    törölt tag

    válasz b. #79 üzenetére

    Volt az 13 év is, meg még több, ugyanis a fizetős ügyfeleknek az MS még mindig foltozza, ha nagyon ragaszkodnak hozzá.

  • #58000384

    törölt tag

    válasz bambano #83 üzenetére

    Látom egyáltalán nem sikerült a példámon tovább látni. A példa helyes, másodszor is az volt, erre nem tudsz semmit érvelni és belekötsz megint abba, hogy a PS a grafikusoknak van. Segítek: példa. De lehet akármilyen szoftver amire a vállalatnak szüksége van és nincs Linuxra. Ilyen bizony sok van. Értsd már meg, hogy ami eddig működött, amit megtanultak az alkalmazottak, amire az egész rendszer épül, azt nem fogják a kísérletezés kedvéért egy ingyenes akármire cserélni, mert az is qrva nagy baj, ha csak egyszer is szétcsúszik véletlenül az az 1100 oldalas fájl, vagy eltűnik belőle akár csak egy apró ábra. Pdf... ja, csak éppen szerkeszteni ne kelljen, ugye? A prezentációkról már írtam. És azt is fogd fel, hogy ha a Lázadó Kft. mindent lecserél ingyenesre, attól még a világ többi része nem fog, így a mi kis cégünk szopni fog, mint a kismalac, mert rengeteg kompatibilitási gondja lesz, és ez garantált.

    "ezt is csak olyan mondja, aki egyrészt nem ért hozzá"
    Nyilvánvalóan nem értenek semmihez az Adobe nevű garázscégnél a fejlesztők.

    Igen, nagyvállalati szinten sok Linux van, és azok szépen futkároznak a szervereken, de az alkalmazottaknak nem ilyen rendszer kell. Nekik alkalmazások kellenek, és hogy értsenek hozzá annyira, hogy ne kelljen informatikus minden gondhoz. Szerinted az IBM, Google, HP és társai mennyi pénzt költenek erre? Az alkalmazottnak az is elég, ha új a felület, vagy valamiért a terminált kell megnyitni, ami jelenleg a szarul frissített tárolók vagy egyéb hiányosságok miatt elkerülhetetlen.
    Egyébként tényleg marha jó ötlet kis cégeknek Linuxot felrakni, ha egy AMD drivert szétbarmol egy kernel update, aztán jön az ocsmány keret nélküli ablak, hogy baj van, vagy éppen csak a háttérkép jelenik meg. Erre aztán nem mondhatod, hogy ritkán fordul elő, tele a net meg minden fórum ezzel (mielőtt belekötsz, ami Linuxszal foglalkozik).
    És de, az open source megoldások nagyrészt olyan emberektől származnak, akik szabadidejükben fejlesztik az adott programot, tekintve hogy a nagy cégek sokszor magasról tesznek az egészre, ott a mindenki által használt Windows vagy éppen az OS X.

    Akkor most már mindenképpen maradok a grafikus témánál. Mivel a Dreamworks és a Disney is Linuxot használ (RHEL) a munkára és a renderelésre, ez azt jelenti, hogy az a rendszer nekem is tökéletesen megfelel és minden igényemet kielégíti? Mert ez pont annyira releváns, mint a Google vagy a Facebook példának. Ha én egy olyan számlázóprogramot használok, ami csak Windowsra van, akkor nem fogok nekiállni lemondani a támogatást (ha előfizetéses), meg Wine alatt szerencsétlenkedni azzal, hogy egyáltalán a menüsor működjön.

    "ajánlott installt, akkor ott pontosan milyen ofiszod települ?"
    Teljes. Két kattintás az egész, aztán beírom a kódot meg aktiválom, és készen is vagyok. Levelező is van benne.

    "ugyanez egy normális, elterjedtebb linux disztrónál hogy is van?"

    Hát van egy 2 hónapos Libreoffice, egy Pidgin, meg egy marhára ismert mail kliens (marhára ismert az 1% körében). Persze fel lehet rakni másikat is, de Windowson is. Ha meg Thunderbird van telepítve, azzal mi is a gondod Windowson? Ja, hogy telepíteni kell? Ha ez is gondot okoz, akkor miért is akarsz Linuxot?

    "mer az office se pakolja át a menüsorokat"
    Hát menüsorokat éppen nem, max. elemeket, de 30-as IQ felett nagyon hamar megtalálja az ember, vagy ott a súgó. Én arról beszélek, hogy a felületek közötti eltérés lehet nagyon nagy, lehet tök más névvel teljesen máshol ugyanaz a funkció, vagy a franc tudja, lehet hogy nem is tudja ugyanazt. A KDE legendás a bonyolultságáról (igen, a testreszabhatóságáról...).

    Az XP-ről meg szép számmal váltottak 7-re, ahol meg tökmindegy, ott fut az MS Office 2007, ami gond nélkül megnyitja a fájlokat, ellenben egy 2 hónapos LO-val, aminél várni kell az új frissítéseket, hogy hátha megoldja ezt meg azt a kompatibilitási gondot.

    Arról meg inkább ne is beszéljünk, hogy "történelmi" adatok alapján mondanék bármit. 12.04-es verzió óta használok Ubuntut (13.04 óta csak virtuális gépen figyelem, hogy nem fejlődik, de addig egyedüli rendszer volt a gépemen), de használtam Mintet, SuSe-t, Puppy-t, meg többféle felületet ezeken (KDE, XFCE, LXDE, Unity).

    Porthoszx: Én is pont ezt kérdeztem, de erre nincs válasz. Vannak az ötletek meg elméletek, meg a szép jövőkép, de megoldási javaslat (ami működne is), az nincs.

    [ Szerkesztve ]

  • #58000384

    törölt tag

    válasz pigster #104 üzenetére

    De könyörgöm, hogy tanítanak bármilyen irodai szoftverből vagy oprendszerből koncepciót anélkül, hogy ismerné az ember az adott felületet? :) Azt mutatni is kell. Min mutassák? Logikus, hogy azon, amivel a kinti életben találkozni fog 99%-ban.

  • #58000384

    törölt tag

    válasz BatchMan #111 üzenetére

    Amiatt nem kell csalódnia, a Win10 tudja azt is. Bár nem hiszem, hogy tömegesen használnák a többasztalos módot, legalábbis neten nem sűrűn botlok ilyen emberekbe. Persze ez lehet véletlen is, nyilván okkal került abba is bele.

    camillus: Oké, akkor Te, kinek nem büdös gondolkodni, kérlek mondd meg, hogy heti 1-2 óra informatikába hogyan zsúfolják bele az elméletet a szövegszerkesztésről, miegymásról úgy, hogy aztán a tanuló onnantól a kisujjából tudja az összes office-t kezelni? Főleg, ha kiderül, hogy ami függvény az Excelben így megy, az a Calc-ban úgy (szóval nem a faék egyszerűségű =A1*C1 függvényekre gondolok), mert pl. más a neve, vagy máshogy kezeli az adatokat. Nem rosszul, máshogy. A hardvereket lehet tanítani konkrét példa nélkül, szoftvereket nem. Márpedig szerintem pl. egy Windows nem úgy működik egészen, mint egy OS X.

    [ Szerkesztve ]

  • #58000384

    törölt tag

    válasz CPT.Pirk #122 üzenetére

    Ebben nem értek egyet. Mindig is Windows-t használtam, a 8-ra váltáskor sem volt semmi problémám, ellenben nagyon nehezen igazodtam ki egy Gnome alatt Fedora-n, főleg a más nevek miatt. Még asztali ikont sem tudtam kirakni, arról nem is beszélve, hogy a touchpad-es kattintás le is volt tiltva, és az egér beállításainál nem volt erre kapcsoló. Ha akartam használni az 5.1-et rendesen, akkor alsamixert meg pulseaudio-t kellett terminálból indítanom, mert ikon nem létezett hozzá, aztán végül kézzel kellett parancsokat beírnom egy fájlba a netről. Ilyen Windowson nincs, ott a hangvezérlés is egy helyen van megoldva. A hibaelhárításról ne is beszéljünk, ugye már említettem az AMD driveres gondokat, amit nem lehet csak egy uninstall-ra kattintással megoldani. Nem azt mondom, hogy lehetetlen eligazodni, mert nem az. Egyszerűen csak jóval több a meló vele, mint egy olyan rendszerrel, amit az ember már jól ismer, és ez lehet Linux vagy OS X is. A különbség, hogy előbbire van a legkisebb igény a piacon.

  • #58000384

    törölt tag

    válasz #40553216 #127 üzenetére

    "Kevésbé méregdrága formában, ugyebár."
    Az senkit sem érdekel, amíg a munkáltató megköveteli, akár egy bulvármagazinhoz is, szóval teljesen irreleváns, hogy a fizetős szoftver az ki lett-e fizetve, vagy sumákolnak. Ez más tészta.

    A színkezelést úgy állítja a júzer, ahogy akarja, csak a gond az, hogy ehhez támogatást kellene adnia a cégnek. Aztán lehet órákon át fejet vakarni, hogy miért olyan ronda a nyomtatott kép, ami tök más az ügyfélnél is, meg a segítő ügyfélszolgálatosnál is, és hogy miként lehet ezt megoldani az X. verziójú Ubuntura épülő Körte OS-en.

    A magyar nyelvről annyit, hogy elég sok disztrót próbáltam, de még az Ubuntu sem volt képes letölteni a 4-es LO-t annak idején, amit kézzel megtettem terminálból, és annak ellenére, hogy letöltettem vele a magyar nyelvet is, full angol volt az egész, ráadásul a rendszerben mindenhol a 3.5-ös verzió látszott. Aztán netes leírások alapján felraktam újra a magyar nyelvet hozzá, és az átállítás után nem volt menüsorom, nem jelent meg szöveg. Máshol magyar volt, de ez így egy rakás ... volt. És tökmindegy, hogy mi volt a gond, ha ennyire egyszerű elcseszni valamit, akkor az nem jó.

    Az Office meg nem érdekel, hogy nincs XY nyelven, mert nekem magyarul kell, azt veszem meg. A többit meg magasról. LO-n sem szórakoztam volna a nyelvekkel, ha jó lett volna.

    Ajánlom a mondandóm többi részét is olvasásra a Gnome-ról, meg arról, hogy minden beállítást el kell rejteni, meg Gnome Tweak Tool kell alap dolgokhoz, nincsenek asztali ikonok, stb. Engem az sem érdekel, hogy átrendezgeti az alkalmazásokat a listájában, meg berakja az Alkalmazások alá azt, amit telepítek, ahhoz sem kell ugyanis agysebésznek lenni, hogy Windowson megtaláld 2 kattintással amit keresel. Windowson alapértelmezetten (7 és előtte) a gyártó/program neve alapján megtaláltad amit kerestél (az ábécé ismeretében), 8 alatt szintén, csak jobban szem előtt van. A rendszer beállításaira és kezelésére meg van Vezérlőpult. Egyébként a hangnemből vissza, ne nézz légy szíves hülyének.

    CPT.Pirk: Sajnos ha a gyártó nem támogatja a hardvert, akkor nem sokat lehet tenni, bár azért a 8 (és a 7 is) visszafelé többségében kompatibilis a régi driverekkel. Nekem is kellett még Vistás driver is anno 8-ra, amíg nem sikerült beszereznem a legújabbat, de azzal sem volt bajom. Mondjuk hangkártyáknál szokott ilyen gond lenni, de van ismerősöm, akinek valamilyen régi Sound Blaster kártyája van, és XP-s drivert erőltetett fel Win7-re, és még működik is neki.

    A Gnome-nak az egyenes ellentéte a KDE. De mondjuk egy OS X vagy Win8 után a Unity nem vészes, szerintem az a legbarátságosabb ilyen téren.

    szerk. Amúgy abba mióta tudunk beleszólni, hogy mire megy el az adó? Mert akkor én is megyek toporzékolni a stadionok miatt, mert nem szeretem a focit :D

    [ Szerkesztve ]

  • #58000384

    törölt tag

    válasz King Unique #129 üzenetére

    +1 :) Amúgy le sem írtam, amit szerettem volna, hogy ez ugye általános és középiskolásoknak szól, a felsőoktatásban elvileg a Dreamspark van. Na az nem érhető el minden egyetemen, vagy csak részben, az ingyenes programokkal, vagy régebbi Office-szal, legalábbis ha jól tudom, mert a tartalom az intézménytől is függ.

    [ Szerkesztve ]

  • #58000384

    törölt tag

    válasz #40553216 #133 üzenetére

    De könyörgöm, szerinted egy PS-t hol használnak? Ahol van grafikai munka. Alapból nem értem mit problémáztok ezen, nagyon erősen kell koncentrálni, hogy ezt félre lehessen érteni, de nektek folyamatosan sikerül.

    Nekem is magyar volt az LO, miután azt adták az új kiadáshoz. Az egész hercehurca akkor volt, mikor megjelent a 4.0, és nem lehetett rendesen frissíteni. Azt sem mondtam, hogy ez a lehetőség az LO-ban hülyeség vagy felesleges, főleg, ha ingyenes. De azért ez elég gyenge érv pl. a kompatibilitással szemben.
    Nem a gyorskeresésről beszélek, hanem a start menüről és a kezdőképernyőről. A Vezérlőpult sem gyorskereső.
    A gyártós probléma a 8-as kezdőképernyővel meg van oldva, vagy éppen azzal, hogy tudod milyen programot telepítettél. Még ki is emeli az elején. Ha nem tudod, hogy mit keresel, akkor átfutod a szemeddel és megvan, de szerintem ez nem igényel magyarázatot.

    King Unique: Hát igen... és azért valljuk be, az esetleges érettségit leszámítva komolyabb igény a felsőoktatásban van egy megfelelő Office-ra.
    Elméletileg licenckorlát mindennél van, ami Tisztaszoftveres, MSDNA-s vagy Dreamsparkos, a jogviszony megszűnésével törölni kell a szoftvereket, de a 365-nél ezt folyamatosan lehet ellenőrizni.

    bambano: Arról volt szó, hogy egy ingyenes programmal is lehet helyettesíteni a vállalatoknál a szoftvereket. Erre mondtam példát, hogy hiába tud rengeteg dolgot egy GIMP, ha a vállalatnál PS van (ami a támogatástól kezdve mindenben jobb). Most hogy ebbe mit képzeltek bele, azt nem tudom, de kissé zavaró, hogy folyton ezen megy a rugózás.

    Gates biztosan jókat röhög otthon a markába (aminek a felét legalább jótékonyságra fordítja, másokkal ellentétben), és igen, monopólium van, satöbbi. De az nem megoldás, hogy csettintünk, és akkor ez meg ez meg ez a cég mostantól teljesen open source programokra áll át. Ez nem megoldás.

    Tudom, hogy nincs joguk telepíteni semmit, de ugye az volt a kérdésed, hogy mi van alapból Windowson, és mi van Linuxon. Na most pl. egy Thunderbird telepítése nem okozhat nagy problémát a gépeken. Elhiszem, hogy meggyőztél egy céget, és ha jól figyeltél, korábban írtam is, hogy van, ahol jobban bevált. De te az összes cégre ezt rá akarod húzni, pusztán abból a két dologból, hogy ingyenes és nem Microsoftos. De ez nem elég érv, ezermillió más dolog is van.

    Hol az a sok javaslat? "Legyen Linux, tanítsanak elveket, ne programokat", hát ezek közül egyik sem működik a mai világban, márpedig most kellene működnie a megváltó megoldásnak.

    #137: Hogyne, előfordulhat, hogy registry-be kell nyúlni, csak éppen baromi ritka, és nem alapfunkciók működésre bírása miatt, hanem pl. a Win8 ablakszegélyének zsugorítása miatt, amire amúgy programok is vannak. Ismétlem: azért kellett hosszasan a netet bújnom és imádkoznom, hogy ne kapjak valami hibaüzenetet, hogy működjön a többi csatorna az elsők mellett. A másik meg a friss telepítésre AMD driver telepítése. Jött a kernelfrissítés, hopp, pánikoltunk következő indításnál, aztán tty1-ből lehetett újra telepíteni a drivert.

    Azok a cégek, amik nem 10 fős Bt-k, azok hidd el, hogy megveszik azt a Windows-t, mert esetleg a farkukra lépnek. Én a programokról beszéltem, nem a rendszerről, hiszen a LO volt szembeállítva a fizetős MSO-val.

    Egyébként (miután Ti dobálóztok Winfanboy-os és hasonló jelzőkkel), el kéne gondolkozni, hogy talán nem az MS sara egészen, hogy a Linux desktopon hosszú évek óta nem tudja átlépni az 1%-ot. Talán valami nem jól működik, vagy rossz az eszme.

  • #58000384

    törölt tag

    válasz bambano #146 üzenetére

    Na, akkor ne csak egy részét próbáljuk megérteni annak, amit írtam, hanem lássuk az összefüggéseket (mert ez sajnos nem nekem nem megy):

    "Amúgy a GIMP is ingyenes, tökéletes, fotórealisztikus rajzot lehet alkotni vele, meg fotókat manipulálni, mégis a méregdrága PS megy mindenhol. A munkáltató meg mondja, hogy otthon azt használsz amit akarsz, de itt PS van. Pont. Akkor melyiket jobb megtanulni?"
    Válaszod: "no, megint az ultimate érv, miszerint ember nem létezhet a földön ps nélkül..."
    Én: "Létezhet PS nélkül, de nézz szét bátran a komolyabb álláshirdetések körül, és csak PS-t fogsz látni."

    Most komolyan kezdjem el vastagon kiemelgetni, hogy mi mire vonatkozik, vagy most már menni fog? Arról ne is beszéljünk, hogy ahhoz tehetség kell, hogy ezt ráértsd a mosogatókra meg a könyvelőkre is akár. Ja, nem,csak valamibe kötelezően bele kell kötni.

  • #58000384

    törölt tag

    válasz King Unique #150 üzenetére

    Komolyan? Hát az milyen jó üzlet :D Bár tudtommal 8.1-re sem lehetett frissíteni, akkor az esetlegesen ingyenes 10-re sem ezekkel a kulcsokkal.

    (#145): Szerintem is az a legjobb, ha a suliban MSO van, aztán otthon lehet mutogatni a különbségeket meg hasonlóságokat az LO és az MSO között, abból baj nem lehet. De ha a gyerkőc gyorsan munkát akar, és túl akarja élni a próbaidőt, akkor nem árt, ha a legelterjedtebb szoftvereket ismeri, ami a munkájához kelleni fog.

  • #58000384

    törölt tag

    válasz King Unique #154 üzenetére

    Na, akkor mégsem olyan rossz a helyzet. Anno elég sok helyen panaszkodtak, hogy nem jelenik meg a Store-ban a frissítés, és azt írták, hogy az ilyen módon ingyen kapott rendszerek nem frissíthetőek.

    llaszlo: Mondjuk ezt már leírtam, sőt, King Unique is, de akkor megint: van heti 1-2 óra számtech a suliban, abban vannak hardverek, kis történelem, meg egy kis office is, esetleg még Windows is. Ebbe hogy szeretnéd bezsúfolni azt a rengeteg elméletet, ami ahhoz kell, hogy a nyolcadikas Dezsőke, és a végzős negyedikes Pistike is tudja felsőfokon a dolgokat?

    bambano: Na, akkor ezt a felesleges vitát lezárom azzal, hogy nézz utána a "példa" szó jelentésének. A többit már leírtam, láthatod, hogy másoknak nem okozott problémát megérteni, viszont az tetszik, ahogy minden egyébtől 2 válasszal elkanyarodtunk ebbe az irányba. A vita teljesen értelmetlen innentől.

  • #58000384

    törölt tag

    válasz King Unique #160 üzenetére

    A letiltás az nem csak kalózberkekben szokás? :D Valami régi beidegződés, hogy az update kiüti az aktiválást. Aztán lehet, hogy így is van, még az XP-s korszakból emlékszek ilyesmi frissítésre, miután előjött egy kis program, hogy meg kéne nézni a kulcs érvényességét.

    Khan13: Én is pont ezt mondom :K MSO-n kívül vannak hardverek, történelem (Neumann és egyebek), hálózatok, meg nem tudom. Nekünk anno programozás is volt Pascalban.

  • #58000384

    törölt tag

    válasz llaszlo #170 üzenetére

    Te meg azt értsd meg, hogy nem mindenki akar a rendszerek mélyére túrni, kívülről ismerni a terminálos parancsokat, értelmezni mikor a Fedora a sudo-ra beszól, meg hogy melyik disztró micsoda. Meg persze miért kell 3 partíció egy rendszernek, és hol vannak a programok fájljai, meg miért vannak szortírozva ennyire, bezzeg az NTFS mennyivel átláthatóbb.
    Engem rohadtul nem érdekel az OS X működése, mert semmi szükségem rá az életben, és megőröltem volna, ha azt tolják az arcomba. Ha majd a főnök kitalálja (de nem fogja), hogy Apple cuccokat kell ezentúl használni, akkor majd otthon továbbképzem magam. Ugyanez a Linuxokkal. Otthon szórakozni jó, de az iskolában inkább a munkára kéne felkészíteni a tanulókat abban a rövid időben, amíg taníthatják, nem mindenféle alapoktól felépíteni egy katyvaszt az átlagember fejében. Az Androidosok közül szerinted hányan tudják, hogy miként működik a rendszer a telefonon? Pedig az aztán a híres Linux.
    Ezt kéne végre felfogni, hogy nem mindenki (már bocsánat a kifejezésért) nagy kocka, akinek az a heppje, hogy a meló mellett cserélgeti a rendszereit, mert olcsó, és 10 évente nem engedhet meg magának egy 25 ezres OEM rendszert. Az ember használja a gépet arra, amire kell neki. Ha ebbe nem tartozik bele az opensource, ezért vagy azért, akkor ez van. Meg ne legyünk okosabbak a vállalatoknál a fotelből, akik biztos túl hülyék, ezért fizetnek egy bizonyos operációs rendszerért.

    Gondolom Te is Trabit veszel autónak, mert az olcsóbb, mint egy Opel, és elvisz a sarki közértbe is.

    Kalandor: Ugye, milyen érdekes? :)
    King Unique: Jajj, nemrégiben olvastam, hogy az Update-en keresztül micsoda adatok szivárognak ki az MS felé, és ott aztán úgy megfigyelnek, hogy csak na! :D

    [ Szerkesztve ]

  • #58000384

    törölt tag

    válasz King Unique #179 üzenetére

    Még régen olvastam,nem tudom, hogy igaz-e, hogy ha random ellenőrzik a jogosságot, és elbukik az illető (nem sikerül bizonyítania), akkor ki kell fizetnie az adott szoftvert.

  • #58000384

    törölt tag

    válasz bambano #182 üzenetére

    Sokat fejlődött sok disztró, ezt aláírom. Ubuntun már majdnem el is lehet felejteni a terminált (kivéve, ha olyan program kell, amiből kispórolták a grafikus felületet, pl. hőmérők, vagy éppen gond van, vagy a csomagkezelő nem listázza az alkalmazásokat, ilyesmi). Korábban írtam, hogy a mai napig figyelem az Ubuntut, és a többi disztró sem egészen ismeretlen, nem a hasamra ütöttem és fikáztam. Alapfeladatokra nem bonyolultabb (esetenként, felülettől függ), kivéve, ha a felrakott programnak nyoma veszik, de foglalja a helyet, és ki kéne gyomlálni valahogy. Na, azok a fájlok hol vannak, mik azok? Mert olyan is van, hogy még a terminál sem látja. Ez volt például egy rosszul sikerült LO telepítés.

    De egyébként mivel annyira kiokosítottál, hogy ne siklassam ki a topikot, akkor ezt a témát zárjuk is le. Köszi.
    Egyébként ez sem normális, görcsös harc valami ellen, amit még meg is értenék, ha hátrányt jelentene a felhasználóknak, mert szar a program. Szerintem nem hülyeség fizetni egy operációs rendszerért, amit sok évig használok, és ne akarjanak győzködni, hogy rosszul tudom, mi a jobb nekem. Persze lehet, hogy csak én vagyok így...

    King Unique: Kemény :D Akkor a Photoshop bajnokok gyártanak maguknak diákot, aztán ennyi? :D

    [ Szerkesztve ]

  • #58000384

    törölt tag

    válasz Apollyon #188 üzenetére

    Igen. Csak éppen nekem nem tetszik az ingyenes alternatíva, az általam használt programok meg vagy nem mennek rajta, vagy nem úgy. Szóval semmi okom váltani. Azt meg nem tudhatod, hogy a túlnyomó többség mire használja a gépét pusztán az alapján, hogy aktívak facebookon.

    Vladi: Összeadtam. Nézd meg, hogy hány ember ért a Windows-hoz, és ahhoz képest hány a Linuxhoz. Így már arányaiban nem is szaladgálnak az utcán. Ráadásul ha olyan sok szakértő van, akkor miért nem terjed jobban a rendszer? Megint az MS tömködi le magát mindenki torkán, akik kínjukban fizetnek, mikor annyi meg annyi ingyenes megoldás van, ami pontosan ugyanazt tudja, és ingyen!

  • #58000384

    törölt tag

    válasz Vladi #199 üzenetére

    A "millió számra oktatják" pont ennyire megfoghatatlan dolog, szóval sehol sem vagyunk. Az viszont tény, hogy desktopon, amibe a kisvállalkozások is bőven beletartoznak, csak 1% a részesedés hosszú hosszú évek óta, pedig volt már "a Vista miatt elterjed a Linux" meg volt már "a metrós csempék miatt Linuxra váltok" is.

    Iscariah: Megismétlem: azon is el kéne gondolkozni, hogy talán az egész Linux-szisztéma hibás, ezzel az összevissza disztrókkal, forkolásokkal, "nyúlkálj bele mindenhol, nehogy az az 1% 500-nál kevesebb rendszerre legyen felosztva", és megérje foglalkozni egy-egy kiadással. Ha minden annyira rózsás odaát, akkor miért nem használják többen? Biztos ott a pisztoly a tarkóknál, az meg se forduljon a fejetekben, hogy az embernek tökéletesen megfelel még úgy is, hogy fizetni kell érte.

    [ Szerkesztve ]

  • #58000384

    törölt tag

    válasz Vladi #204 üzenetére

    Nahát, akkor okosíts fel, kérlek, hogy hol van az a kismillió hely, ahol oktatják a Linuxot :D Ne hagyj a sötétségben, ne hagyj, én is a többséghez akarok tartozni, akik Linuxot használnak! :D

  • #58000384

    törölt tag

    válasz Vladi #206 üzenetére

    Nem cikiztelek, sajnálom, ha így jött le. Arra reagáltam, hogy egyikőnk sem tud konkrét számokat mondani. Abból indultam ki, hogy nem sok helyen vannak olyan állásajánlatok, hogy Linux ismeretek kellenek, ellenben alapszintű MSO ismeretek sokkal inkább. Meg utána írtam az elterjedtséget. Ha csak 1% a desktop Linux részesedése, szerinted mennyire van igény az ilyen szakemberekre? Ott, ahol komoly szerverek vannak, vagy renderfarmok. Ott a Linux brillírozik, és kell is a meló, de ez persze nem jellemző, ha a nagy egészet vesszük alapul.

  • #58000384

    törölt tag

    válasz bambano #210 üzenetére

    Ez jó! De mondtam én, hogy nincs ilyen hely? Meg hogy nem lehet fizetést kapni érte? A Linuxos szervereket nyilván működtetni is kell valakinek, aki nem lehet kutyaütő.

    De arról volt szó, hogy miért vagy miért nem éri meg lecserélni a vállalatoknak tömegesen (ezzel megdöntve az MS monopóliumát, ugye) ezeket a fizetős szoftvereket. Meg a kérdés, hogy miért áll hosszú évek óta 1%-on a részesedés, és miért mindig más a hibás?

  • #58000384

    törölt tag

    Azt hiszem én itt hagyom a topikot, de a véleményem (ennyi eszmecsere után) még leírnám:

    * Jelenleg szinte mindenhol MS termék van használatban, a munkáltatók zömében ezt kérik. Előfordul más is, LO, vagy akármi, de nem ez a jellemző.
    * Az iskolában nincs elég idő, hogy a szoftvereken belül az elméletet kellő mélységekben tanítsák, ezért azt a programot oktatják, ami messze piacvezető. Így is arra panaszkodnak, hogy a gyerekek le vannak terhelve a sok óra miatt, biztosan nem az infóórák számát fogják növelni.
    * Otthon is meg lehet tanulni az ingyenes programok használatát, ha valaki ezt érzi szükségesnek, ennek nincs akadálya. Minél több szoftvert ismer az ember, annál jobb, viszont ennek nem az a módja, hogy a suliban mindent beleerőltetünk a gyerek fejébe az órán. A munkahelyén történő változásokhoz pont úgy kell alkalmazkodnia, mint egy esetleges MSO-ról LO-ra váltásnál.
    * Ha egy cég ki tudja gazdálkodni az átállást úgy, hogy semmiben sem romlik a teljesítmény, akkor gazdálkodja. Ebben nem akadályozza meg senki. Viszont az, hogy a cégek nem váltanak tömegesen ingyenes megoldásra, nem a tudás hiányát mutatja, valószínűleg jobban tisztában vannak a dolgaikkal, mint mi otthon, és az MS termékeit találják a legjobb ár/érték arányúnak.
    * Nem mindenkit érdekel az informatika, nem mindenki akarja beleásni magát a dolgokba, elég, ha az igényeinek megfelel ami van, és élheti mellette az életét, ami más körül forog. Ezért fogy annyi Mac, meg Windows. Emiatt nem lehet elítélni senkit, mindenkit más érdekel.
    * A fizetős szoftverek támogatása kicsit más, mint a teljesen ingyeneseké, ráadásul a fejlesztése is biztosabb (hiszen fizetsz érte, pl. támogatásért vagy előfizetést). Nem fogják alapjaiban megváltoztatni, vagy eltörölni bármire hivatkozva. A vállalatok olyan cégek termékeiben bíznak, amik mögött van pénz és fejlesztőgárda, nem pedig veszteséges (Canonical) vagy nonprofit cégek szolgáltatásaira, esetleg magánemberekre. Ez alól is van persze kivétel, de megint csak nem ez a jellemző. A nagyvállalatoknál is sűrűn megfordul a Linux (RHEL), ez is tény, de ott komoly üzlet van mögötte és nem is ingyenes.
    * Nem biztos, hogy egy teljesen szegmentált, 30 darabra szakadt piac lenne a jobb, ahol nincs egy Windows, hanem van sok sok rendszer, amire mindre támogatást kéne nyújtani és fejleszteni az apróbb-nagyobb eltérésekkel együtt. Ha meg nem buktatunk egyben Microsoftot, akkor sehogy sem, nemde?
    * Mobilfronton 80% körül van az Android, ami a Google terméke. Gyakorlatilag ha valaki rendesen használni szeretné az áruházzal együtt, akkor a Google ott van. Ez nem akkora baj? Dehogynem, de ettől még egy amúgy bevált rendszer az, működik és az emberek szeretik, a mi véleményünktől függetlenül.
    * Az MS Office és Windows szolgáltatásaival amúgy nincs gond, és (a piacvezető szerep miatt) mindennel kompatibilisek, amire szükség van.

    Remélem sikerült összefoglalnom, további jó csevegést! :)

    [ Szerkesztve ]

  • #58000384

    törölt tag

    válasz azbest #456 üzenetére

    Nem rosszból, de az nem kritika a termék felé, vagy érvelés mellette, hogy "balfasz vagy, mert nem tudod használni... meg más se", "szar tanár vagy, nem tudsz tanítani", "jobban tudom a forgós székemből minden cégről, hogy mi jó neki", "ékezet nélkül írsz/elírtál egy szót, ezért amit mondasz, csak hülyeség lehet", "ha nekem jó, akkor neked is jó lesz, ha beledöglesz is", meg ez az "apró darabokra szedem a hozzászólásod, kontextusból kiemelve, szóról szóra írom, hogy hülye vagy, meg loool". Egyesek meg a tisztelet szót sem nagyon ismerik, márpedig így nem lehet komolyan venni őket.

    Ez egy hír arról, hogy ingyenessé vált egy MS termék, ami éppen fizetős és piacvezető is, a térítő meg piactorzítást kitárgyaló hozzászólásoknak egy erre való topikban kéne lenniük, nem ennél. Én akkor hagytam abba a diskurzust (bár előbb kellett volna), mikor huszonötödször is abba kötöttek bele egyesek, hogy példának a PS-t és GIMP-et hoztam fel (az ingyenes és fizetős programokról szóló hozzászólásban), mert a felmosót taszigáló alkalmazottnak úgysem kell PS, én meg hülye vagyok. Nem tudnak érvelni, sem vitázni. Egyetértek azokkal, akik szerint a topik tele lett szarva, már elnézést a kifejezésért.
    Én meg azt látom, hogy akik érdemben hozzászóltak a témához, azok egyszer sem vitatták, hogy a Linux egy használható rendszer lenne, ellenben a másik oldalról repkedtek a "winfanboy", "rabszolga" és "winfos" stílusú jelzők. Lássuk meg a gerendát, ugye.

    [ Szerkesztve ]

  • #58000384

    törölt tag

    válasz Kasya #461 üzenetére

    Voltak, csak sajnos elvesztek ebben a tengerben, ami itt van. A más szempont nem baj, az a baj, amit fentebb írtam, márpedig nem kellett 60 hozzászólás ehhez, hogy meginduljon a szokásos lavina a személyeskedés és okoskodás irányába és az is egyértelmű, hogy melyik oldalról érkeztek a durvább megjegyzések és az elfogadás teljes hiánya. Ha leírtad, hogy MSO-t használtál eddig is, ezután is, akkor te voltál a hülye ezért meg azért, így az embernek nincs kedve semmit írni ide.

    bambano: Nevezd, aminek szeretnéd, ha ettől jobbnak érzed magad, már bőven megmutattad, hogy nem vagy képes normálisan vitázni egy témában, és ezzel a gondolattal nem vagyok egyedül.

  • #58000384

    törölt tag

    válasz pzstm #470 üzenetére

    Hopsz, elnézést, rosszul olvastam. Ehhez az MS "csak" 1TB tárhelyet ad, az előfizetést meg az iskola kezeli, ahova a diákigazolványszám szól.

Új hozzászólás Aktív témák