Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!
    Router-t szeretnék venni, de egyelőre nem tudom, hogy melyik lenne jó nekem. Ebben kérném a segítségeteket!
    ■ Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szintek, szomszédok) lenne használva? Elsősorban egy szobában lesz. De nem lenne baj, ha átmenne a szomszéd helységbe is a jel, ami 10 méteren belül van és valószínű, hogy tégla. Vízvezeték rendszer kérdéses, 1 méter magasságig van néhány cső, de nem tudom, hogy itt megy e fel a következő lakásba vagy máshol. Nem egyforma a két lakás elrendezése.
    ■ Mennyi és milyen kliens eszköz/adapter használná? Ezek közül mennyi az AX (WiFi 6) szabványt ismerő telefon, tablet vagy laptop? Egy wifi 6-os telefon van, ennek kellene a szomszéd helységben gyorsabbnak lennie. Időnként lenne egy RPi4-es rácsatlakozva. A hely közelsége miatt lehet, hogy inkább kábellel, mint wifivel. Van egy wifis Espon nyomtató és egy 3d nyomtató, ami szintén wifis. Tudtommal egyik sem tudja az 5 GHz-es sávot. Néha egy Surface Pro 7 is lóghat rajta, de így fejből nem tudom, hogy mi a wifi szabványa. Ami fontos, hogy rá lenne kötve egy számítógép, aminek ki kell tudnia használni az 1 Gbit-es adatátvitelt kábelen.
    ■ Milyen net sebesség mellé kellene az eszköz? 1 Gbit.
    ■ Mennyi pénzt szánsz a beszerzésre? Lehetőleg pontos összeget írj! Természetesen a minél olcsóbb megoldás érdekelne, de 100€-nál nem szeretnék többet rákölteni. Sőt, jobban örülnék valami 50€ körülinek. De gagyit sem akarok. Vagy amelyik nem bírja a tempót, a klienseket, gyakran kell újraindítani, resetelni. Legyen stabil napi 24 órában az év 365(+1) napján.
    ■ Milyen egyéb igények vannak a routerrel szemben? Nem szeretnék több SSID-t és azok váltogatását. Szóval a router-nek a fő router SSID nevét kellene használnia. A telefonnak és a többi eszköznek meg arra kellene csatlakoznia, ami az erősebb és stabilabb (ezt a telefon teszteli és, ha nem elég stabil, akkor képes átváltani 5G-re). A két router-t mindenképp kábellel akarom összekötni, hogy meglegyen a sebesség. Nem szeretném, ha két hálózatom lenne. A fő router szolgáljon ki minden eszközt, mintha a másik router ott sem lenne. Ez fontos, hogy ne legyen bonyodalom az IP címekkel és az eszközök elérésével, mert a fő router-en is lóg pár eszköz.
    4+1 LAN csatlakozó legyen rajta legalább. 4 felé "osztja" az 1 "bejövőt". Legalább 1 Gbit-esek. A "bejövő" lehet gyorsabb is.
    A fő router egy Fritz!Box 6690 kábel modem-router és egy port tudja a 2,5 Gbit-et is.
    Nem tudom, hogy a kevésbé ismert router-ek mennyire megbízhatóak, a kínai márkákkal (Xiaomi, Huawei) szemben, hála a propagandának, elbizonytalanodtam. És volt két rettenetes Huawei készülékem is. Szóval ezeket csak akkor, ha 100%-ra azt mondjátok, hogy megbízhatóak.
    Ti mit ajánlanátok?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Gubek-Einste #98361 üzenetére

    Köszi!
    Az összefoglalóban olvasottak alapján pont attól féltem, hogy csak Fritz eszközt választhatok.
    Amit ajánlottál, az nem igazán felel meg a kívánalmaknak. Legalábbis nekem úgy tűnik, hogy nem LAN kábelen keresztül csatlakozik egymáshoz a két készülék, így az 1 Gbit erősen kétséges. A rajta lévő két csatlakozó a kliensek kiszolgálására való. Legalábbis a promó anyagból nekem ez jön le.
    Nincs olyan eszköz, ami nem csak a saját márkájával, fajtájával kompatibilis? Valami univerzális? Ez esetben akkor belefér a számomra kevésbé ismert márkák készülékei is, akik hajlandóak voltak valami univerzálisabbat csinálni.
    Vagy, ha kiveszem a telefont az egyenletből, akkor a szobában lévő wifis eszközökre beállíthatom fixen a közeli eszköz wifi-jét, azok nem fognak vándorolni, de fontos, hogy a hálózat minden tagja lásson mindenkit.
    Fritz-re csatlakozva van másik gép, amiről el kellene érnem az új eszközre csatlakozó nyomtatókat és az ott lévő számítógépet is gond nélkül. A legjobb lenne, ha a hálózaton lévő eszközök megtartanák a már fixált IP címüket.
    Esetleg, ha kapok némi támpontot, hogy milyen paraméterekre figyeljek a leírásokban, akkor magam is sokkal jobban utána tudnák nézni. Vagy ez ilyen olvass el minden cikket és tesztet a készülékről program lenne?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz domedee #98375 üzenetére

    Szia!
    Ha már van erkély, akkor esetleg valami kültéri megoldásos irányított antennás dologgal kellene esetleg próbálkozni.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz domedee #98387 üzenetére

    Nem tudom. Vannak készülékek, melyekre külön antenna köthető. De lehet, hogy már az is elég lenne, ha a készülékek kint lennének az erkélyen. Igen, ehhez kell LAN-t és tápot is kivinni. Vagy a készüléket lakáson belül tartani és antennakábelt kivinni. Itt törekedni kell a rövidségre. Akár próbából is ki lehetne vinni egy készüléket és megnézni, hogy úgy fent milyen a jelerősség. Egyáltalán érdemes e benne gondolkodni.
    Volt, hogy antennát tettem egy router antennája helyére, hogy jobb kapcsolatot érjek el. Nem volt drága az antenna. Nagyjából 20x20 cm-es lehetett és úgy 1-2 cm vastag. Kicsit segített. A másik készülékre nem tehettem antennát, mert nem az enyém volt. És sajnos azt sem engedték meg, hogy UTP kábelt húzzak ki. Ráadásul két router is kellett. Egyiken volt ez az antenna, a másik meg volt a wifi hozzáférési pontom. Az első router vásárlásánál nem tudtam, hogy a két antenna nem azt jelenti, hogy "két wifi hálózathoz" csatlakozhatok. Ahhoz két wifi modulnak is lennie kellett volna a készülékben. De az nem volt.
    Ez nem annyira feltűnő, és, ha valaki reklamálna, rá lehet fogni, hogy "otthoni" hálózat két lakás között, aztán nem kell beengedni senkit.
    A kábellel az a gond, hogy abba tényleg beleköthetnek. Ilyen szempontból az épület tulajdonosát kellene megkérdezni a lehetőségekről. Azt a kábelt valahogy rögzíteni kell a falhoz. Olyat venni, ami ellenáll az időjárás viszontagságainak. És még ki tudja, hogy milyen előírások vannak.
    Most nem rendőrt játszom, mert az nekem sem tetszik, hogy itt egyesek elviszik a témát arra, amerre nem kellene.
    Viszont rosszakarók bármikor lehetnek. Vagy egyszerűen csak irigyek, kötekedők és bejelentők. Én inkább ettől tartanék.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz domedee #98389 üzenetére

    Úgy tudom, hogy neten véve 14 nap visszaküldésed van.
    Boltban véve 3 napod.
    Indokolni nem kell.
    Azt nem tudom, hogy Magyarországon az online kereskedők el szoktak e térni ettől pozitív irányban. Németországban gyakori a 30 nap, de néhány helyen a 100 nap is. És nagyon gyakran állják a visszaküldést is.
    Esetleg a meglévők közül egyet kirakni, egyet felvinni, csak a próba kedvéért. Adna némi támpontot.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz domedee #98391 üzenetére

    Ebben sajnos sokat nem tudok segíteni, mert pontosan nem tudom a mesh-t sem.
    Ami infóval találkoztam, az alapján a tp-link-en belüli családok is csak önmagukkal kompatibilisek, másik családdal nem.
    Hogy a Xiaomi is így játszik e, esélyes.
    Régen egy hotelban laktam. Amerre mentem, mindenhol rajta lógott a telóm a wifin. Pedig ott több különböző márkájú router szolgálta ki a vendégeket. Az SSID ugyan az volt. Nem tudom, hogy csinálták meg, hogy a kliensek gond nélkül vándoroljanak a routerek között.
    Nekem úgy tűnik, hogy az AIoT már egy másik család.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Vasti74 #98490 üzenetére

    Szolgáltatótól nem tudsz bérelni normálisat?

    Németben szerencsére több lehetőség is van. Vagy 3 féle router közül választhatok.
    Először az alapot kértem, az ingyenes. Gondoltam csak nem olyan rossz, még ha csöves is. Hát pedig egy ótvar nagy hulladék. Frissítésnél a LED-ek villódzanak, mint a karácsonyfa izzósor. Baromira zavaró fényes fehérek ráadásul. Ha egy új eszköznél beállítom az IP-t static-ra, akkor azon a gépen biztos, hogy nincs percekig hálózati elérés, amelyikről a beállítást csináltam. Legszívesebben egy csavarhúzót állítottam volna belé, az megy a csőhöz.
    Aztán néztem, hogy amit még lehet tőlük kérni, az 8€ havonta. Ha megveszem magamnak, akkor 280€. Úgyhogy béreltem inkább, mert két évre így olcsóbb. Aztán meglátjuk, milyen csomagajánlatuk lesz két év múlva és hova fejlődik a technológia. A wifi7 már a nyakunkon.

    Másik megoldás, ha a szolgáltatói eszközt modem módba teszed és mögé kötsz egy olyan router-t, amilyet akarsz, de nem kell annak modemesnek lennie. Így olcsóbb lehet vagy ugyanannyiért jobb hardvert kapsz.

    Volt DSL-es fritz-em is. Szolgáltatótól. Szerettem. Jól működött. A pincében szerintem meg is van az utolsó, mert úgy emlékszem, hogy nem kérték vissza szerződésbontáskor.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz _seth_ #98510 üzenetére

    Fogalmam nincs, hogy pontosan mi is az a mesh.
    De nemrég vettem egy AX53-as router-t azok után, hogy itt kiderült, a mesh-hez és a fő fritz routeremhez fritz router kellene. Az meg túl drága megoldás lenne.
    Összekötöttem a két router-t kábellel. Ez is volt a cél. A TP-Link-et az első bekapcsolásnál mindjárt AP-be tettem, wifinél megadtam a fritz-ben is megadottakat és csodásan működik a dolog. A telefonok arra csatlakoznak fel, amelyiket jobban elérik. Nem kell átcsatlakozni, nincs reklamáció, csak mindig jó net. Az átkapcsolást onnan látom, hogy ahol eddig nagyon gyenge volt a jel vagy épp reklamált, hogy inkább 5G-re vált, mert gyenge a kapcsolat, most teljes térerőt mutat a kis szimbólum.
    A fritz-ben látni, hogy nincs mesh-ben a másik router-rel.
    Szóval úgy látszik, hogy az eszközök problémamentes vándorlása nem csak mesh-sel működik.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Vasti74 #98549 üzenetére

    Szia!
    Ha ennyire bizonytalan vagy, akkor vedd az újat, amit visszaküldhetsz és visszakapod a pénzed, ha nem tetszik. Ezzel nem bukhatsz.
    Aztán veszed az AVM-et, ami meg végleges lesz. Hacsak nem adod el és térsz vissza a TP-Link-hez.
    De akár veheted újonnan is az AVM-et kipróbálásra, aztán visszaküldöd és veszed a használtat. Pénzt spórolsz.

    TP-Link routerem régen volt. 5 éven belül tönkrementek. Nem bírta a LAN része. Csak az a baj, hogy ezt kiszűrni sokszor nagyon nehéz. Viszont 5 éves gari volt rájuk. Ennek ellenére most egy olcsó TP-Link-et vettem, amire csak 3 év a gari. A Fritz kiegészítése WLAN-ban, egy másik szobában.

    Fritz-em volt pár az elmúlt években. DSL és kábel modem kiszerelésben is. Most épp kábeles van. Igazán sosem volt velük gondom. A mostani Fritz nem fed le egy 70 m2-es lakást, de nincs is jó helyen. Egyrészt a föld fölött van úgy 40 cm-rel, másrészt egy hűtő és némi vas is útban van a blokktéglák között a falban. A nappaliban és hálóban jó a jel. A fürdőben és a másik szobában már kevésbé. Ezeknek útban a hűtő. Ezt viszont jól kiegészíti a TP-Link.
    Emellett a 20 méteres LAN kábel 20 cm-rel rövidebb a számítógép új helyére, így a TP-Link beiktatásával ezt is megoldottam.
    A korábbi Fritz csak wifi5-öt tudott, annak rosszabb volt a térereje, mint az új wifi6-osnak.
    A DSL modem-es Fritz-et egy 73 m2-es lakásban használtam, ahol a szoba és a nappali között két falon kellett átmennie a jelnek. Tetőtéri lakás volt és erősen gyanús, hogy padlástérből alakították át. Szóval nem voltak túl vastagak a falak. Így a jel gond nélkül átment a két falon. Bár 16 megás nettel sok mindent nem kellett csinálni, de legalább volt net. Jobb volt, mint a vodás 4G net, ami gyakran akadozott annak ellenére, hogy beszereztem egy nagy tányérmodemet is, mert a huawei hulladék egy katasztrófa volt.

    Neked az a nagy szerencséd, hogy csak két jelölted van.
    50% az esélye, hogy kifogod a jót. De lehet, hogy mind a kettő jó. Vagy egyik sem...

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Vasti74 #98555 üzenetére

    Visszaküldhetik olyan helyre, ahol nem csak bevizsgálják, hanem újat csinálnak belőle és így eladható újkent ismét.
    Én gyártásban javítok. Néha ami kimegy... A lényeg, hogy átmenet teszten. Hogy az mindent észre vett e...
    Amúgy meg gondolj arra, hogy így működik jól jelenleg a gazdaság. Ha nem lenne ennyi fölösleges munka, akkor nagyon sok ember éhezne. A visszaküldés hozzá tartozik.
    És az eladókat sem kell félteni. MM-ből olyan egeret kaptam, aminek a doboza már nyitva volt. Ebay-ről olyan tej habosítót kaptam, amit szintén kibontottak már és nem szépen. Az akku üres volt.
    Lidl-be visszavittem terméket. Nekem nem tetszett, de nem volt hibás. Visszarakták a polcra teljes áron.

    Azért nem fogsz tapasztalati tanácsot kapni a témában, mert minden lakás más, a berendezések és bútorok is befolyásolják, a falakról nem is beszélve.
    Egy router 50 méteres sugarú körben szerintem nem fogja lefedni a területet akkor sem, ha középre teszed. De erre lenne a próba.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Vasti74 #98560 üzenetére

    Ahhoz már nem értek.
    Azt tudom, hogy mikor beállítják a rádiót, akkor antenna nélkül lövik be az erősítési értékeket.
    Hogy utána milyen antenna kerül rá és hogy szórja a jelet, már más kérdés.
    A TP-Link talán tényleg jobb a látható, állítható antennák miatt. Legalábbis erre tippelnék.
    De gondolom erre is vannak paraméterek, melyeket nem minden esetben közölnek a gyártók, így nehéz az összehasonlítás.

    [ Szerkesztve ]

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Tibicsucsu #98568 üzenetére

    Szia!
    A digi-nél panaszkodtál már, hogy nem jó a router?
    Nekem jó régen egy telekomos router-rel volt ilyen gondom.
    Kicserélték és jó lett a wifi a lakásban.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz wrongduke #98608 üzenetére

    Szia!

    Úgy tíz évvel ezelőtt nekem is hasonló problémám volt.
    Először úgy akartam megoldani, hogy vettem egy két antennás mikrotik router-t. (Nem voltak akkoriban még elterjedve ezek a külső antennás, meg sok antennás eszközök, mint ma.)
    Kiderült, hogy ezzel nem lehet egyszerre wifi hálózathoz csatlakozni és wifi jelet szórni. Ahhoz olyan router kell, amiben két wifi modul van. Így csak a számítógéphez lett használva. Sokkal jobb helyre került, mint a számítógép wifi stick-je. Erősebb lett a jel.
    Viszont a mikrotik-et nem egyszerű beállítani, így vettem egy online kurzust, amihez ajándékba adtak egy hAP Lite mikrotik készüléket.
    Úgy lett megoldva a dolog, hogy az első router maradt a helyén, majd kábellel csatlakozott az újhoz, ami AP-ként üzemelt. Vagyis volt wifi és kábeles elérés is. A wifi-s nyomtatómnál sem kellett kábellel vacakolnom, saját hálózatom volt. A telefonon is jobb lett a net.
    Ahhoz, hogy az eszközökön legyen internet, elég volt egy gépen bejelentkezni.
    Ami itt a lényeg, hogy a szálló hálózata a bejelentkezett eszköz IP címét tárolja el. Mivel az első router DHCP kliens módja be volt kapcsolva, így a szállótól kapott IP címet. A router DHCP szerver része is be volt kapcsolva, így az eszközeimnek ő osztotta ki az IP címeket, de ezt nem látta a szálló hálózata. Ha bármelyik eszközről bejelentkeztem, akkor az első router-nek kiosztott IP címhez kötötte.
    Tehát a router-en nem kellett bejelentkeznem a hálózatba, mert úgyis webes felületen érhető el az oldal, az pedig minden esetben elérhető a hálózatra csatlakoztatott eszközökkel.
    PS4-et is használtam így.

    Ma már lehet, hogy másképp oldanám meg. Az első router nem volt olcsó, valami 130€ volt akkor. A második ára lett volna 6000 Ft.

    Azt nem tudom, hogy az olyan márkák támogatják e a wifis WAN-t, mint a TP-Link vagy Asus.
    Az biztos, hogy a mikrotik konfigurálható rá L4-en. Alatta nem tudom.
    A repeater is kérdéses, szerintem annak nincs DHCP szerver része. Úgy meg nem fog menni.

    De talán ezek alapján valaki tud olyan típust mondani, ami megfelelő lehet neked.
    A mikrotik-et azért nem ajánlom, mert nem egyszerű a beállítása. Angolul sok anyag elérhető, van saját wikipédiája is. Magyarul csak a fizetőset találtam. Nekem akkor mondjuk megérte, mégha átszámolva is kb. 200€ volt az anyag. De úgy 4-5 évig használtam a rendszert így. Aztán még pár évig más konfigurációban, kiegészítve egy mikrotik LTE nagytányéros modemmel.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz viperabácsi #98639 üzenetére

    És a kliensek is tudnak 2,5Gb-et?
    Nem sok alaplapban van ilyen gyors interfész.
    Ha esetleg üzemeltetsz valami házi szervert és abban van, akkor megérheti, mert bár a többiek nem tudják a sebességet, ellenben egyszerre több eszközt is ki tud szolgálni gond nélkül.
    Bár otthoni környezetben szerintem elég ritka, hogy ez kelljen.

Új hozzászólás Aktív témák