Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Viszonylag mély szakmai ismerettel rendelkező kedves fórumozók segítéségre lenne szükségem egy hobbiból végzett mellékállás remélhetőleg hasznos munkaeszközéül szolgáló laptop kiválasztásához.

    1: A legfontosabb és viszonylag speciális tudást igénylő kritérium (amit a munkaeszköz jelleg diktál) az, hogy legyen HDMI és/vagy DisplayPort kimenet, amin jó minőségben tud YCC jelformátumot kijuttatni a VGA (akár diszkrét, akár integrált vagy mindkettő). Ennek buktatói:

    A.) Legjobb tudásom és tapasztalataim szerint asztali fronton HD5xxx és GTX3xx óta van fake-YCC mód, tehát a Cypress és Fermi utáni diszkrét GPU-k elvileg mind tudják, ráadásul megfelelő minőségben. Csak hát az nVidia például biztos hogy szeret többször átnevezni egy jól bevált régi GPU-t és mégsem olyan biztos, hogy a mobil variánsokban is tényleg minden úgy működik, mint az asztali VGA-knál.

    B.) Az AMD APU-it egyáltalán nem ismerem, csak felteszem hogy tudják (és olyan minőségben, mint az asztali kártyák). Az itthoni i5-2500K Sandy Bridge CPU-m grafikus magja tudja, viszont elég gyenge minőségben (elsávosodnak a gradiensek: nincs utána ditherelés vagy máshol erős a kerekítés az RGB->YCC átszámítás után és a dither előtt, esetleg szimplán bugos a funkció).

    C.) "A" és "B" metszetében állva: nem tudom melyik platform (alaplapi chipset) hogy van bedrótozva: Az energiatakarékosság miatt sokszor lekapcsolható a diszkrét VGA, ami azt jelentheti, hogy annak a képe is mindig az integrált grafikus magon megy át (és le merném fogadni, hogy ilyenkor mindig RGB-t olvas ki a CPU a frame-bufferekből, tehát YCC-t legfeljebb az integrált GPU csinál belőle, így annak is tudnia kell, de így már meredeknek hangzik, hogy működjön). De lehet, hogy bizonyos esetekben közvetlenül van bedrótozva a diszkrét VGA is a HDMI vagy DP portra, esetleg másképp, de valahogy meg van ez oldva. (Ezt is sajnos nem tudom és nem tudok elég sok laptopot végigtesztelni, amit meg is tudnék venni...)

    2: Ár: jó lenne nettó nagyker 100kHUF alatt megúszni, különben nem érezném úgy, hogy a hobbiól végzett mellékállás során valaha is megtérül ez a beruházás. (A mostani laptoppal is csinálgatom, csak kényelmetlenebb és lassabb. A minőség rovására viszont nem megy így sem...)

    3: Egy kézzel is pakolgatható lenne kényelmes, tehát ~15"-ra és könnyű műanyag vázra gondoltam (magnéziumra szerintem nem futja a keretből...).

    4: Számítási teljesítmény és akkuidő: közepes

    - A CPU-ból csak az indokolja a közepest, mert szarul (zabál több magot is, csak tudnám mire, mert közel sem látszik indokoltnak, más progi 1 magon fürgén megcsinálja, csak az egyéb okból nem jó néha) vagy régi gépre (1 mag, semmi SSE...) vannak optimalizálva a progik, amiket használok.

    - GPU-ból van némi "szakmailag indokolt igény", de pl. az asztali 2500K-mba integrált GPU is vígan elég. Valahol az izmosabbra tuningolt 8600M GT környékén van a limit, szóval bármi értelmesebb (nem leg-leg alja) új GPU megteszi (de a 8600M GT pl. még nem is hallott YCC-ről -> ez van a mostaniban).

    Azért gondoltam egy i3-2xxx procira, mert ha minden kötél szakad, akkor ha kicsit bénán is, de tuti kitolja az YCC-t. (Na jó, mondjuk várjunk még a mobil chipset driverek mit gondolnak erről, de valahogy csak meg lehet oldani...), elég gyors tud lenni és jól bánik az energiával, tehát nem kell nehéz, sok cellás akku, hogy legyen némi akksis üzemidő. (És astali gépben nagyon bevált nálam az SB platform.)

    De ugyan úgy jó nekem egy AMD APU is, ha teljesíti a fenti feltételeket (leginkább ugye a kritériumot, az YCC-t, lehetőleg jó minőségben).

    Bármi tipp?
    Vagy hozzá tud legalább szólni bárki ahhoz a "bedrótozás" kérdéskörhöz?
    Mely platformokon hogy van megoldva a több GPU-s üzem, hogy jut el a diszkrét GPU-ból a kép a HDMI-re: közvetlen vagy csak közvetve CPU RAM-on keresztüli frame-buffer kopizással...? (Mint mikor asztali gépbe is több VGA-t pakol az ember SLI/CF nélkül, és mindig az renderel, amelyiket kiválasztjuk, de attól még mindegyik kártya minden kimenetére kötött kijelzőre áthúzhatjuk az ablakot, az adott kártya csatlakozóját viszont nyilván az adott hardware limitálja...)

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Dyingsoul #3788 üzenetére

    A 12.6 WHQL-nek elvileg mennie kéne. -> amd.com
    Esetleg még egy friss béta, amiben szinte minden kártya benne van: [link]

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz janos666 #3787 üzenetére

    Válaszolok akkor magamnak. :DDD (ha véletlenül nem vagyok teljesen egyedül.)
    Hosszas nézelődés után arra jutottam, hogy az AMD Trinity platform ideális lehet erre a célra. Azon belül pedig például a már Magyarországon is kapható ASUS K55DR-SX087V sem tűnik rossznak.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Borote #3890 üzenetére

    jogos a feltételezés, mert az alap képet Optimus esetén az IGP adja

    Minden GPU RGB frame-buffereket használ, YCC-t csak úgy tud kiküldeni, hogy valahol a HDMI encoder előtt még átkonvertálja. (Nem tudom pontosan hogy működik, egyedi gyártói megoldás mindkét cégnél ez a fake-YCC mód.)
    Az iGPU viszont szerintem csak az eredeti RGB frame-buffereket tudja kopizni a memóriából, tehát bukta az SB. (Maga az SB is tud ilyen fake-YCC módot, de csúnyán elsávosodik tőle a kép a 2500K-m esetén és gondolom a noteszgépeknél sem jobb a helyzet. -> Átszámítás után vagy legalább 10 bitet kéne kiküldeni, vagy ditherelni 8-ra, amit az Intel nem tesz meg, csak az AMD és nV.)

    És tudom, hogy ezt laptopja válogatja, hogy mit hogy kötöttek be, de ez a probléma, hogy ehhez nem sokan tudnak hozzászólni, magamtól pedig nehéz kinyomozni, hogy melyik laptop az, amin nem okozna gondot az SB/IB iGPU-ja. (Egy ismerősömnek pl. vagy egy méreg drága HP notija, amin tökéletes a dolog, de nekem az ide nem opció. És nem tesztelhetek végig mindent...) Még az sem garancia, hogy feltüntetik a 3D-t, mert még adódhatnak meglepetések, hogy mikor mit enged meg a driver és mit nem.

    Ezért szeretném, hogy vagy csak egy integrált Radeon legyen (azokból a Trinity előttiekkel sincs gond YCC ügyben, így felteszem most sem lesz), vagy esetleg amellett legyen még valami. De nem nagyon akarok játszani rajta (ha mégis eszembe jutna így elütni az időt valahol ezzel a notival, akkor sok régi kedvencet is előhúzhatok, ami tuti elfut ezen is), renderelni sem kell semmi komolyat (CAD talán fut majd néha rajta, de csak wireframe módban, leginkább 2D-ben). Elég ha FullHD 3D filmeket le tud játszani egy egyedileg módosított (szokásostól azért jóval éhesebb) DirectX-es rendererrel (de kb. egy asztali Geforce 8600 GT szint már elég).

    munkaeszköznek nem vennék K szériás Asus-t

    Ennyire megbízhatatlanok? Széthullik a házuk, vagy az alaplapjuk épül fel a szokásostól is olcsóbb kínai alkatrészekből?

    Inkább hobbi-mellékállás ez a "nagy munka", nem 24/7 és nem életbevágóan kritikus feladatokat látna el a gép.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Borote #3890 üzenetére

    A Toshibával az a gond, hogy szerintem még nem forgalmazzák itthon. Trinity APU-val még csak ezt az ASUS-t és az Acer Aspire V3-551 notikat találtam, de az ASUS-ra több a garancia és olcsóbb is (amúgy pedig kb. ugyan az van bennük, leszámítva 4Gb RAM pluszt az Acer-ben, de több a felár).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Borote #3900 üzenetére

    Ó, szóval így a Toshibától kapnék:
    - gyorsabb Radeon VGA-t (kétszer annyi shader procival biztos nyer, akármennyit újított a Terrascale 3.0)
    - AMD helyett Intel CPU-t, amiben viszont fele annyi mag van, bár örülnék én, ha minden software használna legalább kettőt, és ahogy én elnézem, az i3 két maggal is leveli szintetikus többszálú tesztben azt a négy magos AMD csodát :F 4500M és i3-2350M. (És buknék olyan csoda új utasításkészleteket, amiket majd 5 év múlva használ is pár software. :DDD)
    - Az üzemidő persze kevesebb (de elég 2 óra), az anyagminőség viszont elvileg jobb.

    Nem hangzik rosszul. :C

    HP 4535s:
    Szép ez a fém borítás, nagyon tetszik a külső design. :B Viszont az a CPU+GPU azért már jelentősen gyengébb, mint a fenti Toshiba vagy épp a korábban említett ASUS. (Ja, én mondtam hogy nem kritérium a sebesség, de azért ökölszbályént minél gyorsabb, annál jobb, és egy gép inkább legyen gyors, mint szép...) De azért még itt hagyom egy darabig a lista végén.

    A fenti két gép kijelzőjéről tudtok mondani valamit?
    Kicsit érzékeny vagyok a különösen szar TN panelekre (Acer-ekben szoktam látni mostanság olyanokat, hogy nem is tudom honnan kaparják össze, mert az LCD korszak hajnalán voltak ilyen látványos ditherzajok a képen, de akkor nem gyártottak még 1366-ot, hogy maradvány lenne. :P)
    Emiatt toltam félre gyorsan az Acer-t a Trinity listáról. De amúgy sem szokott tetszeni az anyaghasználatuk tapintásra és ránézésre sem.

    Kezdem úgy érezni most haladtunk egy nagyot a célhoz, hogy egy kitételnek megfelelő és azon túl jó ár/érték arányú modellt találjunk ebben az ársávban. Köszönöm a segítséget és szívesen fogadok még tippet. :R

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Ez alapján a kép alapján a HP ProBook 4535s-be csak egy HDD fér, ugyanakkor olyan, mint ha lenne még ott egy kis hézag felette. -> Vajon be lehet oda zsúfolni egy 64Gb-os mSATA SSD-t? :DDD Vagy az alaplapon is csak egy SATA csatlakozó van?

    A hardware megfelelne, esztétikailag is nagyon tetszik és biztos tartós is a fém, sőt, árban is találtam egy jó ajánlatot a HP-ra. Az ASUS K55RD csak APU összteljesítményben (2D/3D sebesség és fogyasztás) vetekszik vele. Illetve úgy láttam, hogy az ASUS-ban van üres hely SSD-nek. Bár az is igaz, hogy az akksis üzemidőre is jobb hatással van, ha nem 64Gb-os SSD kerül a HDD mellé, hanem 128-as váltja le, a HDD pedig kiköltözik és csak akkor csatlakozik USB 3.0-al, ha szükség van rá (és akkor legalább van egy mobil winyóm is). :U
    (Csak kényelmesebbnek hangzik, ha az asztali gépből "selejtezhetném" a 60Gb-os SSD-t és oda tehetnék egy gyorsabbat és/vagy nagyobbat, mint ha külön vadászok kis fogyasztású 128-asra.)

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Van esetleg valahol egy viszonylag friss és megbízható/átlátható lista a Kaveri APU-val szerelt notebook-okról? Párat már találtam úgy, hogy pl. árgép szerű keresőkbe beírtam egy ismert notebook gyártó neve után azt, hogy A8-7100 vagy A10-7300 (amitől nem várok >>50% találati pontosságot), illetve itt beírtam a CPU generáció mezőbe, hogy Kaveri (bár ez itt alapvetően csak kész tesztek, nem notbeook-ok közt keres), de vagy nagyon kevés létezik, vagy nem találtam meg felét sem. Amiket találtam, azok számomra vagy hagynak pici kívánnivalót, vagy már aránytalanul drágák, pont egy középutat vélek hiányzónak (elég a legkisebb 4 magos APU és nem kell semmi speciális extra, de mondjuk legyen normális a kijelzője, 400:1-tól magasabb kontraszttal és esetleg 1366-tól nagyobb felbontással - ha nem is rögtön IPS, de egy jobb féle TN legyen, ne egy hulladék...).

    Nem vagyok AMD fan (és ezt konkrétan most nem is saját magamnak, hanem a húgomnak venném, de ennek kapcsán a sajátom cseréjének gondolatával is eljátszottam, ha már kicsit beleásom magam), de azért morbid mód nevetségesen borzasztó, hogy a nagyobb gyártók oldalán vagy nem is lehet CPU gyártó szerint szűrni/böngészni, vagy ha igen, akkor lehet választani Intel, és Intel és meglepetésképp Intel közt (3 generáción át), egyszerűen nem lehet megtalálni a weboldalukon az amúgy kiskereskedelemben ténylegesen hozzáférhető AMD-s modelljeiket sem (amiket kidobott nekem az árgép és társai a fenti módszerrel és már tesztelték is a linkelt tesztoldalon...), mint ha nem is létezne AMD-s notebook.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Tikakukac #89900 üzenetére

    Ha már így említed, hogy tudnál, akkor gyakorlatilag is elmondhatnád, hogy mi az a két modell, amit vállalhatónak tartasz. :))

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Tikakukac #89902 üzenetére

    Ezeket már néztem :U (de azért köszönöm :K).
    A HP EliteBook 755 G2-re gondoltam, hogy aránytalanul drága.
    A Dell Inspiron 5544 csak 1366-os kijelzővel válaszható és nincs ODD (*)
    ---
    Az Acer Aspire E5-551G 1920-as kijelzővel is gyanúsan olcsó, talán túl gagyi (**)

    * Ez mondjuk nem gond, ha van belül hely mSATA vagy M.2 SSD-nek, vagy ha találok nagyon olcsón egy használt 2.5" 512Gb SSD-t (ha mondjuk egy bug-ok miatt elégedetlen 840 EVO tulaj mérgében utánam dobná piszkos olcsón ;]), hogy ne kelljen az ODD helyre gyömöszölni a HDD-t (már sokkal öregebb és kisebb teljesítményű notebook-okban is van értelme SSD-re tenni az OS-t és a gyakran használt programokat...).

    ** Na jó, ez mondjuk olyan, hogy ha 2 év múlva el kell hajítani, akkor sem biztos, hogy jobban megéri, ha egy kétszer annyiba kerülőt használ akár 5 évig (itt ez az Acer vs. EliteBook tényleg ~2x ha az 1920-asat nézzük), mert a 3. és 4. évben már csak kezd majd elavulni. Megint vehetne egy olcsó Acer-t, de gyorsabb CPU-val még újabb 2 évre abból a pénzből, amit ma megspórolna a HP-n. És persze érheti mechanikai baleset (pl. nagyot esik), a HP-re sincs 5, csak 3 év garancia, ha pl. kidől az alaplap, ellophatják, stb... Szóval mondjuk legfeljebb ~1.5x felárig lehet értelme...

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Tikakukac #89904 üzenetére

    Így valószínűleg nem is Kaveri-s lapos lesz. :(
    Ha legalább IPS panel lenne az EliteBook-ban, az már viszonylag szentesítené az árát, de abban is ~500:1 kontrasztú TN panel fityeg (a review-ok szerint, ahol mérték is), mint a hozzá félárú Acer-ben. Nem értem, hogy miért nem fért bele egy normális kijelző az EliteBook árába, avagy mi kerül abban ilyen sokba, ha egy normális kijelzőre sem költöttek. :U

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Nos, mivel abszolút nincs Kaveri-s gépből IPS kijelzős, vagy legalább viszonylag olcsón fémvázas, csak olcsón nagyon-műanyagok, vagy drágán fémek, de utóbbiak is csak TN kijelzővel és tényleg drágán, így Kaveri-ből egyedül egy Acer E5-551G került fel a listámra, mint "olcsó alternatíva". E mellé most még két választási lehetőséget szeretnék leszűrni az Intel-es kínálatból (a Kaveri-től régebbi AMD APU-knak nem sok értelmét látom):
    - közepes árú használt: >=SandyBridge + GCN dGPU* + (IPS kijelző**) + fém váz***
    - drága, új: Broadwell CPU + GCN / Maxwell dGPU + IPS kijelző + "jó műanyag"

    * Geforce-ból nem csipázom Maxwell előtti néhány generációt, 1-2 éves használt gépben pedig úgysem lesz Maxwell, így ide marad a GCN-es Radeon.
    ** Ebbe a közepesen drága slot-ba nem kritérium, de erős prioritás az IPS (a jelenlegi gépében is az van, és visszafelé lépni szarabb, mint tudni, hogy drágábban jobb is lehetne...)
    *** Ha már használt, akkor legyen fém, különben már most lötyög, vagy hamar fog...
    A "drága" kategóriába annyira drága azért nem férne bele (300kHUF alatt kéne maradni, esetleg picit átlógva ha úgy adja ki a pillanatnyi forexlátkép), hogy meg legyen tömve minden tech-jósággal és még a váza is fém legyen, de a műanyagok közt is szokott azért lenni normálisabb féle, nem csak az ami két hónap után recseg-ropog, fél év után lötyög, egy év után széthullik, hanem kibír pár évet, ha nem nyúzzák agyon -> valami ilyesmi kéne erre az alternatívára (pl. Dell, HP, [Toshiba], nem Acer, ami már bekerült az olcsó slot-ra).

    ----

    A "drága új" tűnik egyszerűbbnek, mint a használt. Itt a Dell Inspiron-okat, esetleg HP Envy-t nézegettem. Annyi nehézségbe ütköztem, hogy a hp.com-on is nehéz kibogozni, hogy melyik TN és melyik IPS kijelzős (az SVA és WVA megkülönböztetés csak a datasheet-ben szerepel, ami nem is minden modellcsaládhoz tölthető le), a dell.com barátibb. Ugyanakkor a dell.hu már nem jegyzi ezt a termékleírásban, mint a dell.com, de mások az US és EU kódok, ami alapján árgép-ben vagy ebay-en, stb nézelődhetnék.

    A használt keresgélés csak azért tűnik viszonylag egyszerűnek, mert nem sok lapost hirdetnek itt Ph-n durván 180-280k közt, viszont első átfutásra nem is nagyon van, ami nekem kéne (vagy ami szóba jönne, már jegelve van, szóval folyton nézni kéne és lecsapni egyre, ha jön).

    Tippek? :U

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz t72killer #89976 üzenetére

    Ez a két kijelentés nekem kicsit ellentmondásosnak tűnt:
    1: "ha dVGA van a notiban, akkor az (intel) procigeneráció annyira nem érdekelne"
    2: "Haswellnél régebbi cpu/igp alá nem adnám"
    :))
    A középső helyre csak annyit tettem rá, hogy >=Sandy, mert szerintem kb. ott állt meg érdemben a CPU fejlődés. (Legalább is desktop-on így gondolkodom, hogy a 2500K-mat még nem lenne értelme Haswell-re, legfeljebb Haswell-E-re cserélni, de utóbbi mobilon nem játszik.)
    A "tech-jóság" polcon pedig azért van Broadwell, mert ha bár nagyon erősen szkeptikus is vagyok, elvileg nem túl messze már a HSA és DX12 kora (utóbbi miatt gondolom, hogy talán jobb lesz majd a GCN, mint a Maxwell előtti nVidia), ahol elvileg érdembeli előnnyel rendelkezhet majd ez a lapka a Haswell-el szemben (valójában meg ki tudja).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Van valakinek jól körülírható véleménye a Dell Insprion 15 7548 laposról ~280k-ért?
    Egy "factory refurbished" példány lenne: i7-5500U, 8Gb 1600L, R7 270 4Gb kivitel, 1920-as IPS érintőképernyő, 1Tb HDD (amit eladnék és vennék a helyére egy használt ~256-os SSD-t), 1 év nemzetközi garancia, Win8.

    Várható ettől, hogy kibírjon mechanikusan és elektromosan 3 évet, ha nem hajigálják és ejtegetik, de használják, nyitják-zárják...?

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz szabonagyur #90023 üzenetére

    Jah, az már részletkérdés. Persze külön megérdeklődném az adott modellre, hogy HDD nélkül is érvényes-e a garancia a készülékre. A saját HP notimra annak idején azt mondták, hogy nyugodtan "eldobhatom" a HDD-t, ha nem akarom használni, ha leég az alaplap, akkor azt cserélik HDD hiányában is (bár ez nem derült ki, szerintem lejárt már a gari arról a ProBook-ról és még nem volt baja). Legfeljebb megtartanám egy zacskóban, míg lejár a készülékgarancia, vagy közben szükség szerint használnám valami másra.

    EU-n belülről jönne. A Dell monitorom annak idején hozták-vitték az asztalomról, de ha bármennyire is érvényes az a garancia, akkor szerintem el tudom intéztetni kisebb zökkenővel (pl. egy kiskereskedőn át, aki jóban van az itthoni Dell szervizzel).

    Garidő: Hát valamit valamiért. Ha az első év végén már csak annyit ér a gép, amennyit most megspórolok, akkor ha azonnal elfüstöl, már vehetek egy másik ugyan olyan használtat a megmaradt pénzből... Ha úgy állok hozzá, hogy most kötnék-e garanciaszerződést 1 éven felül +2 évre 50-60% felárért, akkor a válasz az lenne, hogy nem.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz szabonagyur #90028 üzenetére

    Ok, kösz az infót.
    És bocs, hogy a szerkesztésháborúban kitöröltem az egyik bekezdést, amire már válaszoltál. :))

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Én is kitöltöm az összefoglalós kérdőívet is, hátha. :D

    (1) Mihamarabb.
    (2) 200-300k HUF bruttó
    (3) irodai munka, iskola, játék, fotószerkesztés
    (4) kaland; lehetőleg kijelző-natív; amilyet elbír lehetőleg >=30fps-el
    (5) 15-17", 1920 oszlop, fényes vagy "lágyan matt" (nem agresszív szemcsés), IPS
    (6) Változó, nehezen jósolható. Alkalmanként talán.
    (7) Windows, a lehető legtovább upgrade-elve, de jöhet Linux-al/szüzen (diáklicens)
    (8) 1 SSD mindenképp, jó lenne +HDD, de nem kritérium, 8Gb (inkább 2x4), nem
    (9) a HDMI jó, eSATA / USB3 hasznos belső HDD nélkül, amúgy nem; kamera kell
    + tartósabb műanyag, vagy részben, esetleg egészben fémváz, "nem papír"
    (10) Használt is, de nem lehasznált; számla nem fontos, de talán lekönyvelhető

    (1) Mikor lenne esedékes a vásárlás?
    (2) A gépre szánt összeg forintban? (mindenképp add meg, a “minél olcsóbb” nekünk nem mond semmit)
    (3) Felhasználás? (irodai munka, iskola, játék, programozás, fotószerkesztés, renderelés, tervezés, stb.)
    (4) Ha játékra is használnád, akkor milyen játékokra, milyen felbontáson, milyen részletességgel?
    (5) Kijelző mérete, felbontása, fényes vagy matt, TN vagy IPS?
    (6) Mennyit lesz hordozva a gép? Használnád-e utazás közben is?
    (7) Operációs rendszer? (Windows, Linux, semmi, legyen Win7 támogatás, stb.)
    (8) Tárhely mérete és típusa (HDD és/vagy SSD), memória (RAM) mennyisége, optikai meghajtó kell-e?
    (9) Egyéb kívánság, speciális igények? (pl.:soros port, HDMI, eSata, webkamera stb…)
    (10) Csak új gép jöhet szóba vagy használt is? (utóbbiak is vannak számlával és garanciával)

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz t72killer #90033 üzenetére

    Nem, nem fért bele, de még akkor sem tudnám megmondani, ha én használnám majd és nem a húgom, mert valószínűleg még meg sem jelent a legtöbb potenciális áldozat.

    Annyit tudok, hogy gyerekkorunkban "titokban" tolta a CS:S-t a gépemen. A mostani laposára felrakatta velem az Assassin's Creed-et, de agyonbutítva is szaggat kicsit, bár nem tudom hogy csak azért nem játszott vele, inkább arra tippelnék, hogy megunta a Memory 3-nál egy éven belül. Igazából nem hiszem, hogy néhány óránál többet fog játszani havonta, de kiadta a parancslistára.
    Most játszott nálam néha a DreamFall Chapters-el. Ez nem állejtegetős játék, de eléggé gondban voltam, hogy miként konfigoljam be úgy, hogy ne szaggasson az adatlapomon részletezett gépen, úgyhogy maxon szinte bármilyen laptopon esélytelen (low budget Unity engine project, amúgy én is szerettem a The Longest Journey-t és a Syberia-t, ezekkel ő is játszott).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz t72killer #90036 üzenetére

    Nem igazán tudom felmérni, hogy mi érdekelné, mert mikor én első látásra beleszerettem a The Talos Principle-be, akkor egyszer leült mellém és nézte legalább 10 percig. Elismerte, hogy szép a grafika és érdekes a játék, jók a betétzenék és a történelmi helyszínek, stb. Ekkor puszta kíváncsiságból, a saját szórakoztatásomra, hogy vajon mit produkál a DX11 renderer a Geforce 8600-on, feltoltam a laptopjára. A DX9 renderer-el kicsit jobban fut, és mindent minimumra húzva adott egy ~35fps-t a beépített benchmark. Ráadásul még így lebutítva is egész pofásan néz ki, az AC1 szarabbul fut és egyenesen ocsmány nullára húzva (nem tudom mi van vele, de még a skybox is teljesen szétesik, de nem driver gondnak tűnik, mert magas grafikai szinten szép, csak épp diavetítés). Örvendeztem magamban, hogy milyen jót kísérleteztem ezzel, hogy egy ilyen új játék hogy fut egy ilyen régi gépen, de aztán nem tudtam rávenni, hogy indítsa el és rakja ki a legelső puzzle-t.

    Viszont közben beugrott. A már említett kalandjátékokon túl a The Sims második(?vagy harmadik...?) részével egész sokat játszott még valamikor régen. Annak a legújabb része melyik gyártó kártyáit szereti?

    Néztem én a hasonló notik Maxwell-es változatait is, de úgy vettem ki, hogy a Dell-nél a 15"-osba Radeon-t, a 17"-osba Geforce-ot tesznek, és bár önmagában nem is lenne gond a 17"-os méret sem, viszont az istennek nem találtam belőle viszonylag olcsón FHD IPS paneles variánst. Akkor sem, ha nem ragaszkodunk a Maxwell-hez, hanem lemegyünk M7xx-ig. Illetve lehet, hogy van azok közt IPS, csak ha nincs egyértelműen jelölve, akkor főleg a használt cuccok esetén nem tudom, hogy mi alapján nyomozzam ki.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Dhampir #90101 üzenetére

    Igen, kis trükközéssel (Test mode + "házi driver aláírás") még Win8.1-en is működik ez a program. Van hasonló a mostani ProBook-omhoz (4535s) is, talán HP SMART Fan Control a neve (sokkal butább, gyakorlatilag csak egy előre programozott Auto, egy 100% és BIOS def. módok közt lehet válogatni, de a gyakorlatilag így is szépen teszi a dolgát, pl. szinte mindig áll a venti idle üzemben, nem úgy, mint a BIOS szabályzással, amivel a 0% nem létezik, míg üzemel), ami trükközés nélkül is jó Win8-hoz.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Na, még egy nekifutás, hátha valaki tud rá valamit:
    17"-os, 1920-as felbontású, "fényes", IPS kijelző
    Minimum ix-2xxx (Sandy) + Geforce 6xx (Kepler) / Radeon 77xx (GCN)
    ~250k bruttóig; jó állapotú használt is játszik (bármilyen ISO billentyűzettel)
    Nem feltétlenül fém, de viszonylag tartós kivitel.
    Előny, ha csak egy >=256 SSD-vel jön, vagy ha csak HDD-vel, akkor mellé fér egy (akár caddy-be), legjobb ha eleve 64-128 közti SSD + >=500Gb HDD lapul bent (mSATA, 2.5" SSD ahogy fér).
    (Ha ilyen most abszolút nincs, akkor esetleg 17-ről le 15"-ra, vagy a "fényes" bevonat helyett valami olyan anti-glare bevonatos, ami nem agresszíven, üvegházhatású, hanem csak finoman szemcsézett.)

    [Ha magamnak venném, már rég ráböktem volna valamire, aztán lesz ami lesz, legfeljebb majd eladom ha nagyon nem válik be, de nagyon igényes a hölgy, nekem pedig nincs szerencsém a kereséssel. :DDD]

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Khelben #90165 üzenetére

    Lehetetlennek azért nem érzem, mert osztrák/német ebay-en és hasonló helyeken találtam már -állítólag- alig használt (akár aktuális, inkább 1, de legfeljebb 2 CPU/VGA generációval öregebb, tehát a lenti HW feltételtől ilyen szempontból szűkebb körbe eső) gépeket kicsivel 800 EUR felett indulva, amik többnyire minden elvárt paraméter minimumának eleget tesznek, épp csak 17 helyett 15"-os méretben, vagy a másik oldalról 17"-os méretben még valamivel 900 EUR alatt indulva tud minden "kötelező minimumot", épp csak nem IPS, hanem TN paneles (de még "jó féle TN" is volt köztük, amelyik nem ~300:1 kontrasztú ~5 fokig stabil, hanem akár "tűrhető" lehetne sokaknak átlagos körülmények közt, csak nem akarok kockáztatni, ha nem muszáj).

    Ebből kiindulva gondolom, hogy ha visszamennék még 1-2 generációt a kicsit régebbi, öregebb használt gépek felé, akkor csak meg kéne találni azt a fránya kakuktojást még 300k alatt. Noha igaz, hogy a korral együtt nő az összeszerelési minőség iránti igény, mert ha vacak, akkor már nem is egyben, hanem max. alkatrészenként eladó, vagy nincs értelme megvenni 1-2 évre egy más szempontból "tuti" hardvert és imádkozni.

    (#90166) t72killer

    Nem teljesen, de efelé húz. Most egy Dell Vostro 1700-asa van: 17" ~3.5kg.

    Annak idején féltem a kezébe adni, hogy elejti, vagy pár nap múlva visszadobja, hogy túl nagy/nehéz (akkor is rám volt bízva a beszerzés, és épp ez volt a legjobb ár/érték üzlet, amit záros időn belül találtam, így bekockáztattam, hogy legfeljebb eladom vételárhoz közel), de úgy tűnik, hogy bevált nála. Hosszú évekig elégedett volt vele, én pedig éveken át tarthattam benne a lelket :)) mármint a gépben, mert párszor bele kellett nyúlni, de mindig olcsón javítható volt DIY barkácsolással vagy "szoftveres workaround" jelleggel (ha csak eladnám egy HDD/SSD törlés után, akkor vagy rengeteget szopna vele az új tulaj, vagy soha nem is jönne rá, hogy lehet megkerülni a gajjra ment ventilátor- és töltés-szabályzók hibáit, hogy ne fix 200Mhz-en fusson a CPU és 100-on a GPU, valamint kapcsoljon le 5 percenként a OS :DDD).

    Inkább mozgatható asztali gépként használja. Itthon kb. naponta egyszer költözteti két szoba közt, vagy mikor még nappalis egyetemista volt, akkor kb. hetente hozta-vitte gurulós bőröndben, és a kollégiumban/albérletben állította fel az asztalára, míg ott volt.
    Azt mondja, hogy mérettől és tömegtől függetlenül sincs rá igénye, hogy ölbe vegye, vagy rendszeresen hurcolja változatos helyekre. Asztalra rakva pedig kicsi a 15" és/vagy 1366-os felbontás. - > Az 1920-ason messziről már túl aprók a pixelek (vagy akár betűk szoftveres nagyítás nélkül), 1366-oson viszont abszolút értelemben is kevés a pixel, kicsi az asztalterület ha táblázatokat kell nézegetni, stb.

    Mikor legutóbb átmenetileg bedöglött a régi notija (lásd fentebb :D) és odaadtam neki a Probook 4535s lapost, akkor majdnem a fejemhez vágva kaptam vissza, hogy olyan szar a kijelzője, hogy már fáj tőle a szeme (AG TN, abból is a közepesen szarabb féle: látványosan szögfüggő és csúnyán alacsony kontrasztú, bár láttam már lényegesen rosszabbat is ; én csak heti pár órát használom olyan munkára, ahova még fekete-fehér képernyő is megfelelne, így olcsón akartam megúszni valami tartósabb féle gépet, de kritérium volt, hogy közvetlenül AMD GPU-ra legyen drótozva a HDMI).

    Árban pedig ahhoz ragaszkodik, hogy ezt a német billes Vostro-t is durván valami 250k körül vettem annak idején pár évesen (valamikor 2007-ben vagy '-8-ban? hú de rég volt..), pedig elvileg tanult lány, tudja hogy az az összeg akkor nagyobb vásárlóerőt képviselt, így ma minimum 300k-val kéne nekifutni egy ugyan olyan szintnek.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Tikakukac #90285 üzenetére

    Mikor hogy, mert némileg hullámzik a generációváltások ideje, de valahogy én is így értettem, ott van a vessző a tagmondatok közt, a generációban régebbi és az öregebb gép közt.
    "1-2 generációt a kicsit régebbi, öregebb használt gépek felé"
    Az öregebb az nálam időben többet sugall, mint a régebbi, mert pejoratívabb értelmű. A régi nem feltétlenül rossz, az öreg már inkább.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz ludsimon #90370 üzenetére

    Az AOU AHVA félrevezető neve ellenére (VA-ra végződik, ami történetileg egy "főtípus" a TN és IPS mellett, eredetileg a Fujitsu féle MVA, de többek közt pont az AUO egy kedvence lett a technológia, így még könnyebb így asszociálni a VA jelölésükre) egy AUO féle LG IPS koppintás, mint a Samsung féle PLS. Amit viszont jobban csinálnak, hogy nem szokásuk olyan agresszív, erősen/látványosan szemcsés AR bevonatot húzni a kijelzőikre, mint az LG-nek (úgy nagy általánosságban). Illetve talán egy időben lehagyták kicsit ezek a klónok pár tekintetben az LG-t a saját IPS-ével, vagy kontrasztban vagy szögfüggetlenségben, de az alap technológia nagyon hasonló, lényegében ugyan azon az elven működnek és mindhárom gyártónál vannak ezeken belül is jobban és rosszabbul sikerült panelek (akár generációk, szériák, konkrét modellek is mind más-más + véletlenszerű gyártási minőségszórás - legutóbbiban talán az LG a leghírhedtebb).

    Egy not méretű Samsung OLED panel lenne az igazi, rögtön impulzus módra is képes vezérlővel. :DDD Mindaddig minden LCD csak LCD, még ha a legszarabb TN, vagy legjobb IPS is (tágabb értelemben bármely IPS klón).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    (1) Mikor lenne esedékes a vásárlás?
    Mihamarabb.
    (2) A gépre szánt összeg forintban? (mindenképp add meg, a “minél olcsóbb” nekünk nem mond semmit)
    <200 kHUF ("amennyit muszály", de a túl drága nem térülne meg semilyen szempontból).
    (3) Felhasználás? (irodai programok, játék, programozás, fotószerkesztés, renderelés, tervezés, stb., ezek munka vagy hobbi/tanulás szintjén)
    Vegyes, laza. Néha kis teljesítményigényű munka, néha magéncélú webböngészés.
    (4) Ha játékra is használnád, akkor milyen játékokra, milyen felbontáson, milyen részletességgel?
    Nem.
    (5) Kijelző mérete, felbontása, fényes vagy matt, TN vagy IPS?
    13"-15" fényes, érintős 2k IPS (de alkuképes, főleg az érintés, ha nem 2in1 hajtogatható, vagy akár az IPS is ha aránytalanul drága, és ha nincs más út, hát legyen "kristálycukros" a sima "fényes" helyett).
    (6) Mennyit lesz hordozva a gép? Használnád-e utazás közben is?
    Vegyes. Inkább "asztalok közt hordozva" töltőről töltőre, de ritkán akár vonaton ölbe véve, vagy "fura" helyekre cibálva (az elődjével is másztam néha létrákon, sötét, szűk, poros helyekre :D).
    (7) Operációs rendszer? (Windows, Linux, semmi, legyen Win7 támogatás, stb.)
    Mindegy.
    (8) Tárhely mérete és típusa (HDD és/vagy SSD), memória (RAM) mennyisége, optikai meghajtó kell-e?
    Már ~100Gb tárhely is elég, de mindenképp az SSD preferált, optikai nem kell. Akár már 4Gb RAM is elég (de ha nem bővíthető könnyen, akkor inkább 8).
    (9) Egyéb kívánság, speciális igények? (pl. soros port, HDMI, stb…)
    Kritérium a teljes értékű HDMI 2.0, amin HDR-t is ki tud tolni a GPU (ismert kompatibilitási problémák nélkül), lehetőleg normál méretű HDMI aljazatból (ha csak mini-HDMI port fért el, az még OK, de mini-DP + aktív HDMI konverter már nem igazán játszik).
    Emiatt gondolom vagy 8. Gen Intel CPU (onnantól nincs LSPCON), vagy Ryzen APU kéne, de talán legjobb lenne egy olyan gép, amiben egy nVidia GPU-ra van kötve a kimenet (nem az iGPU-n keresztüldrótozva), mert jobban komázom HDR-hez az NVAPI-t, mint a többit (pl. Win10 megoldása, az AMD proprietary-t pedig nem is ismerem).
    Magán célra használva jó lenne a 2in1 "kiforgatható tablet", de fontosabb a fenti "munka" igény.
    (10) Csak új gép jöhet szóba vagy használt is? (utóbbiak is vannak számlával és garanciával)
    Használt is, ha nincs még szétnyúzva (hosszabb távra kéne, viszonylag megbízható, nem már most megpattant/reped).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák