Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ontheground

    tag

    Sziasztok.

    Egy Core2Duo E8400/3GHz, 4GB DDR2, 1TB WD10EZEX, NVIDIA8400GS, SB-LIVE hardverekkel megáldott gépre szeretnék felrakni egy minél használhatóbb, gyorsabb disztribúciót Win7 és XP mellé, de nem kell, hogy ezekre a rendszerekre bármennyire is hajazzon, nekem pl a Damn Small Linux vagy a Tinycore is bejön régebbi gépeken. Egy különálló 80GB SATA winyó lenne a rendszer, swap meg a home. Xfce (vagy, ha nagyon muszáj LXDE) alapon gondolkodom, a böngésző cache és egyéb temp dolgokat kirakva tmpfs-re.
    Vagy Debian alap vagy Arch alap lenne a kiszemelt.

    Debian alapon Xubuntu, Linux Mint Xfce, Arch alapon Anarchy ill. Manjaro jött szóba kész rendszerként, de nyitott vagyok bármire.

    Nem vagyok teljesen kezdő, behatóbban is bütyköltem már Linux rendszereket, volt amikor drivert forgattam, stb. Nem is annyira a kinézet lenne a lényeg, hanem inkább a gyorsaság, meg hogy el tudjam végezni parancssorban azokat a műveleteket, amiket win alatt körülményesebb megcsinálni, ha valami jön hozzám javítani. Az időfaktor miatt inkább készet keresnék, de nem zárkózom el egy Arch vagy Ubuntu szerver vagy Debian alapoktól építkezéstől sem.

    Arch-al semmi tapasztalatom, Linux Mint-et anno tettem fel ismerős gépére, meg voltunk vele elégedve, Ubuntu-val sok dolgom volt pár éve, vegyes érzelmeim vannak, de használtam már DSL-től kezdve Knoppix-on át Red Hat, Mandriva, Fedora, Suse disztribúciókat is, többségét réges régen, rpm alapon azonban nem igazán gondolkoznék.

    A készek közül mit ajánlotok, ami a legkisebb erőforrásigényű, legkezelhetőbb, stb? Melyiknél a legkisebb az esélye, hogy egy frissítés hazavág sok mindent, utána meg lehet nekiállni parancssorból javítani az egészet? Melyik az amelyiknél a stabil tárolókban nem a többéves csomagok vannak a hosszabb támogatású verziókban sem?Az Arch rolling release modellje javasolt éles rendszernek, vagy csak a szívás van vele?

  • ontheground

    tag

    válasz Victor Súgó #63649 üzenetére

    Köszönöm szépen a választ.

    Újabb rendszereket akkor meg sem próbáljak, ennyire éhesek lettek? Pont 14.04 LTS-t használtam utoljára Ubuntu-ból, egy másik gépen. 18-ast hagyjad, megnézem én. Csak egyáltalán érdemes-e?

    Red Hat-tel sajnos nem voltak valami jó tapasztalataim anno, inkább hanyagolnám.

    Linux-on némileg egyszerűbb androidos, pi-s, egyéb linuxos dolgokat mókolni, side projecteket összerakni,azért írtam a parancssort, erre használnám, de ha egy normális desktopként is működne akkor lehet át is állnék rá.

    Eddig XP-t használtam(tudom, kőkorszaki), de nekem gyors, atomstabil, van majdnem minden ami nekem kell, csak meguntam, hogy Chrome ezer éves van rá, megvannak a betegségei(csomó oldalt nem tölt be,ssl mismatch miatt), a többi böngészővel szintén csak a baj van, meg 1-2 dolog már csak újabb 64bit-es Windowsokra elérhető, ezért raktam fel a gépre megint Win7-et, sok év után.

    Most meg úgy vagyok vele, hogy régebben is használtam Linuxot, jól jönne most is egy a mindennapokban a fent említett dolgokra, körbenéznék, mik a lehetőségeim.

    Egy offos kérdés még, Ubuntu alatt a Chromium elmegy még ALSA-val, Pulseaudio nélkül, vagy már az is olyan, mint a Firefox, hogy csak Pulseaudio-val van hang?

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz lev258 #63656 üzenetére

    Köszi, de a MATE-et kilőttem, van gyorsabb.
    Sajnos tényleg megkerülhetetlennek tűnik a Pulseaudio. A gond az, hogy felesleges réteget és latency-t rak az audiorészbe. Anno volt vele ubuntu alatt crack/pop hangproblémám is. ALSA-val is menne ugyanaz, bár programozási szempontból biztos kevesebb szívás.

    Kb 15 disztróból(Debian, Ubuntu, Mint, Manjaro, Arch variánsok MATE/Cinnamon/Xfce/LXDE/LXQt/Openbox előrekonfigolt felülettel) ezek maradtak:

    Ubuntu/Debian alapon leggyorsabb/legkezelhetőbb, live-val legkevesebb gond volt:

    Linux Lite 4.2

    Arch alapon leggyorsabb/legkezelhetőbb, live-val legkevesebb gond volt:

    Anarchy Linux

    Még tesztelésre vár:

    Antegros

    A Crunchbang variánsok/Archbang tűnt még ígéretesnek, de elvetettem őket pár okból.

    Szerintem kipróbálom az Anarchy-t winyón(ugye live-on a ramdisk miatt minden gyorsabb), aztán, ha nem jön be, marad a Linux Lite. Ez utóbbi Ubuntu 18.04 LTS alapú, ezzel volt a legkevesebb gondom teszt során, meg mellé még piszok gyors is.

  • ontheground

    tag

    válasz ontheground #63722 üzenetére

    Elírtam, Antergos. Remélem azért rendesen bebootol majd tesztelésre, ezért nem haragszik meg. :))

  • ontheground

    tag

    válasz ontheground #63722 üzenetére

    Na, az Anarchy-val el is akadtam,live-ból lehet telepíteni,telepítés közben 404-eket dobál a saját tárolóira,aztán kiáll az installer hibára. Net van pedig rendesen.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz lev258 #63725 üzenetére

    A kernel is számít, meg a körítés is. Anno egy projektnél a Pulseaudio komplett leirtása is csodákra volt képes, megszűnt az összes probléma. Mondjuk ott nem is a legfrissebb szoftverekkel kellett összehozni a dolgokat, az is benne lehetett a pakliban. Mindenesetre a Pulseaudioval még most is úgy vagyok, hogy felesleges plusz layer a linuxos hangkeltésben, Win alatt is, ahol csak tehetem kikerülöm a Direct X meg MME audio rétegeket, ahol csak lehet Kernel Streaming-et/ASIO-t/közvetlen WASAPI-t használok, lehetőség szerint.

    ubyegon2: Szerintem az Arch alapú disztrókat passzolom most egy darabig, talán még az általad ajánlott Arco Linux-ot megpróbálom. Ezt az Anarchy-t is csak azért raktam volna fel, mert legalább az ablakkezelő meg még jópár dolog készre be van benne lőve, meg van egy normális telepítője. Csak sajnos hű a nevéhez, hol mükszik a tárolója, hol nem, visszaolvasva a neten, korábban is voltak már szervergondjai. Korábban egyébként Arch Anywhere néven futott. A tanulság, Arch alapon sincs ingyenebéd :)

    Kerneltéma: Némelyik disztróhoz van kulcsrakész realtime kernel is, az meg még jobb az ilyen célokra azt mondják. Igazából nekem maximum a Mixx nevezű proginál lenne lényeges a low latency, hogy ne késsen sokat a vezérlőmhöz képest. De ezt, ha nem menne rendesen Linux-szal megoldom inkább Windowsban. Más ilyesmit mostanában kétlem, hogy használnék.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    Probléma még itt sincs, korábban voltak vele másik rendszeren gondjaim, egyelőre még raw formátumban van(üres) a leendő Linux-os winyóm :) A korábbi rendszeren is gépfüggő lehetett a dolog, mert voltak ott az energiagarázdálkodással is problémák, konkrétan az AMD APU "speedstep"-jét is le kellett lőni bios-ban. Ahogy ajánlottad, szerintem majd gányolok vmi scriptet a pulseaudio leállítására meg visszaindítására.

    Egy kérdés, bárkihez: Ext3-at is lehet írni olvasni Win alól a sourceforge-on fellelhető ingyenes driverrel vagy csak ext2-t? Azért kérdezem, hogy mire formázzam majd a home partíciómat. Egyáltalán szerencsés-e az ilyesmi, vagy hanyagoljam? Fordítva, Linux alól NTFS-re írni, úgy tudom nem túl szerencsés.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz drup #63777 üzenetére

    Esetleg ez még megoldás lehet a boot gyorsítására, ha akarsz még rajta faragni:
    Nem tudom, ezek a disztrók alapból felpakolják-e a virtuális gépet, de ha neked nem kell(régi gépen úgy sincs értelme),ezzel le lehet gyalulni, így a lassabban induló Ubuntu-k és Mint alatt 10-50mp-et is javulnia kéne a boot időnek(legalábbis Linux Lite 4.2-n, ami Ubuntu 18.04 LTS alapú, nálam így történt):

    Telepített rendszeren, parancssorban ezzel meg tudod nézni, fenn van-e(L betű van benne, nehogy becsapjon):
    dpkg -l virtualbox*

    Ezzel tudod legyalulni(a service-service végűek nálam nem játszanak, de én is így találtam a neten, ezért így marad):

    sudo apt purge virtualbox*
    sudo systemctl stop vboxadd.service
    sudo systemctl stop vboxadd-service.service
    sudo systemctl disable vboxadd.service
    sudo systemctl disable vboxadd-service.service

    Azok, amik leálltak telepítés közben, live boot-kor is leállnak? Ha igen, a cd/pendrive Grub indítómenüjében nyomj szerkesztést a live bejegyzésre, aztán vedd ki a "splash" meg a "quiet" paramétereket a bejegyzésből, ha vannak, és úgy bootold a live-ot, onnan több minden kiderül, bár elég gyorsan fut a szöveg, de ahol megakad, ott úgyis megáll. Ha telepítéskor csinálják csak, akkor passz.

    tűzfalra meg:
    sudo apt-get install ufw gufw
    bár ezek alapból is benne szoktak lenni, virusirtó meg passz, talán clamav, clamtk, vagy valami kereskedelmi megoldás, ha nagyon kell

    A fent említett Linux Lite 4.2-t is ajánlom próbára egyébként, bár nem ismerem a géped paramétereit. Nekem ez jött be a legjobban, Xfce alapú, ez evett a próbált, idei rendszerek közül a legkevesebb memóriát(LXDE/LXQt enviromentek kevesebbet esznek, de azok közül most nem próbáltam egyet sem), ezen kellett a legkevesebbet állítani.

    Más: Szerintetek is betegsége minden Ubuntu alapú disztrónak, hogy hiába állítod át a billentyűzetkiosztást, nyelvet, locale-t(bár ennek nincs köze hozzá), stb-t magyarra(live-ban vagy telepítéskor), akkor is kell egy "setxkbmap hu" a parancssorba, mert a rendszer nem igazán vesz róla tudomást? Vagy csak én fogtam ezeket ki? Azóta bekerült a /etc éls a /home alá is a megfelelő konfig fájlokba, de akkor is idegesítő.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    Esetleg még a böngészőkön is gyorsíthatsz, de ez a 2 giga RAM-ból fog elvenni. Ubuntu/Mint disztrókon alapból van egy Ram disk induláskor:

    Firefox:

    about:config a címsorba, belépsz, jobb gomb, új string, megadod névnek: browser.cache.disk.parent_directory

    értéknek meg: /dev/shm/firefoxcache
    ezután a Ramdiszkre dolgozik majd a disk-cache.

    Chromium: az indítóikonjában kell kicserélni a
    chromium-browser sort(vagy e végű sort)
    chromium-browser --disk-cache-dir="/dev/shm/chromium-cache" sorra.

    Grafikus felületen ez egy sima .desktop file, a "Tulajdonságok->" "Parancs" vagy "Indítóparancs" mezőjében találod a cserélni való sort. Grafikus vagy parancssori szövegszerkesztővel szerkesztve a .desktop file-t, az "Exec" kezdetű sor az, azt hiszem.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz Frawly #63739 üzenetére

    Frawly. Köszi az info-t. SSD-ben egyelőre nem gondolkozom, nekem annyi pluszt nem jelentene, majd ha ez a gép meghasal, és újítani kell, majd akkor. Az Ext4 sajna nem jött be az ext2fsd Windows driverrel, nem is olvassa, mert alapból az "extent" paramétert állítja be rajta a Linux telepítő, de már nem is piszkálom. Találtam egy ilyet, ez nekem tökéletes Win alatt, ez driver nélkül megjeleníti az Ext4 tartalmát, tudok belőle kiexportálni NTFS-re, ha szükséges: [DiskInternals Linux Reader]

    Az NTFS partíciókat meg a biztonság kedvéért "ro" paraméterekkel láttam el Linux alatt, így biztos nem lesz baj. Így tökéletesen tudok oda-vissza másolni a két rendszer közt, igaz körülményesebb a dolog, de fő szempont az adatvesztés kiküszöbölése.

    lev258: A Win10-en úgy van, ahogy írtad. Én csak 7-est használok, de első dolgom szokott lenni, ha valakinek Win-t rakok fel, legyen az bármely verzió, hogy az ilyeneket, mint hibrid alvás, meg hibernálás, stb kikapcsolom, lehet lassabb a boot, de biztosabb. Meg nincs az, hogy megsérül a kiírt memóriatartalom. A pulseaudio-s linket köszönöm :)

    cigam: Igen, az ext2fsd-re gondoltam, de azóta már letakarítottam, arra amire nekem kellett volna, a jelen fájlrendszer konfigurációban használhatatlan. Köszi az infot, de nem próbáltam az exFat-et, maradtam a natív Linux-os Ext4-nél. Ebben az exFat-ben is meg van akkor oldva a linuxos jogosultságkezelés, gondolom.

  • ontheground

    tag

    válasz lev258 #63781 üzenetére

    Ez a /dev/shm (Shared memory) már elég régóta be van kapcsolva alapból, nem kell külön másik tmpfs-t létrehozni, ha nem akarsz, alapból elterjeszkedik akár a ram feléig is, de dinamikusan, nem foglalva azt. Írható/olvasható root jog nélkül. Szerintem már a 14.04-es Ubuntu-n is volt, de lehet, hogy csak a systemd-vel érkezett.

    Ezt a ramdisk / ram disk jelentést kifejtenéd?

    Akkor jobban is jártam enélkül az exFat nélkül. Amúgy eddig ilyet csak nagyobb pendrive-okon láttam.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz lev258 #63790 üzenetére

    Értem mire gondolsz, de amire én gondoltam, azt is írják így is-úgy is, egyben, külön, disk-ként, disc-ként, de még diszk-ként is, attól függően, ki milyen anyanyelvű, hogy szokta meg :)

  • ontheground

    tag

    válasz lev258 #63793 üzenetére

    Igazad van, de végülis ez is egy ramdiszk.
    Informatikai biztonsági szempontból lehet nem a legmegfelelőbb ezt használni(más programok is írhatják-olvashatják a tartalmát, rosszul megírtak bele is törölhetnek más programok fájljaiba), de én használom, mások is, a neten rengeteg az ezzel blog téma, leírás. Máshol is volt már, hogy a sebesség oltárán áldoztam fel a biztonságot. Valamit valamiért. Alapból, ha minden program a saját cuccait birizgálja csak benne, nem kéne gondnak lennie, eddig nem is volt. Előkerült jó előbb az SSD: arra is jó, hogy a gyakran írt ideiglenes fájlokat(ha van elég RAM) kitéve ide, az SSD-t kíméljük, én pl Openelec-es Kodi alatt ide tettem ki mindent, amit csak lehetett, hogy ne a 2 gigás ide flashet terheljem felesleges írogatással.

    A boot-ot viszont én írtam el a 63788-ban, ki is vettem, mert nem arra gondoltam, szerencsésebb lett volna úgy fogalmazni, hogy az éles rendszer amikor már elindul(boot folyamatnak vége), akkor a /dev/shm már rendelkezésre áll.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    Sziasztok. Használja valaki még ezt rajtam kívül a topikban? [Early OOM daemon]

    Én sajnos kénytelen vagyok. Sajna csak 4 giga memóriám van, az ha telemegy böngészés közben, mivel szeretek sok lapon böngészni, teljesen lefagy a rendszer alapesetben.
    Fél óra után is kb. az újraindítás az egyetlen esélye az embernek, köszönhetően a Linux kernel memóriamenedzselési sajátosságainak.
    Windózon sose volt ilyen problémám, még XP-n sem, ott a Chrome magától köszönt el kb 200 tab után, a Linuxon fagyás nélkül alapesetben kb 20-ig bírja a Chromium, aztán kurzor megfagy, num lock megfagy(I/O műveletek belassulnak), kezdődik a folyamatos disk trashing. Jó, ez utóbbi nem releváns, nem teljesen ugyanaz a két program, a verziók is mások, de Win7-Linux összehasonlításban is kb ugyanaz az arány, valamint Windows-on is ment a pagefile-ba swappelés rendesen, ez azonban sosem járt teljes rendszerfagyással, mint Linux esetén.

    Ezt a daemon-t felrakva viszont minden flottul működik tovább Linuxon is. Ennek azért ára is van, a legnagyobb memóriazabáló processz megkapja a kill parancsot(jelen esetben valamelyik böngészőprocessz), de ez manapság nem kell, hogy böngésző összeomlással járjon(más programnál lehet, hogy azzal jár, de még mindig jobb, ha csak egy processz köszön el, mint ha újra kéne indítani a gépet és veszne minden).
    Hasonló módon működne a kernel memóriamenedzsmentje is, de sajnos csak akkor kapcsolna be, amikor már megvan a baj, a gép lefagyott, valamint random válogatna a processzek között. Ezt lehetne hangolgatni néhány config fájlban, de utánaolvasva a neten az sem vezet sok eredményre.

    A fenti daemon meg teszi a dolgát, sőt mellette nyugodtan beállíthatom a vm.swappines=1 paramétert is, így gyorsultak az alkalmazások. Korábban ez 60-on volt, de amikor tele lett a memória, ugyanaz a fagyás volt a vége a dolognak, megspékelve azzal, hogy normál memóriakihasználtság esetén is ment a swappolgatás, lassabbak voltak a programok.

    Debian, Ubuntu alapú, Arch alapú disztrókra van kész csomag, nem kell forgatni, lásd a linkelt lap alján.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz growler #64313 üzenetére

    Köszi. Olvastam már erről is, de ez ugye további erőforrásigény meg sebességcsökkenés is van miatta, gondolom, + ugye csak elodázza a problémát amíg a tömörített memória is be nem telik. SWAP-ot max akkor tennék RAM-ba, ha az a terület nem a rendszeréből vesz el(pl 32 bites Win-en 8GB RAM-mal mondjuk egy 4GB fölötti területet is látó ramdiszkre). Linuxon ennek 64 biten nem sok értelme, 32-n sem, mert úgy tudom, a 32 bites Linux kernelek is tudnak 4GB fölötti memóriát használni a rendszerben, ha a PAE engedélyezve van a kernelnek :)

    Viszont ez is lehet egy megoldása problémának, kérdés, mi van, ha betelik a Swap. Gondolom akkor jön a Kernel memóriamenedzsmentje, ami ilyenkor random gyilkolja a procsesszeket, nem a leg memóriaigényesebbet lövi ki, legalábbis így tudom, persze ezt is biztos lehet hangolni.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz growler #64313 üzenetére

    Meg kell követnem előző válaszomat. Sikerült earlyoom mellett is előidéznem totális lefagyást, igaz jóval nehezebben, mint nélküle. Egy sok tab-os Firefox-ra ráindítottam egy pár tab-os Chromium-ot, le is halt a rendszer. Tettem egy próbát a zram-mal is, nagy nehezen átlőttem 2*256MB-ra, hogy ne egye el a memómat, felvettem swap-ként a rendszerbe vissza, earlyoom daemon is maradt, winyón a swap-ot kikapcsoltam, mert főleg ez utóbbi volt az okozója a fagyásoknak nálam, memória telítettség esetén. Így is le tudtam fagyasztani a rendszert, de már nehezebben. Próbaképp a sysctl.conf-ban visszaraktam a vm.swappiness értéket a 60-as default-ra, és a gépet már nem sikerül lefagyasztanom, ha tele a swap akkor sem, a közel teljes memóriát kitöltő Firefoxra ráindítva egy pár lapos Chromium-ot, nem minden oldalt tölt be, jön a "Manóba" hibaüzi, de már nem fagy ki az egész gép. Még kipróbálom earlyoom nélkül is szerintem, mert az sem teljesen váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

  • ontheground

    tag

    válasz Frawly #64341 üzenetére

    Köszi az észrevételeket. Azért volt levéve 1-re, mert úgy fürgébb lett a rendszer, de ugye ez volt az ára. Visszaraktam az alap 60-ra, úgy jó. Meg megszűntettem a winyó swap partíciót, maradt a 4GB RAM-ban a zram0 és a zram1 256-256MB mérettel, többel nem nagyon akarom megetetni. Így most egész jó, ha betelik minden, akkor max hibaüzi jön valamelyik böngészőből, de nincs fagyás. Így marad szerintem.

    SSD jó ötlet, de ilyenekre nem költök ennél a gépnél már. Nálam Win alatt is a RAMDISK megoldások váltak be legjobban, engem nem zavar, ha lassan indul egy program, böngésző cache legyen kinn RAM-ban, a többi nem érdekes. Majd egyszer, ha lesz újabb masinám, a rendszer biztosan SSD-n lesz, RAM is lesz vagy 32GB, addig meg kreatívkodunk, amivel tudunk :)

    A sok tab-os böngészéssel az a gondom, hogy majdnem egyforma verziójú böngészővel(teljesen mindegy most, hogy Chrome, Chromium vagy Firefox) Win7/64 alatt is kényelmesen megnyitható kb 2-3* annyi tab mindenféle furcsa jelenség nélkül, ugyanazokkal a kiegészítőkkel(uBlock Origin, Redirector), mint, hogy Linux alatt a memó telemenne, és dobná a hibaüziket a böngésző. Ennyire rosszul kezelik ezek a programok Linux környezetben a memóriát, vagy kernelszinten rossz az egész? Én azt hittem, hogy a Windows memória menedzsmentje egy kalap .... a Linux-hoz képest, de kezdek meggyőződni arról, hogy ez lehet fordítva van.

    Az a bajom, hogy ami egyik rendszeren elég, legyen már elég a másikon is.
    Legalábbis a Linux régen még nem volt szinonímája az erőforráspazarlásnak.

    Bár mostanában mindennel ez van, nem kéne, hogy meglepődjek ezen. Az Androidos telók is tele vannak cpu magokkal, meg akárhány giga ram-mal, aztán mégis akadnak, hoznak egy Win10-es gépet gyári Win-nel újonnan, fél napig kell gyomlálni meg finomhangolni, hogy olyan legyen, amilyennek lennie kéne, stb, annyira tele van szeméttel, meg rossz beállításokkal. Valahogy az erőforrástakarékoság sokadlagos lett mindenhol.

  • ontheground

    tag

    válasz Shyciii #64380 üzenetére

    Jól meg sikerült fogni a lényeget :) Az enyém sem akad, mert rootolva van, felesleges cuccok, bloatware, néhány hozzájuk kapcsolódó service jegelve. Mem.használat sokat csökkent, a rendszer reszponzivitása sokat nőtt. Igaz ez pár éves készülék. Vadiúj 100+ ezres Huawei meg Lg meg Samsung készülékeken meg többet foglal a bloat, mint a hasznos rendszerkomponensek. Látszik is a sebességükön. Ok, egyik sem csúcskategória, de ne csak a csúcs telefonoktól lehessen már elvárni a rendes használhatóságot. Mégis mi indokolja, hogy egy használható telóba kell 8 mag meg 4-6-8G RAM? Jó, a 8-ból 4 kisebb teljesítményű, de akkor is. Meg minek köti le az erőforrásaid jelentékeny részét pl. egy gyári youtube app? Vagy egy google play szolgáltatások? A gyártói és szolgáltatói bloat-ról nem is beszélve. Fene se bánná, ha mindhez járna root jog, meg nem lenne a gyomlálás garivesztő tényező. Így meg lehet egy vásárlás után évekig szívni. Legalábbis ismerősi körben van ilyen.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz I02S3F #64377 üzenetére

    Az a véleményem,hogy a WM és a DE csak kisebb jelentőségű a probléma szempontjából. Egy ICEWM vagy egy Fluxbox alatt is tele lehet böngészni 4G ramot elég gyorsan.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz hcl #64381 üzenetére

    Xfce-s 18.04 alapú disztrót használok én is, Linux Lite. C2D E8400, 4GB/800 Dualch. DDR2, GF 8400GS, 80GB Samu winyó kemény 8MB Cache-el. Amíg be nem telik a memó,megy minden, mint kés a vajban:) A swap-nak sajna a winyó volt a szűk keresztmetszet, SSD sem oldaná meg, mert SSD-re nem tennék elvböl sem swap-ot, hamar kinyírná. A zram-earlyoom kombó úgy néz ki bevált, ez ennyit tud Linux alatt ebben a kiépítésben.

  • ontheground

    tag

    válasz lszlogal #64412 üzenetére

    Jobbról a 4. a channel mapping, azt nagyobbra kéne állítani, ha tudod, legalább 4CH-ra. Elvileg az létrehoz valami hasonlót valamelyik alsa config file-ban(talán asound.conf vagy .asoundrc valahol a /home/neved mappában vagy a /etc-ben vagy a /usr/share/alsa alatt),ha nem,így szét lehet szedni a kimeneteket elvileg(14.04-es Ubuntun valahogy így működött 7.1 esetén, Pulseaudio mentes környezetben, de lehet hiányos):

    pcm.!default {
    type hw
    card 0
    }

    ctl.!default {
    type hw
    card 0
    }

    pcm.kimenet0 {
    type hw
    card 0
    device 0
    }
    ctl.kimenet0 {
    type hw
    card 0
    }
    pcm.kimenet1 {
    type hw
    card 0
    device 1
    }
    ctl.kimenet1 {
    type hw
    card 0
    }
    pcm.kimenet2 {
    type hw
    card 0
    device 2
    }
    ctl.kimenet2 {
    type hw
    card 0
    }

    Ha van Pulseaudio(márpedig biztos van) az még jobban bonyolítja a helyzetet, ottmeg kéne nézni az alsamixer mit ír az F6-ra, mik a konfig fájlok mostani tartalmai. Nekem a /home/user/.asoundrc-ben 18.04 Ubuntu féleségen ez van most:

    pcm.pulse {
    type pulse
    }

    ctl.pulse {
    type pulse
    }

    pcm.!default {
    type pulse
    }

    ctl.!default {
    type pulse
    }

    Konkrétan a Pulse behegesztette magát az Alsa elé, úgy néz ki,na ezért is utálom ezt az idehányt gané Pulseaudio-t. Eleinte csak egy frontend-nek indult, aztán már mindent uralna. Pont olyan ez, mint a systemd, kisgömböc mind a kettő.

    Más(tkp. a fenti fordítottja, csak Pulseaudio-val):

    Van egy 5.1-es SB Live-om, Win alatt KX driverrel használtam, 4.0 copy módban(ami tulajdonképpen sztereo, csak ez az elnevezés), tehát sztereo első kimenet = sztereo hátsó kimenet, elsőn a fülesemmel, hátsón az aktív hangfalammal, tökéletesen ugyanaz szólt a kettőn, mindig. Így este is tudtam szépen fülessel filmet nézni, youtube-ozni, zenét hallgatni, nappal meg hangfalon. Linuxnál ez borult, sokszor csak a fülesen volt hang egyes youtube videóknál és híroldalas videóknál. Ezt megelégeltem, sajnos a neten mindenhol csak szétosztásos tutorial-ok vannak, két sztereo csatorna copy módjára sajnos nem nagyon találni semmit.

    Ha a kártya beállításai Analog Surround 4.0 Output + Analog Stereo Input-ra vannak állítva, 18.04-es Ubuntu alapú Linux Lite 4.2-n a következőt két sort kell bebigyeszteni a /etc/pulse/default.pa végére, fontos, hogy az eltördeltet egy sorba:

    1. sor:

    load-module module-remap-sink sink_name=multi-ch-stereo master=alsa_output.pci-0000_05_01.0.analog-surround-40 channels=4 master_channel_map=front-left,front-right,rear-left,rear-right channel_map=front-left,front-right,front-left,front-right remix=no

    2. sor:
    set-default-sink multi-ch-stereo

    A master=alsa_output.pci-0000_05_01.0.analog-surround-40 változhat attól függően, hogy melyik slotban van a kártya, a
     pacmd list-sinks | grep "name:"

    paranccsal lehet megtalálni, mi menjen oda.
    Egy újtraindítás után (lehet a pulseaudio - -kill és a pulseaudio - -start páros is elég) végre azt csinálja, ami nekem kell.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz Frawly #64688 üzenetére

    Jó ötlet amit írtál, de még tegyük hozzá, hogy teljes sötétségben(tehát ne legyen felkapcsolva, csak a zseblámpa, telefonvaku, stb). Nálam csak így látszott kép egyszer egy táp/inverterhibás monitoron. Azóta megcsináltam Molex csatisra(a táprész is elég gatyesz volt, meg
    kell neki az 5V meg a 12 V is)+kapott egy kínai ezer forintos invertert. Lehet amúgy csak a kijelző LVDS kábele van kihúzódva vagy a lapról vagy a kijelzőből, egyik ismerősömet így szívatta meg egy pár hónapos notebook. Esetleg a Led rész meghajtópanelja nem működik(amennyiben van, hasonló egy inverterpanelhoz).

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    Sziasztok. Nem teljesen Linux kérdés. Adott két hdd egy 775-ös gépben. Mindegyiken csak elsődleges partíciók vannak.
    BIOS sata1-en az sdb, partíciói: sdb1: BCD bootloader ntfs(aktív+boot), sdb2: Win7 NTFS, sda3: WinXP ntfs.
    Bios sata5-ön az sda, partíciói: sda1: ext4 Linux Lite / ; sda2: ext4 /home; sda3: swap.
    Grub2 az sda winyón.
    Linux Lite szépen bootol Grub-ból, Win7 is(mind az sdb1(BCD bootloader), mind az sdb2(közvetlen) entry-vel), az XP sajnos nem, sem a Grub-os BCD boot entryt kiválasztva(sdb1), sem a sajátját(sdb3).
    Az XP boot fájljai(boot.ini, ntldr) megtalálhatóak az sdb1 BCD és az sdb3 WinXp partíción is.
    Az XP-t csak akkor tudom elindítani, ha a BIOS-ban a sata1 winyó van kiválasztva első winyónak, nem pedig a sata5, ekkor a BCD tölt be, nem a Grub, értelemszerűen.
    A grub alapból a következő bejegyzést hozza létre az XP-nek(grub-customiser-ből kiolvasva):

    Normal WinXP PAE (on /dev/sda3)

    savedefault
    insmod part_msdos
    insmod ntfs
    set root='hd0,msdos1'
    if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
    search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos3 --hint-efi=hd0,msdos3 --hint-baremetal=ahci0,msdos3 01D1A5A67D353C10
    else
    search --no-floppy --fs-uuid --set=root 01D1A5A67D353C10
    fi
    parttool ${root} hidden-
    drivemap -s (hd0) ${root}
    chainloader +1

    Merre induljak el? Végülis eddig jó volt így, csak jó lenne, ha nem kéne a Biosban matatni, ha az XP kell éppen.

    Esetleg jó lehet az,ha mindegyik Win-es entry-be berakok egy
    parttool (hd0,x) boot+
    sort, és akkor az lesz az aktív partíció az sdb-n, amelyiket Grub-bal éppen indítom(x a partíció Grub-os sorszáma [0,1,2])?

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz Frawly #64781 üzenetére

    Itt van a többi menu-entry is:

    Linux Lite

    recordfail
    savedefault
    load_video
    gfxmode $linux_gfx_mode
    insmod gzio
    if [ x$grub_platform = xxen ]; then insmod xzio; insmod lzopio; fi
    insmod part_msdos
    insmod ext2
    set root='hd1,msdos1'
    if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
    search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd1,msdos1 --hint-efi=hd1,msdos1 --hint-baremetal=ahci1,msdos1 4cc10de6-6fb4-4586-894d-29fe03f53b04
    else
    search --no-floppy --fs-uuid --set=root 4cc10de6-6fb4-4586-894d-29fe03f53b04
    fi
    linux /boot/vmlinuz-4.15.0-42-generic root=UUID=4cc10de6-6fb4-4586-894d-29fe03f53b04 ro
    initrd /boot/initrd.img-4.15.0-42-generic

    Win7 bootloader

    savedefault
    insmod part_msdos
    insmod ntfs
    set root='hd0,msdos1'
    if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
    search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 01D1A5A5E0020270
    else
    search --no-floppy --fs-uuid --set=root 01D1A5A5E0020270
    fi
    parttool ${root} hidden-
    chainloader +1

    A sima Win7-et már kivettem, mert minek. Látható, hogy hd1-ként van a Linuxos winyó, hd0-ként a Win-es, ezt ő számozta be magának alapból Linux/Grub telepítéskor, úgy, hogyha gond, akkor a többivel is gondnak kéne lenni. A 01D1A5A5E0020270 viszont nem értem mit keres ott minden Win-es bejegyzésnél, az valami lemez sorozatszám lenne? Mert UUID-nek túl rövid.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz Frawly #64784 üzenetére

    Utánaolvasgattam még kicsit, így megoldódott, de köszi a tanácsokat. A telepítő által kreált cucc hibás volt, a nyilazottakat kellett módosítani:

    savedefault
    insmod part_msdos
    insmod ntfs
    set root='hd0,msdos3' <--ez msdos1 volt alapból, tévesen
    if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
    search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos3 --hint-efi=hd0,msdos3 --hint-baremetal=ahci0,msdos3 01D1A5A67D353C10
    else
    search --no-floppy --fs-uuid --set=root 01D1A5A67D353C10
    fi
    parttool ${root} hidden-
    parttool ${root} boot+ <--ez hiányzott, XP partíció aktívvá tétele, háklis rá az XP
    drivemap -s (hd0) ${root}
    chainloader +1
    ntldr /ntldr <--enélkül BOOTMGR missing hibaüzi van, bár ez lehet az előző sor elé kéne, grub1-es időkből az rémlik, de így is mükszik

    +a "Win7 bootloader" Grub menüpont is kapott egy "parttool ${root} boot+" sort, hogy aktív legyen a BCD partíció, ha Win7-et akarok indítani.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz ontheground #64790 üzenetére

    Tévedtem, a "parttool ${root} boot+" sorok sem kellenek, egyik entry-be sem, megy anélkül is a Windows XP boot. Csak rosszul emlékeztem, hogy allergiás lenne erre.

    +1 a terminálnak. Azért ott van cheatnek a Midnight Commander is. :)

    Amúgy grub elrontásra ne a disztrókat szidjátok, hanem az update-grub-ot, kijöhetne hozzá valami univerzális szkript, amivel tudná az összes disztró sajátosságait, egyszer kéne megírni, utána csak reszelgetni. Ubuntun ott a grub-mkconfig, de abban is lenne javítanivaló :)

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    A Kodi-s topikban volt pár off hozzászólás a Remix OS-ről, rég ki akartam próbálni, de sehol sem találtam az ISO-it, de linkeltek nekem egy maszek oldalt a fórumtársak, így a Linux után kicsit belemerültem az x86-os Android-ok kusza világába, kipróbáltam párat.
    Régi Core2-es gépre a 64 bites UEFI változatok nem nagyon akartak felmászni, amelyik felment, bug-os volt, maradtak a 32-esek. A Remix OS elég jó, de régi, meg a noveau driver is bugzik benne, folyamatos screen tearing, egyebek egy régi 8400GS-el, le is töröltem.
    A Phoenix OS viszont bevált, szépen ki lehet gyomlálni, de akadnak ezzel is gondok, de alapból rootolt, lehet hegeszteni rá rendes SuperSu-t, meg egy-két dolgot meg is lehet javítani benne.

    Az init scriptje viszont banálisan egyszerű, abban sikerült megoldanom a hangproblémáimat is :)
    A füles kimenet még várat magára, sajna bekorlátoz a parancssoros alsa, nincs alsamixer TUI-val :)
    Az LG telómon ugyanez az init script szét van dobálva vagy 30 fájlba, ami itt kb. kettőben megáll.
    Most egy IDE winyó egyetlen Ext4 partícióján csücsül az Android egy kínai USB átalakítóval, a Linux Lite-on levő GRUB2-be meg kapott egy bejegyzést az ebben a topikban említett grub-customizer segítségével.
    Sajna a Marvell IDE vezérlőm nem ismeri az Android kernel, SATA-ból meg kifogytam. Szépen fut amúgy, de egy SSD tuti dobna rajta. Lehet tényleg veszek egyet, és az összes rendszerpartíciómat áthajigálom majd rá.
    Szerintem a Phoenix OS megmarad bohóckodni Linux mellé, mert bár üzembiztos, azért fő rendszernek mégse merném használni.
    Remix OS topikba írtam is pár Phoenix-es tippet, mert nincs külön topikja.
    Linuxon meg annyit sudo-ztam, hogy ma egy Win7-be lépéskor alig találtam meg a jobbgombos menüben, hogy "Futtatás rendszergazdaként" :))
    Valami maszek OSX-et kéne megpróbálni, amíg még mostanában ráérek, régen volt fenn Snow Leopard, meg még P4-en is Tiger, vagy BSD-t. Bár a mostani OSX kétlem, hogy használható lenne egy ilyen őskövület gépen, mint az enyém :)

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz ontheground #65090 üzenetére

    Mattattam kicsit még ezzel, egy notira is felhegesztettem ezt a Phoenix OS-t. Sajnos eléggé bugos benne a Noveau driver, konkrétan egy notebook Geforce 8200-assal kifagy, így nem hálálta meg a szenvedéseimet.

    A Phoenix OS rendszer partíciót hiába Clonezillá-ztam át egy másik winyóról a noti winyó egy szabad 32GB-os területére, a rajta levő legacy GRUB-ot se Clonezillával, se Knoppix-szal parancssorban, se különböző bootdisk-ekkel sem tudtam megjavítani, se sda3-ra(nálam itt ez lett volna a preferált megoldás), se sda-ra(MBR) sem volt hajlandó települni.
    Amelyiknél volt hibaüzi, mind arra hivatkozott, hogy rossz a stage1 fájl, vagy stage1 stage2 nem egyforma verzió.
    Ezt tetőzte az is, hogy a partíció gyökerében nem a /boot/grub-ban, hanem csak egy /grub-ban szerpeltek a grub fájlok, mintha dedikált boot partíció lenne az Android-é.
    A noti partíciós táblája alapból a következőképp nézett ki:

    MBR: 1. partícióra mutat
    1. 100 MB NTFS, BCD bootloader
    2. 32 GB NTFS, Win7 32bit
    3. 32 GB EXT4, rajta a Phoenix OS fájljai + a GRUB
    4. ~230GB NTFS adatpartíció

    Egy Live CD tudta csak megjavítani a stage1 hibás(?) legacy GRUB-ot: [link]
    Mielőtt ráeresztettem csináltam DD-vel mentést az MBR-ről a clonezilla parancssorából biztos,ami biztos alapon, amikor az még Win BCD bootloader-ére mutatott. /home/partimag-nak egy pendrive van felcsatolva.
    dd if=/dev/sda of=/home/partimag/winmbr/winmbr.bin bs=512 count=1

    Ezután az említett CD-vel megcsináltam a GRUB-ot, megjavította, az új MBR GRUB bootszektor lett.
    Nem akartam legacy GRUB-ból Win-t bootolni, így egy neten olvasott fura megoldáshoz folyamodtam.
    Mentettem a mostmár GRUB MBR bootsector-t is a hasonló clonezilla parancssoros paranccsal:
    dd if=/dev/sda of=/home/partimag/grubmbr/grubmbr.bin bs=512 count=1

    Visszaírtam a Win-est ezután:
    dd if=/home/partimag/winmbr/winmbr.bin of=/dev/sda bs=512 count=1

    Ezután újraindítás, bebootoltam a Windows-ba, bemásoltam a pendrive-ról a grubmbr.bin-t a 100 MB-os BCD partíció gyökerébe, majd Win alatt kellett egyet parancssorozni(cmd->jobb gomb: Futtatás rendszergazdaként; a kapcsoszárójelben levő UUID értéket az első parancs kimenete adja, ezután azt kell használni, a parancsokat soronként kell bevinni):

    bcdedit /create /d "GRUB Legacy indito" /Application BOOTSECTOR
    bcdedit /set {6d57ae44-ed1f-11e8-b84b-cb07783e9b10} device boot
    bcdedit /set {6d57ae44-ed1f-11e8-b84b-cb07783e9b10} PATH \grubmbr.bin
    bcdedit /displayorder {6d57ae44-ed1f-11e8-b84b-cb07783e9b10} /addlast
    bcdedit /timeout 10

    Ezzel a Win-es bootloaderből tudom indítani a Legacy GRUB-ot és abból a Phoenix OS-t. Szerintem jó a mai GRUB-hoz is.

    Amíg nem olvastam a neten, fogalmam sem volt, hogy tud a BCD GRUB-ot vagy bármi más Linux bootloadert is indítani. És, hogy mért jó ez? Elég nyakatekert megoldásnak tűnik, de ezt megcsinálva még mindkét rendszer telpítése után, mondjuk egy UEFI nélküli gépen, ahol MBR partícióséma van, Linux-WIN dualbootkor, későbbi balul elsült Win frissítés esetén a Linux-ot vissza lehet hozni Live CD-s matatás nélkül is, pusztán Win parancssorból. Hogy ez egy könnyebb út-e, nem biztos, de egy alternatíva. valamint arra is jó, hogy ha valaki ragaszkodik a Win-es bootloader-hez.
    Én nem ragaszkodom, a GRUB-ot preferálom a másik gépemen, de a notin nem akartam elsődlegesnek, azon a Phoenix OS amúgy sem lett hosszú életű a noveau driver tökéletlenségei miatt.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz ontheground #65162 üzenetére

    Kis kiegészítés: A link szerint elég a bs=446 is a visszaírós diskdump parancsnál. Ez lehet, még jobb is így, mert ha közben módosul a partíciós tábla, a módosítások nem vesznek el. [link]

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz CPT.Pirk #65277 üzenetére

    Ott a GIMP is, mondjuk eléggényakatekert ugye. Nagy szerencsém, hogy nem vagyok grafikus, nem irigylem, akinek open source környezetben kell ezt a munkát végeznie. Eddig csak annyit találkoztam a programmal, hogy haverom megkért csináljak neki egy A4-es pdf-et telibe óegygé emblémákkal, gondolom matrica céljából. Leszedtem a netről az SVG-t, lett belőle copy-paste-tel vagy 35 réteg egy A4-re, szépen összefűztem őket egy rétegnek, és még pdf-be is lehetett exportálni. Viszont, ahány másolat réteget csináltam a lekicsinyített SVG-ről, egyik se akart egyvonalba igazodni úgy, hogy a koordinátáik közül az egyik megegyezzen, máig nem értem miért. Eltartott vagy fél óráig kezdőként, de megcsináltam valahogy. Ennél jobban nem is akarok elmerülni ebben a progiban.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz Dave™ #65281 üzenetére

    Köszi a tippet, elmentem, hátha szükség lesz rá :) Itt csak a forrás volt vektoros, a kimeneti pdf tartalma már nem biztos. :)

  • ontheground

    tag

    válasz Laszlo733 #65354 üzenetére

    Attól függ, mi kell belőle. Én SFTP célra a Filezilla-t használom, sima SSH-ra meg a sima terminált.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz King Unique #65363 üzenetére

    A saját rendszerpartíciójához(C) kétlem, hogy hozzányúlna a Win. Nem kell félni a Gparted-től, szépen zsugorítja az NTFS-t is, de ha nagyon windows alól akarja valaki megoldani, vannak a neten maszek Windows live CD-k is, teli jó kis programokkal, én pl Minitool-lal méreteztem át anno őket. Azt hiszem, a Minitool-nak is van live cd-je.

  • ontheground

    tag

    válasz Laszlo733 #65370 üzenetére

    Az SCP-t is tudja a Filezilla. Az eddigi kulcsod meg vagy a szerverről, vagy a Winscp-ből nyerheted ki, szerintem.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz hentes555 #65412 üzenetére

    Ide próbáld meg beszúrni az indítómenüben [TAB]-ot nyomva, a "quiet" elé :
    menuentry "Start Kubuntu" {
    set gfxpayload=keep
    linux /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/kubuntu.seed boot=casper maybe-ubiquity toram quiet splash ---
    initrd /casper/initrd

    A Knoppix meg egy-két Live cd biztos beveszi ezt a paramétert de hogy itt működik-e, az kérdőjeles.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    Sziasztok. Hétvégén kaptam egyik ismerősömtől egy rosszhírű 60GB-os OCZ Vertex2 használt SSD-t, 4TB írással.

    Megszenvedtem vele, de átmigráltam rá a rendszer és a home partíciót.

    Clonezillával sajnos nem ment a dolog, Grub-ot is szépen átpakolta,de rendszerindításkor mégis minimal root shellt kaptam a végén valamiért, egy rakat hibával, pedig a Clonezilla még a UUID-ket is klónozza.

    Ez a módszer volt célravezetőbb, bár a cp parancsoknál a forráshoz itt is kellett 1-1 csillag:[link]

    Ezután Ubyegon2 fórumtárs SSD gyorstalpalója alapján indultam el, amit ezúton is köszönök, a törzsszöveg is nagyon hasznos, de a benne levő linkek is.

    A partíció align és a trim rendben van, az I/O ütemezőt átállítottam külön az SSD-nek és a winyóknak is a /etc/udev/rules.d/60-sda_sdb.rules-ba tett szkript segítségével, a nekik megfelelőre, leelenőrizve jó.

    A böngésző cache-ek eddig is a /dev/shm-en csatolt ramdisk-be irányítódtak.

    Swap-nek zram-ot használok.

    Az fstab releváns része így néz ki(RESUME eddig sem volt):

    UUID=ceecce41-4a25-4c59-af2c-76de67fa2e24 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
    UUID=b5cd1050-4fc9-4749-91c8-f8928060df4f /home ext4 discard,noatime,defaults 0 2
    tmpfs /var/spool tmpfs defaults,size=64M,noatime,nosuid,mode=0755 0 0
    tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,size=512M,noatime,nosuid,mode=0755 0 0
    tmpfs /var/run tmpfs defaults,size=32M,noatime,nosuid,mode=0755 0 0

    Az Ubyegon2 fórumtárs leírásában linkelt Berus17 leírása alpján engedélyeztem a systemd-ben a tmp.mount-ot is a /tmp könyvtárnak, így az is be lett csatornázva a RAM-ba.

    A /var/log könyvtárt a azlux log2ram systemd service-e segítségével pakoltam át a RAM-ba, mert így alapesetben óránként, valamint kikapcsoláskor visszaíródik lemezre.
    Előtte érdemes kitakarítani a log könyvtárból a felesleget, de a benne levő mappákat jó, ha megtartja az ember, mert pl. én kitöröltem őket, de így 1-2 service(pl. ConsoleKit, Nod32 antivirus) nem tudott elindulni, újra létre kellett hozni a mappastrukturát(ott volt a mentés hálistennek a volt HDD-men).

    Használok két fájlcserélőt is, Nicotine+(Soulseek), illetve Transmission, ezeket úgy állítottam be, hogy /dev/shm-be töltenek, csak a kész letöltést mozgatják át az SSD-re. Leginkább csak zenét meg filmet szoktam letölteni max 720p-ben, torrentben is csak 1 aktív letöltés engedélyezett, majd odafigyelek közben, hogy ne teljen meg a RAM.

    A bootidő sokat javult, a böngészés eddig is gyors volt, köszönhetően a ramdisk-nek, a programok viszont picit gyorsabban indulnak, összességében megérte a váltás a konfigurálgatással együtt is.

    Kérdésem az lenne, hogy mit tehetnék még meg, hogy kíméljem ezt az elég őskövület SSD-t? Valamint, hogy ennek a típusnak egyáltalán javallott-e a discard Linux Lite 4.2(tkp. Xubuntu 18.04) alatt?

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz King Unique #65385 üzenetére

    Egyetértek végülis, de, hogy a Win a saját cuccával a saját rendszerpartícióját is képes átméretezni, az nekem új. Én ilyet Partition Magic-kel tudtam csak megcsinálni anno. Meg talán Minitool-lal. Utóbbit használom is a mai napig :) Igazad van végülis, hogy minden rendszert a sajátjával érdemes méretezgetni. Félig off, de nálam sincsenek felcsatolva pl. csak olvashatóra az NTFS partíciók Linux alatt, Win-en meg Diskinternals Linux Readert használok, az ext2fsd amúgy sem szereti a default opciókkal az EXT4-es partícióimat, talán a ^has_journal segítene, de már nem babrálom. Meg amúgy sem tenném rá az életemet sem az ntfs-3g-re, sem az ext2fsd-re rw módban.

  • ontheground

    tag

    válasz HUNited #65517 üzenetére

    Hangproblémára:

    Ha van root jogod, ez (meg az előtte-utána levő hozzászólások) segíthetnek.

    Boot: Legacy rendszeren így lehet megoldani a Win bootloaderből Linux/Android indulást, de ez UEFI-re nem jó: [link], UEFI-sen meg GRUB-ot kéne telepíteni az EFI partícióra, aztán abba felvenni a Win-t, meg az Android x86-ot is, gondolom.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz ubyegon2 #65528 üzenetére

    A leírást köszi szépen mégegyszer, jó volt rajta elindulni :)
    Az SSD ajándék volt egyik jóbarátomtól, de utánaolvasva elég sok olyan volt, hogy az első évben megdöglött még gariidőben ez a típus. Ez valahogy túlélte :)
    A dev/shm az alapból a RAM-ba mutat(szerk.: nem a zram-ba, oda csak, ha swappolásra kerül sor), minden Linux disztrón, amelyiken létezik, szerintem.

    A Zram-ot itt ajánlotta valaki, be is vált, a swap-os lassulásaim meg is oldódtak vele(régi 80GB-os SATA Samsung HDD volt az előző Linux-os winyó, gyenge szektorokkal korábban javítva).
    Swap partícióra/fájlra nem is térnék már vissza, már csak amiatt sem, hogy most nincs már neki hely.
    Ugyan maradt kb 6-7GB partícionálatlanul,szabadon, de azt sok helyen azt írták, ajánlott is az SSD-knek(~10% szabad hely).

    szerk: A deadline schedulert használom az SSD-hez, ezt vagy a semmit ajánlotta a tutorial :) Gondolom a "noop" az a semmi.

    Szerk.: Használja az fstrim.timert a disztró, azt kikapcsoljam? Elég a systemctl stop+disable fstrim.timer, vagy kell a mask is?

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz ontheground #65530 üzenetére

    A letöltést meg azért használnám így, mert a Torrent is meg a Soulseek is ki tudja milyen kis blokkokat írogatna ki az SSD-re letöltés közben, ezért inkább RAM-ba töltsön, aztán, ha kész, az egészet letöltésenként egy folyamatos nagy írással tegye ki az SSD-re, ezáltal is csökkentve az elhasználódást.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz ubyegon2 #65533 üzenetére

    Köszi a válaszokat. Én mostmár így hagyok mindent szerintem.

    Próbáld ki, valamivel gyorsabb lesz tőle a böngészés, sok nyitott lappal sem foglal max. 300MB plusz memóriát a cache kirakása a RAM-ba böngészőnként, gépkikapcsoláskor törlődik a cache(a beállítások, előzmények, mentett jelszavak, stb. természetesen megmaradnak):

    Firefox(és azon alapuló böngészők) cache-ének /dev/shm-be pakolása about:config-ban:

    A browser.cache.disk.parent_directory beállításnál beírod, hogy /dev/shm/firefoxcache

    Chromium és hasonszőrűek esetében az indítóikonban a parancsot kell módosítani a következőképpen:
    chromium-browser --disk-cache-dir="/dev/shm/chromiumcache"

    Szerintem létrehozza alapból a könyvtárakat a két böngésző, de ha mégsem, valami bejelentkezéskor elinduló szkriptbe be lehet rakni neki két mkdir-t a firefoxcache és a chromiumcache könyvtárnak, nekem már dunsztom sincs, csináltam-e ilyet, vagy sem.

    Szerk.: zram-hoz: A /usr/bin/init-zram-swapping szkriptet lehet moddolni is, ott az osztót álligatva, lehet változtatni a zram méretét, nálam így 2*256MB a zarm swap, többet nem akartam neki odaadni :)

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz HUNited #65517 üzenetére

    Még annyit, hogy ha a HDMI-ről akarsz hangot csiholni, akkor szerintem felejtős. Azzal régebben sem boldogult az Android. Ha viszont a kombi jack-ről, akkor meg kéne keresni az említett alsamixer-ben, hogy van-e hozzávaló kapcsoló paraméter, illetve nincs-e némítva, mert nekem gyanús, hogy alapból mikrofonként akarja használni az Android.

  • ontheground

    tag

    válasz HUNited #65551 üzenetére

    A hozzászólásban említett apk-t rakd fel: [link]

    Az felpakol majd a saját könyvtárába is pár alsa-hoz kötődő cuccost.

    A progit elindítva grafikus felületen, de billentyűzetről történő értékadással tudod majd a hangkártyádhoz kapcsolódó vezérlőket álligatni.
    Itt kell próbálkoznod. Hogy konkrétan mivel, azt én sem tudom.
    Lehet alapból a digi kimenet aktív, nem az analóg, lehet mikrofonként akarja használni a jacket, lehet csak némítva van a PCM vagy a Wave, tudni kéne, milyen vezérlők aktívak, lehet csak 0-án van a hangerőérték valamelyikben. Ahány hangkártya, annyiféle megoldás.
    A root terminálba a CTRL+ALT+F1-el átlépve is ki tudod listázni az aktív vezérlőket az alsa_amixer parancs kiadásával.
    CTRL+ALT+F7-el tudsz visszatérni a grafikus felületre. Végül az apk is ugyanezt a funkciót tudja, csak némileg emberközelibben, de hasonló fapados módon.
    Nekem is próba-cseresznye alapon sikerült megoldanom a saját problémámat.

    Ha megvan mi a hiba, és megvannak az azt kiküszöbölő vezérlők, akkor azok beállításait a system/etc/init.sh do_bootcomplete() szekciójába érdemes bepakolni, hogy minden újraindításkor beállításra kerüljenek.Ezt [alsa_amixer sset 'vezérlő' 'érték'] utasítások segítségével tudod megtenni, soronként egyel.

    Legalábbis 5-ös Android alapú PhoenixOS-en ez a módszer még létezett.
    Viszont ehhez írható olvasható system partíció/könyvtár kell (Nálam ext4 partíción a Phoenix-en a SYSTEM az egy 2 gigás squashfs fájl + mellette ott vannak a változtatások egy másik könyvtárban).

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz Frawly #65544 üzenetére

    Tehát akkor ne foglalkozzak, ezekkel a fájlcsereprogis kímélésekkel, mert felesleges, csak a RAM fogy közben.
    A sima swap-ot hanyagolnám, nekem bejön a zram verzió, abból sincs sok, csak 2*256MB, kb egy hónapja nyüstölöm így, semmi gond nem volt még. Ez az OCZ Vertex 2 SSD egy kemény 60 gigásnak becézett aggastyán jószág amúgy, alapból 57GiB hellyel, ezen van egy 20GiB rendszer, meg egy 30GiB /home egy-egy EXT4 partíción. Swap-pal már nem terhelném, lassan szerintem 10. életévét tölti. A többivel többé kevésbé egyetértek, és köszi az instrukciókat.

    Az aláírásodon meg jót nevettem :) Én is belefutottam hasonlóba anno egy notin, ahol bedöglött a billentyűzet, volt is egy régi USB-s bill., de a legacy USB support meg ki volt kapcsolva BIOS-ban. Elem kiszedés meg power gomb nyomkodás segítette rajta :)

    Ubyegon2: Az általad linkelt módszert én is használtam anno Windowson, aztán, ki tudja miért, ott is áttértem ramdiskezésre :)

    Nézegetem az fstab-od, a /var/cache-re én is gondoltam, hogy átrakom még ram-ba, de nem mertem vele próbálkozni, viszont a /home/user/.cache eszembe sem jutott.
    Ezekre nem panaszkodik amúgy semmi? Mert ugye kikapcsoláskor radírozódnak.
    A kikommenteltek nálam is ott vannak, annyi különbséggel, hogy a sima /tmp-et a systemd intézi nálam a beépített tmp.mount-tal, nem az fstab.
    Kérdésedre válaszolva, swap file-om nem volt, de volt korábban swap partícióm, de a zram bevezetése után beszántottam, meg kivettem a rendszerből és az fstab-ból is.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz HUNited #65577 üzenetére

    Hello. Megnéztem a logot, ez jó bonyolult kártya, tele hardver mixer képességekkel.

    Nézzünk meg 1-1 vezérlőt:

    Simple mixer control 'Headphone',0
    Capabilities: pswitch pswitch-joined penum
    Playback channels: Mono
    Mono: Playback [on][

    Egy ilyen kódrészlet egy vezérlő, az aposztróf jelek közt van a neve az első sorban, jelen esetben Headphone.
    Ez egy pswitch típusú vezérlő, ennek lehetséges értékei, az on és az off.
    Az utolsó sorában ott van, hogy jelenleg on állásban van, így helyes.
    Azzal, hogy mono, nem kell foglalkozni, ez csak azt jelenti jelen esetben, hogy állítható külön a bal és jobb csatorna, további vezérlőkkel. Off-ba egyébként úgy nelehet tenni, hogy:

    alsa_amixer sset 'Headphone' 'off'
    vagy talán
    CODE]alsa_amixer sset 'Headphone' '0'

    fejből nem tudom, vagy on/off értékeket vehet fel vagy 0 vagy 1-et, ki kell próbálni, de ez most jó így.

    A következő szekció trükkösebb:

    Simple mixer control 'Headphone Left DACL',0
    Capabilities: volume volume-joined penum
    Playback channels: Mono
    Capture channels: Mono
    Limits: 0 - 31
    Mono: 0 [0%] [-30.00dB]
    Simple mixer control 'Headphone Left DACR',0
    Capabilities: volume volume-joined penum
    Playback channels: Mono
    Capture channels: Mono
    Limits: 0 - 31
    Mono: 0 [0%] [-30.00dB]
    Simple mixer control 'Headphone Right DACL',0
    Capabilities: volume volume-joined penum
    Playback channels: Mono
    Capture channels: Mono
    Limits: 0 - 31
    Mono: 0 [0%] [-30.00dB]
    Simple mixer control 'Headphone Right DACR',0
    Capabilities: volume volume-joined penum
    Playback channels: Mono
    Capture channels: Mono
    Limits: 0 - 31
    Mono: 0 [0%] [-30.00dB]

    Ez az előzőekből kiindulva 4 darab vezérlő. A nevük Headphone Left DACR, Headphone Left DACL, Headphone Right DACR, Headphone Right DACL.
    Egy vezérlő azt adja meg, hogy a fejhallgató Left(bal), illetve a Right(jobb) fülébe melyik kimenet (DACR-digitál-analóg átalakító jobb; DACL-digitál-analóg átalakító bal), milyen hangerővel kerüljön.
    Itt most nem on/off az érték, hanem 0-31-ig terjedő tartomány.
    Jelenleg az összes 0 [0%] [-30.00dB] értéken áll, tehát a füles kimenet emiatt (is) süket.
    Azt akarjuk, hogy a jobb dac csatorna a jobb fülbe, a bal pedig a bal fülbe kerüljön, ezekkel lehet beállítani:

    alsa_amixer sset 'Headphone Left DACL' '31'
    alsa_amixer sset 'Headphone Right DACR' '31'

    A másik kettő maradhat úgy, ahogy van.

    A következő 4db vezérlő az általad bemásolt kimenetben ugyanilyen elven működik, ott a

    alsa_amixer sset 'Speaker Left DACL' '31'
    alsa_amixer sset 'Speaker Right DACR' '31'

    parancsok segítségével lehet a belső hangszórókimenetet bekapcsolni.

    Ha esetleg lenne már hang, vagy a későbbiekben lesz, de mondjuk torz, vagy túl sok az alapzaj, a 31-es értéket kell csökkenteni a fent említett parancsokkal addig, amíg az alsa_amixer parancs kimenetében 0dB(vagy aközeli) értéken nem áll az adott vezérlő.

    Aztán, ha így sem megy, ezekkel (is) lehet még próbálkozni:

    Simple mixer control 'codec_in0 Gain 0',0
    Capabilities: volume pswitch pswitch-joined penum
    Playback channels: Front Left - Front Right
    Capture channels: Front Left - Front Right
    Limits: -1440 - 360
    Front Left: -1440 [0%] [-144.00dB] Playback [off] <-0
    Front Right: -1440 [0%] [-144.00dB] Playback [off] <-0
    ....
    Simple mixer control 'codec_out0 Gain 0',0
    Capabilities: volume pswitch pswitch-joined penum
    Playback channels: Front Left - Front Right
    Capture channels: Front Left - Front Right
    Limits: -1440 - 360
    Front Left: -1440 [0%] [-144.00dB] Playback [off] <-0
    Front Right: -1440 [0%] [-144.00dB] Playback [off] <-0
    ...
    Simple mixer control 'codec_out0 mix 0 codec_in0',0
    Capabilities: pswitch pswitch-joined penum
    Playback channels: Mono
    Mono: Playback [off] <--on?

    Aztán vannak hasonló codec_in1, out1 vezérlők, pcm0, pcm1 és media0,media1 beállítások, ezek adják meg, mi hova mehet be a hardver mixerbe, és mi hova menjen ki, milyen hangerővel, nehéz ezeket így neten elmagyarázni, ezt a kártyát össze-vissza lehet belül huzalozni.
    Az a baj, az Android kvázi inicializálatlanul hagyta a kártyát.
    Nyugodtan állítgasd őket, egy újraindítással törlődik az egész. Ha jó a konfig, csinálj róla másolatot, olyan "log"-ot, mint amit felraktál, és hasonlítsd össze, mit változtattál meg, azokat kell majd alsa_amixer parancsokkal bepakolni az init szkriptbe, hogy megmaradjanak.
    Kár, hogy nincs Android-ra sima TUI-s alsamixer, azzal egyszerűbb lenne, mert az legalább text alapú grafikus felület. Így meg szívás.

    szerk.: A többi kérdésedre válaszolva:

    Szerintem elég a háttérben elindítani valami zenét/videót, csak végtelenítve menjen, vagy a youtube folyamatosan váltson másikra.

    A "0.459305 cherryview-pinctrl INT33FF:01 Failed to translate GPIO to IRQ" valami más jellegű hiba, ez nem érintőképernyős ez a cucc? Ha igen, azzal lehet valami gyíkja.

    A fülest ne húzgáld beállítás közben, viszont összehasonlíthatod, változik-e a sima alsa_amixer parancs kimeneti listája, kihúzott/bedugott fülesnél.

    Az említett beállításokat az apk-ban is módosíthatod, ott talán egyszerűbb is, nem kellenek feltétlen hozzá az alsa_amixer sset parancsok, ahol érték van ott értéket kell megadni, ahol nincs, ott on/off, true/false, stb. Szerintem ahol több minden van felsorolva, ott vesszővel és aposztroffal elválasztva több minden értékét és on/off-ját meg lehet adni, de nem vagyok Android előtt most.

    [ Szerkesztve ]

  • ontheground

    tag

    válasz csixy #65592 üzenetére

    Csak azt ne :D A Ralink az általában mind hulladék :) Akkor már inkább valami Atheros.

  • ontheground

    tag

    válasz HUNited #65608 üzenetére

    Hello. Igazán nincs mit. Lehet, már csak egy hajszálra voltál a megoldástól, de megértem, ha nem akarsz rá több időt rászánni. Esetleg még valami nagyobb Linux disztró angol fórumára lenne érdemes írni a pontos típussal meg hangkártyával, hátha lenne valaki olyan jófej, hogy feltesz a netre egy működő alsa_amixer dump-ot, és abból elindulni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák