Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kuyarashi

    őstag

    válasz Kernel #10615 üzenetére

    Fogalom zavarom volt. Úgy tudom, hogy vannak a drágább led fényforrások, amelyekben egy transzformátor csinál 12 V egyenáramot a 240 V váltóból. Ezeknek nem szabad vibrálniuk, sem idő előtt tönkremenniük. A másik, olcsóbb megoldásban a trafó (vagy valamilyen elektronika, amit én PWM-nek neveztem) csak 12 V-ot csinál, de nem lesz "fix" egyenáramunk, ezért a hálózati feszültségingadozást ugyanúgy megkapja, mint sok más fogyasztó a lakásban. A gond meg azzal van, hogy ezt a led diódák nem jól tűrik, ezért rövidesen tönkremennek. Közben persze többé-kevésbé vibrálnak is. 100 Hz fölött általában ez nem érzékelhető, ettől függetlenül lehetnek negatív hatásai. A kérdés tehát, hogy ezt nem PWM-el oldják meg?
    Nem vagyok szakember, de érdekel a téma, úgyhogy szívesen veszem az építő jellegű kritikákat.

    A led szalagom elé beraktam egy vezérlőt, ami valószínűleg PWM megoldású, ugyanis alacsonyabb fényerőnél (igazából mindig, amikor nem 100%-on hajtom), vibrál. Nem mondom, hogy kimondottan zavaró, az emberek többsége nem is látja, de a telefonom kamerája könnyen-láthatóvá teszi a jelenséget.
    Egyébként itthon 3 db led fényforrásunk van, ami E27-es foglalatú. Ebből a 3-ból csak az egyik nem vibrál. Ezt egy kis boltban vettem, a vibrálósak egyikét pedig biztosan egy multinál. Csak arra akarok kilyukadni, hogy érdemes lehet ellenőrizni a ledeknek ezt a tulajdonságát vásárlás előtt, főleg, ha valaki kimondottan érzékeny rá.

    *Javítom a #10608-as hozzászólásomat: nem CRI, hanem IRC (Infra Red Coating) halogének.

    iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

Új hozzászólás Aktív témák