Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • InBlack

    csendes tag

    válasz hadsz #1146 üzenetére

    Én ma próbáltam ellátogatni Únyba a lérak bázisra, de nem jártam sikerell. 2 úton próbálkoztam, a főbejárattól kb. 500m-re voltam, és vége az útnak... (vaskapu, kocsik, emberek...) a másik úton (szántóföld felé) kerítéssel lezárva. Még kb. 1 km-re volt a bázis...
    Az MN1159 1977-ben megszűnt, a katonaság biztos nem őrzi, de nem hiszem, hogy magánterület lenne a bázis...
    Tudja valaki, hogy mi a helyzet ezzel a bázissal?

  • InBlack

    csendes tag

    válasz hadsz #1588 üzenetére

    Próbáltam balról a szántóföld felől megkerülni, de jött szembe egy zöld utánfutó, és a sofőr elég furán nézett rám, (kocsival voltam, hátsó üllésen egy csákány...) Gyalog nem akartam menni, mert én is hallottam ezt-azt a tanyáról, és a kutyákról...
    Egy ismerősöm Nógrádverőcén volt katona kb. 30 éve, ott van egy bunker. Ha szembe állsz a bunker bejáratával balra van egy betonplacc kb. 10m * 20m, a bunker egy hosszú dombba van beásva, tetején 1-2m föld, ahogy bemész a bunkerbe jobbra 3 lépcső, és 2 db kis méretű, légmentessen zárható acél ajtó, a két ajtó után egy boltíves helység 2 * 2 * 3.6 m, és a helység vége téglával lefalazva... A Nógrádverőcei bunker, és amit Te Únyban lefényképeztél szerkezetileg ugyanaz.
    Mindkét bunkerben a téglafal mögött kell lennie "valaminek", régebben ott is vasajtó volt. Az ismerősöm a bunkerben csak most járt, de mondta, hogy a 70-es években elég nagy mozgás volt a bunkerben (katonák jöttek-mentek, vittek be ládákat.) Nem valószínű, hogy csak olyan kis helységben dolgoztak.
    Nógrádverőcén 1981-ben megszüntették a rakétabázist, ekkor a második helységet markolóval kiszedték (be van sűlyedve a föld), az ajtót leszedték és lefalazták, ekkor rakták be a két szellőzőt álcázás képpen (ami szerintem elég hülyén néz ki, a két ajtó légmentessen zár, a szellőző viszont bejuttatja a kinti levegőt...) A külső ajtón a három zsanért, és a két hajtóhart a katonaság lehegesztette. Nógrádverőcén a bunker a bázison kívül van, vagyis nem őrzik, a két vasajtó már eltűnt... A bunker fölött a kábel kitépve / kiásva, de egy helyen kb. 30 m-re a bejárattól a kábel vége lemegy a földbe, vagyis a bunkerbe.
    Kiváncsi voltam Únyban mi a helyzet, és hogy át lehet-e jutni a második helységbe.
    Elvileg M-zárolt cuccoknak, levegőztetőnek, generátornak, és egy vészkijáratnak kell lennie. Erről tudsz valamit?

  • InBlack

    csendes tag

    válasz hadsz #1593 üzenetére

    Nógrádverőcén egy bunker van, a katonai bázistól 0.5 km-re, tözelőállás kb. 10 db volt (a bunkertől elég messze), a mesterséges gödrök még megvannak, és mindegyikhez ment egy kábel, a kábelek végetérnek (lemennek a földbe) a mesterséges dombba, ahol a bunker van. A bunker szerintem atomtámadás esetén vagy fedezék, vagy földalatti irányítóközpont.
    A bunker építészeti szempontból kibírná az atomtámadást, de csak 6-8 órára nyújtott volna védelmet. A bunkerbe befelé vezető folyosó téglából van (ez lehet, hogy összedőlt volna), a vasajtó mögött viszont minden előre legyártott betonelemekből van, benne 3cm-enként 0.5cm-es betonvas összeheggesztve. A vasajtókon volt gumiszigetelés, amit a két hajtókar a kerethez préselt. A keret 4 csavarral volt befogva, és a keret és a beton között gumicső szigetelés. Valószínűleg légmentessen kelett, hogy zárjon, és ráadásul 2db ajtót építettek be. A szellőzők 1961-ben az építéskor nem voltak meg, később (amikor felszámolták a bázist) 1980-ban építették be (szerintem álcázás képpen), ekkor vették ki a második helységet, és falazták le az átjárót.
    Nógrádverőcén csak markolóval lehetne bejutni a harmadik helységbe (a téglafal mögött 3.6m föld + fal v. vasajtó. Felülről leásni 1.5m föld + 30 cm erősített vasbeton).
    A kérdés, hogy miért temette be a katonaság a bunkert, és hegesztette le a vasajtót?

    Írtad, hogy a HÁP Únyban le van zárva, azt ki zárhatta le? A katonaság 1977-től nem használja. (Nem hiszem, hogy magánterület enne.)
    A Nógrádverőcei bunker is le volt lakatolva egy ideig. Amikor a külső lehegesztett vasajtót valaki kinyitotta, a belső vasajtót lelakatolták, kb. 2 évig volt lelakatolva (csak hát mindig eltűntek a lakatok, egyik héten be lehetett menni, másik héten lelakatolva... aztán az ajtók is eltűntek...)

  • InBlack

    csendes tag

    Sziasztok!
    Ezt az objektumot fedeztem fel az erdőben (Nógrádverőcéhez, az egykori rakétabázishoz közel, kb.1,5km-re), ebből gondolom hogy valamilyen katonai objektum volt...
    Szélessége kb. 4-5m, az oldalfalak 50cm vastag betonból vannak, 3 sorban a betonban végig 15mm vastag csavarok.
    Kocsiút kb. 300m-re, közte lévő fák kb. 30 évesek lehetnek (vagyis azóta nem használják).
    A vaddisznók 15m-es körzetben mindig körbetúrják (a közelben máshol nem túrnak), ami lehet hogy csak véletlen, de lehetséges hogy üreg vagy bunker van alatta?
    Mi lehetett a szerepe?

  • InBlack

    csendes tag

    válasz InBlack #2052 üzenetére

    Senki sem tudja, hogy mire használták ezt az építményt???

  • InBlack

    csendes tag

    válasz hadsz #2065 üzenetére

    Nem hiszem hogy csőrendszert vezettek fel a dombon, mert a domb kb. 100m után meredek lejtőhöz vezet... amúgy az erdő talajfelszíne elég egyenetlen, és az erdő melett az építmény irányával párhuzamosan vezet kocsiút, a kocsiút melett végig egyenletes felszínű rét. (A réten v. az út melett könyebb lett volna elvezetni.)
    Az erdőben ez az egyetlen építmény (csőrendszernek valószínűleg több állvány kellene).
    A két fal közötti távolság 2.5-3m, szerintem csőnek túl széles, és elég sok betont be is dolgoztak.
    Valamilyen állvány nem lehetett (rakéta, radar,...) Pontossan K-Ny irányba néz (Ny irányba megy fel a dombra).
    "Bunker biztos,hogy nincs alatta." Más nem lehet (csatorna, tartály...) A vaddisznók körülötte túrnak, szerintem vagy a föld hőmérséklete eltérő (üreg miatt), vagy valamit éreznek (gázolaj vagy ilyesmi).

  • InBlack

    csendes tag

    Sziasztok!

    Tudja valaki hogy jelenleg Nógrádverőcén mi a helyzet?
    104/3 / MN2124 lérak bázis volt ott 1960-1981-ig.

    Utána a bázis északi felén MH betegotthon, szanatórium lett.

    A déli felével mi a helyzet?
    Egy szanatóriumi dolgozótól hallottam hogy elhagyatott, és nem tartozik a betegotthonhoz (a faluban is ezt mondják).
    Viszont az egyik régi nyugállományú ezredes mondta hogy azt 1981 óta "cerberusz raktár". Vagyis a lezárt raktárakat őrzik, de az őrök, és elvileg más sem léphet be.

    Megnéztem közelebbről... átmentem a betonkerítésen, de volt egy belső drótkerítés (ami elég új, és a területet leválasztja a szanatóriumtól), és a 2db raktár előtti betonplaccon egy fehér furgon parkolt, és a raktárakkal szemben az őrbódéban 2 ember volt (elég messze voltak, de szerintem katonai egyenruha volt rajtuk).

    30 éve átköltöztették a bázist, mit őrizhetnek azokban a raktárakban?
    Volt már ott valaki, aki bement, és látta közelebbről?

Új hozzászólás Aktív témák