Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bot1978

    senior tag

    Sziasztok!
    Használtan vásárolt házikóban kibontottam egy fali dobozt és találtam benne 9 tömör eres réz vezetéket. A 3db fekete ér égeti a fázisceruzát, tehát színhelyes, mindhárom fázis. A három kék közösítve van, nyilván mind nulla, és van még szintén színhelyesen 3db védőföldem. Hurrá, csak ez vajon egy standard 3 fázisú kiállás ahol a fázisok el vannak tolva 120 fokkal? Fogalmam sincs, hogy tudom ezt vajon kideríteni?
    A nullához képest egyenként 232V feszt mérek mindhárom fázisnál.
    Egymáshoz képest, ha a 3 feketét elnevezem L1-L2-L3-nak, akkor L1-L2 között 407 V feszt mérek és L1-L3 között is 407 V, de L2-L3 között nincs, 0V feszt mérek. Soha nem használtam még 3 fázis, ennek így kell kinézni?
    Egy sütőt szeretnék egyébként bekötni, amit többféleképpen lehet etetni, van a fenekén egy matrica ami így néz ki, csak azt nem tudom, hogy merhetem e 3 fázisként bekötni ezt a három feketét, tehát a bal felső szerint és ha igen ez esetben számít e, hogy melyik kettő között nincs 407V illetve hogy ezek 120 fokkal eltolt fázisok e egyáltalán vagy nem?

  • bot1978

    senior tag

    válasz tordaitibi #73408 üzenetére

    Keresztmetszetnövelés miatt lehet akkor csak külön szerelve mind a 3db fázisvezeték a kibontott dobozban. Gyanítottam.
    Tehát ha igazad van, akkor az a két fázis vezeték, ami között nincs 400V sípolni fog, mert (ha máshol nem) az óránál össze lesz az kötve sorkapoccsal.
    Szóval azt a kettőt kell használnom matrica szerint bal alul L3-L2-nek, így a sütőnél nem kell patkolni. Tudod a sütő sorkapocsán egy nagyon széles réz patkó közösíti a két nullát és ilyen patkóból nincs még egy nekem. Ezért akarom mindenáron felhasználni mindhárom fekete vezetéket, ha már itt van a dobozban. Szakszerűbben nézne ki, mint egy vezetékdarabbal patkolni.
    Van a közelben egy konnektor egyébként, annak a védőföldjével rövidzár a dobozban lévő mindhárom föld vezeték, szóval normálisan meg van ez csinálva, csak én bizonytalanodtam el ezen a 3 fázison, mert mind a 3 végén külön sorkapocs van és ez zavart meg, de keresztmetszet növelés miatt végül is logikus, hogy külön szerelte. Ezt nem akartam megérteni, hogy minek húzná be ugyanazt kétszer, de akkor nincs itt semmi 3 fázis, így oké.

  • bot1978

    senior tag

    válasz Pubszon #73413 üzenetére

    Ház ez az, hogy két óra van a szekrényben, de az egyik nem mér semmit. Mindig diktálnom kell, de mindig ugyanaz. Aztán most legyek okos. Ami mér az alatt az óra alatt 3 nagyobb megszakító van, felette meg egy sorban a szakaszoló automaták vagy 10db.

    A másik óra viszont meg a szekrény másik felében, valami száz éves olvadó biztivel. Most már csak az idegesít ki ne derüljön, hogy valami vezérelt „éjszakai” ez a másik óra aztán ha így bekötöm kiderül, hogy estig nincs virsli főzés, mert csak 8 után működik a kerámia főzőlap? Az milyen fasza lesz. :DDD 70-es években épült a ház egyik fele, akkoriban meg aztán volt minden ...hühűűű… főleg az, ami adódott.
    Még egy sematikus rajz sincs, hogy mi a tosz. Tökm tudja. Majd kiderül, hogy megmozdul e a másik óra vagy mi lesz.

  • bot1978

    senior tag

    válasz Pubszon #73418 üzenetére

    Vigyázz, mert a 6A biztit 1mm vezetőkeresztmetszetre szerelik vagy az alattira és már
    az 1mm-es ér is csak max 12A ha réz, de van ám 0,75 és 0,5 vastag eres vezeték is. Nem lehet, hogy akkora szarrágó volt az előző tulaj, hogy képes volt a legolcsóbb vezetéket betetetni és azért volt rajta ilyen pici a bizti? A 0,75 csak 10A és a 0,5mm már csak 7A. Észnél kell lenni.
    Azért 7A az csak 1610W, azt még egy háztartási géppel is ki lehet szedni lazán, szóval ha a legvékonyabb huzalozásra tettél 20A biztit abból lehet baj. Benyomsz valami elektromos láncfűrészt aztán cekászhuzal lesz belőle :DDD Mondjuk ha ki is gyullad valami az már nem vicces.

  • bot1978

    senior tag

    válasz tordaitibi #73420 üzenetére

    Rámértem és ott a 407V most is a két fázis között. Ha vezérelt fázis lenne az egyik, akkor most az le lenne kapcsolva nem? Már 13:00 után mértem, délig meg már csak lekapcsolják az éjszakait.
    Az a baj, hogy nem tudom mikor nincs biztosan vezérelt, mert állítólag több órás csúszások vannak amiatt, hogy nem törődnek a szolgáltatók a vezérléssel.

    Ha a szekrényben van a 3 fázis, akkor viszont ott vagyok, ahonnan indultam, hogy igazából nem értem, hogy 3 fázisvezetéken miért nem a 3 fázis húzta be, miért két szálon egyet meg egy harmadikon még egyet?
    Van olyan sütő, ami csak 2 fázist tud enni? Ja várjál basszus azon a régi vackon gázos volt a főzőlap. Lehet, hogy azt be sem lehetett kötni 3-ra.. Persze ha már behúzom, akkor is a 3-at húzom be, max az egyiket nem kötöm rá. Nem nagyon értem. Ez zavar. Utálom amikor valami nincs rendben. Valahol valami gányolás lesz itt.

  • bot1978

    senior tag

    válasz rednifegnar #73425 üzenetére

    Bekötöttem 2 fázisra. Működik minden. Egyelőre nincs olyan gépem, ami igényelne 3 fázist, de most eszembe jutott, hogy a nyílászáró cserekor 3 éve valami vastag sok eres fekete fali kábelt sikeresen átvágtak és utána megcsinálták. Ez az emeleten volt. Ha most fog kiderülni, hogy a szekrényig 3 fázisból csak kettő jut el az oszlopról akkor a guta megüt, mert azóta már be is dryvitozták a házat.
    Kimentem megnéztem az oszlopról 3 fekete kábel jön el a falig az acél feszítőn, szóval (#73420) tordaitibi-nek igaza lesz, hogy 3 fázisnak kéne itt lenni, csak nincs. Remélem csak a szekrényben lesz baj. Na, most azt is lehet miért szétbontani. De jó. Igazából nincs rá szükségem, de csak csökkenti az ingatlan értékét ha elqrták... bedilizek már ettől az átok felújítástól, hogy mindig van valami új probléma. Ennek sosincs vége, 4 éve szívok zsinórban és mindig van valami. Mindig. Akármibe fogok mindig kiderül valami. Nem hiszem el. :W

    [ Szerkesztve ]

  • bot1978

    senior tag

    válasz tordaitibi #73432 üzenetére

    Persze, adná magát, csak az alatt az éjszakai alatt nem lehet lekapcsolni. Ilyen régi menetes kerámia szar van alatta. Jó az oda, tökmindegy, úgy sem mér semmit csak az ilyenek szoktak a kezemben maradni. Ha nincs másik akkor abban a pillanatban elreped, ahogy elkezdem tekerni.
    Inkább nem nyúltam hozzá, de délután egykor is volt fázis, szóval jó lesz ez, nem vezérelt ez, csak hát kettő van. Mindegy gyártó által támogatott hál Isten a 2 fázisú bekötés is.
    A munkalap még nincs fenn, szóval csak a sütő tetejére tettem a főzőlapot tesztre és próbaképpen így 2 fázissal kötve a legnagyobb átmérőjűt (4db van rajta) feltekertem maxra a gombját és 3mp alatt olyan vörösre izzott, hogy utána nem győztem kivárni, hogy kihűljön végre, szóval van itt delej így is. Jó lesz ez kettővel.
    Egyébkébként 3db 16A automata kismegszakító van az óra alatt és kiderült, hogy az a bazi vastag fekete kábel, amit a fogdmegek átvágtak az ablak mellett anno az meg a régi analóg telefon oszlopról jött, szóval ott nem qrták el a fázist hála az égnek. A szekrényben lesz valami elkötve. Azt meg most így egyelőre... hát úgy marad.
    Ez a konyha összerakás... fú, kivett belőlem. Most így nagyon elegem van magamból és még vizet is kell szerelnem a mosogató gép miatt ahh, átok gégecsövek.
    Jó lett a sütő az a lényeg. Köszönöm szépen a segítséget mindenkinek. :R

Új hozzászólás Aktív témák