Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • petakpa1

    őstag

    Pár kérdésben szeretnék segítséget/tanácsot kérni, de előbb leírnék pár infót ami szerintem szükséges kérdéseim megválaszolásához:

    Van egy késő 90-es évekből származó Sony STR-D365 típusú rádióerősítőm. Teljesítménye 2x90W, de összesen 4 hangfalat lehet rákötni A és B csatornákon. Az erősítőn nyomókapcsolókkal tudom kiválasztani, hogy A vagy B csatornán lévő hangfalpár szóljon, de ha mind A mind B gomb be van nyomva akkor emlékeim szerint mind a 4 hangfal szól.

    Van hozzá 2 db 2x120W teljesítményű Videoton Toccata DC4588 típusú hangfalam, szintén a 90-es évek második feléből.

    2015-től az erősítő és a hangfalak is pihentek, mert új lakásba költöztünk ahol a nappaliban egyszerűen nem maradt értelmes hely a 2 meglévő hangfalnak. Mostanra jutottunk el oda, hogy a nappali előtti teraszt be tudtuk építeni télikertnek és kikerült oda a 2 meglévő hangfal. Az erősítő a nappaliban maradt, a hangfalkábeleket pedig az egyik műanyag nyílászáró tokozásán átfúrva vezettem ki a télikertbe, és ott már tudjuk hallgatni is 8 év után végre :).

    Viszont szeretnék a nappaliba is 2 kisebb konzollal falra rögzíthető hangfalat. E hangfalak teteje kb 10-20 cm-rel lennének a plafon alatt, a belmagasság olyan 265 cm egyébként. Nappali alapterülete kb 20 nm.

    És akkor most a kérdések:
    1) Az erősítő teljesítménye ugyebár 2x90W. Ugye jól gondolom, ha A és B csatornákra egyaránt kötök hangfalat és mind a két csatornát egyszerre használom, akkor 1-1 hangfalra csak 45 W teljesítmény fog jutni, azaz összesen 4x45 W teljesítményem lesz maximum ugye?

    2) A nappaliba vásárolandó kisebb méretű hangfalak kapcsán mire kell figyelnem?
    2A) A meglévő 2 hangfal 8 Ohm-os. Kötelező, hogy a nappaliba is 8 Ohm-os hangfalakat vásároljak?
    2B) A meglévő hangfalak 120W-osak. Kötelező, a nappaliba is 120 W-osat vásároljak?
    Laikusként azt gondolom, hogy nem mert ha mind a 4 hangfalat egyszerre hajtom, akkor 45W fog esni minden egyes hangfalra, felesleges lenne 4x120 W-nyi hangfalat rákötni erre az erősítőre.
    2x80-90W-os hangfalakra gondoltam a nappaliba, csak azért, hogy még akkor se lehessen őket túlterhelni, ha csak épp ezt a kettőt hajtja az erősítő. (Az egész túlhajtás egyébként teoretikus, mert egy társasházi lakásban lakunk, így max 30-40%-os hangerőn mehet az erősítő...) Szóval innen nézve akár 2x60 W-os hangfal is elég lehet a nappaliba...
    2C) Van-e egyéb (impedancián és teljesítményen kívüli) olyan műszaki paraméter amire figyelnem kell hangfal vásárlásakor?

    3) Tudtok e hangfalat ajánlani nekem a nappaliba?

    Az összefoglalóbeli kérdésekre a válaszaim:
    - Eszközök: Lásd fenn.
    - Műfaj: Popzene, R&B, Rock, de szinte bármi kivéve komolyzene.
    - Hangzás: Szeretnék egy szépen szóló, jobb minőségű hangfalat a nappaliba, és lehet, hogy időnként filmek hangját is e 2 hangfalon keresztül hallgatnánk a TV hangszórója helyett. Ugyanakkor ne legyen nagyon overkill a hangfal az erősítő minőségéhez képest. Kicsit viszont legyen a felette minőségben. (Tehát nem egy audiofil hangfalat keresek, de nem is egy gagyit.)
    - Nappali téglalap alakú kb 6x3,5 m alapterületű. A két hangfal a hosszabbik oldalon lenne 1-1 sarokban felül a plafon alatt. Szoba egyik felét elfoglalja egy sarokülő másik részében pedig étkezőasztal van székekkel.
    - 80-250 eFt (értelemszerűen a párra) gondolkoztam, de ha 400-ért valami sokkal jobbat kapok az is megfontolható.
    - Újban gondolkodom.

    Előre is köszönöm a javaslatokat, tanácsokat.

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz Dißnäëß #126323 üzenetére

    Köszönöm a részletes választ, akkor 8 ohmosat keresek, minimum 60W -osat, de lehet inkább 100 W körülit, mert ahogy jobban végiggondolva mind a 4-et egyszerre sosem fogjuk hallgatni, hiszen egyszerre csak 1 helyen tudunk lenni (nappali vagy a télikert) ugyebár :DDD .
    + Felmértem a helyet is ahova kerülnének: Mindkettő egy sarokba a falra lenne felszerelve, ráadásul a bal oldali mellett egy ablak is van, melynek kinyitásakor mindössze 20-25 cm hely marad az ablakszárny és a hangfal oldalával párhuzamos fal között. Tehát kb. 20 cm szélességű hangfalban tudok csak gondolkozni, ha azt akarom hogy az ablak nyitásakor az ablakszárny ne ütődjön neki a hangfal oldalának.

    Ezen feltételek mentén kezdtem el keresgélni hangfalakat. Egyenlőre 2 kiszemelt van, de még nagyon az elején vagyok. (Nem is egy kategória a kettő...)

    1) KLH Kendall 2B
    + Ára ellenére nagyon tetszik, de vannak kételyeim is:
    - valóban be fog-e férni a rendelkezésre álló helyre
    - tud-nak-e hozzá adni gyártói falikonzolt (e két kérdésben írtam is már a magyar forgalmazónak)
    - nem lesz erőben, teljesítményben túl nagy falat az erősítőmnek?
    - eléggé overkillnek gondolom az erősítőmhöz (Sony STR-D365), hangforrásaimhoz, zenehallgatási szokásaimhoz.

    2) Monitor Audio Bronze 50 (6G)
    + Jóval olcsóbb
    + Kisebb, ez biztosan befér
    + Biztosan van hozzá falitartó
    - Kategóriában egyértelműen alatta van a KHL-nek,
    ? de kérdés, hogy az én fülem észlelné-e ezt?

    Mit gondoltok erről? Bármilyen véleményt, javaslatot, észrevételt örömmel meghallgatok.
    Esetleg ha van ötlet még egyéb kisméretű típusra, azt is nagyon megköszönöm.

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    Abban tudna valaki segíteni, hogy a lentebb linkelt képen látható hosszú csavar mi célt szolgál a hangfalban? A hangfal egyébként Monitor Audio 100 7G
    [link]

    [ Szerkesztve ]

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz denesdr #126488 üzenetére

    Érdeked megoldás, köszi.

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

Új hozzászólás Aktív témák