Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz bkercso #25197 üzenetére

    Ha meglesz az új váltó akkor megtudjuk mire jó - sztem a SAL-tól biztos jobb :D

    Az a 2250HUF elég képlékeny, nem tudni mennyit kellesz tekergetni + erre már rájött az új kondik ára. Ezek után megint ott vagyok hogy lesz egy új tekercselés és egy régi. Én az ilyet nem szeretem - vagy minden régi vagy minden új :D

    Nem derült ki még a vasmag sorsa abban az esetbe hogy ha elkorrodált. Ha azt lehet venni még pálya de ha gyártani kell akkor halmozódik a költség ismét, és akkor a jó váltóba is azonos konstrukció kell. Kivezetéseket újra lehet rakni mindegyiket mert már annyiszor szedtem ki kábelestül hogy egy már letört, az egyik új kondenzátor huzalát összetekerve forrasztottam be ideiglenesen.

    Egyébként valamennyit javult az összkép ma de még mindig nagy az eltérés. A kék rendszer hangja tüzetesebb hallgatás után letisztultabbnak tűnik mint a pirosé - de teljesen más tartományban szól valamennyi hangnál.

    Úgyhogy ha egy vagy több tekercs a problémaforrás ismét szedjem szét és ha az van akkor mehet a javítás móka. Nekem a következő időszakban nincsen erre időm, erőm. A hétvégére meglesz az új doboz, lefestés/kárpitozás bekábelezés után abba már csak betenni szeretném a sugárzókat és a hangváltót - egyszer ;]

    Időközben van olcsóbb HV328 de még mindig drágább, mint az exkluzív. 500/3000 kontra 1000/6000 a vágást illetően hát fene tudja. Sztem SAL-nál majdnem mind1 - ha jól értelmezem az exlkuzív váltó kicsit borsot tör a mély orra alá és pihenteti a magast a középre meg jobban támaszkodik. A többi kipróbálás kérdése...

    IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

  • bkercso

    nagyúr

    válasz SchumiBácsi #25251 üzenetére

    Egyáltalán nem biztos, hogy baja van a tekercsnek. Meg kellene mérni. :P

    A vasmagról nem tudunk semmit (permeabilitás), így azt akkor el kell felejteni. Csak nem korrodált szénné amúgy az annyira... Azért az mégis csak egy lassú, felületi jelenség; jelentősebb térfogatok évtizedek alatt korrodálnak el vízben.

    Ha az úgy jobb (jobban megéri, mint mérni egyet, akár csak ellenállást a tekercseken és megnézni a magjukat), vedd meg az új váltót, de akkor építs egy L-pad osztót a magas elé, hogy ne üvöltsön!

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • válasz bkercso #25252 üzenetére

    Bármit teszek bontanom kell, méréshez meg hurcolni. Most időben beszarás következik ki tudja meddig, de a hangfal meg kell, nem tegnapra de már egy ideje kell. A HV328-ban "skálázható" a magas, a másikkal marad az elosztó verzió ami minek is volna belföldön :D

    L-pad + beépítő is kell hozzá ha jól látom. Ez alkalmas a feladatra?

    IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

  • bkercso

    nagyúr

    válasz SchumiBácsi #25253 üzenetére

    Á, nem kell, csak vegyél 2-2db 5W-os ellenállást valamelyik elektronikai üzletben! Kalkulátor. Kb. 10dB-t csillapíts! Az ellenállásértékek 20-30%-on belül eltérhetnek.
    Pl. 5,6ohm sorba, majd 3,6ohm a hangszóró kapcsaira. Vagy simán parasztba' 18 ohm a hangszóróval sorba.

    Bár az SBX1320-at 85dB érzékenységűnek írják, míg a DP-35-öt 103dB-snek, egy olyan 15dB csillapítás kellene...

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • mpierre

    veterán

    Akadt pár kérdésem a leendő Overnight Sensation dobozokkal kapcsolatban. Ugyebár asztalra fognak kerülni a számítógép monitora mellé két oldalra. Egy 27 colos monitortól 30-30 cm-re, a dobozok, így a monitor mögött fal van. Melyik doboz kialakítás lenne a legmegfelelőbb erre a célra? Vagyis a reflexcső előre, vagy hátra nézzen?

    #### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html #### https://youtu.be/CRaOpLyIDpk

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz mpierre #25255 üzenetére

    Na, ennek jómagam szakértője nem vagyok, de saját láda tervezésekor több külföldi DIY építő azt tanácsolta nekem, hogy ha lehet, előre nézzen a port (a cső szája, ha van cső benne). Kerekíteni illik és a mérete a membránfelület (Sd) minimum 1/3-a legyen (2 port esetén egyenként minimum 1/4-ede). Ha megteheted.

    Tekintettel arra, hogy mind hifi, audiofil, mind high-end-ebbnek mondott termékek esetén van mindkettőre élő példa dögivel (de tényleg), én azt látom, hogy kisebb ennek a jelentősége, mint maga az, hogy hova hangolja az ember és a doboz + hangszóró + cső kombó megfelelően szóljon a falaktól XY távolságban, adott helyiségben.

    Hozzáteszem, a kis számgépes hangszóróhifi nálam egy 2.1-es szett, a sub-nak előre néző portja van és imádom, ahogy legyezi a kezem ha pár centire elé teszem. De ez már fétis jellegű aberráció, a hanghoz vajmi köze van.. :DDD

    Úgy saccra 1998-2003 között volt két hasonló dobozom, mint amit Te tervezel, ott hátul volt a port és ugyanúgy szerettem a mélyközép hangját (ő inkább a magassal küzdött).

    Ha engem kérdezel, sok tudományos alapja nincs, de én hátra tenném a portot és a magassugárzót középre a mély fölé, nem eltolva (ennek már van pici tud. alapja, legalább a horizontális diszperziód legyen rendben így). Tudom, a gyárija eltolt magasú, de én ezen igazítanék.

    SZERINTEM (1 vélemény). ;)

    Amúgy ezekben a kicsikben az a jó, hogy relatív sokszor "elcseszheted" :D - nem nagy művelet újragyártani máshogy. Tuti megnéznék egy 2 kisebb portos konstellációt, amiben ők előre néznek, a magassugárzó két oldalán a mély felett (ha elférnek, attól függ, fizikailag kicsi-e a dóm, vagy valami nagyobbacska tányér alapja van). Ha ragaszkodsz az eredeti design-hoz, végülis miért ne. De szerintem nem lesz világmegváltó változás, ha a portot ide-oda pakolgatod. Egy nagyobb teremben, pl. cégben, nyílt térben asztalra letéve már kifejezetten előre néző portosat néznék. Valszeg, ha fal van mögötte, az még jótékonyan emelhet is kicsit a mélyeken, így a hátra néző port nem rossz ötlet.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • válasz bkercso #25254 üzenetére

    Kissé sok DP hangszóróm van :D

    A DP35öt nem fogom csillapítani, mert azon a hangerőszinten amin használom fülre egál, közepes hangerő felett kezd elhúzni a többi komponenstől de az már kültéri hang kategória, azaz nem jellemző :D

    A DP80 hétvégi bontása során megállapítom majd az érzékenységét, emlékeim szerint 104dB és annál megfontolok egy csillapítást, és sztem a sima sorkötés helyett a kalkulátor oldalán látható módon kötöm be, azaz: egyet sorban, majd a hangszóróval egyet párhuzamosan. Azok a kis picsa fehér ellenállások alkalmasak a feladatra? Mi a különbség például az 5,6k és az 5,6R jelzésű között?

    Több konstrukcióhoz fogok vásárolni kalkulátor alapján. Biztosan lesz egy -5dB és egy -10dB csillapítás. Amelyik jobbnak hat az fog menni, elsőnek a -5dB verziót próbálom majd ki. Ezeknek az ellenállásoknak az a kis tömör vezetéke nem lehet szűk keresztmetszet egyébként? Nem mintha fel lehetne szabályozni, de megkérdem azért. Minél közelebb próbálok majd beforrasztani neki, de az ellenállás testét nem kellene megsütni jó előre :D

    IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25257 üzenetére

    Látom, pihen a májsztró. Én meg épp függök, zenélgetek.. :B

    Ha nem akarsz újratekerni váltószűrőt, maradj az L-Pad-nél :K , ezekben pont ez a lényeg, hogy nem tolja el a váltó felől nézve az impedanciát, mint egy soros ellenállás, így nem kell a hangváltót újratervezned (mint ahogy azt egy simán soros ellenállás esetén kellene).
    .
    k = kiloohm (a kilo-val szerintem tisztában vagy :D), R = simán ohm, használva az ajánlott másik oldal kalkulátorát. De amúgy a fotókon rá is van írva a kis picsák oldalára, nem szereted a picsákat nézegetni, vagy mi ? :P

    A kis tömör vezetékük nem szűk keresztmetszet :D :N (egy ultra hajszálvékony már nem elhanyagolható plussz ellenállást képviselne, melegedne és az rossz lenne, tehát pont jó, ha nem két kis csoffadt vacak kivezetésük van, hanem valami tömzsibb-tömörebb huzal) ;) és én nem forrasztanám a tövénél őket, bár ezeknek szerintem nem árt, azért jobb óvatosnak lenni, mennyi ideig és hol hevíted a kivezetésüket. Ha nyákra mennek, pont saját méretük mellé ráhajlik az oldalakra a két láb és úgy forrasztod le, amúgy meg normálban némi átfedéssel a végüknél, nem kell a tövét sütni. :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • válasz Dißnäëß #25258 üzenetére

    A picsákat szervizelni kell, lehetőségekhez mérten minden nap ;]

    Akkor majd kiválasztom a megfelelő ellenállásokat a kívánt lépcsőkhöz. Ha jól értem amit írsz az "L-pad" bekötésnél a hangszóró 8ohmosnak mutatja magát a hangváltó felé úgy, hogy közben csökken a dB. Sorba kötött módban meg úgy halkulna le hogy megnő az impedanciája - de ez nem ideális a váltónak.

    Most hogy felhoztad a nyákot, lehet impozánsabb lenne csak nem biztos hogy jól megtudom csinálni. Van itthon kidobott furnértábla, meg laminált padló. Ha ezeket átfúrom és átvezetem az ellenállások kivezetéseit, és az áramkört tömör rézvezetékek alkotják egy ilyen táblán az járható út?

    IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

  • dukola

    csendes tag

    Sziasztok!

    Segítséget szeretnék kérni sub láda építéséhez. A hangrendszer mély tartományát szeretném fejleszteni. A helyzet elég kacifántos, de nagyon igyekeztem előre olvasni és gondolkozni, mielőtt a segítségeteket kérem. Nem vagyok profi a témában, de nagyon igyekszem. Lehet, hogy a szokásostól eltérő dolgokat eszeltem ki, de ne vegyétek ezt rossz néven, ne nevessetek ki ezért.

    Tehát

    A TV alatti szekrény helyét kaptam meg az asszonytól, hogy építsek ide, amit akarok. Mélyládának nincs máshol hely a nappaliban, csak ide rakhatom. Igazából egy tölcséres mélysugárzót szerettem volna ide, de annak a tervezése meghaladta a képességeimet. Ezért a bass-reflex láda mellett tettem le a voksomat. A doboz külső méreteinek a következőnek KELL lennie:

    szélesség: 180cm
    mélység: 45cm
    magasság: 42 cm
    + alul 8cm lábazat.

    Ez elég hülye alak a piacon lévő ládákhoz képest, tudom, de ez van. Legalább van benne kihívás.
    Sokat olvasgattam a témában, és elég sok extrém megoldást is láttam. Ezek a következők voltak:

    - A reflexcsőnek nem feltétlenül kell egyenesnek lennie, lehet benne ív is.
    - A reflexcsőnek nem feltétlenül kell a dobozban lennie, lehet kívül is.
    - Több reflexcsövet is lehet használni.

    Ez mind bekerült ebbe a projektbe, de mielőtt időt és pénzt ölnék bele, szeretném, ha véleményeznétek.

    A kiszemelt hangszóró a JBL CS 1214 lenne. Idemásolom az adatlapról a paramétereit. Ha lennétek olyan szívesek és leellenőriznétek, mondjuk a Win Isd-vel, azt nagyon megköszönném. Én is azt használtam.

    VOICE-COIL DC RESISTANCE: REVC (OHMS) . . . . . . . 3.6
    VOICE-COIL INDUCTANCE @ 1 KHZ: LEVC (MH) . . . . . . . 2.57
    DRIVER RADIATING AREA: SD (IN2) . . . . . . . . . 85.4
    SD (M2) . . . . . . . 551.00
    MOTOR FORCE FACTOR: BL (TM) . . . . . . . . 14.08
    COMPLIANCE VOLUME: VAS (FT3) . . . . . . . . . 2.7
    VAS (LITERS) . . . . . . 76.7
    SUSPENSION COMPLIANCE: CMS (µM/N) . . . . 177.00
    MOVING MASS, AIR LOAD: MMS (GRAMS). . . . 179.00
    MOVING MASS, DIAPHRAGM: MMD (GRAMS) . . . 171.00
    FREE-AIR RESONANCE: FS (HZ) . . . . . . . . 28.00
    MECHANICAL Q: QMS . . . . . . . . . . . 8.85
    ELECTRICAL Q: QES . . . . . . . . . . . 0.57
    TOTAL Q: QTS . . . . . . . . . . . . 0.54
    MAGNETIC-GAP HEIGHT: HAG (IN) . . . . . . . . 0.307
    HAG (MM) . . . . . . . . . 7.8
    VOICE-COIL HEIGHT: HVC (IN) . . . . . . . . . 1.26
    HVC (MM) . . . . . . . . . 32
    MAXIMUM EXCURSION: XMAX (IN) . . . . . . . . 0.48
    XMAX (MM) . . . . . . . 12.1

    Mondjuk van az adatokban pár hiba, mert pl az SD az 551 cm2 és nem m2, de mindegy. Én csak ezt szúrtam ki.

    Alapanyagnak csak famintás laminált bútorlap jöhet szóba, hogy passzoljon a többi szekrényhez. Mivel azt olvastam, hogy igazán az MDF lap lenne a legjobb, arra gondoltam, hogy duplafalú lenne a láda, belül MDF, kívül laminált faforgácslap. Így több mint 3,5cm lenne a falvastagság, amit persze merevíteni is kéne.

    Három dobozváltozatot gondoltam el. Készítettem hozzá 3D-s terveket is, ezt 3D-s pdf-be mentettem ki. A doboztetőket és az előlapokat félig áttetszőnek állítottam be. Az egyszerűség kedvéért a 3D-ben csak egyszeres falvastagság szerepel. Igazából az elvekre vagyok kíváncsi, hogy valamelyik megoldás elfogadható-e a hozzáértők szerint.

    [3d pdf]

    Remélem a link sikerült. A fájlt le kell menteni és pl. Acrobat Readerrel megnyitni, azzal biztosan működik. Aktiválni kell a 3D-t, és akkor lehet forgatni-mozgatni-nagyítani.

    Ezen látszik, hogy az egyiknél a portokat a tényleges dobozon kívűl vezettem el, de a szükséges dobozméreten belül. A térfogat így persze sokkal kisebb lett. 8 csövet használtam, mert a WinIsd ezt adta ki. A csövek hossza egyforma, csak az alakjuk különböző, mindegyik két ívet tartalmaz. ("8 felül")
    A másik megoldásnál a csöveket belül vezettem, így nagyobb térfogat adódott, de a csövek legalább egyformák. ("8 belül")
    A harmadik megoldásnál a portok nem kör keresztmetszetűek, hanem téglalap alakúak. Ebből csak kettő van, és oldalra kerültek. ("2 oldalt")

    Ezeket WinIsd-vel szimuláltam, de nam vagyok 100%-ig biztos benne, hogy így jók. Figyeltem a levegősebességre a portokban, a maximális membránkitérésre és az egyenletes átvitelre.
    A csövek 63mm-es PVC csőből lennének, mert az olcsó, mindenféle hosszban kapható és azt olvastam, hogy ez is megfelelő.

    WinIsd fájlok
    ("8 felül") [link]
    ("8 belül") [link]
    ("2 oldalt") [link]

    Azt kérném tehát, hogy aki igazán ért a témához, nézze át az ötleteimet a WinIsd fájlok, és a PDF alapján, és adjon tanácsot, milyen irányba induljak tovább.

    Segítségeteket előre is megköszönöm. :R

    Üdv:
    DK

  • bkercso

    nagyúr

    válasz SchumiBácsi #25259 üzenetére

    Lehet kapni univerzális nyákot, inkább arra építsd, de amúgy működik járólapra is, vagy egy keményebb könyvborítóra... ;]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • válasz bkercso #25261 üzenetére

    Akkor a laminált padló nyert, szép padlómintázatú - ez nagyon fontos egy doboz belsejében :D

    1.5mm2 réz épületkábel vagy falkábel jó lesz összekötögetni a dolgokat?

    IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

  • mpierre

    veterán

    válasz Dißnäëß #25256 üzenetére

    Értem. Akkor jönnek a további kérdések :B :

    Az eredeti overnight sensation terveken a port felülete 9,576 cm2-re jön ki (152,4 mm hosszú amúgy), de a HiVi B4N sd-je 53 cm2. Vagyis hiányzik 8,091 cm2-nyi felület a 17,667 cm2-hez. Ezt az 1/3-os arányt javasolt mindenképp betartani?

    Ha igen, akkor el is dőlt, mert elöl nem fog elférni. Vagyis akkor hátra kelleni fog egy - ha halál pontos akarok lenni - egy 47,4 mm átmérőjű cső (50 mm átmérőjű kapható, gondolom az is jó...). Ok. De milyen hosszú?

    Ezen a linken a srác 47 mm-re vette a cső átmérőjét, de meghagyta ugyanúgy 152,4 mm hosszúnak, mint a 2000 évek eleji-közepi változaton... :F

    Szerk.: @ Mindenki, aki tud segíteni: A Jantzen Audio 0.35mH 20 AWG Air Core Inductor Crossover Coil-t mivel tudom helyettesíteni, mert égen-földön nem találok sehol, a parts exp-től berendelni, nos az feleslegesen drága... Ehhez kellene: [link]

    [ Szerkesztve ]

    #### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html #### https://youtu.be/CRaOpLyIDpk

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25259 üzenetére

    1. Ahogy mondod. :DDD Bár én most böjtön vagyok.. :((( :DDD

    2. Pontosan, jól érted. A baj nem az, hogy emeli az impedanciát (azaz elsőre igen) :) hanem az, hogy újra kéne tervezni a váltót akkor, hiszen azt egy adott impedanciára méretezi az ember és ha változik az impedancia, mászik a kresztezési freki.

    3. Én soha nem nyákoztam, ízlés dolga. Előbb-utóbb muszáj lesz. Szép, tény. A racionális mérnökember azt mondaná, ugyanaz a kettő minőségre, bár nagy teljesítménynél .. háát... szóval én .. nem.. (bár nagy teljesítménynél meg már aktív a lánc, de ez mindegy is, van az a passzív lóerő, amit nyákkal nem szívesen oldanék már meg, normál szobahifinél sok-sok watt-ig tökjó, van egy rendezett motyó legalább). Szerintem törekedj valami nyák-félnyák megoldásra. :K

    Az enyéim konkrétan most úgy néznek ki, hogy belül a dobozon a kábel terminál mellett fel vannak PalmaTex-el ragasztva az mdf falára a vasmagjuknál fogva :) (legalábbis ami vasmagos, mert van légmagos tekercs is), kondik ha kötés miatt úgy van, falra mellé valahova szintén, a vékonyabbik oldalára / élére, tart erősen, vagy 15 éve műxik, de leszedhető azért kalapáccsal :) de van 1-1 kondi, ami a hangszóró terminálra van téve például talán a közepeknél, azt hiszem, tehát kissé összevissza az amúgy egységes-kéne-hogy-legyen váltószűrő és csinosnak abszolút nem csinos :D Kábelek a passzív elemek után egy kisebb (~2cm) szakaszon falhoz ragasztva szintén, így saját súlyuk miatt nem törik le a terminálokat, pl. kondin, stb. (Ja, ez nagy szett, 2x30cm méllyel, szal itt van távolság és ha mozgatom-szállítom a ládákat 5 évente 1x :D akkor belül nem okos dolog, ha összevissza lengedezik a jó vastag OFC kábel és "tépi" a forrasztási pontokat.

    Azóta azt mondom, PalmaTex helyett inkább szilikon ragasztópisztollyal odapöttyözni, bár 1-2 éve külső kis csini doboz híve vagyok a váltónak. Inkább csak praktikum, az audiofil azt mondaná, úúú de jó, lehet erősítő kimenet mellé tenni egyből a passzív külső váltót és akkor ezüstöt húzni a magashoz és bika rezet a mélyhez, én meg azt mondom, kb. 1 évig tudom külső passzívval hajtani a rendszert, mire megépítek 4 erősítőt a 2 középnek és 2 magasnak. Szóval nálam praktikussági oka lesz, utána csak kikötöm és kész. A lényeg, hogy hangszórómágneshez ne tegyél közvetlen közelségbe tekercset, bár ez gondolom egyértelmű :) de amúgy semmi nagy titka nincs ennek, oda ragasztod-teszed őket, ahova akarod, nem ez fogja elcseszni a setup-odat ezen a szinten, hanem ha félre kötöd. Mondom, enyém szanaszét, de jól van kötve, méretezve és szeretem a hangját.

    Tömör rézvezeték is jó ezen elemek közé, bár én sima hangszórókábellel csináltam az átkötéseket is, mert ugye eleve lengő minden. Van emlékeim szerint legkisebb 5cm-es darab, leghosszabb ~40cm-es darab, pár féle benne, nálam ugye van 2db 30cm-es mély lent egy nagy ládában és azon eltolva hátrébb kicsit egy közép és egy magas egy kisebb ládában, így a középmagasakat érintő passzív elemek eleve a felsőben vannak, a mélyből átkötve a felső láda.. ahh, mindegy.. szóval.. Végüket 1 centin csupaszítva a szigeteléstől, forrasztva, hangfalkábel, jónapot. Szól, béke van. :DDD Szerintem kis túlzással bármi jó ide, de audiofilek megint vitatkoznának ezzel.

    Én nem hiszem, hogy hallanék passzív váltóban különbséget egy tömör rézdrót, pár centinyi OFC hangfalkábel vagy egy pár centinyi litze huzal között, akár réz, akár színezüst, pláne, hogy ha a tekercsek is tömör rézdrótból állnak. Mondjuk vannak japóknál elvetemült arcok, Audio Note ezüst tekercsei, sőt, ezüst kimenőtrafók is, az már magam sem tudom, vudu-e vagy sem, én most így karosszékből gépelve annak mondanám.

    Szóval nem kell túlaggódni, csak kösd jól és álljanak stabilan, illetve a passzív elemek termináljait ne cibálja lengőkábel súlya, talán ennyi kis figyelmesség belefér. Ha rászereled őket valami nyákra vagy akár egy deszkára, akármire, az is jó amit írsz, az már sokkal csinosabb munka. Én nem foglalkoztam ezzel annyira, vállvonás, tettem a belső falra (igen, ott nincs kúpszivacs egy pici felületen, na bumm). ;) Alig vártam, hogy megkössön a parkettaragasztó és másnap húzhassam nekik.. :DDD :)) ;]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • bkercso

    nagyúr

    válasz mpierre #25263 üzenetére

    Vegyél 0,35mH, 0,4ohmos légmagos induktivitást valamelyik hangszóróüzletben vagy akárhol! 10%-on belül eltérhetnek az értékek. Áramra bírjon 5A-t min. (de szerintem 3A is elég).
    Hívd fel őket, mert olyan h.ly.k, hogy nem írják a termék alá a paramétereit.

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25262 üzenetére

    Bőven jó aha. Szedd szét és a vezetékeivel lehet mókolni. Annyira nem praktikus amúgy (legalábbis én sodrott hangfalkábelt sokkal jobban szeretek lengőben használni, mint tömör rézdrótot, mert szebben szívja fel a cint a vége ahogy megcsavarja az ember és olyan "hifibb" de töknyóóóóc amúgy ;) Szigetelést hagyhatod rajta, védje. Fogalmam sincs, mitől, de ártani nem árt. Mármint a belső ér szigetelést, ne a nagyot :D

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • mpierre

    veterán

    válasz bkercso #25265 üzenetére

    A magyar elnevezése megvan, mindössze sehol se kapni 0,35 mH-sat. (Vagy nem jól keresem.) Ellenben 0,39 és 0,33 mH-s van dögivel.... Ha ezek is jók, akkor melyiket?

    [ Szerkesztve ]

    #### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html #### https://youtu.be/CRaOpLyIDpk

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz mpierre #25263 üzenetére

    Cső: ha határeset, szerintem úgysem fogod púpon hajtani a rendszert, lehet alatta és akkor elöl elfér a port ahogy szeretnéd is, de nem is biztos, hogy világvége ha mégis meghajtod kicsit őket.. nem lesz ott akkora tornádó.. ha nagyobb valamivel a csőátmérő, az nem gond abszolút (csőhosszra figyelni).

    Csőhosszra kalkulátor progi tud Neked választ adni doboz nettó térfogat és a hangszórók kiszorított térfogatát is figyelembe véve (főleg kis ládánál fontos, nagynál még egy bika mély se szorít ki érdemben annyit, hogy hallhatóan bekavarjon), ugyanakkor margóra, hogy néha a különféle progik más csőhosszt számolnak.

    Nagyon régen én anno flexibilis (egymásba csúszó) csöveket vettem pont emiatt és így hangoltam, mikrofon nem árt, de ha van egy BassBox Pro-d, WinISD-d vagy doboz térfogatod, amiből kivonod a hangszórók által elfoglalt helyet, ergo megvan a nettó hasznos térfogat, arra dob majd X port átmérőhöz Y értéket egy progi... már nem leszel messze tőle.

    A múltkor mintha valaki itt számolt volna egy progival és kb. ugyanazt adta ki a WinISD is. A lényeg, hogy hosszabb portból mindig lehet fűrészelni, de rövidet nehéz toldani :D (Amúgy ez is érdekes, mert ha a port külső levegőhöz illeszkedő végét kerekítjük, a belső végét is érdemes, hát nálam nincs, jól szól. Pont). :)

    Ahh, mindjárt beverem Neked progiba a ládát ha mondod a méreteit, megnézzük, mit számol, addig beütöm a HiVi B4N-t.

    @Mindenki: Volt már ? Gubbasztotok ott a sötétben a nagy csendben... c-c-c. :N :D :D :D

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • mpierre

    veterán

    válasz Dißnäëß #25268 üzenetére

    :R Maradó térfogat: ~4,821 liter. 0,1778×0,2112×0,1284 (mély×magas×széles)

    #### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html #### https://youtu.be/CRaOpLyIDpk

  • bkercso

    nagyúr

    válasz mpierre #25267 üzenetére

    Jók bizony, hiszen nem kell a keresztezési frekvenciát 1%-ra beállítani. Meg a hangszóró impedanciája se pontosan 4 vagy 8 ohm mindenhol. Mindegy, melyiket veszed; a 0,33mH közelebb van hozzá.
    Amúgy meg találtam eredetit! ;)

    Dißnäëß: A csőhossz függ az átmérőtől. :B

    Ezt a Hangdobozméretező excelt 10 éve írtam, meg lehet nézni, mit dob. A Klinger-könyv és a diysubwoofers.org alapján, amik egybevágtak.

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz mpierre #25263 üzenetére

    Nem az 1/3 felület a lényeg, hanem, hogy a csőben a levegő csúcssebessége ne haladja meg a hangsebesség azt hiszem talán 1/5-ödét. Vagyis ez függ a membránlökettől (Xmas) is. Különben hullámfrontok szakadnak le a csőnyílásról és puffogni fog. Ez lekerekítéssel kissé orvosolható.

    A doboz rezonanciafrekvenciája meg a doboztérfogattól és a csőben lévő levegő tömegétől függ (rugó-tömeg modell alapján), ezért függ a csőhossz a keresztmetszettől.

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz mpierre #25269 üzenetére

    Hát ez egy nagyon aprócska kalapocska, benne csacska-macska-mocska :)

    Gyári ajánlás 0.27 köbláb, szóval 7.6 liter, ehhez van egy F3 -3dB-s pont 46Hz körülre bemondva, BassBoxPro6 alapján, ami nálam kb. 50Hz-re hangolva jön ki és cső átmérőt 50mm-re téve hossz 272mm, lehet oké, ha hátrafele növeled a ládád (mélységre), cső átmérőt 40mm-re csökkentve 168mm a hossz.

    A Te 4.821 litered fix, készen már a dobozok ?
    - Ha nem: marad a csöpp méret ?
    - Ha igen: marad. :D

    A Te méreteidre, 4.821 literre, figyelembe véve a láda hosszát (177mm) a maximum csőhosszhoz + ráhagyva picit, Fs 56Hz és erre hangolunk:
    - 50-es csőátmérő nem játszik, kilóg
    - 40-es átmérő: 219mm, kilóg
    - 35mm átmérő -> 165mm hossz és marad a falig némi helye "lélegezni" a belső végnek
    - F3-as pont kereken 50Hz-en így
    - 83dB érzékenység így ládában

    Kábé.

    Még annyit, hogy hol keresztezed majd ? Gyári speckók alapján 3 kilónál van valami, ami előtt már törnöd kéne le javában, ne szaladj bele. [link] Egy tesztelt minta viszont 5K-ra teszi a rodeo-t, [link] (teljes oldal: [link]).

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25270 üzenetére

    Igen, tom. :D Az Xmas a kari, nem ? :D
    Amit írtam port átmérőre, csak ajánlás, port zaj szempontból. Amolyan ökölszabály.

    Ha a hangsebesség töredékét nézzük és hogy fog-e puffogni: kalkulált port levegő sebesség a nagyobbikra 5.817 ms/s peak, kisebbikre 4.564 m/s peak. Ez szobahőmérsékleti (20 Celsius) körülbelüli 343,4 m/s alappal kalkulálva szerintem nem fog puffogni. :DDD :DDD :DDD :DDD :DDD

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • válasz Dißnäëß #25264 üzenetére

    Jó lesz ez, már alig várom hogy felszabaduljon egy kis kapacitás és tervezzem meg a dolgokat. Annak idején a SAL hangfalba szó szerint belehajigáltunk mindent - nem számított semmi. Cimbora próbált brillírozni két féle szivaccsal is, de nem igazán adja az a hangfal - egy hibátlan váltópárossal kiderül majd minden az új dobozban.

    Az én dobozom még ezen is túl megy, mivel zárt közepem van így a ferde lapot eleve kihagytam. 16mm MDF az egész, sztem emiatt valamennyi mély tartományt kiemel mert nem olyan merev mint egy 19es verzió. A mélysugárzó minden szempontból gyengébb mint a másik dobozban lévő de még is jobbnak tűnik. Egy szál HT35 a tetejéhez igazítva talán eléri a hangváltót és kész. Nincs is benne több - nincs is dobozhang sehogy se, mert ha jól tudom a zárt légtér ezt megoldja, a mély picit csillapodik és kész. Reflex se a gyári méret, betolva a vékony tag és kész. Kábel, lófütyi - 0,75ös mindenhol. Ezt a hangfalat fel fogom teljesen újítani majd egyébként és az előlapot újratervezve kicserélem. A kábelezés 1,5-re hízik majd és a hangváltó lekerül mélyebbre, a vezetékek mindenhol rögzítve lesznek. Hangváltó előtt érdemes felmenni 2,5-re vagy elég az 1,5? Sztem a cimbora annak idején mindenhova 2,5-öt rakott, majd megmérem, nekem van már egy pár guriga transzparensem innen-onnan de az 1,5ös mind.

    Az extra nyákot nagyon igényesen meg fogom kreálni, ha kész lesz megmutatom milyen :D

    IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25274 üzenetére

    Egy ilyen 19mm-es mdf még menthető, bútorasztalos csodát tehet vele (és utána Te). De mennyi olyan régi doboz van, aminek tényleg jobb a balta, mint a bármilyen mentés..

    Én egyszer betonból akartam hangfalat csinálni. Még nem tettem le róla, csak irdatlan nehéz, meg ugye előlap maradna mdf, azt felcsavarozni, fém konzol szerű valamit építeni-önteni a betonba, bla bla, nem ér annyit az egész.

    Valami német vagy osztrák cég csinált egy hígend beton (kívül gyönyörűre csiszolt-polírozott) álló hangfalat, hát olyat is csak egyszer láttam a neten eddig. Mint Budán kutyavásár.. :)

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz SchumiBácsi #25274 üzenetére

    Csillapítás: pokróc, üveggyapot, pamut vackok, régi paplandarab, minden vacakkal kísérleteztem régen, mennyiséget is.. lazán .. tele .. oldalfalról letéptem, visszatettem, stb.. végül a jó öreg kúpszivacs, fokozatosan rakva fel. A szolíd huplis verzió, nem a nagytüskés mintájú. :) Először ragasztó nélkül, mikor sok lett, vissza... meglett a kb. jó és úgy meredt. Akkor nem brillírozik, ha túl sok, ha kevés, "kong" ha olyan a láda rezonanciája. Sokan építők nem is használnak, mások igen, nálam ilyen fül dolog ez, nézem így is, úgyis. Amikor többféle véleménnyel találkozom a neten, szem becsuk és fül kinyit. Legjobb. :K

    Kábelnél én a vastagság hívők közé tartozom és nem teszek különbséget aközött, hogy mélyhez megy-e, magashoz, középhez, váltó előtt, után, stb. A hangfal dobozáig mindenképp vastaggal megyek, a mélyhez belül szintén (hiába a váltó esetleg vékonyabb tekercshuzala). Középhez és magashoz praktikum az max, ami némileg kisebbet indokolna, de ide se cérnát .. magashoz se.

    Pfűhh kiég a szemem. A másik is. Jó éjt mindenki. :)

    Ui.: beteg :K Meseszép az állója.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • Goose-T

    veterán

    válasz mpierre #25267 üzenetére

    762 Ft a Hangtechnika kft-nél, én tőlük vettem legutóbb Jantzen cuccokat. Itt a teljes árlista, a webshopban nincs benne az összes tekercs (több száz van), emailben is fogadják a rendelést, én is úgy rendeltem listázatlan cuccot.

    [ Szerkesztve ]

    Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

  • bkercso

    nagyúr

    válasz Dißnäëß #25272 üzenetére

    Azt nézd még meg, ha van kedved, hogy ilyen kicsi átmérőjű csővel mekkora a max. hangnyomás. Mert látom, hogy a hangoláson gyakorlatilag nem akartál változtatni (érthető módon), de akkor a méret a max. hangerő rovására megy, hogy a cső ne puffogjon.
    Látom, megnézted, bár számomra kissé hihetetlenek ezek a kis sebességek? Vagy 5% az a határ, amire már nem emlékszem? :F
    Max. SPL így?

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz Dißnäëß #25275 üzenetére

    Az előlapot műgyantával ragasztanám a betonra (az MDF-is abból van ugye). Én is agyaltam ezen... És alatta beton szegély lenne körbe.

    szem becsuk és fül kinyit. Legjobb.
    Mikor terveztem egy PA-cégnek, akkor szabad térben (ill. nagy csarnokban) mértük a vízesésdiagrammját, úgy állítottuk be a csillapítást.

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • mpierre

    veterán

    válasz Dißnäëß #25272 üzenetére

    Akkor a 35 mm átmérő teljesen jó. :R Az eredeti tervek szerint 83dB az érzékenység, és 50 valahány Hz-re hangolt a doboz. Vagyis kijön a matek.

    Nos a váltó, vagy mi a szösz ez lenne:

    Ha ebből ki tudod deríteni, hogy hol, mit csinál, akkor boldogság lesz a részemről. Lövésem sincs, hogy mit csinál. Gyanítom, hogy a 6 ohmos magasat igazgatja, hogy 8 ohmosnak "tűnjön", meg - gondolom - valahány Hz-nél szelektál, hogy melyikre menjen a delej.

    Szerk.: De ha jó a 35 mm átmérőjű cső, akkor akár mehet előre is. :DDD Nehéz magammal együtt élni.

    @Goose-T: Köszönöm, ez hasznos infó volt. Pedig mekkora királyság lenne, ha kint lenne minden és nem mástól kellene megtudni, hogy még is van minden... :R

    [ Szerkesztve ]

    #### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html #### https://youtu.be/CRaOpLyIDpk

  • dukola

    csendes tag

    Sziasztok!

    Segítséget szeretnék kérni sub-láda építéséhez. A hangrendszer mély tartományát szeretném fejleszteni. A helyzet elég kacifántos, de nagyon igyekeztem előre olvasni és gondolkozni, mielőtt a segítségeteket kérem. Nem vagyok profi a témában, de nagyon igyekszem. Lehet, hogy a szokásostól eltérő dolgokat eszeltem ki, de ne vegyétek ezt rossz néven, ne nevessetek ki ezért.

    A TV alatti szekrény helyét kaptam meg az asszonytól, hogy építsek ide, amit akarok. Mélyládának nincs máshol hely a nappaliban, csak ide rakhatom. Igazából egy tölcséres mélysugárzót szerettem volna ide, de annak a tervezése meghaladta a képességeimet. Ezért a bass-reflex láda mellett tettem le a voksomat. A doboz külső méreteinek a következőnek KELL lennie:

    szélesség: 180cm
    mélység: 45cm
    magasság: 42 cm
    + alul 8cm lábazat.

    Ez elég hülye alak a piacon lévő ládákhoz képest, tudom, de ez van. Legalább van benne kihívás.
    Sokat olvasgattam a témában, és elég sok extrém megoldást is láttam. Ezek a következők voltak:

    - A reflexcsőnek nem feltétlenül kell egyenesnek lennie, lehet benne ív is.
    - A reflexcsőnek nem feltétlenül kell a dobozban lennie, lehet kívül is.
    - Több reflexcsövet is lehet használni.

    Ez mind bekerült ebbe a projektbe, de mielőtt időt és pénzt ölnék bele, szeretném, ha véleményeznétek.

    A kiszemelt hangszóró a JBL CS 1214 lenne. Idemásolom az adatlapról a paramétereit. Ha lennétek olyan szívesek és leellenőriznétek, mondjuk a Win Isd-vel, azt nagyon megköszönném. Én is azt használtam.

    VOICE-COIL DC RESISTANCE: REVC (OHMS) . . . . . . . 3.6
    VOICE-COIL INDUCTANCE @ 1 KHZ: LEVC (MH) . . . . . . . 2.57
    DRIVER RADIATING AREA: SD (IN2) . . . . . . . . . 85.4
    SD (M2) . . . . . . . 551.00
    MOTOR FORCE FACTOR: BL (TM) . . . . . . . . 14.08
    COMPLIANCE VOLUME: VAS (FT3) . . . . . . . . . 2.7
    VAS (LITERS) . . . . . . 76.7
    SUSPENSION COMPLIANCE: CMS (µM/N) . . . . 177.00
    MOVING MASS, AIR LOAD: MMS (GRAMS). . . . 179.00
    MOVING MASS, DIAPHRAGM: MMD (GRAMS) . . . 171.00
    FREE-AIR RESONANCE: FS (HZ) . . . . . . . . 28.00
    MECHANICAL Q: QMS . . . . . . . . . . . 8.85
    ELECTRICAL Q: QES . . . . . . . . . . . 0.57
    TOTAL Q: QTS . . . . . . . . . . . . 0.54
    MAGNETIC-GAP HEIGHT: HAG (IN) . . . . . . . . 0.307
    HAG (MM) . . . . . . . . . 7.8
    VOICE-COIL HEIGHT: HVC (IN) . . . . . . . . . 1.26
    HVC (MM) . . . . . . . . . 32
    MAXIMUM EXCURSION: XMAX (IN) . . . . . . . . 0.48
    XMAX (MM) . . . . . . . 12.1

    Mondjuk van az adatokban pár hiba, mert pl az SD az 551 cm2 és nem m2, de mindegy. Én csak ezt szúrtam ki.

    Alapanyagnak csak famintás laminált bútorlap jöhet szóba, hogy passzoljon a többi szekrényhez. Mivel azt olvastam, hogy igazán az MDF lap lenne a legjobb, arra gondoltam, hogy duplafalú lenne a láda, belül MDF, kívül laminált faforgácslap. Így több mint 3,5cm lenne a falvastagság, amit persze merevíteni is kéne. Esetleg ferde hátlap kéne bele?

    Három dobozváltozatot gondoltam el. Készítettem hozzá 3D-s terveket is. A doboztetőket és az előlapokat félig áttetszőnek állítottam be. Az egyszerűség kedvéért a 3D-ben csak egyszeres falvastagság szerepel. Előre is elnézést kérek a hevenyészett látványtervért, de most csak ennyire futotta. Igazából az elvekre vagyok kíváncsi, hogy valamelyik megoldás elfogadható-e szerintetek.

    1. változat ("8 felül") KÉK

    Ezen látszik, hogy a portokat a tényleges dobozon kívűl vezettem el, de a szükséges dobozméreten belül. A térfogat így persze sokkal kisebb lett. 8 csövet használtam, mert a WinIsd ezt adta ki. A csövek hossza egyforma, csak az alakjuk különböző, mindegyik két ívet tartalmaz. A csövek 63mm-es PVC csőből lennének, mert az olcsó, mindenféle hosszban kapható és azt olvastam, hogy ez is megfelelő. A hosszak kb 65 cm-re adódnak, de ez nem férne el egyenesen, így hajlítottam rajta. A doboz térfogata 163 l, a hangolási frekvencia 25,53 Hz.

    Ez a frekvenciamenetet mutatja, a doboztérfogatot, meg a hangolási frekvenciát.

    2. változat ("8 belül") ZÖLD

    A másik megoldásnál a csöveket belül vezettem, így nagyobb térfogat adódott, de a csövek legalább egyformák. A doboztérfogat 211 l lett (a csövek térfogatát levontam persze), hangolási frekvenciának pedig 23,15 Hz-t állítottam be.
    A frekvenciamenet a következő lett:

    3. változat ("2 oldalt") NARANCS

    A harmadik megoldásnál a portok nem kör keresztmetszetűek, hanem téglalap alakúak. Ebből csak kettő van, és oldalra kerültek. 37,8*5cm keresztmetszettel számoltam, a hossza 99 cm-re adódott. Ez is meg lett hajtva egyszer. A doboztérfogat 190 literre adódott (a portokat nem számítva), a frekvencia itt is 23,15 Hz.
    Ennek ilyen a frekvenciamenete:

    A továbbiakban a 3 változat egyszerre fog szerepelni.
    KÉK a felső csöves
    ZÖLD az oldalcsöves
    NARANCS oldalt nyílásos

    Frekvenciamenet:

    Max SPL:

    Max membránkitérés highpass szűrő nélkül:

    Max membránkitérés highpass szűrővel (negyendrendű, 18Hz):

    Légsebeség a portokban highpass szűrő nélkül:

    Légsebeség a portokban highpass szűrővel (negyendrendű, 18Hz):

    A szűrő alkalmazása a hangolási frekvencia alatti nagy membránkitérések miatt lett szükséges.

    Max SPL esetén van benne egy csúnya visszaesés ZÖLD és NARANCS esetén, mert ezeknél a membránkitérés meghaladja az Xmax-ot, ez rendben van. Viszont a WinIsd szvsz kicsit benézte a dolgokat, mert a szűrő esetén ugyanezt az ábrát rajzolta, pedig ezen is módosítania kellett volna a szűrőnek. Ha jól okoskodtam.

    Iderakom a WinIsd fájlokat, hátha veszi valaki a fáradtságot és megnézi a saját gépén.

    WinIsd fájlok
    [8 felül KÉK]
    [8 belül, ZÖLD]
    [2 oldalt NARANCS]

    Azt kérném tehát, hogy nézzétek át az ötleteimet a WinIsd fájlok és a képek alapján; és adjatok tanácsot, milyen irányba induljak tovább. Lehet, hogy az egészet hagyni kéne a francba, és valami autós méretűt építeni?
    Készült egy 3D-s pdf is, ebben lehet forgatni a cuccokat. Le kell menteni a pdf-t Acrobat Readerrel elindítani, és engedélyezni a 3D-s tartalmat.

    Most nézem, hogy ugyanazt a JBL-t néztem ki, mint kettővel előttem Giot! :))
    Próbáltad már? Hogy szól?

    Segítségeteket előre is megköszönöm. :R

    Üdv:
    DK

    [ Szerkesztve ]

  • Giot

    addikt

    válasz dukola #25282 üzenetére

    Szia!
    Még nem próbáltam ez csak egy próbadoboz lesz ha be tudom illeszteni a rendszerembe, akkor elkészül MDF lapból.
    Túl nagy a doboz amit terveztél neki. A gyári ajánlás 50 liter igaz autóba tervezve. Az enyém 70 liter 29Hz környéki FB-vel

  • bkercso

    nagyúr

    válasz dukola #25282 üzenetére

    Nekem a naracs a legszimpibb, főleg a legkisebb légsebesség miatt.

    Max SPL esetén van benne egy csúnya visszaesés
    =1dB. Ez semmi. :)

    szűrő esetén ugyanezt az ábrát rajzolta, pedig ezen is módosítania kellett volna a szűrőnek
    Szerintem nem kellett volna, mert nem hatásfokot rajzolt, hanem az elérhető max. hangnyomást, az meg nem függ az meghajtóelektronikától.

    A körcsövesek nekem esztétikailag sem tetszenek, és macerásak is.
    De más: ekkora méretben tölcsért építenék! Kisebb a torzítása, és a nagyon nagy hatásfok miatt építhetsz elés egy Linkwitz-transform áramkört (az erősítő elé), így kisebb nyomókamrával is lemetsz 20Hz alá.
    Amellett bútordarabnak sem utolsó egy ferdén elhelyezett síklapokkal közelített mélytölcsér. És jobban fel is lehet vágni fórumokon meg élőben. Nem beszélve arról, milyen brutáls hangerőt tudnak és milyen tiszta minőségben!

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz bkercso #25285 üzenetére

    A beeséssel inkább az a gond, hogy ott könnyen felverődik a csévetest a mágnesre, mert nincs elég rugóereje a dobozban lévő levegőnek.

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz Dißnäëß #25236 üzenetére

    A Hypex-ről: [link]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • magery

    tag

    válasz mpierre #25281 üzenetére

    Ez így sajnos értelmezhetetlen. Nagyon sok a lehetséges variáció.

    [ Szerkesztve ]

    "Sose vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."/Woody Allen/

  • dukola

    csendes tag

    válasz bkercso #25287 üzenetére

    Kedves Bkercso!

    Nagyon köszönöm, hogy ránéztél a hangfaltervekre. Azt hiszem a narancsot választom én is, nem kell azzal a rengeteg csővel szívni.

    Említetted a tölcséres dolgot. Nekem is ez lenne igazán a vágyam, de sajnos ebbe a dobozalakba képtelen vagyok bármit is kitalálni. A hobbielektronikán lorylaci nagyon klasszul leírta a hornresp porgram használatát, alapszinten megy is, de hogy a szegmeshosszakat a valóságban hogyan is kell mérni, arról fogalmam sincs. A torok és szájfelület között, azokat összekötve ferdén vagy azokra merőlegesen? Hiába is szenvedek ki valami értelmeset a programmal, nem tudom, az a valóságban milyen alakot is jelent. Van ebben valakinek valami tapasztalata?

    Ennek hiányában azt hiszem maradok a bass-reflex doboznál. Szóval azt mondod, nem ördögtől való ötlet a téglalap keresztmetszetű port? A kanyatban kell vele trükközni valamit, vagy mehet szögletesen? Még kicsit faragom, hogy ne legyen benne az a visszaesés. Egyébként közben átgondoltam én is, és teljesen igazad van, hogy a Max spl görbét nem befolyásolja a szűrő beépítése.

    Még egyszer köszönöm szépen, és ha valakinek van még valami észrevétele, nagyon megköszönném.

    Üdv:
    DK

    [ Szerkesztve ]

  • Goose-T

    veterán

    válasz mpierre #25281 üzenetére

    Van még rengeteg ábra, amiből meg lehet érteni a váltó felépítését, de talán ez a legtisztább:

    Ebből megérted, hogy mit mivel kell összekötni. Az általad betett ábráról meg le lehet nézni, hogy érdemes elhelyezni a térben az alkatrészeket, hogy ne legyen bonyolult a vezetékezés.

    A tweeter 6 ohmja nem oszt, nem szoroz, olyan kis mértékben szól bele a teljes impedanciába, hogy elhanyagolható.

    Ha meg akarod érteni a működését, akkor megkísérlem az elmagyarázását. A tweeter előtt egy harmadrendű felüláteresztő szűrő van, ami után van még egy L-pad, ami azért kell, hogy csillapítson 5 dB-t a tweeter hangerején, mivel annyival érzékenyebb a woofernél. A woofer előtt egy érdekes másodrendű aluláteresztő szűrő van. Azért érdekes, mert a szokásos soros tekerccsel párhuzamosan tettek egy kondit, így az egy LC kör lett, aminek sávszűrő funkciója van. Talán a HiVi B4N 5 kHz körüli kiugrását halkítja el a másodrendű szűrésnél egy kicsit jobban, mert az önmagában valószínűleg nem csillapítana eleget.

    [ Szerkesztve ]

    Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

  • Goose-T

    veterán

    válasz dukola #25290 üzenetére

    Szerintem nem szükséges, hogy a "szekrény" teljes űrtartalma dobozként szolgáljon, és nem is biztos, hogy jót tenne a hangszórónak az elégtelen akusztikai felfüggesztés. Egy részét simán leválaszthatod légmentesen, és akkor nem zavar be.

    Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

  • bkercso

    nagyúr

    válasz dukola #25290 üzenetére

    Sajnos én sem tudom segíteni, de talán írj fel DiyAudio-ra! Szerintem megéri pár hétig menni a dolog után, ha lehetne egy tölcséred Sokaknak nincs ennyi helye és/vagy nem tudnak építeni ilyesmit...
    Azt gondolom, a dobozba hajtogatás egy iteratív művelet, vagyis, ami sikerül, azt visszateszed a programba és rászámolsz egyet. ( :F )

    A kanyarban kell vele trükközni valamit, vagy mehet szögletesen?
    Szerintem onnan nehezebben szakadnak le hullámfrontok, mert nem változik a sebesség. A gond a kilépőélnél van, amit érdemes lekerekíteni. Pár mm-es sugár is sokkal jobb az élnél.
    Amit még meggondolnék, az a kör keresztmetszetű távtartó, amivel a reflexnyílás falának nagy lapjait a dobozfalhoz rögzíteném merevítés gyanánt.

    Mondani sem kell, hogy a merevítési rendszert ki kell találni, mert a doboz falai nagyok. Ez a doboz nagyjából úgy fog szólni, ahogy merevíted. :K Vagyis csak annyira nem fog, és hagyja, hogy a hangszóró tegye a dolgát egyedül.
    Meg lehet azt is gondolni, hogy szendvicslapokat készítesz, pl. homokkal töltve, vagy kétféle fából ragasztva (keményfa-puhafa). Legalábbis ilyesmiket olvastam anno, de tapasztalatom nem sok van, csak egyszer készítettem egy homokos szendvicsdobozt.

    Bár én is egy kisebb dobozt készítenék. Ha kell a <20Hz, akkor készíts Linkwitz-transformot!

    Goose-T:
    Szerintem az a .22uF kondi a tekerccsel párhuzamba éppen, hogy nem halkít jobban, hanem kevésbé. Bár le kéne szimulálni, mert csak hasból mondom, fáradtan.

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • Goose-T

    veterán

    válasz bkercso #25293 üzenetére

    Én is úgy gondoltam először, de utánanéztem, és eszerint az egy parallel resonant band-stop filter. Mivel a kapacitás és az induktivitás eltérő irányban befolyásolja a fázist, ezért ezeket párhuzamosan kötve a rezonanciafrekvencián a két ágon érkező jel gyengíti egymást az ellenkező fázis miatt.

    Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

  • bkercso

    nagyúr

    válasz Goose-T #25294 üzenetére

    Basszus és tényleg! :R

    Alulról az 5. ábra azt mutatja, amire én is gyanakodtam, hogy a csillapítatlan LC(L) szűrő oszcillál. Ezt nem kellene orvosolni a váltókban? (Én csak aktív váltót terveztem eddig...)

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz bkercso #25295 üzenetére

    Lejárt a szerk idő...
    Szóval ezt táphidegítésben (pl. ferrit bead+kerámiakondi a gyors digitális IC-k táplábán) úgy oldják meg, hogy dampingolják egy nagyobb kondi + soros ellenállás párossal, ami elfűti az oszcilláció energiáját. Ezért látni a DAC-IC-k mellett elko-kat (ennek elég nagy az ESR-je, így nem kell ellenállás).
    Hangváltóban nem okoz tüskét az átvitelben a jelenség?

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • Giot

    addikt

    válasz Goose-T #25292 üzenetére

    Én is erre gondoltam mikor megláttam a literszámot meg a doboztervet, huh ez már majd freeair. De a diagrammokon úgy tűnik nem lépi át az xmaxot.
    A tölcséres megoldás jó lehet de ahhoz komoly tapasztalat kell, mind gyakorlati, mind elméleti síkon.
    Különben neverending story lesz belőle.
    Mindenesetre egy kissebb dobozt a lehetséges helyen én is ésszerűbbnek gondolok. Több hely marad a ruháknak.
    Így is fog rezonálni a szekrény többi része.
    Sosem tenném szekrénybe. :B

    [ Szerkesztve ]

  • python1

    veterán

    Én így oldottam meg a sub merevítését.
    Az előlap dupla ami a hangszóró felfüggesztés miatt kell.


    A tömést úgy oldottam meg,hogy szorosan hengert képeztem a tömő anyagból.
    És a végeredmény.

    A második előlapba érdemes besüllyeszteni a hangszórót.

  • python1

    veterán

    Jelenleg OB hangfalakkal hallgatok zenét,de szeretnék újakat építeni a meglévők helyett,nekem nagyon bejött a karakterük.Arra gondoltam,hogy aktív váltással oldanám meg a hangszórók váltását.Van itthon avr amit éppen nem használok,esetleg azzal megoldható lenne szerintetek,tehát a csatornákat az avr eqjával vágnám, végfok beiktatásával.Járható lenne ez az út?Azért is gondoltam erre mert jól belőhető lenne vele a rendszer,késleltetés stb.

    [ Szerkesztve ]

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz bkercso #25279 üzenetére

    Uh most olvasgatok vissza, volt egy kis progim hétvégén. :B ;) :DDD
    Na ez jó ötlet, a büdös életbe nem jutott volna eszembe. Hiába na, nem vagyok barkács. :D Acél keretet nem akartam beleöntetni a szájánál (és arra csavarozni fel az mdf lapot), mert az idő megeszi, másra meg nem tudtam gondolni. Gyanta sztem kiváló lehetne.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Új hozzászólás Aktív témák