Keresés

Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #648 üzenetére

    Az Invitelnek is 1 hónapja még csak a 3 gigabites portja volt max közeli kihasználtságon, utána aktiválták be az új tíz gigás portot. Fibernet is ezt kellene egy újabb gigás portot bérelni és összetrönkölni, nem olyan drága BIX-en egy port bérlet, újabb 220e+fa.

  • shabbarulez

    őstag

    Úgy látom ma végre beüzemelték BIX-en a második gigás portot. [link]

    Már épp ideje volt.

    Habár ahogy látom már csütörtökön próbálkoztak vele, de valami bug lehetett hogy csak dél után aktiválták be rendesen.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz G1ant #779 üzenetére

    Az adatforgalom meg a sebesség nem áll egyenes arányban egymással. Attól mert valakinek 4x-esére emelik a sebességét(ami mellékesen csak elméleti érték, a gyakorlatban ennél jóval kisebb arányban fognak nőni a maximum sebességek) nem fog 4x több adatot letölteni. Nagy átlagban elmondható hogy szinte minimális forgalom növekedést fog generálni. Pl. Tíkom korábbi emeléseinél is BIX grafikonon nem volt igazán látható nyoma az emelésnek.

    A fogyasztói szokások a sebességtől függetlenül alakulnak és nem egyik napról a másikra változnak meg. Van aki egy 2Mbps-es csomag mellett letölt 100GB-ot van aki csak egyet és ez utóbbi kisfogyasztású userek vannak többségben. Ők ez után is jellemzően webezni, chatelni, IM-ezni fognak, ugyanannyit mint ezelőtt az pedig nem okoz szignifikáns forgalom többletet. A Tíkom BIX portjának maximum értéke sem fog egyik napról a másikra 7.5Gbps-ről 30-ra ugrani, nem kell még attól tartani jó ideig hogy további két 10GE portra legyen szükség.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz poci76 #899 üzenetére

    Annál azért több.

    Downstream [link] Upstream [link]

    Az új DOCSIS 3.0-ánál legalább 4 csatornát összefogva 160/120 Mbps, és az összefogható csatornák számát lehet tovább növelni.

  • shabbarulez

    őstag

    Kapitány:

    Te valamennyi benne van ktv üzletágban. Neten olvasgatva ktv-ről sok cikkben az van hogy régebben egy node úgy 2000 háztartást fedett le, ami mára lecsökkent 500-ra, a jővőben pedig a 125 vagy 50-es értékek lesznek célszerűek. Végülis itt is ugyanaz játszódik le mint xDSL-nél az optikai végpont egyre közelíteni fog majd a fogyasztóhoz a csavart érpár és a coax meg egyre rövidül és egyre kevesebb előfizető lóg egy optikán. A vége meg mindnél az FTTH lesz.

    Szóval a magyar helyzet - gondolom azért csak ismered a konkurenciát is valamennyire - kb. hol van? Hány előfizetőt fed le ma egy node jellemzően az egyes ktv szolgáltatók hálózataiban? 2.0-ás technológia mennyire elterjedt? Azt tudom hogy a 2.0 világszerte nem igazán vált elterjedtté mivel downstreamben semmi pluszt nem hozott 1.0-ához képest. Mostanában is inkább csak az egyre terjedű IP telefónia igényelte plusz upload indukálhatja a terjedését. A szolgáltatók inkább kivárnak a 3.0-ára, de az még odébb lesz, ha év végégi meglesznek az első fecskék az már jó, de inkább jővőre. A tömegesebb elterjedés meg inkább 2009-10 lesz.

    De addig gondolom a ktv szolgáltatók ugyanúgy élnek majd a node sűrűség növelésének eszközével ahol a telco cégek is idővel fognak.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz medve úr #1089 üzenetére

    2006 I. félév. ktv [link]

    Ha tartják előző félévi növekedés akkor lehet úgy 200 ezer ktv ügyfelük, a havi bevételük megy úgy 600 millió körül.

    2006 I. félév internet [link]

    Ha tartják előző félévi növekedés akkor lehet úgy 35 ezer netes ügyfelük, a havi bevételük megy úgy 200 millió körül.

    Persze ebből a költségek és fejlesztésekre fordított összeg nem derül ki, így csak a mérleg egyik serpenyőjét mutatja.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Jégkokó #1338 üzenetére

    Ahogy az ADSL modemek az ADSL szabványoknak megfelelő sebességre képesek, úgy a kábelmodemek a DOCSIS szabványoknak megfelelő sebességre képesek.

    [kép]
    [kép]

    10Mbps-et még a régi DOCSIS korszak előtti, házi gyártói szabvány szerinti modemek tudtak, de szerintem olyanok már nincsenek túl sok helyen használatban.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Senhi #1342 üzenetére

    Nem tudom mit lovagoltak azon a szerencsétlen BIX porton. A hálózat szempontjából a legjelentéktelenebb hálózati elem. A bővítése 1xű és olcsó ráadásul a jelenlegi kihasználtsága nem túl magas, bőven elbírja az emelést. Sokkal lényegesebb láncszem a bérelt vonalak kapacitásának bővítése ami az egyes regionális telephelyet látja el. És még lényegesebb a lokális kábelnet hálózat teljesítőképessége, kihasználtsága, bővíthetősége.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Jégkokó #1345 üzenetére

    Az Tudtommal egy DOCSIS 2.0-ás modem, de gugli a barátod.

    SB5100 Datasheet [link]

    Egyébként biztos ez, nincs E a végén vagy hasonló?

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Jégkokó #1348 üzenetére

    Ezt Kapitánytól kérdezd, ő a szaki. Vagy olvasgasd pl. ezt: [link]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Teaway #1376 üzenetére

    Nem érdemes adni a speedtest.net ping eredményeire, semmi köze a valósághoz. Ha késleltetést akarsz nézni ott a jó öreg ping vagy tracert parancs, az legalább jó eredményt ad. A speedtest.net nekem régebben 75-125 ms közötti eredményeket ad, az új már 20-50 ms közötti értékeket ad Bp-re. De ez még mindig nagyon messze a van a valóság 1-2 ms-jétől. A mérési hibahatáron pedig messze túl vannak még mindig az értékei.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Jégkokó #2011 üzenetére

    Nem az időpont számít, hanem a hálózat pillanatnyi terheltsége. Az meg változó tényező, nem igazán lehet előre megjósolni, max a trendek alapján következtetni. Ha épp hajnali 4-kor 100 user nekiállna 1x letölteni egy linux ISO-t adott kábelszegmensben akkor is túlterhelt lenne az adott szegemens függetlenül az időponttól, persze ennek a statisztikai esélye hogy bekövetkezzen igen csekély pont a korahajlani időpont miatt. De csúcsidőben hétköznap 17-23h között és hétvégén fokozottan nagyobb az esélye annak hogy a korlátos access hálózati kapacitást megtelítik az előfizetők. Elég ha mondjuk kijön van hypeolt cucc, egy játék, egy film és jópár warezes ráugrik amint felkerült egy trackerre, a terheltség máris pillanatok alatt alaposan megugorhat amit az adott szegmensben lévő ügyfelek negatívan élhetnek meg. És ez nem igazán tervezhető, erre nem is fog felkészülni a szolgáltató. Ő hosszabb időtartam statisztikai kihasználása alapján tervez egy átlag használatra, nem az a cél hogy kiugró szélsőértékek esetén hozza a maximumot. Egy best effort jellegű szolgáltatás esetén ez nem célja a szolgáltatásnak, az csak a garantált szolgáltatások jellemzője.

    Gondolj arra hogy adott kábelszegmensnek rendelkezésére áll pl. egy adott euroDOCIS 2.0 kapacitás, mondjuk 55/30 Mbps jó esetben. Ha zajos a hálózat akkor ez lehet kevesebb is. Ezen osztoznak az adott szegmens előfizetői akik lehetnek akár több százan is. Persze adott időpontban nem használja minden előfizető a szolgáltatást. Mert lehet nincs is otthon, be sincs kapcsolva a gépe. Vagy be van de teljesen mással foglalkozik. Vagy épp letöltött pár mp alatt egy weboldalt és utána percekig azt olvassa addig nincs hálózati forgalma. Vagy épp chatel ami nem túl nagy hálózati forgalmat generál. Vagy letöltött pl. egy vicces videot ami 10-20mp-ig maximális forgalmat generált de utána megint visszaállt nullára. Persze az is lehet hogy épp nagyobb adatállományt tölt ami akár több tíz percig vagy órákig is eltartó forgalmazás. Ezek összessége generál adott szegmensen egy nagy totált a pillanatnyi adatforgalmak függvényében. És természetesen ez a nagy totál nem lehet nagyobb a fizikailag rendelkezésre álló DOCSIS kapacitásnál, ha azt eléri akkor az egyes felhasználók oldalán ez lassulásként fog jelentkezni. Ennek az esélyes csúcsidőben a legnagyobb, de ettől még előfordulhat máskor is csak logikusan kisebb az esélye.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz EmThor #2013 üzenetére

    Jah ilyen az én fejemben is megfordult már. Pár hete adta a Tv2 a Mummy 2-t, akkor dumáltuk haverral hogy anno 2002-ben annak a filmnek a 3 cd-s ripjét vagy 2 hétig töltöttem modemmel du 6 és hajnal 2 között. Akkor még modemmel az akkoriban megszűnő fatávos mindenkinek csomaggal nyomtam.

    Utána lett szélessávú netem 2002 augusztusában, ahogy egy alternatív szolgáltató elkezdte kiépíteni a saját hálózatát a lakótelepen. Persze nagyon macerásan kezdtek mert a fatáv érdekeltségek a telepen ott tettek be nekik ahol tudtak, persze fatávkábel netet azt nem adott, csak 3 éven át ígérték hogy lesz. Anno 512/512 kbps-es nettel kezdtük, de induláskor még csak micros gerincet béreltek GTS-től, kemény 2Mbps-et, bár akkor még alig volt pár tíz user. De a szűkös gerinc miatt úgy is csak 256 kbps-et adtak, de csoda volt a 30kbyte a modem 4.5kbyte-ja után. Aztán ahogy rohamosan nőtt a bekötött ügyfelek száma úgy romlott a szolgáltatás csúcsidőben, hiába lett 4 majd 8 Mbps-es micros gerinc, de amikor már 300-400 user volt ez nagy lassulást és csomagvesztést hozott csúcsidőben. Emléxem a GTS szeptemberre ígérte az optika gerinc bekötését de csak húzodott az egész, aztán végül 2003 január 2.-án készült el a téli hidegbe. Kész csoda volt utána amikor már ment az 512/512kbps, szinte repültünk a 62 kbyte-tal modemhez képest, azzal már 3.5-4 óra alatt leért egy cd rip. Azzal leért volna a Mummy 2-es Rip 11 óra alatt.

    Aztán 2005-re lett 2Mbps, 2006-re 3 Mbps, 2007-re 4 Mbps, most pedig egy újonnan bevezetett nagyobb csomaggal már 6/6 Mbps-en vagyok. Most már ez a 2GB-nyi adatmennyiség nem lenne csak 50 perc. Végülis 4.5 év alatt nagyjából annyit gyorsult a netsebességem, mint amennyivel anno amikor az 56-os modemről áttértem a szélessávú 512 kbps-re. Belegondolni is durva ha ez a trend folytatódik akkor 2011-re már valahol 100 Mbps körül fogok járni, amivel a hsz. legelején említett Mummy 2-es Rip már leérne kevesebb mint 5 perc alatt.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz poci76 #2285 üzenetére

    Én olyan nagy arányút nem látok, peakban úgy 100-200 Mbps-nyi differenciát látni, átlagban meg úgy 150 Mbps mínuszt, az úgy 1/7-nyi csökkenés.

    Persze lehet mindenhova rendundáns hálót építeni/bérelni, két független nyomvonalon, két különböző szolgáltatótól bérelni vonalat, csak az árban is dupla lesz aminek nyomot kell hagynia a végfelhasználói árban is minden hónapban. Redundáns hálózata inkább csak a nagy szolgáltatóknak van, ahol elég a nagy a háló hogy erre szükség is legyen, főleg akkor ha a nagyvállalati/kormányzati/üzleti ügyfeleknek nyújtott bérelt vonali szolgáltatások rendelkezésre állásának biztosításához ehhez szükség van. Lakossági szolgáltatásoknál jóval alacsonyabb rendelkezésre állást vállalnak a szolgáltatók, pont azért mert ott ez kevésbé szempont, mert nem igazán építhető be az árban az a többlet ami ezzel járna.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz G4bi89 #2313 üzenetére

    Ne speedtest.net-tel nézd a késleltetést, mert oltári marhaságokat tud kiírni. Ott vannak a jó öreg ping vagy tracert parancsok. Igaz nem csili-csálé de legalább pontosak.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Hammon Serra #2395 üzenetére

    1013 BUDAPEST Krisztina tér 2. Ez a székhely címe, gondolom ott.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz poci76 #2886 üzenetére

    A szeptember 1-től érvényes ÁSZF-ben megjelenik Cegléd mint új terület és ott is LAN-os csomagokat írnak, ugyanolyat mint itt Bp-en. Úgy tűnik az lesz az első vidéki LAN-os fejlesztésük. Szóval nem elképzelhetetlen hogy a többi Váci,Gödöllöi,Főti területen ahol most több felvásárlással nagyon terjeszkednek a sűrűn lakott, lakótelepi vagy lakóparki részeken a kábelTV hálózat mellett LAN hálózatot is kiépítenek.

    De tudtommal ezeken a területeken a február, áprilisban felvásárolt cégek hálózatában jelenleg is fejlesztések zajlanak, egységesítik a fejállomást, úgy eszközök kerülnek beszerelésre. Lesz DTV szolgáltatás és az egyik hálózati eszköz forgalmazó oldalán megjelent cikk szerint igen komoly hálózat átalakítás várható. [link]

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz PEPE85 #2961 üzenetére

    Ha megnézed a kapcsolódó hozzászólást, akkor láthatod hogy én nem fibernetre-re írtam az ÁSZF-et, hanem akorábbi Rubicom Ceglédi LAN-os szolgáltatás megjelenéssel kapcsolatban. ÁSZ-et itt találsz: [link] Töltsd inkább az októberit, mert a szeptemberi hibásan van linkelve, de kézzel könnyen kijavítható értelemszerűen a dátumot javítva.

  • shabbarulez

    őstag

    A FiberNet Kommunikációs Zrt. a HFC Technics Kft.-t választotta CMTS beszállítójának tendereljárás keretei belül. [link]

    Ezek szerint volt valami fejlesztés fibernél a nyár során, de a beírások szerint nem igazán érezni a hatását. Kérdés a cikkbe leírtakra lecserélték a korábbi infrastruktúrát vagy ez bővítés volt a korábbi mellé. Kapitány esetleg? A cikkben összesen 65 Downstream csatornát említenek, az modulációtól függően úgy 2.5-3.5 Gbps közötti access letöltési sávszélt tud nyújtani.

    Kapitány, a Fiber korábban is Arris cuccokat használt? Nekem mint más emlékem lenne. Úgy tűnik idehaza nagyon nyomul a Arris, a UPC után harmadik legnagyobb kábelest is az ügyfeleik között tudhatják.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Kicsirics77 #3251 üzenetére

    A korábban beírt hsz.-ek tükrében többeknek akkor is lassú volt a net, amikor BIX port nem volt kiterheltve, szóval nem hiszem teljes lenne az ok-okozati összefüggés, így aztán ez a bővítés sem hiszem hogy általános üdvözülést hoz majd el. A BIX port a szolgáltatóknál amúgy sem egy szűk keresztmetszet szokott lenni, viszonylag 1xűen és olcsón pár száz ezerből bővíthető a kapacitása egy nagyságrenddel, hiszem csak egy ethernet swicth portról van szó. Ugyanezt a hálózat egészén, legfőképp az elérési hálózatban ami a valódi szűk keresztmetszetet jelenti, már nem lehet ugyanígy kivitelezni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Mag_ #3258 üzenetére

    Azért a két cég nem igazán összemérhető. A Virgin Mediának vagy úgy közel 4 millió broadband ügyfele, a Fibernetnek meg inkább 40 ezer. Van egy százszoros ügyfélszám difi. Ahogy nézem Viginnek 8 portja van LINX-en, bár sajna nincs úgy részletezve mint más oldalakon, de gyanítom zömében 10GE portok, Fibernek meg ugye most lett meg az első.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz EmThor #3266 üzenetére

    Ha csúcsidőben volt lassú, akkor lehet oka a Fibernet nemzetközi peering szűkössége. Ha csúcsidőn kívül is ugyanúgy lassú akkor ez azért már kevésbé lehet ok, inkább a nemzetközi úton a célszerverig lehet valahol egy szűk keresztmetszet. Amikor nálunk nincs csúcsidő, akkor épp ázsiában van,lehet hogy egy ottani szolgáltató hálózata túlterhelt, a fibernetes út pedig épp egy ilyen szolgáltatón vezet keresztül, a UPC-é meg másik szolgáltatón megy keresztül ahol épp nincs gond. Sokféle magyarázata lehet ennek, japán azért elég messze van, az ázsia kontinens sávszélesség kapacitása messze nem összemérhető azzal ami pl. Európa és Amerika között van az Atlanti Óceánon keresztül. A Csendes Óceánon már jóval szűkösebbek az adatkapcsolatok, mert a forgalom kisebb aránya irányul Ázsia felé, egyben épp ezért arrafelé jóval drágább is az tranzit adatkapcsolat. Ha valamerre kisebb az érdeklődés és egyben drága is a tranzit kapacitás, az egyes tranzit szolgáltatók is kisebb sávszélességet tartanak fönn azokba az irányokba, így nagyobb az esélye hogy arrafelé lassabb lesz letöltés.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz kisrapi #3518 üzenetére

    Ebből a tracertből elég egyértelműen látszik hogy a GTS-től bérelt nemzetközi kapacitása a Fibernetnek erősen telített.

    Annál a szolgáltatónál ahol én vagyok ott is sajnos a nemzetközi bérlet feltöltési ága már jó egy hónapja csúcsidőben tartósan maximumra fut, ami főleg hétvégén szinte egész napos maximumot jelent, és a letöltési irány is erősen a maximumot nyaldossa. Ennek ellenére nálam még jónak tűnnek a késleltetések.

    1 <1 ms <1 ms <1 ms ip59934a3e.rubicom.hu [89.147.74.62]
    2 <1 ms <1 ms <1 ms 89.147.80.209
    3 <1 ms <1 ms <1 ms rubicombix.rubicom.hu [89.147.80.1]
    4 2 ms 2 ms 2 ms Gi4-0-206.bud-001-access-1.interoute.net [84.233.170.93]
    5 18 ms 19 ms 19 ms PO6-2.vie-per-access-3.interoute.net [84.233.147.78]
    6 19 ms 19 ms 19 ms Gi3-0.fra-006-core-1.interoute.net [212.23.43.9]
    7 19 ms 19 ms 19 ms Gi5-0.fra-012-inter-1.interoute.net [212.23.42.174]
    8 20 ms 19 ms 20 ms decix1.eurotransit.net [80.81.192.133]
    9 20 ms 19 ms 20 ms so-3-0-0.pr1.k88.fra.de.eurotransit.net [82.96.89.253]
    10 20 ms 19 ms 19 ms 82.96.91.66

    Sajnos a szolgáltatók nem igazán szokták elsietni a bővítéseket, lásd Fibernet BIX portjának bővítésével is mennyit várt, pedig az azért nem olyan idő és költség igényes folyamat. Mondjuk a nemzetközi bérlet növelése költség oldalon már húsbavágóbb. Tippre Fibernet 50 ezret meghaladó ügyfélszáma alapján úgy gigabit nemzetközi bérelt kapacitásuk lehet most.

  • shabbarulez

    őstag

    Lehet hogy mégsem fibernet külföld szűkösség lehet a gond. TvNet ügyfeleknél akik szintén GTS-t használják külföldi peeringnek hasonló jelenség van, és Datanet fórumban is láttam ma olyan beírást hogy nekik is rossz. Ennyi véletlen már nincs, ez alapján nagy valószínűséggel a GTS-nél lesz a probléma forrása.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #3845 üzenetére

    És ezt csak hallottad vagy gyakorlati tapasztalatból mondod? Már ahogy kezded "külföldön ennek a töredékéért 8-szor gyorsabb netet adnak" erősen megkérdőjelezi a többi hihetőségét, attól tartok ez is csak a szokásos sztereotípia, hogy nálunk minden rossz, nyugaton meg minden nagyon szép és jó, még a kerítés is kolbászból van.

    Ha az ember beleolvasgat más országok hasonló fórumjaiba semmivel nem talál különb hozzászólásokat mint pl itt. Ott is ugyanúgy panaszkodnak az ügyfelek, ott is gond van a netet, ugyanazok a technikai problémákkal szembesülnek, ott sem nyalják ki az ügyfél ülepét a szolgáltatók, hanem hasonló mesékkel szeretik lepattinta az ügyfeleket amit idehaza is jól ismerünk.

    Persze ez nem azt jeleneti hogy ami pl. Fibernetnél van az rendben van, mert nincs, de nehogy azt hidd hogy ugyanez külföldön nem fordulhat elő pont ugyanígy.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Jégkokó #4014 üzenetére

    A hurok hosszától jobban fog függeni mint a korától.Amcsiban ahol nem volt két világháború ami lerombolta volna a távközlési infrastruktúrát akár 100 éves kábelezés is előfordul amin megy az ADSL. Persze a vezeték minősége és távoli központok miatt túl nagy sebességre nem érdemes számítani, de működni működhet. Pont e miatt az elég régi infrastruktúra és nagyobb kábeltávolságok miatt az amcsi ADSL szolgáltatás rosszabb minőséggel bír mint pl. az európai.

    Nyugat Európában a háború után újraépítették a távközlési hálózatokat(szóval azok is igen korosak) és ott igen magas közel minden háztartást elérő lefedettsége volt a vezetékes telefon hálózatoknak. Ezzel szemben nálunk az infrastruktúra nagy része friss telepítésű, hisz a 90-es évek közepéig elég nehéz volt telefonhoz jutni, gondolom a 20 éves várakozások az idősebbeknek ismerős lehet. A telecom cégek privatizálása után indult be idehaza az előfizetők nagyobb számú bekötése, akkor futott föl a vezetékes előfizetők számossága, viszont közel sem olyan szintre mint nyugaton, mert a mobil terjedése miatt erre már nem volt elég idő.De e miatt a hazai infrastruktúra viszonylag fiatalnak mondható, az a 15 éves kábelezés is nagy valószínűséggel abból a 90-es éves közepéből származik amikor az új tulajok jobban nekilendültek a hálózat fejlesztésnek és az előfizetők bekötésének.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Jégkokó #4022 üzenetére

    Az előfizetői hurok az a rézkábel szakasz ami az otthonod és a telefonközpontban lévő fő kábelrendező(MDF) között húzódik. Ez nem egy folyamatos kábel, hanem több szakasz összekötése, ahol az egyes szakaszok lehet nem azonos minőségű kábelek, lehet nem egyazon idősek, a kötések minősége is eltérő lehet, stb. A kábelezés minőségét a legszűkebb keresztmetszet fogja meghatározni, ugyanúgy ahogy egy netes hálózatnál is a legszűkebb keresztmetszeti pont lesz a gyenge láncszem. A DSLAM az MDF közelébe van onnan kötik át egy újabb rézkábel szakasszal az ADSL előfizetőket a DSLAM eszközbe ami a modemeddel kommunikálva építi fel a rézkábelen a kapcsolatot, ennek minősége pedig a köztes réz szakasz hosszától és egyéb további minőségi jellemzőitől fog függeni. Alhuroknak meg ennek a kábelnek egy rövidebb szakaszát értik ami csak a nagyelosztóig ér. Oda ma még nem jellemző hogy DSLAM-ot raknak, de idővel ez változni fog és egyes területeken hálózat fejlesztés keretében közelebb kerülhetnek a DSLAM eszközök a fogyasztókhoz, így rövidül a rézkábel szakasz és ez által javul a minőség és nő az elérhető maximális sebesség.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz K9 #4056 üzenetére

    Ugyanez volt pár hónapja is, dettó datánál ugrott meg a ping és úgy emléxem akkor is a hazai hopnál. A hiba nem hiszem hogy fibernél van, mert ahogy anno most is ugyanúgy érint más ISP-ket is akik datától veszik a nemzetközit, pl tvnet, de még a datanet előfizetőket is. Nagy valószínűséggel lejelentették már a hibát, de más hálózatát érintő hiba esetén max várni lehet a javulást, sok mást tenni aligha.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz shabbarulez #4057 üzenetére

    Most milyen a külföldi ping? Data topicba azt írják hogy este felé megjavult és ma még dél felé is oké volt. lehet csináltak valamit Datáék?

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Gülümaci #4059 üzenetére

    Ez azért nem ilyen 1xű ez ahogy te elgondolod. Tisztában vagy azzal mennyibe kerül 8 Mbps garantált sávszél? Szerintem 200 ezer feletti ára van. Értelemszerűen ha ennyi a piaci ára akkor nem fogja neked a szolgáltató lakossági szolgáltatás keretében ugyanezt a töredékéért adni. A lakossági szolgáltatások best effort jellegűek, vagyis ezeknél a szolgáltatók a "legnagyobb jóindulattal" törekednek arra hogy az idő nagyrészében maximális közeli legyen a sebesség, de erre garanciát nem fognak vállalni. A garantált értékek pedig kicsik mert az alkalmazott technológia korlátai és a garantált sávszél közöts osztott kapacitásai alapján kell azt meghatározni. Egy lakossági szolgáltatásnál az egyéb minőségi paraméterek is mérsékeltebbek mint egy garantált szolgáltatásnál, a rendelkezésre állás kisebb, hiba esetén az elhárítási idő nagyobb, stb.

    Mindezek a kompromisszumok azért vannak hogy a szolgáltatás ára egy olyan szintre legyen csökkenthető, ami már a tömegek számára is megfizethető, ez pedig jellemzően egy 5-10 ezer forintos ársávot jelent. A best effort jelleg tette lehetővé hogy olcsóvá váljon a netszolgáltatás persze ehhez megfelelő kompromisszumokat kell bevállalni, hisz a bérelt vonali árszint töredékért nem lehet ugyanazt a minőséget adni. Viszont az átlag fogyasztó a megfizethető árért cserébe jellemzően hajlandó erre a kompromisszumra, aki meg nem annak még mindig ott vannak a bérelt vonalai garantált termékek széles skálája. Anno jó tíz éve amikor még csak bérelt vonalak voltak magánember aligha engedhette meg magának az internet luxusát, de aztán a szélessávú best effort csomagot úgy egy évtizede elkezdődő terjedésével ez megváltozott és hétköznapi halandó számára is megfizethető lehetőséggé vált a szélessávú net. Ma már több mint 300 millió előfizető van világszerte ennek a pénzügyi modellnek köszönhetően, ami aligha lenne így ha még mindig csak garantált bérelt vonali termékeket árulnának.

    Gondolj bele hogy egy átlagos DOCSIS kábelnetes hálózat letöltési iránya 50 Mbps elérési kapacitást biztosít, ezen kell osztoznia az adott területet kiszolgált netelőfizetőknek. Ehhez a CMTS túloldalán a gerinchálózati csatlakozás felé a szolgáltatónak egy garantált 50 Mbps-es bérelt vagy saját kapacitással kell rendelkeznie, ennek a költségeit kell szétosztva beépíteni az adott szakaszon lévő előfizetők havidíjába. Az elérési szakasznak is van díja hisz annak kiépítési, üzemeltetése is pénzbe kerül ez is szétosztódik az előfizető között. Ha kicsi utána számolsz egy 50 Mbps-es kapacitás egy hónap alatt ha végig 100%-os van kihajtva 15 terabyte adatmennyiség kiszolgálására képes. Persze ennyire képtelenség kihajtani az átlagos terheltség csúcsidőben van maximumon de utána a hajlani és délelőtti órákra alaposan visszaesik, de egy 2/3-os terheltséggel lehet számolni. Az havi 10 ezer gigabytera elég.

    Ha mondjuk 350 előfizető van rákötve erre a kapacitásra akkor 50 Mbps/350=142 kbps. Ez alapján is látszik hogy 128 kbps garantált kapacitás fölött ígérnie a szolgáltatónak nem lenne túl reális, a hálózat elérési szakaszának a szűk keresztmetszete ennyit tesz lehetővé. Persze ez csak akkor van ha mind a 350 előfizető 1xre tölt le. Ennek a valószínűsége szinte zéró, de egy garantált vállalás azért garantált mert a legszélsőségesebb, legvalószínűtlenebb helyzetben is biztosítani kell. Normál esetben az előfizetők tizede sem tölt 1xre ugyanabban az időpillanatban, sők jellemzően a letöltések rövid idejűek. Pl. betölt egy weboldalt pár mp alatt, utána percekig olvassa és ezek a webes használatok nincsenek átfedésbe egymással így jól osztható a közös kapacitás. Így nagyobb sebességek is kioszható, magasabb maximális értékkel, persze ezek elérésének az esélye a hálózat terheltségének függvénye. Ha egyidőben sokan foglalják a kapacitásokat akkor több felé osztva a közös sávszélt, mindenkinek kevesebb is fog jutni. Egy havi átlagos adatforgalom is könnyen kalkulálható 10 ezer GB/350 user az ~30GB/hó átlagos forgalom ami azért elég jónak mondható átlag érték.

    Most gondolja be ha az általad vízionált 4 Mbps garantált sebeséget vállalnák a szolgáltatók az mivel is járna. Egy 50 Mbps-es kapacitásra maximum 12 előfizetőt lehetne belapakolni, hisz garantált érték csak így lenne biztosítható. Viszont ekkor az a költségszint ami az előző esetben 350 user között oszlott szét az most csak 12 között oszlana szét. Ez bizony igen magas havidíjat eredményezne, durván a felét annak mintha garantált 8 Mbps-et vettél volna. Nem hinnén hogy az ügyfelek hajlandóak lennének azért 100 ezer forintokat fizetni hogy ilyen magas garantált sebességgel rendelkezzenek. Persze ezzel akár havi 800-1200 GB-ot is letölthetnének, hisz a garantált sávszél megvan hozzá, de erre nem hiszem hogy az ügyfelek döntő többsége részéről erre valós igény lenne. Egy átlagos ügyfél beéri havi 5-10GB-tal is és sokkal fontosabb számára hogy olcsón, mondjuk maximum 5 ezer forint mégkapjon egy belépő szintű csomagot ami még hajlandó a netre áldozni. Ezért ő majd böngészget, chatel, néha megnéz egy-két vicces videót a youtubeon, esetleg letölt egy-két mp3-at. Ez neki elégséges és ez be is fér abba a best effort keretbe amivel a szolgáltatók kalkulálnak amikor a költségeket is kalkulálják. A problémája pont ezért van a nagyforgalmú fogyasztókkal mert az ő havi forgalmuk messze a modell szerint kalkulált átlagos értékek fölé esik. Persze egy bizonyos mértékig ez még bele van kalkulálva és tolerálható(pontosabban átterhelhető az átlag fogyasztó számlájára) de ennek is megvan a határa.

    Szóval azért itt nem csak a szolgáltatók érdekeiről van szó, az előfizetőnek is érdeke hogy megfizethető árszinten lehessen kapni szélessávú szolgáltatást. Az olcsóbb árnak viszont természetszerűen gyengébb minőségi jellemzőkkel fog bírni mint egy ugyanolyan sebességű garantált bérelt vonali szolgáltatás.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4069 üzenetére

    Egy reklám sosem mondd igazat, de legalábbis csak féligazságokat állít. Egy reklám szerepe rövid időbe sűrítve, velősen egy adott termék jó tulajdonságainak kiemelése, olykor erősen eltúlozva, és természetesen a negatívumokat egyetlen reklám sem fogja hangoztatni, az a kicsillagozott, apróbetűs részben lesz elrejtve. Természetesen ez alapján ha nagyon sarkítottan nézed a GVH meg világszerte minden hasonló szervezet betilthatná úgy egészében a reklámozási tervékenységet. Más kérdés hogy reklámbevételek nélkül pl. a TV társaságok a kieső bevételek kompenzálása miatt hirtelen soxorosára emelnék az előfizetési díjból származó bevételeiket és így a TV, újság díjak igen komoly mértékben megdrágulnának. És ez persze már nem tetszene a fogyasztóknak.

    Egy reklám sosem törekszik a teljes körű tájékoztatásra, nem is az a feladata. Gondolj bele ha ezt követelnék meg a reklámozóktól akkor minden reklám legalább fél órás lenne, és abból állna hogy egy pacák beül a TV képernyő elé és szépen felolvassa a 100 oldalas ÁSZF-eket. Szerinted ki lenne ez hajlandó reklámköltségben finanszírozni, szerinted hány fogyasztó lenne aki hajlandó lenne elejétől a végéig egy ilyen "performance"-t végignézni? Egyáltalán hogy lenne ez beleilleszthető a TV-k műsorrendjébe amikor egy órában maximum 12 perc reklám engedélyezett?

    Elég naív fogyosztó az aki mindent feltétel nélkül elhisz a reklámnak és egy szerződést csupán erre alapova elolvasás nélkül aláír és csak később áll neki reklamálni amikor már úgy érzi őt becsapták, mert az autóval nem repül és nem lehet a levegőben vele szlalomokat leírni, az axe-tól nem tapadnak rá a jó nők mint a legyek ahogy a reklámban látta és hasonlók.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz F_Zolee #4082 üzenetére

    Sehogy. Ilyen nem létezik. Egy kábelnet hálózat terheltsége minden időpontban más és más, így a kimért eredmények is eltérőek lennének. Gondolj bele egy napos, nyári délután sokkal kevesebben neteznek mert az emberek inkább szabadidős programot szerveznek, strandolnak és nem pedig neteznek. Aki mégis otthon marad és netezik az egy kevésbé terhelt hálózaton fogja tenni így gyorsabb is lesz a nete. De pl. egy őszi, téli borús esős délután ez már egész máshogy lesz, főleg egy hosszú hétvégével vagy karácsiny szünettel megfejelve. Napszak közben is változó hajnalban amikor az emberek többsége alszik kisebb rajta a közös terhelés így gyorsabb, délelőtt, koradélután amikor az emberek dolgoznak, iskolában vannak szintén. Délután ahogy kezdenek hazajönni és egyre többen használják egyre nő a terhelés, ami este felé csúcsidőben csúcsosodik ki, majd éjfél felé újra lecseng. Természtesen hétvégén a terheltségi görbe rajzolata más hisz akkor nincs munka és iskola. De még egy átlagos nap is lehet más és más. Pl. ha épp kijön a Quake 12. része warezben és hirtelen sokan elkezdik tölteni a DVD ISO-t akkor átlagos fölé ugrik a hálózat terheltsége mint szokásos. A kábelnet hálózat sebessége mindig csak az adott időpillanatra lehet érvényes amikor mérték, hogy mi történik 5 perc, 5 óra vagy 5 nap múlva azt 100%-ra előre megjósolhatatlan.

    Épp ezért a szolgáltató sem fog neked ilyen értékeket előre megmondani, főleg nem írásban garantálva. Ha viszont valaki használ egy szolgáltatást és nap mint nap vannak róla gyakorlati tapasztalatai jellemzően milyen sebesség értékeken belül működik, akkor józan ésszel levonhat olyan következtetést hogy ha csak ennyit megy akkor érdemesebb inkább kisebb csomagra váltani, a mellett is nagy valószínűséggel hasonló sebességek lesznek, de legalább kevesebbet fizet érte.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Jégkokó #4086 üzenetére

    Minden szolgáltató a nagyobb csomagját ajánlja, ez a pénzügyi érdeke hogy minél nagyobb bevételre és profitra tegyen szert, hisz ez az üzleti tevékenység célja. A nagyobb csomagok drágábbak, de költségszintjük nem annyival magasabb, mint a kisebb csomagoké így azokon nagyobb profit realizálható(persze csak akkor ha a költségek nem ugranak az egekbe pl. egy nagy letöltő esetén, mert akkor inkább csak veszteség van rajta) ezért a szolgáltató abban érdekelt hogy ezen csomagok felé terelje az előfizetőit. Ez nem csak a fiberre igaz, hanem világszerte minden ISP-re és nem csak a netszolgáltatásra érvényes, hanem minden másra is.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz spt22 #4118 üzenetére

    Profile-ja szerint Gödöllőn. Viszont szimmetrikus net csak ott lesz, ahol FTTB+UTP háló épül ki, az pedig csak a legsűrűbben lakott területeken valószínű. Ott ahol szűkebb területen sok többemeletes tömbház, lakópark vagy lakótelep található. Kertvárosi részen ugyanolyan DOCSIS kábelnet alapú szolgáltatása lesz Rubicomnak is mint Fibernetnek. Mellesleg az ÁSZF-ben már tavaly szeptemberben bekerültek a Gödöllői LAN-os netcsomagok, de ezek szerint maga a szolgáltatás a mai napig nem működik, ha csak tavaszra ígérik.

  • shabbarulez

    őstag

    És ha megtracelitek a wow-os servert, akkor azon sem látszik semmi késleltetés ugrálás, loss?

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4224 üzenetére

    Ha pl. van egy tűzfal programod, ami kilistázza hogy adott alkalmazások milyen kapcsolatokat nyitottak távoli szerverek felé, vagy épp hozzád milyen IP-ről csatlakoztak föl akkor ott meg tudod nézni miután belépték a játékba hogy az adott játékhoz kötő alkalmazás milyen IP címre kapcsolódik. Utána csinálsz egy tracert-et az adott IP-re, ez kilistázza milyen routereken áthaladve éri el a célszervert és odaáig milyenek a késleltetések. Esetleg pingelve ezt az IP kiderülhet, van e loss van ugrándozó késleltetés.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4237 üzenetére

    Azzal nincs gond ha nem megy végig a tracert, ehhez a Fibernek semmi köze. Ez csak azt jelenti a szerver üzemeltetője tűzfalon letiltotta a bejövő icmp csomagokat így nem lehet pingeni vagy tracelni az adott szervert, pont ugyanúgy ahogy ezt egy mezei user is megteheti a saját tűzfalán az otthoni gépén. Sajnos így az icmp-t diagnosztikai jellegét nem igazán használni, így azt sem lehet kideríteni hogy ha pl. icmp-vel is rossz lenne akkor nagy valószínűséggel a szerverrel van gáz. De ha pl. icmp-vel jó lenne de a játék mégsem akkor alkalmazás szinten valami nem oké a szervernél.

    Túl nagy ping növekedést vagy ugrálást nem látni. Ha pl. egekbe lenne a ping nagyon szórna akkor ez akár lehetne oka. Persze Fiber bérelt nemzetközije lehet szűkös, ez esetben viszont más külföldi szerverekre is ugyanúgy jelentkeznie kellene a jelenségnek, nem kellene wow specifikusnak lennie.

    Pl. a www.free.fr egy szintén franciaországban lévő szerver, igaz nem a telia hostolja, de ez pingelhető, tracelhető rendesen. Valaki nézzen rá hogy ez pingelve, mondjuk 100 vagy ezer csomaggal huzamosabb ideig milyen késleltetés szórás vagy csomagvesztést tapasztalt. Ezzel csak Fiber külföldjét lehet megnézni, de nagy valószínűséggel a párizsi wowos szerver is hasonló lehet, de mivel nem pingelhető így az nem ellenőrizhető.

    Nálam egyébként ilyen:

    1 <1 ms <1 ms <1 ms ip59934a3e.rubicom.hu [89.147.74.62]
    2 <1 ms <1 ms <1 ms 89.147.80.209
    3 <1 ms <1 ms <1 ms 89.147.80.11
    4 <1 ms <1 ms <1 ms Gi8-0-0-206.bud-001-access-100.interoute.net [84.233.170.93]
    5 16 ms 16 ms 16 ms Gi5-0-0.prg-001-access-300.interoute.net [212.23.50.113]
    6 16 ms 16 ms 16 ms Gi6-0-0.prg-001-access-100.interoute.net [212.23.50.117]
    7 18 ms 16 ms 16 ms Gi4-0.fra-006-core-2.interoute.net [212.23.50.110]
    8 16 ms 16 ms 16 ms Gi6-0.fra-012-inter-1.interoute.net [212.23.42.166]
    9 18 ms 16 ms 16 ms ffm-b3-geth1-2-1-102.telia.net [213.248.103.53]
    10 16 ms 16 ms 16 ms ffm-bb2-link.telia.net [80.91.254.42]
    11 26 ms 26 ms 26 ms prs-bb2-link.telia.net [80.91.248.65]
    12 26 ms 26 ms 26 ms prs-b4-link.telia.net [213.248.65.226]
    13 26 ms 26 ms 26 ms prs-nant-ks51-geth0-2.telia.net [213.248.98.78]
    14 * * * A kérésre nem érkezett válasz a határidőn belül.

    A www.free.fr meg ilyen:

    Statistics for www.free.fr:
    Packets: sent=1000, rcvd=1000, error=0, lost=0 (0% loss) in 10.018593 sec
    RTTs of replies in ms: min/avg/max: 27.521 / 28.565 / 50.260

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Reag3nS #4245 üzenetére

    Késleltetésre sehol a világon nem adnak garanciát, szóval ez nem azért van mert Mo-on vagyunk. Egy best effort szolgáltatásra senki nem fog garanciát vállalni ocsóért. A drága garantált bérelt vonali szolgáltatásoknál vállalnak SLA keretében késleltetési garanciákat, de jellemzően azt is csak saját hálózaton belül. Olyat késleltetés senki nem fog vállalni hogy egy valahol épp a világ bármely táján elhelyezkető wow szerverig biztos x ms alatt lesz garantáltan, ez így nem működik.

    A regionális hálózati különbségeknek nincs igazán közük egy nemzetközi elérésnek. A reginális különbségek a saját hálózaton belül eltéréseket okozzák ami belföldi szakasz. A saját hálózat egyetlen pontban aggregálódik, innen megy tovább a forgalom más belföldi szolgáltatók felé, akár BIX switchen keresztül akár privát peeringen és ugyaninnen megy tovább nemzetközi peering partner(ek) hálózatán tovább külföldi irányba. Ha eddig az aggregáló pontig az eltérő régiók hálózatiból gond nélkül eljutott az adatcsomag, onnan már azonosak az esélyek a közös osztott nemzetközi peering kapacitáson. Ott már nem fognak érződni regionális különbségek, ha pl. a kapacitás telített akkor mindenki, a teljes ügyfélkör egyformán érezni fogja ennek hatásait.

    A bővítéseket nem szokták elkapkodni a szolgáltatók, ebben sem Fibernet egy kivételes eset, hanem a többi is ilyen. Általában húzzák halasszák amíg lehet, ha már elég sok reklamáló bejelentés érkezik akkor szépen lassan reagálnak. De nem nagyon jellemzője a szolgáltatóknak az hogy elébe mennek az eseményeknek, még akkor sem ha nyílvánvalóan látszik mi fog következni. És ez nem csak idehaza van így. A best effort szolgáltatási jellegnek nincs garantált jellemzői, így aztán a szolgáltatók is ráérősebbek hisz nehéz rajtuk bármit számonkérni. Garantált szolgáltatásnál már jobban odafigyelnek, mert ott az írásos, szerződésbeli következmények is szigorúbbak, de persze ott az ár is ennek megfelelő.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4249 üzenetére

    Ha mindenkinek rossz akkor elég egyértelmű lenne hogy maga a kiszolgáló szerver rossz, hisz az a közös pont mindenki számára. De pl. ott is lehet közös pont hogy a kiszolgáló szerver pl. több hálózati partnerhez kapcsolódik és az hogy adott szolgáltató épp melyik úton közelíti meg az már a szolgáltatók egymás közötti peeringjétől függ. Mondjuk van egy A és B út. Tegyük fel az A telített, lagzik, lossol, a B rendben van. Azok a magyar szolgáltatók akik peeringben az A úton érik el a célszervert érezni fogják ennek hatásait, a azok akik a másikon mennek meg nem. Ezzen semmi köze a Fibernethez, ez már túl mutat rajtuk ők onnantól hogy ráteszik a nemzetközi peering partner hálózatára a csomagokat nem sokat szólhatnak bele a dolgokba. Nehéz biztosat mondani, mert inkább csak tippelgetni lehet, és egy Fiberes belsős sem tehetne mást hisz a távoli szerver elérésére neki sincs rálátása. Azt esetleg meg lehetne nézni hogy ahol jó Chellosnál ott mit mutat a tracert ugyanerre a szerverre. Ha teljesen más adatúton ér el oda, akkor lehet pl. ok az előbb leírt dolog, persze garancia nincs rá hogy valóban az is.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4253 üzenetére

    A mögötte lévő hopok is ugyanezt produkálják vagy csak ez az egy? Mert ha csak ez az egy akkor nincs gond, maga az eszköz nem válaszol mindig. Végülis egy routernek nem az a dolga hogy ICMP kérésekre válaszoljon, ezért ez sok router csak módjával teszi vagy akár nem is válaszol, beállítás kérdése. Ha a mögötte lévő össze többi is ugyanezt produkálja akkor viszont valóban ez a hop a probléma forrása.

    Ez a hop a fiber nemzetközi peering partneréé, az Etel-é. Ha szűkös a Fiber által bérelt nemzetközi kapacitás itt kialakulhat szűk kereszmetszet ami a pingek növekedésével, csomagvesztéssel, sebesség lassulással nyílvánul meg.

    Én úgy emléxem korábban GTS-től volt a nemzetközi bérlet, de ugye azzal is volt többször probléma az elmúlt hónapokban, írtak is be többen miatta panaszt. Lehet most váltottak. Vagy esetleg már kettő van és fele-fele arányban van routolva, de ezt tracertekkel ki lehet sakkozni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4255 üzenetére

    #4237 alapján ez az IP az 5 hop. Ha a sorban következőket is hasonlóan figyeled ott is ugyanezt tapasztalod vagy azoknál nincs ilyen gond?

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4305 üzenetére

    És egy Chellos tracert ugyanarra az IP-re ugyanazokon a routereken megy keresztül, mint a te Fiberes tracerted? Vagy ők más adatúton közelítenek, ahogy az korábban 1x már vázoltam? Egy pingplotteres tracert képet be tudnál linkelni?

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Reag3nS #4356 üzenetére

    Ez magyar szerverre tényleg elég rossz, de ennek már az elérési hálózat szűkössége az oka. Gyanítom már a CTMS-ig telített a rendszer vagy ha ott jó mégis ok akkor CMTS uplinkje a szűkös, de ez kevésbé valószínű hisz 1xűbben és gyorsabban bővíthető. Persze ahogy Kapitány írta nemrég egyik vidéki városnál is hónapokig vártak harmadik félre a CMTS uplink bővítésre. Persze ez a Fibernet is a hibája, mert nem az utolsó utáni pillanatba kell egy bővítést elkezdeni, aztán ha az valamiért csúszik akkor a másikra mutogatni. Azért az MRTG-kből jó előri látszik hogy milyenek a forgalmi trendek és lehetne belőlük előre tervezni, csak az a baj a szolgáltatók szeretnek mindent a legutolsó pillanatra hagyni.

    Nálam magyar szerverre ilyen, persze ez közelebb is van Bp-en, meg nem kábelnet, hanem FTTB+LAN.

    Statistics for 195.38.96.76:
    Packets: sent=1000, rcvd=1000, error=0, lost=0 (0% loss) in 9.991399 sec
    RTTs of replies in ms: min/avg/max: 0.697 / 1.079 / 9.023

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4360 üzenetére

    Egy cég egész más szempontok szerint értékeli saját magát, mint ahogy azt egy felhasználó teszi. Egy mint üzleti vállalkozás, üzleti szempontból értékel, annak meg semmi köze nem lesz a szolgáltatás minőségéhez. Egy cég akkor dinamikusan fejlődő, ha nő az éves bevétele, EBITDA-ja, pozitív és növekvő a nettó eredménye van, jó a casch-flow-ja és nincsenek jelentős adósságai. A fibernet ilyen szempontból egy dinamikusan fejlődő cég. A tulajdonos Warburg Pincus magántőke befektető alapnak igazából ez a fontos, az hogy ezt hogy érik el, mennyire elégedettek a fogyasztók, hogy tudnak lag nélkül, jó pinggel WoW-ozni az őket abszolút hidegen hagyja.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4365 üzenetére

    A gond mindig ott van hogy az "a másik 100 ezer ember" akiről azt hiszed hogy majd hozzád hasonlóan fog cselekedni nem fog úgy tenni. A UPC-t is az elmúlt 6 év alatt folyamatosan temették a nagyforgalmú, fórumokban leginkább hangot adó userek. Anno 2002-ben a 15GB-os csomagok bevezetése után temették, hogy így majd mindenki ADSL-re fog váltani és kutyának sem kell majd a UPC és csődbe is megy. Aztán temették a 30GB-tal, a fair use policy bevezetésekor, a p2p forgalom priorizálás után, ennek ellenére UPC köszöni szépen jól van, előfizetőszáma azóta is töretlenül bővül. De ugyanúgy volt TV fronton, a DigiTV-vel fórumokon a nagyobb hangot képviselő kisebbség szereti azt hangoztatni hogy a UPC most aztán lehúzhatja magát, sorra veszti el az ügyfeleit aztán húzhat el az országból. Megérezte UPC DigiTV-t de közel sem olyan drasztikusan, olyan jelentős ügyfélszám csökkenés nem volt mint amiről egyes fórumozók saját tapasztalaik alapján regálnek, inkább stagnált a TV-s ügyfélszám. Növekedés, bevétel és eredmények alapján sem elégedetlen a magyar üzletággal a külföldi tulajdonos. Szóval a lényeg egy fecske még nem csinál nyarat, hiába harsog túl véleményével bárkit, attól mert még hangos még nem ő jelenti a többséget.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4394 üzenetére

    Gödöllői lakótelepen Rubicom LAN-os net van, már ahol van. [link] Ahol már kábeleztek ott gondolom biztos észlelték az ott lakók.Én Digikábelnél nem látok arra utaló jelet az oldalukon hogy Gödöllő lakótelepi részén meg akarnának jelenni LAN-os szolgáltatással.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4404 üzenetére

    Ha felhívod őket akkor biztos megmondják mely címeken van lefedettségük. Ha az adott épületet UTP-vel bekábelezték már akkor annak nyoma van, jellemzően villanyóra szekrényben végződik az UTP és coax kábelezés, onnan kötik tovább ha valaki előfizet. Anno szeptemberben került be az ÁSZF-ben a Gödöllői terület LAN-os csomaggal, hogy mit csináltak az elmúlt 5 hónap alatt az passz, de gyanítom semmit, mert a weboldalra csak most került fel a két Gödöllői terület.

    Gondolom Gödöllő a Fóti fejállomáshoz lesz hozzácsatlakoztatva optikán, mert ott már van kiépített kábeles fejállomása Rubinak és onnan optikai csatlakozása tovább Budapestre. Fótig gigabites linkje van Rubinak, csúcsértéken is maximum 50%-ig van kiterhelve, az átlagos terhelés olyan 30-35%-os. Szóval abban a vonalban van még tartalék, de gondolom ha majd telítődik bővítik az igényeknek megfelelően.

    Nekem Bp. III. kerben van tőlük 6/6 Mbps-es netem, nincs vele olyan komoly gond mint itt Fibereseknek. Most már 5.5 éve van LAN-os netem, anno GaTeS Group építette ki ezt a hálózatot, azt vásárolta föl Rubicom úgy 2.5 éve. Az első évben voltak gondok a váltás miatt, de utána újraépítették a hálót és azóta nincs vele gond.

    A bővítéseket azért ők sem kapkodják el, novemberben fullra futott nemzetközijük és 1.5 hónapig le se szarták, pedig már szinte végig fullon meg, az átlagos kihasználság 75% fölé ment. Aztán végül megcsinálták. Pinggel akkor sem volt gond, helyette csomagvesztés volt. Utána decemberben a fő router gigabites uplinkje futott fullra, azon is kotlottak egy hónapot, pedig csak annyit kellett volna tenniük hogy két már ott lévő eszköz között máshogy osztják szét a forgalmat. Szóval azért itt sem minden fenékig telfel ha valami onlány gémer. Engem különösebben nem zavart nem játszom a neten. Akkor is csomagvesztés volt a tünet, a pingek jók maradtak. Utána az átkötés után romlott el külföldi ping valamiért +100ms volt, de teljesen megmagyarázhatatlanul, nem igazán lehetett mihez kötni, hol volt, hol elmúlt, szerintem Interoute felé a peeringnél nem volt kerek valami. Azt sem siették el, de úgy egy hét alatt rendberakták. Azóta kop-kop most jó a net.

    Viszont nemzetközi már megint kezdi hétvégi csúcsértéken elérni a maximumot.Most is MRTG egyenes vonalat húz. Ennek ellenére én nem mérek rossz pingeket vagy csomagvesztést.

    Statistics for kplay.de:
    Packets: sent=1000, rcvd=1000, error=0, lost=0 (0% loss) in 10.007023 sec
    RTTs of replies in ms: min/avg/max: 16.798 / 17.747 / 60.907

    Statistics for www.free.fr:
    Packets: sent=1000, rcvd=1000, error=0, lost=0 (0% loss) in 10.017829 sec
    RTTs of replies in ms: min/avg/max: 27.634 / 29.430 / 58.283

    Megjegyezem ping mérés mellett utorrent folyamatosan seedel 650k-ra limitálva.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4410 üzenetére

    TV-ről nem tudok nyilatkozni, itt a Pók utcai ltp-en 5.5 évnyi ígérgetés után sem voltak képesek TV-t csinálni. Más III. kerületi részen ahol az elmúlt évben építettek ki TV-t, nem panaszkodnak a minőségre. Egy éve felmerült hogy akkor talán lesz majd IPTV, elvégre a hálózat adott hozzá, ráadásul tavaly nyáron vettek olyan digitális fejállomást ami ehhez alapot is ad, de abból sem lett semmi. Telefont is ígérik évek óta, abból sem lett semmi. Amióta Rubi átvette azóta a telefon rész megint jobban téma, a számla mellé vagy fél éve küldözgetik hogy hamarosan telefon is lesz, de azóta sem látni. Szóval ígérgetni azért itt is tudnak, de szerintem ez univerzális ISP-től független jelenség.

    Net van 5.5 év arról jobban tudok nyilatkozni. Gond itt is volt anno induláskor, utána 1 évvel volt egy komoly minőségi prograléma. Akkor kezdtem el pingplotterrel monitorozni a hálót, arről itt találsz [linket]. Nagy átlagban el lehet mondani hogy nincs azért komoly gond, nem szokott kiesni a hálózat napokig, hetekig. Sebességgel sosem volt gond, az mindig hozta a maximumot. Ha valami gond volt azt inkább csomagvesztés vagy ping növekedés formájában érzékelhető. Én inkább webre, meg letöltésre használom a netet, ott a ping kevésbé problémás, játék terén nincsenek tapasztalataim. De a ping statisztikából azért jól látszik milyen BIX felé a késleltetés.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz egle #4421 üzenetére

    Ez is angol pingplotter.Én bix.hu-t monitorozva pingelek. Ezt óránként menti egy állományba, ezeket látod a napi eredményeknél. Ezek utána napi szinten vannak összesítve és a napi eredmények tovább heti, havi, éves szinten. Ezt már nem tudja a pingplotter, erre önszorgalomból összedobtam egy 1xű programot. Késleltetés bix-re jellemzően 1 ms, Frankfurti környéki szerverre 20ms, Párizs, Amszterdam 30ms, London 35ms. Én nem nagyon tapasztalok ugrándozó késleltetéseket.

Aktív témák