Új hozzászólás Aktív témák

  • alphamooncam

    őstag

    válasz Petyás #722 üzenetére

    Ja bocsi, felületes voltam.

    Szóval a projekt arról szólna, hogy szeretnék két RCA kábelnek a különbségét kimutatni ezért készítettem egy tervet:

    Kábel-kábel különbség mérési metodikájának a terve.

    Eszközök:


    PC. TMP ANT DAC és Erősítő, JBL Control One hangsugárzó, Superlux E205U USB-s supercardiodid kondenzátor mikrofon.


    (*megjegyzés: A mikrofon azért lehet megfelelő annak ellenére, hogy nem kalibált, mert nem hangnyomás szintet, hanem hangnyomás különbséget fogok mérni, másrészt viszont az érzékenység lényeges szempont.)


    Kábel-kábel, amit meg szeretnénk mérni:


    Noname RCA versus DIY Mundorf arany-ezust hangfal kábel RCA dugókkal, amik a a DAC-ot és az erősítőt kötik össze.
    Szoftverek: Audacity és Foobar2000.


    Menete:
    1./ Zenei minta kiválasztása.
    2./ Alkalmassá tétele a lejátszásra
    3./ Mérés előkészítése, és mérés.
    4./ Utómunka
    5./ Elemzés előkészítése:
    6./ Elemzés
    7./ Ellenőrzés
    8./ Értékelés
    9./ Dokumentálás


    1./ Zenei minta kiválasztása:
    Trombita játéknál tapasztaltam korábban a legfeltűnőbben a különbséget kábel és kábel között, ezért kiválasztottam Marantz High-End Audiophile Test Demo 15 th Edition CD-jéről az I can’t give you anything but love című számot. Előadó: Chet Baker and Band fomrátum Flac ( lossles ) 16bit/44,1kHz


    2./ Alkalmassá tétele a lejátszásra:
    Audacityvel beolvastatom a számot, kiválasztok egy 5másodperces részt, amivel később dolgozni fogok.
    Mivel elegendő mono jellel dolgoznom, kiválasztom az egyik csatornát, a másikat eldobom.
    Kivágom az 5mp-es részt, a többit eldobom.
    Eltávolítom a DC-t és normalizálom -0,3dB-re (peak)
    Elmentem a fájlt.


    3./ Mérés előkészítése, és mérés:
    Foobart megnyitom, beillesztem az elmentett 5mp-es előkészített fájlt.
    Beállítom folyamatos ismétlésre.
    Visszalépek az Audacitybe, beállítom, hogy a felvétel, amikor hangot érzékel automatikusan elinduljon.
    Beállítom a felvételi szintet. (*megjegyzés: Mivel nem a szobát, és annak zaját akarom mérni, ezért közel kb.10cm-re helyezem a hangsugárzótól a mikrofont )
    Foobart elindítom, és hagyom hogy négyszer egymás után lejátsza a mintát (20mp), amit annak elinduláskor az Audacity rögzít, a negyedik végén leállítom a lejátszást és a felvételt.
    Elmentem a felvételt, ill. megjelölöm melyik kábelt mértem.
    Kicserélem a kábeleket, és megismétlem a mérést, anélkül, hogy ezen kívül bármit változtatnék, majd a kapott fájlt megjelölöm és elmentem.


    4./ Utómunka:
    Az így kapott két fájlt (Audacityben) megnyitom.
    A gyengébbiknek gondolt Noname mérési eredményét invertálom, majd a Mundorf kábel mérési eredményéből kivonom.
    Az így kapott fájlt elmentem, ez lesz a két kábel különbsége, amit új, Különbség néven elmentek.


    5./ Elemzés előkészítése:
    A Különbség nevű fájl normalizálom olyan szintre, hogy azt ugyanazon a szinten ahogy a mérés történt jól hallható legyen. Kb. -12dB elegendő lesz.


    6./ Elemzés:
    Visszahallgatom.
    Amennyiben az egész fájlt tekinve négy jól elhatárolható ismétlődés hallható, illetve a spektrumban látható, úgy kimondható hogy a mérés eredményes volt.


    7./ Ellenőrzés
    A gyengébb és a minőségibb felvételeket megkettőzöm.
    A gyengébb megkettőzött felvételt egyikét invertálom, majd egyiket a másikból kivonom.
    Aminőségibb felvétellel megismételem a fent írt műveletet.


    8./ Értékelés
    Amennyiben a megkettőzött és saját magukból kivont felvételeknél nem mutatható ki a 4 ismétlődő minta, csak némi véletlenszerű zaj, és a minőségibb felvételből kivont gyengébb felvételnél meg igen, abban az esetben bizonyított a kábelek közti különbség.


    9./ Dokumentálás:

    A terv 1-3 pontját elvégeztem, de nem azt kaptam eredményül amit vártam.

    Az alapgondolatot, hogy a sáv megkettőzésével, majd egyikük invertálásával, majd kivonással 0 jelszintet kapok sikeres volt, azonban amint a másik felvételi sávval - azzal, amit össze akartam hasonlítani - már nem 5 közel azonos felismerhető mintát kaptam, hanem ezt.
    A problémát abban látom, hogy hiába voltak azonosak a felvételi körülmények ( csak kábelcsere történt ) a felvételt nem tudtam ugyanabban az időpontban elindítani, ezért utómunkát igényelt szinkronba hozni a két korábban felvett sávot.

    Fenti három kép azt dokumentálja, hogy hogyan hoztam szinkronba a két sávot.

    Ahogy én látom, hiába lett szinkronba hozva a két sáv, mert csak az első mintából lehetett kivonni a másikat, a többi minta már időben (?) elcsúszott egymáshoz képest, ezért nem látható a tervben leírtak szerint várható minta.

    Kérdés, hogy találtok-e hibát a fentiekben, illetve van-e lehetőség egyszerűsíteni, egyszerűbben kimutatni két kábel különbségét.

    Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

Új hozzászólás Aktív témák