Eladta a cégét az államnak, majd meghalt a Welt 2000 alapítója

Az MTI a 444.hu szombati cikke nyomán kereste meg a helyettes államtitkárt, ugyanis a híradásban az szerepelt, hogy Galambos László eddigi tulajdonos és Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár szombaton aláírták annak a Welt 2000 Kft.-nek az eladásáról szóló szerződést, amely Magyarország EU-csatlakozása óta tartja karban a brüsszeli fejlesztési pénzek pályáztatását kezelő szoftvert, az EMIR-t. Csepreghy Nándor a vásárlás tényét megerősítette az MTI-nek, és azt mondta: március elsejétől már az állam a kft. tulajdonosa.

A vételár kevesebb mint az egy évre vonatkozó fejlesztési költség, amit eddig az állam fizetett. Évente több mint egymilliárd forintot fordított az állam az informatikai rendszer folyamatos fejlesztéseire – közölte Csepreghy Nándor, aki emlékeztetett: a kormány 2013 második felében azt a döntést hozta, hogy az európai uniós és a hazai fejlesztési pénzek kiosztásában minden olyan tevékenységet, ami a 2007 óta felépült fejlesztési rendszerben kiszervezésben működött – akár a pályázatok kiértékeléséről, akár az informatikai rendszer működtetéséről van szó – a közszférán belül fogja tartani.

Az EMIR irányítja annak a több száz embernek a napi munkáját, aki ebben a rendszerben részt vesz, és aki ezt a rendszert ismeri, olyan információhoz juthat, ami adott helyzetben őt versenyelőnybe hozhatja más piaci szereplőkkel szemben. Ezért döntött arról a kormány, hogy mindenképpen közszférán belül kell működnie ennek a feladatnak – magyarázta Csepreghy Nándor. Megjegyezte, két megoldás állt a kormány előtt: vagy felépít egy saját rendszert, vagy egy vételi ajánlatot tesz a meglévő rendszer tulajdonosának.

A történet azonban – a 444.hu ma megjelent követő híre alapján – szomorú fordulatot vett: tegnap, egy nappal a szerződéskötés után ugyanis elhunyt Komáromi András üzletember, a Welt 2000 Kft. volt tulajdonosa, szombatig jogtulajdonosa a cég legfontosabb termékének, az EMIR-nek. A lap beszámolója szerint a tulajdonosok eredetileg nem akarták eladni az EMIR-t, de nem tudtak ellenállni a fokozódó kormányzati nyomásnak.

Azóta történt

  • Az állam még mindig nem vette meg az EMIR-t

    Habár a jelenlegi helyzetet elsősorban a jogtulajdonos váratlan halála idézte elő, úgy tűnik, a kapkodva végrehajtott kivásárlás előkészítése már korábban sem haladt olajozottan.

Előzmények