Hirdetés
A Carnegie Mellon Egyetem kutatói pár napja jelentették be, hogy egy új képszerkesztési eljárást dolgoztak ki, ami lehetővé teszi, hogy a kétdimenziós képek egyes elemeit virtuális, szerkeszthető háromdimenziós modellekké alakítsák.
A bemutató valóban lenyűgöző: a technológia segítségével bármely egyszerű 2D-s kép szinte bármely elemét úgy lehet mozgatni, forgatni stb., mintha 3D-s kiterjedése, illetve megjelenítése lenne. A szoftver a kétdimenziós lenyomatot háromdimenzióssá alakítja, ráadásul az illúziót az árnyékok és a megvilágítás hozzáillesztésével is segíti. A technika alapja, hogy ma már az interneten sok százmilliónyi 3D-s modell található, így a kutatók rengeteg mintát találtak a hétköznapi tárgyakhoz, melyek segítségével az egyetlen nézetben látható tárgy térbeli képét egy részeben automatizált mechanizmussal meg tudják alkotni. Ebből persze az következik, hogy a szoftver a valóban egyedi, illetve 3D-s modellel nem rendelkező tárgyak esetében nem működik, de a hétköznapi tárgyaknál igen. A szakemberek viszont optimisták, mivel az ilyen, neten elérhető modellek száma napról napra szaporodik.
Hasonló próbálkozások már eddig is voltak, de a kutatók szerint az övék a legkomplexebb, mely a korábbi innovációkat is magába olvasztja. A könnyű kezelhetőség emellett megnyitja az utat az animációk elkészítése előtt is.
A fejlesztést, melytől a képszerkesztés új korszakának indulását várják, szakmai közönség előtt augusztus 13-án, a SIGGRAPH 2014 Conference on Computer Graphics and Interactive Techniques konferencián fogják bemutatni.