Az Apple platformján meggazdagodó vállalatok fognak össze az almás cég ellen

Egy ideje már téma az iparágon belül, hogy az Apple a saját platformját túlságosan bezárja, és emellett még rendkívül nagy jutalékot is kérnek a rendszerükön keresztüli pénzmozgásért. Az Epic Games volt az első cég, amely nem csak beszélt a problémáról, hanem a tettek mezejére is léptek, így egy előkészített akció keretében megszegték az Apple App Store szabályait.

Az ügy jelenleg a bíróságon van, viszont az Epic próbál más módon is nyomást gyakorolni, így több céggel együtt létrehozták az App Fairness koalíciót, amelyben három pontban leírják, hogy mi bajuk van az Apple platformok működési modelljével. Többek között kifogásolják, hogy a cupertinói vállalat a kialakított szabályokat a saját szolgáltatásainak előnybe helyezésére használja, akár ötletek ellopásával is élve, hiányolják a felhasználói szabadságot, elvégre az iOS-re csak App Store-on keresztül szerezhető be alkalmazás, illetve soknak tartják az Apple 30%-os részesedését az alkalmazás-áruházon keresztül történő vásárlások után.

Az Epic Games mellé a Spotify, a Tile, illetve a Deezer is beállt, hogy csak a nagyobbakat említsük, de a koalíció bárkit szívesen fogad, hogy együttes erővel próbálják változtatásra kényszeríteni az Apple-t. Az érintettek szerint az almás cég a szabályrendszerével évente nagyjából 15 milliárd dollár bevételre tesz szert, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy ezen a platformon keresztül a fejlesztők évente 35 milliárd dollárhoz hozzá is jutnak. Ilyen formában nem érdemes úgy beállítani az Apple-t, mintha nem tennének semmit, ugyanakkor a App Fairness koalíció megalapítói úgy gondolják, hogy a 30%-os jutalék lényegesen magasabb a piaci normának tekinthető 5%-nál, amit jellemzően felszámolnak a fizetést biztosító rendszert kínáló szolgáltatók.

Azóta történt