Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kasza blanka

    aktív tag

    Üdv!
    (feltettem a kérdést a lakásfelújító topikban is, de most látom, hogy van külön gázos topik is, bocs)

    Légbevezető vs gáztűzhely kérdésben kérnék segítséget.

    Tavaly kint volt FŐKÉTÜSZ, és a forma az ezeréves, süvítő műanyagablakra ugye beírta az 5c-t, hogy fokozott tömítettségű, és így egymásközt mondta nekem, hogy idénre tegyünk már fel 2 Aereco 35-st (így, ennyit mondott, papír erről nincs).

    Most körüljártam a témát és meg is rendelném, de:

    - ablakos csodálkozott, hogy 1 gáztűzhelyhez (4 égő, 10kw) 2db-t mondott.
    - szerinte 2db fixen nyitott 309-es télen nagyon kellemetlen lenne (ez fix 35m3)
    - ha viszont higroszabályozott EMM916-ost teszek fel, az nem biztos, hogy elég (ez 11-35m3 páratartalomtól függően)

    Abban maradtunk, hogy tegyünk fel 1db 916-ost, és ha nem elég, akkor büntetni már úgysem fognak, mert van fent egy, max felszólítanak, hogy tegyek fel még egyet.

    Valahol a neten azt találtam, hogy 12m3/óra kell kW-onként, de gáztűzhelyhez 0.5-ös szorzó van, így hivatalosan tényleg 60m3/óra jönne ki.

    Közvetlen a gáztűzhely mellett van egy faajtós kamra, amin van egy állandóan nyitott 40x20centis kis bukóablak (legalább 60 éves, soha nem volt becsukva). A konyhán ezeréves faajtó az előszobára, ahol a bejárati ajtó szintén ezeréves fa, közepén nyitható ablak, tehát fokozott tömítettségről nem igazán beszélhetünk. A műanyag ablak is is süvít a viharos szélben

    Valaki tudja a tutit ebben a helyzetben?

    - Tényleg ömlene télen a hideg 2db fixen nyitott 309-esen?
    - Elég lenne ha 1 db 309-est teszek fel?
    - Ha most csak egy 916-ost szereltetek fel és májusban kijönnek ellenőrizni, akkor legrosszabb esetben tényleg max felszólítanak, hogy 30 napon belül tegyek fel még egyet?

    Köszi

  • kasza blanka

    aktív tag

    Tudom, ide kellett volna elsőre is

    Üdvözlet!

    Segítséget szeretnék kérni lakótelepi Radal radiátor lecseréléséhez.
    Tudom, elvileg alut-alura ajánlott, de tudom, hogy a házban már több helyen van lemez, mint a régi radal.

    Van egy 24 tagú 1760mm hosszú (szoba) és egy 10 tagú 710mm hosszú (konyha) Radal, ezek lennének cserélve, ezeken van költségosztó.
    Van még egy 100-as kötéstávú 4 tagos a fürdőben, de azon nincs költségosztó, és körülményes lenne a csere, azzal nem is számolok.

    Találtam egy táblázatot ami 90/70/20 C-os hőfoklépcsőre 3685W-ban adja meg a 24 tagú radal és 1745W-ban a 10 tagú radal teljesítményét.

    Ahogy néztem a lemezradiátorokat is 90/70/20-as hőfoklépcsőhöz adják meg, és így a 22K-sból gyártmánytól függően az 1600-1700 hosszú (600 magas) jöhetne szóba, vagy 33K-sból 1200.
    A konyhában az a baj, hogy a 10-es radal 710 hosszú, és teljesítményben 22K-sból a 800-as passzol, de az túl hosszú. 33K-sból a 600-as jó, de az 17,3cm széles. Ha felfogatással nem ugrana ki jobban mint a mostani 18,5cm, akkor az jó lenne.

    Jelenleg a csőközép távolsága a faltól a szobában 10cm, a konyhainál 11cm. A radiátor eleje a szobainál 17-17,5 cm a faltól, a konyhainál 18-18,5. A csőközép-különbség a presses 5 rétegű cső játékával/alakíthatóságával lenne megoldva.

    A fűtés egy körös, átkötős, thermoszelepes, a csere során presses 5 rétegű csővel lenne szerelve a csatlakozás után.

    Kérdéseim:
    1. Jól értelmezem-e a teljesítményadatokat, és megfelelő lenne ez a csere?
    2. Jó-e a 22K-s, vagy inkább 33K-st ajánlanátok?
    3. A szobai 1600-1700-ast keresztkötéssel szeretném, mert a 24 tagú radal vége mindig hideg. A radiátor alatt kanyarodna vissza az elmenő.

  • kasza blanka

    aktív tag

    csak egy elvadult ötlet :)

    vajon panelban, földszinten (5/4-es csuklóvastagságú strang) meg tudnék táplálni okosba egy vékonycsöves padlófűtést? Akár a strangról, akár a radiátor visszatérőjéből? :) kivitelezhető ez egyátalán? Sztem ide már a legnagyobb hidegben is max 60C-os víz jut.

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz Real_Necro #1786 üzenetére

    Az a primer, ami 130 vagy 110. A szekunder 55 vagy 65. Ezek persze -13C esetén.
    De pl a radiátorom visszatérője ha maxon nyitva egész nap, akkor is max kézmeleg, inkább hideg, mint a radiátor alsó fele.

    Amúgy ezt találtam:

    "Padlófűtés a tizediken
    Kellemes, otthonos meleg tölti be a helyiségeket, bár az egész lakásban mindössze három fűtőtestet, a fürdőszobában pedig egy törölközőszárítót találunk. Kérdésemre a talpam alól áradó meleg ad választ: padlófűtés. - Háromkörös padlófűtés teremti mega kellemes meleget. A betonba vésett vájatokban helyeztem el a fűtéscsöveket, a központi egységet pedig a vécében, s mindezt rákötöttem a távfűtő rendszerre. A fűtési díj sem lett több, mert a FÕTÁV a leadott hőmennyiség után számláz, és az nem több, de jobban hasznosul - árulja el Juhász Róbert, aki csak a hálószobákban, a konyha egy rejtett zugában hagyta meg a radiátorokat. Így egyenletes a meleg mindenütt, nem alakulnak ki páralecsapódást előidéző hideg felületek. A padlófűtés is, ahogy az álmennyezetbe rejtett világítás is, a tulajdonos munkája. A belmagasság mindössze nyolc centiméterrel lett kisebb, de sehol nem találni légtérbe benyúló világítótestet."

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz kasza blanka #1787 üzenetére

    https://www.amiotthonunk.hu/epites-felujitas/epitesi-tanacsok/6006-otcsillagos-panellakas

    Vajon ezt engedélyezték, vagy okosba? :)
    Ha utóbbi, akkor elég bátor, hogy újságcikkben írják meg.

    Nem is a fűtési mód ami aggasztó, hanem hogy bevéste a padlóba a csöveket. Szerintem nincs az a statikus, aki ezt engedte volna. Villamoskábelek utólagos bevésését sem engedik panelben statikai okokból, bár ezt is sokan leszarják (hát még amikor valaki ajtót vagy boltívet vágat egy falba).

    Nekem ilyen eszembe nem jutna, én ha meg is csinálnám, akkor vékonycsöves megoldással, nem véséssel. Ami érdekelne, hogy ez technikailag hogy valósítható meg:

    "a központi egységet pedig a vécében, s mindezt rákötöttem a távfűtő rendszerre"

    Főleg úgy, hogy ő a 10.-en van, nála biztos még 55& vagy 65C a csúcshőmérséklet. Nálam földszinten már nem lenne ennyi. De így se világos, hogy a fűtést simán egy szabályzóval ráengedi a fűtési körre, vagy van ott vmi hőcserélő, vagy vmi, amivel csökkenti 40C-ra?

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz AxBattler #1794 üzenetére

    Nem konkrétan erre írtam azt, hanem általánosságban: sok helyen vésegetnek, vágnak főfalakba panelben is.

    Ami a cikkből érdekelne, hogy ez mit jelenthet műszakilag:
    "a központi egységet pedig a vécében, s mindezt rákötöttem a távfűtő rendszerre"

    ivóvízhálozatról táplál meg egy hőcserlőt hidegvízzel, hogy elfogadható hőmérsékletűre hűtse a távhőt a padlófűtéshez? vagy olyan a szabályozás, hogy mindig csak annyit enged a 60-65C-os vízből abba a körbe, hogy ne égesse a talpát?
    Tényleg érdekelne, hogy miként lehet ezt kiviztelezni.

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz B_I_G #1798 üzenetére

    Real_Necro: a visszatérővel az a baj, hogy akkor az egész a radiátor thermoszelepétől us függ.

    B_I_G: akkor szerinted kivitelezhető lenne?
    3 strang van a lakásban. A szobai egy csukló vastagságú, 5/4 vagy 6/4-es cső, ott aztán van tömegáram, de az erkélyfalnál megy, ott nehéz lenne kialakítani a "központi egységet", mint a cikkben.
    A konyhai már emberibb léptékű strang, de ott sem ideális az elhelyezés.
    Ez a kettő utólag kapott MOFÉM átkötőszettet és thermoszelepet a korszerűsítés során.

    Van még egy strang , ami a WC-ben jön le, van benne egy U alak, majd kicsit lejjebb faláttörésen keresztül a fürdőszobai 100-as, 4 tagú radalra van kötve mindenféle átkötő szakasz, vagy elzárhatóság nélkül, majd ennek a visszatérője megy vissza a WC-be szintén faláttörésen, és aztán le a pincébe.

    Nem tudom, hogy általános-e, hogy a különböző strangok nem egyforma hőmérsékletűek, vagy csak a tömegáram/hőleadás különbözőségéből adódik, de ez a cső érezhetően alacsonyabb hőmérsékletű, mint akár a konyhai, akár a szobai strangon lévő.
    Itt megoldható lenne egy padlófűtési rendszer rácsatlakoztatása.

    Nem nagyon vagyok járatos padlófűtésben, testvéreméknél láttam, ennyi :D. Ott az Immergas kazán nyomta a radiátorokba is, meg a padlófűtésbe is, szóval gondolom, hogy az osztóval vagy valahogy megoldható, hogy a padlóban lévő csőkígyóba mindig megfelelő hőmérsékletű víz keringjen.

    "Padlófűtés szabályozó készlet az előremenő padlófűtési vízhőmérséklet értéktartó szabályozásához, befecskendező kapcsolás felhasználásával. A padlófűtés szabályozó készlet, a befecskendező kapcsolás alacsony hőmérsékletű visszatérő vízének segítségével állítja be a szükséges padlófűtési előremenő vízhőmérsékletet, így ez a kapcsolás alkalmas magas előremenő vízhőmérsékletű rendszerek esetében is a megfelelő padlófűtési vízhőmérséklet előállításához. "

    Vmi ilyesmi?

    [ Szerkesztve ]

  • kasza blanka

    aktív tag

    Üdv!

    Szekemberektől kérdezném, mennyire okos megoldás az, hogy panelben a lefolyó-csatlakozás T idommal van megoldva, amiből a kiágazás pontosan abban a magasságban van, vagy talán pár mm-rel feljebb is, mint a hátsó öblítésű WC kifolyója? Flex lefolyócsővel van bekötve, de ha felsőbb szintekről jön le a víz, akkor szerintem valamennyi vissza is áramlik, a WC szifon részében hullámzik a víz.

    Nem 45fokos Y-nal kéne kiágaztatni, hogy ne legyen visszaáramlás?

  • kasza blanka

    aktív tag

    válasz Real_Necro #3740 üzenetére

    Mik azok a rossz tapasztalatok a flexicsős WC bekötéssel?

    Gondolkodtam, hogy ki kéne cserélni, de a helyzet a következő:
    földszinten vagyok, a pincéből a felállásnál van egy szürke 110/50 45fokos Y jobbra menő ággal, amibe a fürdőszobai lefolyók vannak kötve, ebbe van téve a narancssárga T, aminek az ága kb a WC kifolyóval van egy magasságban (vagy pár milivel feljebb is), majd ebbe 110-es narancssárga cső, ami még az én szakaszomon van összetoldva (gázzal tágítva) a feletem lakóhoz menő csővel.

    Gondolkodtam azon, hogy már eleve a szürke 110/50 45 fokos Y helyett betenni egy 110/110-est ami a WC felé ágazik ki, de a cső kb 5 centire van a strang szélétől, utána már a WC padlója van, így (mivel 45fokos) a kiágazás kezdetétől pont 5 centivel lenne lejjebb mint a padlószint. Kérdés így milyen magasra kerülne a csatlakozás, ha befordítom egy 45ös könyökkel. És még a fürdőt is be kell vezetnem, szóval lehet egy dupla Y elem kéne, vagy egy olyan 110-es könyök, amibe van egy 50-es csatlakozás oldalról. 90-esben van ilyen, azt tudom, de 45-ösben vajon van?

Új hozzászólás Aktív témák