Keresés

Aktív témák

  • dark2

    tag

    A véleményetekre lennék kíváncsi.
    A linuxos gépem: Dell GX50 - 800mhz cerka, 512sd, 40-es maxtor vinyó, i810-es lap integrált videokártyával, usb2-es kártya és diamond monstersound mx300.
    Az érdekelne, hogy ha sikerülne valamivel nagyobb rendes P3-at szereznem bele (csak 100fsb coppermine jöhet szóba), azzal gyorsul-e szemmel láthatóan az Xubuntu 810 futása? Végül is a boot elfogadható sebességű, de mondjuk a firefox használat már lassú kissé - különösen mióta engedtem neki a flash lejátszáshoz szükséges program felrakását - amitől a honlapokon megjelennek a kisfilmek, stb. Mint a youtube vagy a reklámok. Kicsit lassúnak találom, ha filmlejátszót tölt - a totemet és a vlc-t használom, lejátszáskor elég magas a proci terhelés.
    Kiraktam a tálcára egy grafikus kijelzőt és filmlejátszáskor 90-100% körül van, illetve előfordul, hogy rövid időnként filmezés közben a procihasználat felugrik 100-ra és egy pillanatra megakad a kép folytonossága, aztán megy tovább. Ahogy sikerült meglelnem, kikapcsoltam a feleslegesen futó alkalmazásokat.

    Szóval segít valamit a 800-as coppermine cerkáról (128k L2, 100fsb) a 850-es (256L2, 100fsb) procira cserélés? A ram 256-ról 512-re tolása a vinyóhasználatot jól lecsökkentette.

  • dark2

    tag

    válasz sh4d0w #14301 üzenetére

    Sajnos a ram nem bővíthető tovább, nemcsak, hogy 2 slot van mndössze, de a chipset limitje is 512. i810 ennyit tud. Sajnos a procikból is csak a 100-as fsb-s coppermine megy, a tuát nem ismeri fel. Sajnos a 133-as coppert sem tudja hajtani alulórajelzve, egyszerűen nem indul a gép.
    Ezért lenne érdekes, hogy majdnem azonos órajelen, de cerkáról P3-ra váltva javul-e valamit a helyzet?

  • dark2

    tag

    válasz rtom #14305 üzenetére

    Igen, gondoltam már más webböngészőre, de kipróbálom a FF blokkolóit is.

  • dark2

    tag

    Tanácsot szeretnék kérni, mert elfogytak az ötleteim.

    Van egy kisgépem, egy Dell GX50-es.
    Van benne egy i810-es alaplap, integrált i810 videokártyával és egy 800-as cerka procival, a 2 betelepíthető PCI bővítésben pedig van egy usb2.0 és egy diamond mx300 hangkártya. A ram a maximális 2x256. A lap max 100fsb-s procikat fogad.

    Több oprendszer járt rajta, volt ubuntu 8.10, xubuntu 8.10, xubuntu 7.10, most meg Debian lenny.

    Cél: a netezés elfogadható (bár nem szélvész a gép) sebességű, a legelső ubin néztem avi-kat - amik lejátszáskor néha picit akadtak, de nézhető volt - most pedig szeretnék dvd-t nézni. Hát, ez nemigen megy.
    A 8.10-es xubuntun próbáltam totemmel - ez kilép egy szó nélkül és nem emlékszem, hová írhat valami logot, mi a baj. Mplayer-ben állítgathatom, hogy milyen drivert használjon, de nem megy, mert vagy azt mondja, hogy nincs video out, ami kezelje a video stream-et (ha jól emlékszem), vagy valami idétlen hibát ír - nem lejátszható dvd/1 (?). VLC lejátszó fel - semmilyen video beállítással nincs kép, vagy egyből kilép, vagy csak hang van.
    Gondoltam a videodriver a gond, hát netes info szerint nem is támogatja az xubi 8.10 az i810-es videokártyát (bár a synaptic szerint az intel és az i740 driver is telepítve van - de semmi konfigurálhatóság nincs, semmi ikon vagy valami, mint a screens and graphics)
    Jó, xubi 7.10 letöltés, felrakom, frissíti magát - beállítási lehetőség a videokártyának megjelenik - szuper! Hagyom neki, hogy az intel driver menjen, beállítom a monitoromat - samu 940bf (b-t találtam ugyan, de az csak a dvi-vel kevesebb). Újra nem indítottam aznap. Másnap reggel gdm helyett gyönyörű fekete képernyő.
    Jó, recovery mód, dpkg-s újrakonfigurálása az Xorg-nak - van kép, lehet a gépet használni. A VLC alapbeállítással viszi a dvd-t, de csúnyán szaggat. Gondoltam terminál alatt megnézem top-pal, hogy mi eszi esetleg a gépet közben. Rányomok a terminál indítóikonjára, képernyő elsötétül és a gép megkér, hogy újra jelentkezzem be. Gondolom a gdm újra indult. Egyre jobb. Ezt az újraindulást nem tudtam megoldani.
    Jó, tegnap fel a debian lenny-t, ami tök ugyanolyan (elvileg az ubi is ebből építkezik), nagyon szép, de mint az első 8.10-es ubuntuban. Synaptic szerint fennvan az intel és az i740 driver, semmi beállítási lehetőség nincs. Totem újfent kilép egy szó nélkül. VLC csak akkor ad használható képet, ha X11-re állítom, Xvideo-val kilép, alapértelmezettel kilép, ascii-vel ugyan megy, de hát az rémes - inkább poén lehet. OPenGL-lel is kilép.
    Ha X11-en áll, akkor ad képet, de elég csúnya, mintha pici 2x2-es pixelekből állna a kép, olyan kásás, win alatt xvidet láttam ilyennek, ha nem 32 biten állt a desktop.
    És szaggat a lejátszás. Igencsak, mert eléggé élvezhetetlen.. Kipróbáltam VLC-ben, hogy nem dobhatja el a képkockákat és azonnal elmászott a hang.

    Mit kezdjek vele? Melyik xubi volt az utolsó, amiben volt i810 támogatás? A 8.04-es?
    Tegyek mellé egy kicsi win98-at, hogy filmeket tudjak nézni? Vagy mit kezdjek vele, hogy avi-t és dvd filmeket lejátsszon? Mostanában keveset játszom, így nem használnám az X2-es gépemet mindig, fűt is (nyáron a legrosszabb), hangos is és az áramot is zabálja.
    Tudom, hogy nem egy erős rendszer, de azért a dvd-vel boldogulnia kellene, nem?
    A "top" szerint a lenny alapjáraton nem használja a swap-et, a memória foglalás úgy 490mb, az asztal nézésekor alig van proci terhelés. Jó. Dvd-t lejátszanék, van egy gnome-desktop (ha jól emlékszem most) 15-20% prociterhelés, a többi a VLC terhelése 100% eléréséig, a film szaggat, swap már használatban, szabad memória szinte egyáltalán nincs.

    Köszönöm a türelmet és az időtöket, kicsit hosszú lett.

  • dark2

    tag

    válasz Vladi #14678 üzenetére

    Szia Vladi!

    Először beírtam a parancsot, amit adtál.
    glxinfo | grep glx ekkor azt mondja, command not found
    glxinfo magában - command not found
    grep glx - egy villogó kurzor a terminálban

    synaptic szerint a feltelepített inteles csomagok:
    xserver-xorg-video-i740
    xserver-xorg-video-intel
    Az i810-es ugyanilyen nevű nincs fenn, de az internetes fórumok szerint és az intelgraphics oldal szerint is az utóbbi kiváltja az összes korábbi intel drivert. Ha jól értelmeztem.

    Mindjárt kipróbálom az i810 csomagot még feltenni (ez már 3 driver is egyszerre, nem?) és megnézem a parancsokat úgy is.

  • dark2

    tag

    válasz dark2 #14723 üzenetére

    Feltettem az xserver-xorg-video-i810-es csomagot. Semmi nem változott. A parancsokra csak command not found jött. A glxgears-re is.

    Hát ajánlottak itt takarékosabb ablakkezelőt, megnézem azt. Fura, ahogyan itt írok a fehér felületen, a fekete betűk mellett jobbra mutató elmosódás látszik halványan, pedig ez tft monitor, nem crt. Bár hagyományos vga-val van rádugva, a dvi-t a másik gép foglalja.

    Egyébként a grafikus felületen a rendszer/beállításokban nem találok semmit, amivel beállíthatnám videokártya paramétereit. A monitornak is csak a felbontását/frissítését.

  • dark2

    tag

    válasz dark2 #14726 üzenetére

    Izé... Szerettem volna képet lopni a vlc-vel, beállítottam, hogy a home könyvtáramba tegye, mostmár a vlc nem játsza le a dvd-met, szimplán kilép.
    Holnap lehet felrakok egy 8.04-es xubit, olyan még nem volt a gépen... :(

  • dark2

    tag

    válasz Lenry #14725 üzenetére

    Tegnap telepítettem netes installal a debian lenny-t, nem tartott soká, inkább a csomagok telepítésével szöszölt, mert gyenge a proci. Elég a 2megás net szerintem, ha nem letöltés korlátos.

  • dark2

    tag

    válasz Vladi #14731 üzenetére

    Rendben. Az xubuntu 8.10-zel szemben, ahol üres volt az xorg.conf, itt van tartalom.

    # xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
    #
    # This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
    # values from the debconf database.
    #
    # Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
    # (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
    #
    # This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
    # if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
    # package.
    #
    # If you have edited this file but would like it to be automatically updated
    # again, run the following command:
    # sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

    Section "InputDevice"
    Identifier "Generic Keyboard"
    Driver "kbd"
    Option "XkbRules" "xorg"
    Option "XkbModel" "pc105"
    Option "XkbLayout" "hu"
    EndSection

    Section "InputDevice"
    Identifier "Configured Mouse"
    Driver "mouse"
    EndSection

    Section "Device"
    Identifier "Configured Video Device"
    EndSection

    Section "Monitor"
    Identifier "Configured Monitor"
    EndSection

    Section "Screen"
    Identifier "Default Screen"
    Monitor "Configured Monitor"
    EndSection

    Látom, hogy a konfigured video device sor lényegében üres. Xubival volt egy próba, ahol beleírtam egy netes iránymutatás alapján, akkor fekete képernyő volt a jutalom...

    Egyébként feltettem az lxde ablakkezelőt, nagyon pofásan néz ki.

    [ Szerkesztve ]

  • dark2

    tag

    válasz Vladi #14790 üzenetére

    Semmilyen leírást nem használtam a debiannál, szimplán netes installal felraktam a lenny-t.
    Anno, mikor az xubuntuval kísérleteztem, akkor az általad beírt részt én is beleírtam az xorg.conf-ba, abból fekete képernyő lett. Azt az ubuntu dokumentációban találtam és a szerint talán már a 7.10 ubi az utolsó, ami így beállítható. Amúgy a 8.10-es ubinál az xorg.conf üres.

    Ubinál a beállítások között, ha 8.10-est néztem, akkor csak a képernyő beállítások voltak elérhetően (felbontás, frissítési sebesség), a 7.10-esben pedig volt olyan is, hogy screens and graphics. Ez utóbbinál ki volt választva az intel driver a kártyához, de érdemi gyorsulást nem okozott vlc használatánál. Viszont valamiért nem ment a terminál.
    Délelőtt megpróbálom az említett szekciót beírni a conf-ba, meglátjuk, mi lesz.

    A glx-es parancsokat nem írtam el, többször próbáltam, újragépelve...

  • dark2

    tag

    válasz Vladi #14790 üzenetére

    Beírtam az i810-es részt az xorg.conf-ba. A grafikus felület bejött, kimásoltam a logoutos leírásod alapján az EE és WW sorokat a logból.

    (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
    (II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER

    és

    (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
    (WW) The directory "/usr/share/fonts/X11/cyrillic" does not exist.
    (WW) The directory "/var/lib/defoma/x-ttcidfont-conf.d/dirs/TrueType" does not exist.
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x23
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x24
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x25
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x26
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x27
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x28
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x29
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2a
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2b
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2c
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2d
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2e
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2f
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x30
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x31
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x32
    (WW) Configured Mouse: No Device specified, looking for one...

    megpróbálom az i810-et intelre átírni
    az átírás előtti logban egyébként ugyanez van (elmentettem előtte)

  • dark2

    tag

    válasz dark2 #14796 üzenetére

    Beírtam az intelt és úgy is bejött a grafikus felület.
    Ha beírom terminálba (nem root), hogy glxinfo - akkor command not found.
    Keresgéltem a neten, aiglx irányban. Találtam egy oldalt aiglx+compiz témában ahol azt írták végigolvasva, hogy az aiglx ellenőrzéséhez egy parancs van:
    cat /var/log/Xorg.0.log | grep -i aiglx
    Az azt mondja, az aiglx enabled. Egész pontosan:
    ocsi@debian:~$ cat /var/log/Xorg.0.log | grep -i aiglx
    (==) AIGLX enabled
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x23
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x24
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x25
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x26
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x27
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x28
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x29
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2a
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2b
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2c
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2d
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2e
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x2f
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x30
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x31
    (WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x32
    (II) AIGLX: Loaded and initialized /usr/lib/dri/i810_dri.so
    Elvesztettem a fonalat. Ezek szerint megy a driver, sőt a 3D is?

    Akkor milyen lejátszó kellene dvd-zéshez? Keresgélnem kell, hogy a videokártya támogat-e egyáltalán valamit dvd lejátszáshoz.

    De miért nem megy a glxinfo parancs? A glxgears sem megy. Mi lehet más ebben a debian lenny-ben?

    [ Szerkesztve ]

  • dark2

    tag

    válasz Vladi #14827 üzenetére

    Vladi, köszi a tanácsot!
    Feltettem az smplayer frontendet. Továbbra is az x11 nevű videokimenettel ad képet a videolejátszás, de legalább jó a kép.
    Ami viszont furcsa, az az, hogy minnél nagyobb képet jelenítek meg úgy szaggat egyre erősebben. Fordítva is igaz, ha zsugorítom a képet, akár dvd akár divx, úgy válik egyre folyamatosabbá a lejátszás. Vagyis teljes képernyősben se dvd se avi lejátszás nem megy, míg egy kb 640x320 vagy 720x360 körüli felbontásban még épp nézhető. Itt az lxde desktopon van egy processzor terheltség figyelő, illetve terminálban szoktam top paranccsal nézni az erőforrások állapotát és az említett felbontásoknál már 100% a proci terhelés. Tudom, nem egy szélvész ez a 800-as cerka+i810-es alaplap, de azért arra számítottam, hogy egy videolejátszással boldogul majd.
    Vajh mekkora proci kellhet, hogy az 1280x1024-es monitorfelbontáson folyamatos legyen a lejátszás?
    Még egyszer köszi a segítséget.

Aktív témák