Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dabadab

    titán

    válasz .mf #1 üzenetére

    "Egy kicsit kételkedem ebben a statisztikában"

    Pedig kar, tenyleg ennyien nem tudnak.

    "Első idegen nyelvet már általános iskolától kéne tanulni, minden iskolában. Gimikben kettő kötelező."

    Az elso idegen nyelv a magyarok nagy reszenek az orosz volt, ehhez kepest ma Magyarorszagon gyakorlatilag senki sem tud oroszul (ezt erdemes azoknak is megjegyezniuk, akik amugy hajlamosak a "mai oktatas szinvonala, bezzegregen"-tipusu eszmefuttatasokba bonyolodni).

    "Egyetemi diplomához pedig kettőből nyelvvizsga is szükséges"

    Legjobb tudomasom szerint csak egybol es eleg sok diaknak meg ez a kovetelmeny is tul sok.

    Szoval az a ketharmados magyar-only szam teljesen valosnak tunik.

    (#16) Akybron: "És lehetséges úgy nyelvet tanulni, hogy minden évben új tanárom van?"

    Lehet, en gimnaziumban igy tanultam nemetul (raadasul egy fel evig egyaltalan nem volt nemettanar), aztan gyakorlatilag maig ebbol elek (oke, mondjuk igy, hogy lassan hetedik eve Ausztriaban dolgozok, azert ragadtam ram egy-ket dolog, de ehhez az kellett, hogy legyen valami alap).

    (#33) Kopi31415: "miért van a német fölé helyezve ennyivel az angol nálunk?"

    Azert az angol lassan nem is idegennyelv, hanem az emberiseg kozos nyelve, szoval a megfelelo kerdes inkabb az lenne, hogy "meirt nem tanulnak meg tobben nemetul is?"

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz vicze #46 üzenetére

    "Egyszóval európán kívül (spanyol szerintem kivétel, rettenetes...) sokkal rosszabbul állnak az általános nyelvtudással."

    Ez azert eleg altalanosito kijelentes am, egy vilagutazo (bar teny, hogy leginkabb D-K Azsiaban kodorgo) baratom szerint Europan kivul sokkal ritkabb az, hogy csak egy nyelvet beszelnek egy adott helyen es hogy az ott lakok csak egy nyelvet beszelnek folyakonyan.

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz Lenry #56 üzenetére

    A nyelvtudas hianya azert karos, mert igy nagyon beszukul a vilaguk. Igen, ott az internet, mar az is hatalmas kulonbseg, ha az ember ott el tud olvasni par dolgot. Na meg hat akarhogy is, de azert derek magyarjaink barmikor kerulhetnek kapcsolatba kulfoldiekkel, akar ugy, hogy sajat maguk lepik at az orszaghatart mondjuk nyaralas okan vagy esetleg olyan cegnel dolgoznak, ahol kulfoldiek is vannak. Persze, ha valakinek az az elkepzelese a jovojerol, hogy napkozben a szalag mellett biorobotoskodik, utana meg a kocsmaban zsibbasztja az agyat, akkor tenyleg felesleges, de azert ennel talan ambiciozusabb terveket is lehet dedelgetni.

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz MIFtIli #116 üzenetére

    "Azt gondolom, hogy pénzügyi oka van annak, hogy a szinkron ennyire elterjedt Magyarországon."

    Az biztos nincs, a szinkron sokkal dragabb, mint a felirat (meg joval tobb idot es macerat igenyel az elkeszitese). Mivel a hazai filmforgalmazasban amugy sincs tul nagy penz, a forgalmazok valoszinuleg nagyon orulnenek annak, ha a feliratos kopiak is piackepesek lennenek - de nem azok.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz mrhitoshi #119 üzenetére

    "A mai ifjabb generáció tagjai legalább 2 idegen nyelvet ismernek"

    Ezt honnan veszed?... Nekem erosen ugy tunt, hogy a tobbseg meg mindig nem beszel egy idegen nyelvet sem ertelmes szinten.

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz #11302912 #124 üzenetére

    "En inkabb azon vagyok kiakadva, hogy szukseg van papirra arrol, hogy tudsz valamilyen nyelven beszelni."

    A legtobb helyen nincs szukseg ra.

    "Szerintem sokkal logikusabb lenne, ha interjukon azon a nyelven kellene kommunikalni a jovendobeli fonokkel, amire szukseg van."

    Ez egeszen pontosan igy szokott tortenni.

    "Semmifele nyelvvizsgam nincs, mivel draganak tartom, es ezert hatranyba kerulok egy allas intejun magyarorszagon"

    Lsd fentieket, meg azert az a huszonvalahanyezer forint, amibe egy nyelvvizsga kerul, nem az az egetrengeto osszeg, ha allasrol van szo.

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz mrhitoshi #128 üzenetére

    Ja, hogy hasracsapasra mondtad.
    Akkor el kell keseritselek, a helyzet messze nem ennyire rozsas.

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz angyalpc2 #138 üzenetére

    "Kezdjük ott hogy az angol nyelv felépítése nyelvezete, egy rakás sz@r. De komolyan.
    Tipikusan ahogy esik úgy puffan elv alapján épül fel. csak nyomjad a saller dumát.
    Ezzel szemben a magyar nyelv egy jól felépített, strukturált nyelv.
    "

    :W :Y :DDD
    Mindegyik nyelv az "ahogy esik, úgy puffan" elv alapján épül fel. A magyar is. Ez a nyelvek evolúciós fejlődéséből következik, együtt kell ezzel élni. Az, hogy neked a magyar jól felépítettnek meg struktúráltnak tűnik, csak azért lehetséges, mert például még soha nem próbáltál külföldinek magyart tanítani - ugyanis abban a pillanatban kiderül, hogy egy rakat össze-vissza szabály van, tele kivételekkel. A te magyar agyad nem a "logikus gondolkodáshoz" van szokva (igazából alapállapotban senki sem gondolkodik logikusan, az agy sokkal inkább mintaillesztésre van kitalálva, a logikus gondolkozás pont olyan "megerőszakolása" az agynak, mint amikor a kutyák a hátsó lábaikra állva mennek) hanem egyszerűen jól tudsz magyarul és nincs szükséged arra, hogy szabályok alapján rakd össze a szavakat meg a mondatokat. Amint megpróbálkozol ezzel (ahogy a generatív nyelvészek is szokták), azonnal belefutsz egy csomó dologba (pl. hogy mik azok az ikes igék vagy olyan alap dolgok, hogy mi is a többesszám ragja).

    "Az hogy nincs igazándiból folyamatos angol nyelv "inger" környezet."

    Basszus, ne sírjatok itt az interneten, aminek a 90%-a angolul van, hogy nincs folyamatos angol nyelvi környezet: de van. Ott van gyakorlatilag mindenki előtt.

    "De tudok német példát is...nem egyszer találkoztam olyan német mérnökkel, aki egy mukkot nem tudott angolul...mert minek?"

    Én ilyennel még eggyel se találkoztam, pedig német meg osztrák mérnökök között élem az életem. Egyébként meg azért, mert - ahogy említettem - az interneten szinte minden angolul van. Hogy a fenébe tud valaki boldogulni úgy, hogy nem beszéli a szakmája nyelvét? Sehogy. (Lehet, hogy ezért nem is találkozom a munkahelyemen olyan német mérnökökkel, akik nem tudnak angolul :) )

    (#139) mrhitoshi: a húgom középiskolai nyelvtanár, szóval van némi rálátásom arra, hogy mi a helyzet a mai diákok között (és nem a nyugdíjasokról beszélek ugye). Nem hogy a két nyelv nem természetes, de nagy átlagban egyetlen idegennyelvet se beszélnek normálisan.

    "Ja hogy erre ad támogatást az unió. Belenyomtak milliárdokat az iskolákba, csakis azért, hogy nyelv tagozatokat hozzanak létre. Nem foglalkozott senki semmivel, csak a pénzzel."

    Itt szerintem te se tudod, hogy mire akarsz kilyukadni (mondjuk onnan kezdve, hogy a nyelvi tagozatokra nincs igazán úniós támogatás).

    "Csak egyet nem értek, miért is kellene mindenkinek tudni idegen nyelvet ?"

    Azért, mert itt ülünk az EU középen, százezer gazdasági szállal kapcsolódunk a körülöttünk lévő országokhoz, itt az internet, ahol mindenki angolul kommunikál, igazából az a kérdés, hogy hogyan juthat valakinek eszébe az, hogy nem kell idegennyelv-tudás ahhoz, hogy itt valaki normálisan boldoguljon?

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • dabadab

    titán

    válasz b0bcat #134 üzenetére

    "De hogy közelebbi ellenpéldát hozzak: ülj le beszélgetni franciákkal az anyanyelvükön úgy, hogy nem igazán jó a nyelvtanod. Nem nagyon fogod élvezni, mert félmondatonként ki fognak javítani..."

    Ez mondjuk kultúrális dolog is, a franciák (ahogy egyébként a magyarok is, és biztos vagyok abban, hogy sok idegennyelvet tanuló magyar sokféle frusztrációja jön ebből) ahhoz vannak szokva, hogy leginkább olyanokkal találkoznak, akik anyanyelvi szinten beszélik a franciát (vagy mert "igazi" franciák vagy mert valamelyik volt francia gyarmatról származó bevándorlók). Ehhez képest mondjuk Bécsben, Münchenben vagy Londonban meg ahhoz vannak szokva, hogy van egy rakat ember, aki csak idegennyelvként beszéli a németet/angolt, ráadásul gyakran elég gyatrán, ott simán túllépnek a gyengébb nyelvtudáson ha amúgy ki tudják hámozni, hogy mit akar mondani a másik.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

Új hozzászólás Aktív témák