Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • WN31RD

    addikt

    válasz Morden24 #150 üzenetére

    "Továbbmegyek: lehet lopni is, a Wint is, meg az 5870-est is."
    Apró kiegészítés, sajnos úgy tűnik, sokszor le kell ezt írni:
    Windowst (gyakorlatilag) nem lehet lopni, legfeljebb szerzői stb. jogokat sértve használni. Ennek nem sok köze van a lopáshoz, elvégre sehonnan nem tűnik el semmi, sőt, ha egy zárt szobában szerzői jogsért valaki, a jogtulajdonos még csak észre sem veszi a dolgot, nemhogy a lopáshoz hasonló módon kára származna belőle.

    Nem kellene ezeket a dolgokat a hangulatkeltés érdekében összemosni. Ha valaki szerint a szerzői jogokkal nem összhangban történő szoftverhasználat rossz, elítélendő dolog, akkor írja azt, érveljen amellett, de ne találja ki, hogy ez akkor lopás is. Mi lesz a következő? Windowst másolni terrorizmus vagy kartellezés is, csak mert az olyan ijesztően hangzik?

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz kelzsoca #201 üzenetére

    A fórum Alapelveiben világosan le van írva, hogy az illegális szoftverhasználat népszerűsítése stb. itt nem megengedett, és ezt szigorúan be is tartatjuk. Ami ezen túl van, annál viszont nem célom, hogy bárki is "csendben maradjon" csak azért, mert esetleg nem szimpatikus nekem, amit leírt.

    Én arra próbáltam felhívni a figyelmet, hogy ne csúsztassunk, hazudjunk a témával kapcsolatban.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz Morden24 #204 üzenetére

    "Akkor használom tovább a lopás helyett az ingyenélés kifejezést."
    Köszi. Az legalább - legjobb tudomásom szerint - nem jogi kategória. :)

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    Érdekes egyébként, hogy a Microsoftnak egy bizonyos pontig nagyon is érdeke a warez, viszont a Microsoft vásárlóinak nem érdeke. Az ugyanis köztudott, hogy az árakat bármilyen piacon csakis a verseny tudja lenyomni (vagy egyáltalán reális értéken tartani). Ilyen szempontból tehát, mivel többé-kevésbé monopólium, a Windows természetesen túlárazott, nem csak Magyarországon, hanem mindenhol. Ha mindenki kénytelen lenne annyit fizetni a Windowsért, amennyiért az boltban kapható, egyrészt sokkal többen elgondolkodnának azon, hogy tényleg megéri-e, és néznének alternatívák után, másrészt a nagyobb népszerűség miatt az alternatíváknak is erősebb pozíciói lennének így, jobban megszorongathatnák a Windowst, és keményebb versenyre késztethetnék a Microsoftot.

    Szóval akinek az a fő problémája, hogy a Windows túlárazott (ami szerintem igaz), az úgy tehet ez ellen leghatékonyabban, ha Mac-et vesz, vagy Linuxot, Solarist stb-t használ, és lehetőleg visszakéri a brand géppel kapott soha nem használt OEM Windows árát. :)

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz kelzsoca #266 üzenetére

    Szerintem a hülyeség attól függetlenül hülyeség, hogy ki szájából hangzik el. :) Nem példanélküli, hogy vélt vagy valós erkölcsi fölényük tudatában pont a legálisan Windowst használók mondanak valami marhaságot.

    Nekem egyébként egyelőre csak OEM XP és Vista licenceim vannak, bár azokat sem használom.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz Morden24 #576 üzenetére

    "[...] Ezt meg kéne érteni."
    Kötözködök picit:

    Nincs itt mit "megérteni". Megérteni azt lehet, hogy valahol ez és ez a törvény (pl. hogy az illegális szoftverhasználat büntetést vonhat maga után), vagy meg lehet érteni azt is, hogy valamely társadalomban valamilyen cselekedet általános megítélése ilyen és ilyen (pl. hogy az illegális szoftverhasználatot nagyon sokan nem tartják súlyos vétségnek), ezek ellenőrizhető tények. Az viszont, hogy helytelen-e valami, nem tény, hanem kizárólag szubjektív megítélés kérdése. Akkor is, ha az a szubjektív vélemény megegyezik az itt és most érvényes törvényekkel, és akkor is, ha homlokegyenest ellenkezik velük.

    Apróság ez, de érdemes odafigyelni rá, nehogy véletlenül elkalandozzunk olyan abszurd gondolatok irányába, hogy a törvényeink megkérdőjelezhetetlen erkölcsi iránymutatók. :)

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz Morden24 #582 üzenetére

    Én értem, amit írsz, és most nem is kívánok azzal vitatkozni, viszont úgy tűnik, te nem egészen értetted meg, amire én gondoltam. Azt próbáltam elmagyarázni ugyanis, hogy a véleményed nem magától értetődő, nem megkérdőjelezhetetlen igazság, amelyet fel kell fogni, "meg kell érteni", hanem csupán egy vélemény a sok közül. Más esetleg más véleményen van - nem arról, hogy mi ütközik törvénybe, és mi nem, mert ez adott, hanem - arról, hogy mit érdemes vagy helyes csinálni, akár a törvények szellemének megfelelően, akár azokkal ellentétben. Vagy pl. arról is megoszlanak a vélemények, hogy a hólapát ellopása és a szoftver illegális lemásolása hasonlít-e bármilyen szempontból.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz BiP #584 üzenetére

    Jajj, gyerekek, ne komolytalankodjunk. :) Ad 1, az erkölcs szükségszerűen szubjektív, ad 2, ilyen alapon a gyilkosság, a zsebtolvajlás és az adócsalás is összefügg, ez végülis igaz, csak teljesen semmitmondó megállapítás.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz Morden24 #585 üzenetére

    Hogy valami konkrétabbat is írjak, íme a saját véleményem:

    Az, hogy egy vállalkozást akkor indítson az ember, ha minden szükséges eszköz és szoftver legálisan megvan, alapvetően természetesen nagyon jó tanács. De minden esetben az-e, elítélem-e feltétlenül azt én, mint magánszemély, aki ettől eltér? A körülmények függvényében nem feltétlenül, az élet ennél bonyolultabb. Szerintem nem csak az a bűn, amikor illegálisan másol szoftvert az ember, hanem az is, amikor a szabályok maximális betartása mellett nem tudna érvenyesülni egy többre hivatott ember. Hogy melyik a súlyosabb, nagyobb probléma, az nehéz kérdés.

    Nem egyszer láttam én is régebben, hogy magyarországi kisvállalkozó illegális szoftverek használata mellett próbál a felszínen maradni. Elítéltem ezért? Nem. Sőt, előfordult, hogy a segítségemet kérte, és nem tagadtam meg tőle. Aztán később, egy megváltozott helyzetben, amikor ez már reális, ésszerű dolognak tűnt, én voltam az, aki legális szoftverek beszerzését javasolta, és segített ebben is.

    Hogy ezek mennyiben voltak jó döntések, hogy hol a határ, arról hosszasan lehetne vitatkozni. A te érvelésedben is van valami, szerintem is megfontolandó gondolatok, nem egyszerűen lesöpörni akarom az asztalról, csupán azt mondom, hogy összetett dolgok ezek. A konkrét körülmények figyelembe vétele nélkül, anélkül, hogy tudnánk, mi történt egy adott helyzetben, szerintem igen kevés alapunk van erkölcsi ítéletet mondani.

    Örülök, hogy manapság nem kell már ilyen döntéseket hoznom, nem kerülök ilyen helyzetbe, kényelmes pozíció ez számomra. De nem mindenki ilyen szerencsés. :)

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz shev7 #588 üzenetére

    "Ami torvenybe utkozik azt nem helyes csinalni. Pont."
    Nézd, elfogadom, hogy így gondolod, de az, hogy "Pont.", nem érv, így legfeljebb kisgyerekek szokták "megindokolni" a mondanivalójukat, éppen ezért nem is igazán tudom, hogyan reagáljak. :)

    "Ha majd en is lewarezolhatom a 6 boeinget"
    Erre azért mégiscsak válaszolok: Az az alapvető különbség a tárgyak és az információ között, hogy az utóbbi minimális költséggel korlátlanul másolható, és nem tűnik el az eredeti, míg az előbbi nem. Éppen ezért nem lehet Boeing-et warezolni. Abszurd ötlet ez, nem is igazán értem, mire gondoltál, talán valamilyen más analógia érthetőbbé tenné.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz Morden24 #591 üzenetére

    "Viszont ha már a vállalkozáshoz való jogot, mint egyik szabadságelvet elfogadjuk, akkor azt is el kell fogadnunk, hogy a természetes és jogi személyeknek egyaránt megvan a joguk a szabad árképzéshez."
    Nem értem sem azt, hogy hogyan következik egyik a másikból, sem azt, hogy hogyan kapcsolódik ez a témához. Minden további nélkül elgondolható olyan rendszer, ahol többé-kevésbé szabadon lehet vállalkozni, az árképzés mégsem teljesen szabad. Ilyenben élünk egyébként, vannak hatósági áras termékek, szolgáltatások. Hogy a hatósági árak (vagy valamilyen egyéb, nem teljesen szabad árképzési forma) mennyiben és mikor hasznos, az egy újabb nagy téma, mindenesetre nehezen védhető pozíció lenne az, hogy soha semminek az árát nem szabad előre megszabni.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz Morden24 #594 üzenetére

    "Valóban érdekelne engem is egy válasz arra, hogy ha a másolással nem károsítok meg senkit, akkor mi a helyzet a grafikussal, akinek én lemásolom a munkáját, és utána használom (akár teljesen magánjellegű, akár üzleti célokra)?"
    Szerintem az, hogy kit hogyan és mennyire károsítasz meg, vagy egyáltalán megkárosítod-e, a körülményektől függ, továbbá a körülményektől függ ennek az erkölcsi megítélése is. Nem lehet egy ilyen általánosan feltett kérdésre válaszolni. A grafikusnak nyilván tisztában kell lennie azzal, hogy az ő munkáját is le lehet másolni, és ezt figyelembe véve kialakítania a tevékenységét.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz shev7 #601 üzenetére

    (Nem szükségszerű, hogy bárki pénzt kapjon. A tracker sok esetben nem kap pénzt, míg ha pl. a szomszéd telepítőkészletét másolom le, mert baráti alapon ideadta, ő sem kap pénzt.)

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz shev7 #603 üzenetére

    (Én speciel nem beszéltem sem multikról, sem Zsuzsikákról.)

    "De akkor miert korlatozzuk, ezt a szellemi termekekre?"
    Szerintem nem korlátozunk semmit. Éppen ellenkezőleg, az információtechnológia egy olyan teljesen új perspektívát nyitott meg előttünk, amely lehetővé teszi, hogy bárkihez könnyedén eljusson az emberi kultúra összes szellemi alkotása. Most pedig azon megy a vita, hogy jó-e, erkölcsös-e, ha ennek ellenére olyan szabályok szerint próbáljuk kezelni ezeket a szellemi alkotásokat, amelyeket alapvetően tárgyakra találtunk ki (pl. "tulajdon" ugyebár).

    Erkölcsös-e, ha azt mondjuk, hogy ugyan semmivel nem lenne kevesebb valamely szellemi alkotás készítőjének, ha olyasvalaki is hozzájuthatna a termékének egy másolatához, aki egyébként nem engedheti meg magának, de mégsem engedjük ezt? Erkölcsös-e, ha korlátozzuk az információ és a kultúra szabad áramlását azért, hogy egyeseknek több pénzük legyen? A másik oldalról erkölcsös-e, ha azt mondjuk, hogy bármilyen információ ellentételezés nélkül korlátlanul másolható?

    Szerintem nincs ezekre a kérdésekre nagyon egyszerű válasz.

    "tehat ha van egy eleg jo magyarazatom arra, hogy miert nem karositottam meg nagyon, akkor kevesbe elitelendo?"
    Definíció szerint ezt jelenti a "jó magyarázat", ugye. :)

    "szoval akkor ha nem kap erte senki penzt akkor mar nem elitelendo?"
    Én ezt nem írtam. Szerintem mindenképpen kevésbé elítélendő... de hogy mennyivel kevésbé, az a körülményektől függ.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    válasz Morden24 #609 üzenetére

    "Arra, hogy valaki segélyekhez juthasson, külön szervezetet kell felállítani."

    Csakhogy itt nem segélyről van szó. Segély az, amikor valamiről lemondok (nekem kevesebb lesz), hogy segíthessek másokat. Az információ esetében nincs ilyen korlátozás, lemásolhatjuk akár minden egyes Földön élő ember számára, mégsem lesz senkinek kevesebb. Ez az a nagyszerű új lehetőség, amellyel kezdeni kell valamit, és amely bonyolult problémákat vet fel.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • WN31RD

    addikt

    Megkérek mindenkit, hogy maradjunk tárgyszerűen a témánál, ne egymásnak szólogassunk be akkor sem, ha nem értünk egyet. Köszönöm!

    twine, #650: Igen, már néhány éve... Elnézést kérek.

    [ Szerkesztve ]

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

Új hozzászólás Aktív témák