Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz Racecam #47 üzenetére

    Nincs időm elolvasni ezt a 300+ hsz-t, de erre reagálnék:
    "Ha nincs valamire pénzed, akkor így jártál ez még nem ok arra, hogy erre hivatkozva ellopd."

    Nagyon nem értek veled egyet. Kőkorszaki fogalmakat alkalmazol űrtechnológiára, és nem is pusztán a technológiai különbségeket nem veszed figyelembe. Emellett teljesen egyoldalúan nézed a kérdést. (Ilyen alapon visszamehetnénk rabszolgának is, vagy jobb esetben jobbágynak, és kussolva húzhatnánk az igát...)

    1. A digitális adat kvázi ingyen korlátlan számban sokszorosítható. (És az eredeti is megmarad.) Ellentétben az anyagi javakkal. Ez kulcsfontosságú! Ez teljesen új távlatokat nyit, talán nem kell részleteznem (vagy mégis?).

    2. A zene- és filmipar kézbentartói azonban ezt (már a fogyaszókkal kapcsolatban) igyekeznek figyelmen kívül hagyni, mivel az ő érdekük azt diktálja, hogy termékeiket hagyományos anyagi javakként kezeljék. Csak így tudják kisajátítani és kihasználni.

    3. A hagyományos forgalmazásból befolyó összeg nagy része a kiadóhoz kerül, miközben a szerző, a művész (aki számára ez mellesleg több, mint egy ipari termék), jóval kevesebbet lát belőle. Ergo: a kiadók beékelték magukat a fogyasztók és a művészek közé, ők fölözik le a hasznot. Túl drága vámszedők. Korábban meg is tehették, de most már repedezik a status-quo.

    4. Ha úgy tetszik, ez egyfajta érdekérvényesítés az önkényeskedő kiadókkal szemben. És nem csak fogyasztói oldalról: az utóbbi 100 évben egy szerző, művész labdába sem rúghatott, ha nem állt mögötte egy jelentősebb kiadó, ami éppen belőle akart sztárt csinálni. (Szerencsére lassan ez is változik.)

    Nos, igenis, a kultúra és a művészet az emberiség fejlődését és épülését szolgálja, kell, hogy szolgálja, és ma minden eddiginél jobban megvannak ennek feltételei. Nem puszta ipari termék, és főleg nem kevesek által megfizethető luxus!

    De természetesen nem arról van szó, hogy a művészek ingyen dolgozzanak! A modern kornak megfelelőbb terjesztéssel éppen annyi juthatna nekik, ha nem több...

    Naív, aki azt hiszi, hogy a kiadók majd csak úgy maguktól lemondanak az eddigi helyzetükről, hatalmukról. Ez általában nem így működik a történelemben.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz Dany007 #360 üzenetére

    Úgy értettem, hogy ha rajtuk múlna, nem változna semmi. A XXII.sz.-ban is XIX.sz.-i rendszerben működnének.

Új hozzászólás Aktív témák