Új hozzászólás Aktív témák

  • Obi-1

    őstag

    Nem lenne nagy meglepetés, ha megbukna (inkább az, ha sikeres lenne), de ennek ellenére egy ilyen nyilatkozat az Inteltől nem valami jó PR-fogás.

    Only a Sith deals in absolutes.

  • Nagy Gábor

    tag

    Úgy tűnik, az Intelnek savanyú a szőlő. A jövendőbeli termék AMD processzorral készülne, mert az jóval olcsóbb. Mellesleg a kütyü a legutóbbi infó szerint akár két fajta oprendszerrel is készülhet. Először is a Red Hat mint támogató, természetesen a saját Linuxát nyomja, de a minix3.org oldalon az ottani fejlesztők azt írják, hogy termékük kiválóan alkalmas lene például a 100 dollárol laptopokhoz. És ebben bizony igazuk is van.

    dr. Nagy Gábor

  • BlackWoOd

    aktív tag

    Az nem baj, ha van némi választási lehetőség oprendszer szintjén (bár nagy különbség nincs), nem hiszem, hogy a Red Hat tenne ez ellen bármit is (nekik megtérül a hírverésből fakadó reklámokból közvetve a projekt támogatása).
    (Bár már ott tartana a projekt, hogy a kedvezményezettek az op-rendszer kiválasztásával törődhetnének.)

    Engem kicsit az zavar, hogy az Intel esetleg bevet némi fűalatti lobbit a sikertelenség érdekében. (Nem rosszindulatból mondom, de naiv dolog lenne azt gondolni, hogy nem próbálják meg, elvégre nem kis üzletről van itt szó.)

    Érdekes, hogy pont az Intel egyik feje emlékeztet a korábbi próbálkozások bukására. Sajna a felhozott példák mindegyike ''lyukas'', Brazília nem éppen korrupciómentes övezet (mint ahogy más, fejlődő országok sem), ott nem csoda, hogy egyszerűen megbuknak a hasonló dolgok. Az a szomorú tény, hogy miután megkapták a rászorulók az olcsó számítógépeket, feltehetőleg megszabadultak tőle, hogy alapvető szükségleteiket kielégíthesség (kaja, doki, stb...). :O

    Az indiai Simputer meg a google alapján inkább egy elcseszett PDA volt, mintsem egy akár oktatási célra is használható eszköz.

    Ellenben ha célzottan, iskolák és hasonló funkciókat ellátó intézmények juthatnak hozzá ilyen eszközökhöz, talán egy fokkal nagyobb az esély, hogy látható eredményt sikerül elérniük.

    Hajrá, ''zöld masina''! :)

    [Szerkesztve]

    < ..kevés az ember, sok az emberszerű lény... >

  • jasszer

    senior tag

    Azért ha az ENSZ felkarolta a projectet olyan nagyot nem zuhanhat szerintem...

    Apokalipszis? Ezeknek?!

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz BlackWoOd #3 üzenetére

    Hello Blackwood!

    Írod:
    >> Az nem baj, ha van némi választási lehetőség oprendszer szintjén (bár nagy
    >> különbség nincs), nem hiszem, hogy a Red Hat tenne ez ellen bármit is (nekik
    >> megtérül a hírverésből fakadó reklámokból közvetve a projekt támogatása).
    >> (Bár már ott tartana a projekt, hogy a kedvezményezettek az op-rendszer
    >> kiválasztásával törődhetnének.)
    A projekt honlapján olvasható, hogy a Red Hat a legrégebbi és legkomolyabb támogatók között szerepel. Szoval ''ellene'' semmit sem fog tenni, hisz ahogy te is jól látod, óriási reklám lenne számára, ha Red Hat alapú lenne a 100 dolláros kütyü.
    Ami pedig az oprendszer kiválasztását illeti, az eddig bemutatott modellek zöme értesüléseim szerint Red Hat alapú Linux alatt működött.

    >> Ellenben ha célzottan, iskolák és hasonló funkciókat ellátó intézmények
    >> juthatnak hozzá ilyen eszközökhöz, talán egy fokkal nagyobb az esély,
    >> hogy látható eredményt sikerül elérniük.
    Olvasd el a projekt célkitűzéseit, ahol fehéren-feketén leszögezik, hogy kereskedelmi forgalomba nem kívánják hozni, és a kormányokkal, alapítványokkal, nemzetközi szervezetekkel kívánják megvetetni a gépek millióit, hogy azok közvetlenül az iskolákba, illetve a gyerekekhez kerüljenek és ne a feketepiacra.

    Az csak egy későbbi terv, hogy ha az első 15-30 milliós tételt (ez darabszám és nem érték!) már le is szállították, csak akkor kerülhet legalább dupla, azaz 200 dolláros áron másutt is forgalomba.

    Mellesleg veletek együtt én is szurkolok a kezdeményezésnek és a gyerekeknek.

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz jasszer #4 üzenetére

    Szia jasszer!

    Írod:
    >> Azért ha az ENSZ felkarolta a projectet olyan nagyot nem zuhanhat
    >> szerintem...

    Az ENSZ ha jól emlékszem, az önálló Palesztín állam ügyét is felkarolta...
    Szóval önmagában ez még nem ad okot a felhőtlen bizakodásra.

    A bukta ott lesz, hogy ez a projekt akkor lesz önfenttartó, ha sikerül elérni a tervezett több száz (200-300) milliós darabszámot a gyártásban. Ez nem csak a tervezés, de a gyártás megszervezése és a logisztika számára is példátlanul nagy falat. Ne feledd, jövőre ősszel tervezik a tömeggyártás beindítását (az első 15 milliós csomag lesz!), és addig a prototípust nem csupán véglegesíteni kell, de egy sor szervezési és finanszírozási és mint írtam, logisztikai feladat is megoldásra vár. És sajnos bármelyikbe bele lehet könnyen bukni, ha nem arra alkalmas emberek végzik ezeket a feladatokat.

    dr. Nagy Gábor

  • jasszer

    senior tag

    válasz Nagy Gábor #6 üzenetére

    Ebben valószínűleg igazad van, viszont ''egy sor szervezési és finanszírozási és mint írtam, logisztikai feladat is megoldásra vár'' - nos ebben szerintem leginkább az ENSZ érhet el sikereket ezen a szinten. Ha ők sem akkor az egészet megette a fene...
    Másfelől pedig nem is biztos h a fő célok között szerepel h a program önfenntartó legyen, gondolom elég sok pénzt átemelnek más ENSZ programokból.

    A technikai része... háát... ezt a részét nem tudom megítélni mint laikus sem, szerintem leginkább ez lehet a buktatója a dolognak.

    Apokalipszis? Ezeknek?!

  • BlackWoOd

    aktív tag

    válasz Nagy Gábor #5 üzenetére

    Az, hogy ''a Red Hat nem tesz ellene'' az elternatív oprendszerre vonatkozott.
    Attól, hogy eddig a Red Hat rendszere futott rajta kvázi mellékes, támogatóként ők feltételezem közelebb voltak a tűzhöz (mint bármely más, oprendszert fejlesztő cég/szervezet/kezdeményezés). Ha végül a ''zöld masinák'' jelentős részén mégsem RedHat fog futni, az sem érdekes, mivel a kreditet már így is lekaszálják a projekt támogatásával (tehát nem csak ''lenne'' reklám, hanem már rég az).

    ... kormányokkal, alapítványokkal, nemzetközi szervezetekkel kívánják megvetetni a gépek millióit, hogy azok közvetlenül az iskolákba, illetve a gyerekekhez kerüljenek és ne a feketepiacra...

    Akkor gondold eggyel tovább. Ha ''kiosztják'' és a gyerekek tulajdonába kerül (vagy kevésbé megbízható alapítványokéba), jó eséllyel mégiscsak feketepiaci termékké fog válni, melynek egyik oka az említett ''brazil eset'', a másik pedig szimplán a korrupció.
    Akkor lesz tényleges esélye a projektnek az eredményre, ha az iskolák kezében marad a holmi (a gyerkőcök max használatra kapják kölcsön) és valóban nagy mennyiséget sikerül eljuttatni a megfelelő helyre (annyit, hogy még ha a felét lenyelik is félúton, bőven elég legyen a cél eléréséhez).

    A projekt célkitűzésével tisztában vagyok, elég sok cikk jelenik meg róla itt is és más hír-portálokon is.

    < ..kevés az ember, sok az emberszerű lény... >

  • lúzer

    veterán

    válasz Obi-1 #1 üzenetére

    és a MS is ott fog bólogatni ;]

    MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

  • csiga997

    őstag

    A különleges masina nem tartalmaz semmiféle mozgó alkatrészt;

    a gép akkumulátora ugyanis a ház oldalán található kurblival is feltölthető.

    A kurbli az nem egy mozgó alkatrész? :F:D:F

  • róland

    veterán

    válasz csiga997 #10 üzenetére

    De, az egy mozgó alkatrész. De ha jól akarod értelmezni, akkor úgy érted, hogy olyan mozgó alkatrészt, amely a gép energiáját fogyasztja. (Mert a kurbli az pont az akku feltöltésére való.)

    http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

  • KEndre

    HÁZIGAZDA

    Nemes célokról szól a történet, nagyon drukkolok a szervezőknek.

    Eszembe jut a magyar óvodai számítógép-program (a kakaós), ahol egy gép ára ugye millió feletti volt, a felelős államtitkár (Csepeli úr) meg nagy mellénnyel mondogatja még mindig: egy gyermekeknek szánt gép mindig drága lesz... Hááát itt az ellenpélda. Nincs érintésvédelmi probléma, bírja a homokot (minden része gumibevonattal védett), jöhet akár a kakaó is...

    Az is egy érdekes tulajdonsága, hogy bizonyos körülmények között fekete-fehérre vált, alkalmazkodik a követelményekhez. A kurblira kiváncsi vagyok.

    Korrupció, hát igen, ez az, ami megbuktathatja az egészet.

    Légy óvatos, sokan pályáznak a nehezen megszerzett pénzedre! Tudd, hogy csak te vagy képes megvédeni magad!

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz csiga997 #10 üzenetére

    >>A különleges masina nem tartalmaz semmiféle mozgó alkatrészt;
    >> a gép akkumulátora ugyanis a ház oldalán található kurblival is feltölthető.
    >A kurbli az nem egy mozgó alkatrész?

    A masina valóban nem tartalmaz mozgó alkatrészt, hacsak a fülét nem nevezed annak, vagy az LCD panelt tartalmazó lehajtható fedelet. De szerintem ennyire ne lovagoljunk a szavakon.

    A kütyünek olyan változata is van, amelynek az energiaellátásáról bicaj dinamóval vagy napelemmel gondoskodnak. Anno erről írtam a MobilIT.hu portálon (és az azonos nevű ingyenes magazinban) Pedálnet címmel. A napelemesnél aligha találni mozgó alkatrészt, és a bicajt se tekinthetjük a laptop ''belső'' tartozékának.

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz KEndre #12 üzenetére

    Szia KEndre!

    Egyetértek soraiddal, csak az utolsó mondatoghoz lenne hozzáfűzni valóm:

    >> Korrupció, hát igen, ez az, ami megbuktathatja az egészet.

    A projekt vezetői szerint a készülékek nem csupán iskolai számítógépként működnek majd, de a WiFi és Mesh hálózat segítségével (és természetesen napelemes átjátszó állomásokon keresztül) a falvak közötti kapcsolattartásban is felváltják a tamtamdobokat: telefon, fax és telex helyettesítőként is szolgálnak majd.

    A gépeket elsősorban a gyerekeknek szánják, de mivel haza is vihetik, az egész család profitálhat belőle. Kétségtelen, hogy igen sok kerül majd a srácoktól vagy a srácok helyett a feketepiacra, de ennek kordában tartása már az érintett kormányok feladata (lenne). Szóval együtt szurkolunk. :C

    dr. Nagy Gábor

Új hozzászólás Aktív témák