Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz hcl #96 üzenetére

    De hát még mindig nem érted? Nem kell értened hozzá, csak csináld. Hitelszerződéshez nem kell utánajárnod semminek, csak írd alá. Azért van a bank alkalmazottja, hogy mindent eléd rakjon, neked csak alá kell írnod. Véletlenül se szedj fel némi pénzügyi ismeretet, véletlenül se kérj segítséget hozzáértőktől, véletlenül se olvass utána. Csak írd alá, vidd el nulla forinttal, majd hadakozz évekig a bankkal, amíg az vissza nem veszi mélyen a piaci ár alatt és ott maradsz autó nélkül, még mindig hitellel terhelve. :)

    Feltételezem számítógép esetén a biztonságos internet használat alapjait sem kell elsajátítani. Le van az szarva ha bankkártya adatokat nyúlnak le és viszik a teljes családi vagyont. A lényeg az, hogy van az az 1% aki ért hozzá a többi meg csak használja. :)

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz hcl #100 üzenetére

    A Simpson családban van egy baromi jó rész, amikor Homer leül a számítógéphez és egy pop up ablakban egy szarvas a hitelkártya adatait kéri. Erre Homer mondja: "Jé egy beszélő szarvas, meg is adom neki". :D

    Meg is van a jelenet, sajnos csak németül, de azért az angolhoz szokott fülnek is érthető. :D

    [ Szerkesztve ]

  • klaczi

    aktív tag

    válasz hcl #106 üzenetére

    EZ jogos! Viszont nem ész nélkül, hanem ismeretek nélkül.

    Csak, hogy jobban érezd magad az általam említett gépek linuxosak. Egy baromi drága program egy összetett feladatra. Az ára kb. fél mila. A vas ingyen volt. A monitort leszámítva. A merevlemezes változatot is ingyérbe kaptuk.
    Az olasz számítógépek viszont MS-Dos-t esznek a mai napig is. Olyan betöltő floppit állítanak elő ami MS rendszereken olvashatatlan. Maguk a textilgépek UNIX rendszerűek.
    Nos nekem ezekhez van ismeretem és a világ semmi kincséért nem piszkálnék bele. Igaz, nem is kell.

    [ Szerkesztve ]

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz hcl #123 üzenetére

    A most kinyiffant, 2007-es ASUS lapom is tudta, még használnom is kellett, ugyanis elkettyintettem a BIOS-frissítést: odáig eljutott, hogy kinullázza a BIOS-t, de az újat már nem írta bele, úgyhogy előbb floppyról előbb visszahúzta azt, ami volt, aztán meg pendrive-ról, BIOS-ból megcsinálta az update-et.

    https://www.coreinfinity.tech

  • hallador

    addikt

    válasz hcl #110 üzenetére

    Alapvetően kettő féle kernel létezik a Micro és a Macro (Monolitic) de az a helyzet, hogy a micro kernel nagyon ritka. (Érdekesség)

    Ezen felül van még exo, nano, pico, de ezeket nem natív oprendszereknél használják. Inkább hypervisorokban, egyedi fejlesztésekben.

    Szóval visszatérve:

    A Micro kernel nagyon ritka. És nem igazán szeretik, persze ez sem igaz ebben a formában (Ott van mindjárt a BlackBerry 10), de a legtipikusabb résztvevők: GNU Hurd, az első XNU (Apple Darwin előtt, de nem a mostani MacOSX, csak a feljesztéseket használták fel benne), QNX. Ezek közül nem sok éles rendszer van, vagy módosították.

    Hybrid:
    Előnye hogy sokkal felhasználhatóbb a micro kernelnél, és a legrugalmasabb kernel fajta. Könnyű feljeszteni, mivel nem az MS-re esik pl a driverek kezelésének problémája, hanem a gyártókra, az MS csak a modult írja meg ami kezeli azt.
    Ez egy módosított microkernel Na igazán ez az elterjedtebb, Windows NT, Apple XNU, ma nagyon elterjedt, előnyei, hogy a benne lévő microkernel mellett van egy kernel mód váltó. A modulok a kerneltől függetlenek, a kernel semmit nem csinál csak a rendszerhívásokat vezérli vagy azt sem.
    (Pontosan ezért nem igaz, hogy a MacOSX egy UNIX architechtúrálisan biztosan nem az. Igazából ez egy speciális Hybrid kernelt használ ami egy microcernel alapú rendszer, de monolitikus részeket is tartalmaz. Az egy dolog hogy mennyi kompatibilis rendszer hívás van a UNIX és a MacOSX között, és mennyit fizetett az apple, hogy azt mondják, hogy ez egy UNIX. Végülis ha nagyon akarom a UNIX parancsok mennek Windows alatt is, de alaphelyzetben nem. A UNIX like sokkal életképesebb... De a marketing adja el a terméket a UNIX meg nagyon szépen hangzik....)
    Emlékszünk mindannyian a legendás Windows fagyásokra még az NT korszakban nem a modulok megfagytak jött a reboot.
    Tipikus példa a működésre windows hálózati modul rendszere az NDIS. De még lehetne sorolni. Ma már a windows-ok nagyon stabilak, de ennek meglett az ára is. Mocskos nagy lett az operációs rendszer, és a driver modul kezelőkhöz a gyártók nem mindig képesek normális drivereket írni. Itt van mindjárt az a probléma, mikor egy új Windows megjelenik, akkor a driverekkel folyamatos problémák vannak. Amik előbb utóbb megoldódik, de azokkal a dolgokkal komoly szívás van, hogyha a gyártó egyedi firmware-eket használ a hardvereiben, akkor aztán az MS modul rendszer nem haatékony, pláne ha a gyártó nem ad drivert az adott hardverhez, Akkor van szívás. (Acerű, olcso consumer márkák, ez alól a HP a kivétel)

    Macro:

    Ebbe beleépítenek mindent amit lehet. Itt a kernel nem csak a rendszerhívásokat végzi, hanem nagyrészt, az eszközvezérlét, a hardver vezérlést, az I/O-t, és van mikor a fájlrendszer koordinálását is. Itt is vannak modulok de nem abban az értelemben mint a Windows esetében, ahol az operációs rendszer nagy része főbb modulokból állnak. Itt a modulok kiegészítő funkciókat látnak csak el.
    Hátrányai, hogy sokkal precizebb programozást igényel. Egy magba be kell illeszteni nagyon sokmindent.
    Ennek az egyenes következménye, hogy nagyon nehéz és költséges a hardver alapú fejlesztés ebbe a kernel fajtába. Jóval korlátozottabb a hardver támogatás, ami pontosan a fent leírtak miatt igaz.
    A dominó hatást, az 1 MB-os bios problémát ami az X86 miatt volt probléma igazán, ezeket már nagyon jól kiküszöbölték a mai hardverekkel.
    A Rendszer mélyebb személyre szabása viszont még mindig problémás (Kernel fordítás), mint egy hybrid rendszer esetében. Hozzátévve azt a téynt, hogy átlag felhasználónak a rendszer kiforrottságának köszönhetően kerner forgatásra gyakorlatilag ma már nem nagyon van szüksége. Mint anyogyan az sem igaz, hogy a Linux a professional játékszere, ma már az Ubuntu simán kiérdemli a nagymama oprendszere címet.
    Előnyei: Egy mocskosul kiforrott 40 éves technológia. A UNIX típusú fájlrendszer, meg eleve a felépítés nagyon ki van forrva. Ennek köszönhetően stabil. Könnyen könfigurálható, jól használható rendszer. Jobban átlátható a működése, valamint a fájlrendszer felépítése is klasszikusabban elismertebb más rendszereknél.

    Lehetőleg nem szavakat kicsipegetni, meg félmondatokat, és abba belekötni köszi...Ez nem neked szólt hcl, hanem aki esetleg 'ilyenre vinné a sors'

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • #25954560

    törölt tag

    válasz hcl #152 üzenetére

    multkor voltak itt intelesek eloadast tartani es rakerdeztem a gcc-re az icc-vel szemben az utasitaskeszletek kapcsan. a srac azt mondta h a gcc-nel eleg jo munkat vegeznek 'reverse engineering'-gel a sracok :DDD

  • Rimuru

    veterán

    válasz hcl #162 üzenetére

    Igazából én is pont akartam írni ezt az advanced gombot, de engem nem érdekel, én config fájlokban állítgatok. :B

    Vigyázat, csalok!

  • #19617792

    törölt tag

    válasz hcl #168 üzenetére

    naja, mondjuk elég ritka az, amikor a kezdő vagy nem értő user belemegy az opciókba. használja úgy, ahogy van és kész.

  • Sir Ny

    senior tag

    válasz hcl #168 üzenetére

    miért ne állítgassam? Miért ne állítgassa bárki? Mer a fejlesztők szarnak egy ablak beállítások defaultra gombot adni? Ez azért messze nem a követendő filozófia.

    -

  • mr.nagy

    tag

    válasz hcl #172 üzenetére

    Erre itt egy példa egy másik Linux témában:
    http://itcafe.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_20300-20300.html

    Nos akkor mi a jó?

    Tegyünk elérhetővé minden beállítást? Aztán izélgatja és elba... a rendszert, majd azt mondja, hogy "ez egy szar, semmit nem csináltam és elba..ódott".
    Vagy dugjuk el a kritikus opciókat? Elba...ni nem tudja, használja, majd ha már bele jött és akarja úgy is rájön (megtanulja) hogyan kell megoldani amit szeretne.

    HMNote10Pro

  • hallador

    addikt

    válasz hcl #142 üzenetére

    A Mach-nek a FreeBSD-hez, a MacOSX-hez meg pláne nincs semmi köze. Annyiban igaz a történet, hogy a 4.2-es freebsd feljesztők tenyésztették ki.

    A Mach egy önálló fejlesztés volt, freebsdhez hasonló rendszerhívásokat használó teljesen önálló kernel. Ráadásul Micro kernel. A Mac OSX nem micro kernel alapú. XNU alapú. Hybrid kernel alapú rendszer. Minimális alapszintű fejlesztéseket felhasználtak a Mach-ből az IOS-be, Macosx-ben de alapvetően semmi köze hozzá. Ha jobban tettszik egy származéka a Mach-nek. (A Mach-nek 1996 körül vége volt sajnos)

    A NextStep ami a OSX Server 1 (1999) alapú rendszerek egyik elődje volt, valóban Mach alapúak voltak, de ott is csak arról beszélhetünk, hogy felhasználták a feljesztéseket. (Hozzáteszem a NeXTStep egy nagyon fasza rendszer volt, Steve Jobs legjobb dobása szerintem.)

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz hcl #177 üzenetére

    Alapvetően van köze hozzá, de aminek a legtöbb köze van hozzá, az a NeXTStep. Sajnos nagyon sokan be akarják bizonyítani mostanában, hogy a MacOSX egy Unix, holott maga a legközelebbi rokona sem volt az már, Nem neked szól a dolog természetesen.

    Ez pedig egyet jelent az Apple marketing gépezete nagyon jól működik, azon csodálkozom igazán, hogy informatikai végzettségű emberek is elhisziik ezt (Arra kíváncsi lennék ezek az emberek, mint informatikus, hol tanulták a informatika történelmet, mert ha Copernico-ban, akkor értem, de ezt meg nem hiszem.)

    -----

    Na de visszatérve a fórum témájára, én még mindig a debian-t ajánlanám a kezdőknek, ez az új Wheezy nagyon jó lett. szvsz.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • hallador

    addikt

    válasz hcl #185 üzenetére

    + 1 Pontosan.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

Új hozzászólás Aktív témák