Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    Sajnos csak a bulvár részt vette át ez a hír is.

    A két kiszivárogtatott emailt [kép] [kép] elolvasva egyértelmű, hogy az autógyár vezető beosztású embereinek írta, hogy be kell járniuk. A második levélben még a gyengeelméjűeknek is világossá tette, hogy a vezetőkről van szó. Mégpedig arról, hogy mivel a sori melósok alapból benn dolgoznak, így a vezetők se b@sszák a rezet otthon, hanem legyenek ott az embereikkel.

    Egyrészt azért, mert talán tényleg látniuk kell a munkafolyamatokat, problémákat a fejlődéshez. De a morális részére is kitért, hogy a sori melósok érezzék, hogy velük dolgozik a vezetés, nem pedig csak ugráltatják őket.

    A kínai szál kapcsán a bulvárszemét nem szokta leírni, hogy a karantén és kijárási tilalom miatt volt az, hogy beköltöztek a melósok a gyárba. Ha nem mennek, akkor munkába sem mehetnek, mert tilos volt kijárni az utcára.
    A rendszeresen előkerülő, munkahelyen alvó kínais bulvárszemét pedig nem köti az olvasó orrára, hogy kínában sok helyen akár több órás déli szieszta is van. És vannak melósok, akik nem mennek olyankor haza vagy ki az ikeába befeküdni egy ágyba, hanem simán a munkaasztalukon alszanak. Szép is az, amikor a hülye nyugati újságíró szenzációt gyárt egy kulturális különbségből. Közben pedig azt sugallja, hogy örülj nyugati sormelós paraszt, mert a kínaiaknak még rosszabb - pedig nem biztos, mert egészen más az egész.

    ----

    A teslás mesétől elvonatkoztatva... szimplán a home office vs bejárás kapcsán:

    Ez teljesen egyén és munkakör függő. Vannak kollégáim, akik a gyerekek miatt akarnak mindenáron otthon lenni. De vannak kollégáim, akik a gyerekek miatt akarnak minden áron bejárni.

    Nálunk teljesen szellemi munkakör, ráadásul távol lévő ügyfelekkel.
    Nálunk úgy látom, hogy kifejezetten kevesebbet dolgoznak, ha bejárnak. Akkor bandáznak, hosszú időre eltűnnek. Mindenféle személyes meetingekkel elcseszik az időt (értelmetlen fingfűrészelésbe csap át sokszor). Amikor full home office van, akkor a leghatékonyabbak a megbeszélések, mert az sokkal rendezettebben tud működni, mindenki ért mindent és minden információ ott van mindenki előtt, ha valamit nem tud, akkor utána tud nézni gyorsan. Személyesen meg nézzük a vetítést, meg bohóckodunk post it ragasztgatással. Ha páran benn bandáznak, akkor nem figyelnek oda az online részre, plusz a kihagosítás mindig problémás. Egyenként belépve, fülessel teljesen jó.

    Sőt, nekem úgy tűnik, hogy pont olyan feladatok kapcsán mondják egyesek, hogy ú biztos jobban sikerült volna, ha személyesen látjuk egymást, ami nem a személyes jelenléten múlott. Azok mondják legtöbbször, akik pont nem csinálták a feladatukat közben, hanem csak ad hoc kavartak és mással foglalkoztak (ok, a felsővezetés hibája az, hogy 3 kalapot tesznek némelyik emberre, de ne vállalja el, ne mást hibáztasson, ha nem tudja elvégezni az összes bevállalt feladatát). De ez egy fajta hárítás. És vicces az is, amikor valaki azt mondja, hogy azért jobb személyesen, mert akkor látja hogy ott van -e az illető és nem az van, hogy nem válaszol neki órákon át. Van aki szándékosan nem állítja a sátuszát sosem. Más meg ebédidőben keres másokat, mert máskor mindig meetingel. Szóval esetleg neki kéne nem ebédidőben dolgoznia és nem elvállalni olyan feladatokat, többszörös pozítciót, ami miatt munkaidőben nem ér rá.

    Én amúgy szuperpozícióban vagyok. Bejárok a helyi cég irodájába, akiknél alkalmazott vagyok, de nem akarok bejárni ahhoz a céghez, akikkel együtt dolgozom online. Azért járok be, mert az iroda mellett van sokféle kajálda. És persze jó az, hogy ebéd közben beszélgetünk. Viszont munka szempontjából egyáltalán nem látom, hogy bármi jobb lenne a kollégák közt ülve, volt amikor jártam azoknál, akikkel együtt dolgozom, de pont nem hatékony.

    A járványos időszakban voltam tényleg otthon home officeban is, az is működött, legalább olyan jól felszerelt az otthoni "irodai" részem, mint az irodában. Más jellegű a napi rutin és untam már a főztömet fél év után. Bandázáshoz meg online társasjáték meg hasonlók is voltak.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Janaboy #242 üzenetére

    Ja csak a gyári munkás nem fog online csetelni meg videokonferenciázni a vezetőivel. Az meg nem biztos, hogy jó, ha kamerával meg hangosbemondóval kommunikál le. Vagy ha csak excel táblázatban statisztikát lát a gyártósor működéséről. Pláne, ha a munkája része, hogy a fizikai gyártásra figyeljen és képben legyen vele. Nem lehet általánosságban beszélni konkrét munkáról.

    Bár én teljesen szellemi munkakörben vagyok, de ahhoz tudnám hasonlítani, hogy van amikor 2 hónapig megy az oda vissza emailezgetés, barchobázás, labda / hibajegy oda vissza pattogtatása...
    aztán a valódi megoldáshoz csak az kell, hogy legyen egy távsegítő session, ahol valós időben, a kinti kolléga munkavégzését és a rendszer pillanatnyi állapotát élőben látva kiderüljön, hogy valójában mit nem értenek és mit csinálnak rosszul, vagy mi az a beállítás, ami rossz, de sosem mondták el. Hiába nem szeretjük, hiába van időeltolódás vagy hétvége a más munkarendjük miatt, de tudjuk, hogy csak akkor van elvégezve / megjavítva, ha közvetlenül részt veszünk benne.

    Nekem az a tapasztalatom, hogy a kiégés, túlhajtottás sokszor rossz szervezés és vezetési hiba közvetkezménye. Meg persze olyan is van, amikor spórolnak és kockáztatnak, kevés erőforrást tesznek a feladatokra és letolják a hibáztatást, ha mégsem sikerül.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz t72killer #248 üzenetére

    Jelenleg is létezik sok hasonló. Csak nem nyugatról. [link] [link]

    Európában annyira túl van szabályozva az autózás és akkora árréssel kell dolgozni, hogy túl drága a kisautó. Nem akarnak túl olcsó autókat árulni, mert a drágákon nagyobb a haszon és ugyanannyi helyet foglal. Lásd Renault City K-ZE [link] vs Dacia Spring [link] .
    Plusz évekig ment a kampány az elektromos autók ellen, hogy használhatatlanok mert nem mennek ezer kilométert.

    Kínai autoshow videókban látni, hogy van sok pici autószerű jármű gyártva náluk. Csak európában ezeket nem igazán engedik a legtöbb helyen közlekedni. Néhol mopedautóként kapni hasonlót. Máskor meg dupla vagy többszörös áron jön európába, amennyiért nem meglepő módon inkább vesznek használt benzinest.

  • azbest

    félisten

    válasz Tasunkó #293 üzenetére

    Nekem úgy tűnik, hogy sok ember nem bírja el mentálisan annak a terhét, hogy csak egy apró, pótolható fogaskerék a társadalomban. Amíg látásól vakulásig dolgozhat, addig nincs ideje/ereje ezzel foglalkozni. Mindenhol az a marketing, hogy "ti mind egyéniségek, különlegesek vagytok", de a valóság mégis az, ami a z a hangya kezdő jelente. Hogy valójában az emberek majdnem mindegyike jelentéktelen a társadalomban. Csak néhány valóban meghatározó személy van. A társadalomban nincs helye annak, hogy mindenki egyéniség legyen, az csak néhány ügyes / szerencsés / örökletes pozíciónak jár.

    A modern világban kevesebb munkával jobban és könnyebben élnek az emberek. Így túl sok idejük van rájönni a szerepükre és mentálisan belerokkanni a valóságba. Nem mindenki tud ezen túllendűlni és ignorálni a helyzetet vagy éppen hobbival vagy életmóddal kihozni belőle a legkellemesebbet magának. Szerintem ezért is terjed sok buta konteó és hülyeség, ezért is divat gyűlölni a sikereseket, mert a saját életükkel nem elégedettek és kell nekik valami, amitől azt hiszik, hogy különlegessé teszi őket. Ez megmagyaráz sok furcsán viselkedő embert és sok modernkori problémát.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    Ez, hogy ki mennyit dolgozik és hány óra valójában a feladat megoldása nem ilyen egyszerű dolog. Ha nem futószalag mellett legyártott darabról van szó, akkor csak mellékes szám, amíg belefér a munkaidőbe.

    Aminek itthon nem nagyon van hagyománya az az, hogy az emberek el szoktam menni szabadságra, szoktak lebetegedni. Valamint előfodrulhat, hogy a feladatok sem egyenletes ütemben jönnek. Szóval normális helyen nem kéne furcsa legyen, hogyha épp fele-kétharmad annyi a naptári óra igénye az aktuális feladatoknak, amikor mindenki dolgozik. Ehelyett sok helyen alulbecsülnek, koppra kimaxolnak mindent, aztán meg toporzékol a management, ha nem készül el valami időre és lecsúsztatásokat emlegetnek a túlórákra, mert kifizetni nem tetszik.

    Meg az egyenetlenül jövő feladatok is. Sokan fel sem fogják, hogy a munkavállaló tesz szívességet, amikor hajlandó 10-12 órákat dolgozni, mert túl sok feladat esett be egyszerre. Az hogy lecsúsztassa nem kegy, hanem spórolás a munkaadó számára. És a szervezési, vezetési problémák elfedésére jó.

    Másrészt az idő csak egy része a termelt érték mérésének. Önmagában értelmetlen. Hogy mennyi lóvét generál egyg munka, az számít valójában. Lehet hülyeségekkel szopatni az embereket, hogy kitlejen a 8 óra, de ha azok nem pénzt hoznak, csak a manager egójához kell, akkor az kontraproduktív.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz dabadab #339 üzenetére

    Voltam olyan It projekten magyar területen, ahol a senior kollégák finnországba, angliába, usába, kanadába dobbantottak. Igaz, olyan sajátságos terület volt, amit egy itthoni cég sem csinál, mert nálunk egy cég sincs, ami olyan szinten lenne, ahol szüksége van ilyen fejlesztőkre. Mi is alvállalkozása voltunk nyugati cégeknek.

    S mivel nyílt orrású projekt volt, ezért mindenkinek a saját neve is látszott a munka kapcsán. Láthatóak voltak a rajta dolgozó emberek. Így közvetlenül meg tudták őket keresni világcégek toborzói. Más kérrdés, hogy olyan is volt, amikor egyik világcég is bele akart szállni arra a területre és azt mondta, hogy akkor ő most szeretne beszélni az egész csapattal. Persze a helyi vezetőink rendesen bepánikoltak, mert ők értelemszerűen nem szerették volna, ha elviszik az embereket, hanem azt szerették volna, ha a munkát hozzák ide és fizetnek sok pénzt a magyar fizetésért dolgozó emberek munkájáért és profit.

    Rengeteg olyan projekt van, amiben magyarok dolgoznak itthonról, cégekből mint eladott erőforrás. Eléggé komoly és hightech területeken is. Csak az ő neveik sehol sem szerepelnek, mert nem publikus, hogy ki végzi el a munkát. Viszont ha dobbantani akarnak az országból, akkor valószínűleg elegendő lenne csak a megfelelő embernek elküldeni a cv-jüket. Feljebb kapaszkodni a vállalkozói láncban vagy esetleg a megbízóhoz átmenni.

    Szóval van ilyen szempontból vándorlás. Más kérdés, hogy sokan nem akarnak nagy változást az életükben és nem vágnak bele egy ilyen nemzetközi kalandba. De a lehetőség megvan és szálingóznak is el rendszeresen kollégák.

    Szóval ilyen szempontból tényleg nem kerek, amit Tasunkó mond, mert már régóta van itt know-how alvállalkozói láncok végén lévő melósok közt. És a vándorlás is régóta folyamatos. Azok a fiatalok, akik jó helyre kerülnek és nemzetközi projektekben vesznek részt, gyakran le is lépnek.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz lo_jo #351 üzenetére

    uh, nagyon röhögtem, amikor egyik ügyfél feltette a kérdést, hogy akkor odaért -e már a csapat az agilitáshoz, hogy ne kelljen több retro/review meetinget tartani, mert ha nem muszáj, nem fizet érte :D Picit félreértette.

    Másrészt, ja. Odaért az a csapat. Mivel sokkal kevesebb hiba volt utólag, már csak harmad annyi kapacitást rendeltek meg supporthoz. Szóval kioptimalizálta magát a cég. (Részben azért a járványos téma is benne volt, mert új fejlesztésekből is harmadolódott). Szóval szépen leépítették az emberekt felét-kétharmadát.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák